Vytváří trader hodnoty?

praseDokolečka dokola se setkávám s názorem, že profese obchodníka s cennými papíry na vlastní účet je nemorální, protože nevytváří žádné hodnoty pro společnost. Zastánci této teorie poukazují na to, že tradeři pouze parazitují na činnosti “normálních” lidí a zvyšují hodnotu zboží či surovin o svoje vlastní zisky. Je to tak?

Podle mě je to nepochopení celého systému, zejména pokud jde o akcie.

Jak je to u akcií ?

Většina lidí považuje burzy za “imperialistické zlo”, příčiny krachu a nástroj pro vytváření finančních krizí, ale tak to přece vůbec není.

Akciová společnost, které potřebuje navýšit finanční zdroje a splňuje určité velice přísná kritéria, může nabídnout svoje akcie na burze (IPO). Za to sice dostane peníze, ale zároveň se vzdá práva kontrolovat celou firmu ve prospěch těch, kdo si její akcie koupil – tedy akcionářů. A akcionáři mohou svoje cenné papíry prodávat dál, pokud chtějí (a najdou kupce). Z hlediska vytváření či nevytváření hodnot z pohledu koncového držitele akcie jde prostě o nákup a prodej. Nákupem či prodejem akcií automobilky jste na tom z hlediska přínosu pro společnost úplně stejně, jako kdybyste si koupili či prodali auto, které tato automobilka vyrábí.

Vytváří se nákupem akcií nějaká hodnota? Ovšemže ano. Akciová společnost přece získané peníze za akcie použije pro rozvoj svého podnikání. Vzniknou tak pracovní místa, infrastruktura, produkty či služby, které bude možné směnit nebo spotřebovat, a tak dále. Pokud bude akciová společnost v zisku, odvede navíc ze svého podnikání daně a bude tak více peněz ve státní kase.

Morálně diskutabilní tak zůstává jen investice do takových akciových společností, které vyrábějí zbraně, provozují hazard nebo dělají jiné věci, s nimiž můžete mít problém. Říká se tomu “sinful investing”.

Jak je to u derivátů ?

Futures také nevznikly samy od sebe. Obchodníci s těmito typy derivátů na sebe berou povinnost v budoucnu koupit či prodat podkladové aktivum, nebo (častěji) akceptují nutnost se daného kontraktu zbavit dříve, než by tuto povinnost museli splnit. Například futures na komodity tak na jedné straně umožňují pěstitelům obilí prodat svou úrodu “předem” a za známou cenu, na druhé straně umožňují zpracovatelům vědět kdy a za jakou cenu pro ně budou k dispozici vstupní suroviny. Hodnotou, kterou na trhu vytvářejí tradeři je tedy v tomto případě stabilita trhu a rovněž určitá transparentnost a likvidita.

Je třeba si nicméně uvědomit, že futures jsou “hra s nulovým součtem”, tudíž pokud jeden trader vydělá, jiný musí zákonitě prodělat. Nicméně to je všeobecně známá věc, o které se ví a s tvorbou souvisí jen nepřímo.

Osobně futures neobchoduji, ale nikdy by mě nenapadlo, abych kritizoval ty, kdo to dělají, že nevytvářejí hodnoty pro společnost. jsou to přece jejich peníze, které riskují.

Co chudáci brokeři & spol ?

Obchodníci či tradeři samozřejmě nemohou obchodovat na burze přímo, vždy pouze přes brokera. Za každý nákup či prodej zaplatí trader brokerovi poplatek. Poplatky se také běžně platí za data, software, knihy, platí se úroky z vypůjčených peněz u brokera a tak dále. Já jsem letos například jen na poplatcích brokerovi zaplatil více než 600 USD.

Být brokerem je odsouzené k úspěchu, protože na poplatcích vyděláváte vždy – jak když lidé kupují, tak i když prodávají.

Jde o celé odvětví, kde zase – trader vytváří hodnoty tím, že umožňuje firmě brokera existovat, zaměstnávat lidi, platit daně a pokud je broker solidní, tak i kultivovat a stabilizovat prostředí, v němž k obchodům dochází.

A co naše daně ?

