Zásady pro tvorbu dlouhodobého portfolia akcií

stocksNa akciovém trhu se pohybuji již několik let, a proto věřím, že mohu poradit lidem, kteří by si rádi vybudovali akciové portfolio na horší časy. Není to tak složité, jak složitě to vypadá. Postačí zdravý selský rozum, pár hodin měsíčně, kousek odhodlání vykročit z davu a to, když budete respektovat následující léty prověřené zásady rozumného investora:

Nuže, zde jsou

 1. Vybírejte mezi známými, zavedenými značkami na trhu.
 2. Sledujte, jak se uvedené společnosti daří během růstových období, během období stagnace i při panice na trzích.
 3. Zjistěte si, jaké byly maximální poklesy (například v roce 2008) a poctivě zvažte, zda byste je psychicky ustáli.
 4. Nenakupujte bezhlavě.
 5. Pozici dokupujte postupně.
 6. Používejte opce.
 7. Nikdy nesledujte více než 10 společností najednou.
 8. Nikdy nekupujte více akcií najednou. Počkejte týden, dva. Nic vám neuteče.
 9. Milujte svoje portfolio.
 10. Vykašlete se na analytiky a jejich doporučení.

Známé značky

Je prokázáno, že v dalším časovém horizontu se daří zavedeným společnostem více než těm, které jsou na trhu nové. Vybírejte z firem, které mají globální působnost, a které uspokojují základní lidské potřeby, protože tam je v delším časovém horizontu vysoká pravděpodobnost zhodnocení.

Sledování růstových, stagnujících a klesajících období

Porovnáním se občas dají zjistit zajímavé věci. Příklad: v roce 2008 překonaly akcie Coca-Coly (KO) široký tržní index o 10% (viz odkaz). Nemusí to nic znamenat, ale přidá Vám to tolik potřebný rozhled.

Maximální poklesy

V investičních dotaznících člověk snadno zaškrtne políčko “při 25% poklesu bych dokupoval”, ale v praxi už to tak jednoduché nebývá. Je třeba se poučit z minulých let a vypočítat si “peak to valley” maximální historickou hodnotu poklesu – a smířit se s tím, že v budoucnosti se může stát ještě něco horšího než v minulosti.

Nenakupujte bezhlavě

Z impulzivních nákupů má prospěch jedině broker, protože tomu odevzdáte z každého obchodu poplatek. Akcie pro delší dobu držení je třeba nakupovat s rozvahou. Třeba si na to vyčlenit hodinu, dvě měsíčně, nebo čtvrtletně. Pokles či nárůst hodnoty během měsíce nehraje pro toto portfolio žádnou roli. Jde o roky či desetiletí.

Postupné dokupování

Vždyť je to tak jednoduché! Vyčleňte si například polovinu kapitálu, který chcete za konkrétní akcii utratit na první nákup, a druhou polovinu použijte pro dokoupení při nějakém větším poklesu, třeba o 5-10%. Tak budete mít vstupní pozici za zprůměrovanou cenu. Ovšem pozor, dokupujte až při výraznějším poklesu, o 1% níže to nemá smysl.

Opce

Na webu k tomu máme miniseriál, takže jen stručně: Naked PUT pomohou dostat akcie za vstupní cenu se slevou, covered call umožní participovat na mírném růstu akcie, aniž bychom ji museli prodávat a kombinací vypsaných a koupených opcí dosáhneme určitého stupně ochrany pozice za cenu nižšího zisku.

Proč ne více než 10 akcií

Protože:

 1. málokdo má zdroje na nákup dostatečného počtu akcií více než 10 smysluplných společností
 2. více než 10 akcií může být náročné sledovat
 3. při potřebě použít širokou diverzifikaci je mnohem lepší použít nástroje jako je ETF než vybírat jednotlivé akcie

Proč ne více nákupů najednou

Akcie samozřejmě nejsou ve vzduchoprázdnu, takže jsou kromě hodnoty samotné firmy jejich ceny vždy ovlivněny také aktuální náladou na trhu. A proto se nevyplatí kupovat vše najednou. Stačí si udělat seznam akcií k nákupu a počkat si na lepší ceny, třeba měsíc či dva. Nic Vám neuteče.

Milujte své portfolio

Nevím jak to zdůraznit: Jestliže Vaši vysněnou akcii chcete za 40 USD, pak za 30 USD ji musíte přímo zbožňovat! Je hloupost bránit se nakupování toho, co chceme za nižší cenu, než jakou bychom byli ochotni akceptovat před nedávnem!

Kašlete na analytiky

Jsou to reklamní agenti, nic jiného. Na jejich predikce se můžete vykašlat. Zní to divně, ale je to tak. Vyberte si své portfolio, držte se uvedených zásad a budujte vlastní bohatství!

Příspěvek byl publikován v rubrice Co používáme, Dlouhodobé investování, Selský rozum se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Zásady pro tvorbu dlouhodobého portfolia akcií

 1. Jiří Vaníček napsal:

  I dnes velice aktuální. Pokud by to bylo možné, rád bych se pobavil s autorem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.