Úspěšný a poctivý trader bude ve své domovské zemi platit daně, a typicky nebude závislý na podpoře od státu, v němž žije. Daně z příjmů na burze (v ČR ve výši 15%) jsou velice snadno dopočitatelné, protože každý broker má k dispozici data o Vašich obchodech, a tudíž i data o Vašich ziscích.

Nebavím se samozřejmě o tom, jak stát vybrané daně použije, to už je úplně jiný příběh.

A co naše zisky ?

Bohatý trader si bude chtít svoje získané peníze taky nějak užít. Takže bude utrácet, nakupovat, dávat peníze do oběhu, prostě žít. Pokud bude mít k dispozici více peněz, než potřebuje, může se věnovat dobročinnosti, podporovat charitativní projekty, vědu, výzkum a tak dále. Jsem přesvědčený, že bude vytvářet další nadhodnoty jen díky tomu, že má k dispozici mnoho prostředků.

A co děti ? Mají si kde hrát ?

A konečně není přece nic špatného na tom, mít prostředky k dispozici pro svoje dědice. To, zda bude utrácet úspěšný obchodník sám, nebo to za něj udělají jeho děti není z hlediska tvorby hodnot podstatné. Podstatné je, že bohatství bude k dispozici a bude se z něj moci generovat další tok zboží či služeb, ať už za 5 let nebo za 50 let.

A co vy?

Setkali jste se někdy s tím, že by Vás někdo kritizoval kvůli tomu, že Váš společenský přínos jakožto tradera je příliš nízký?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

39 komentářů: Vytváří trader hodnoty?

 1. Kolous napsal:

  Trader hodnoty nevytváři a nemá cenu se snažit hledat záminky, jak se trading pozitivně promítne do daní či co. Myslím si, že celý finanční sektor je bezcenný, ale naše společnost je postavená tak, že se v něm uživí přímo či zprostředkovaně skoro třetina populace….proč se tedy nesnažit si ukousnout taky svůj dílek? Má cenu se ve společnosti, která: je ochotná zaplatit miliardy za nějakou tupou fotbalistickou máničku zatímco si třeba vědec nemůže zajet pro cenu protože nemá na letenku, nechá politickou „elitu“ prožrat půlku společné misky nebo položí veškerou domácí výrobu s vidinou krátkodobého zisku, cenu zabývat se otázkami komu prospějeme, když honíme pár čísel na grafech? ;-)

  • admin napsal:

   Mám 50000 USD a založím si vlastní firmu. Vydělám na tom.
   Mám 50000 USD a vložím je do akcie XYZ. Vydělám na tom.

   V čem je podle Tebe rozdíl?

 2. Kolous napsal:

  Že by ta firma za ty peníze pro někoho odvedla nějakou práci? ;-) Máš firmu na vývoj sw, takže přínos vidím v tom programu co za ty peníze vytvoříš.

 3. admin napsal:

  Ano, ale co když mám akciovku XYZ a těch 50000 USD, co jsem dostal mi umožní úplně totéž? Zaměstnat programátora, který vytvoří program? Nebo se jako majitel akciovky nudím, už mám vyděláno a začnu se zpětnými odkupy?

 4. havana napsal:

  mas super blog, jen tak dal
  at se dari

 5. Kolous napsal:

  Máš pravdu, je to všechno na úhlu pohledu a jak si to člověk zdůvodní.
  Co je špatnýho na zbrojním průmyslu? Podle mě zbraň samotná špatná není ani ten kdo ji vyrobí….záleží na tom jak ji kdo použije. Z toho vyplývá ještě otázka: ony jsou teda dobrý a špatný akcie? ;-)

  • admin napsal:

   Vlastně ano, čistě podle mýho svědomí akcie třeba kasín jsou „špatný“. Celý model kasín je postaven na závislosti a tudíž je pro mě špatný. Naštěstí mě nikdo nenutí hrát v kasínu ani kupovat „LVS“ (Las Vegas Sands).

   Na druhou stranu chápu, že mohou existovat lidé, kteří

   a) hrají v kasínu, ale nekupují akcie kasín
   b) nehrají v kasínu, ale kupují akcie kasín
   c) hrají v kasínu a kupují akcie kasín

   Svoboda je hezká věc.

 6. Lovec napsal:

  Jo já jsem se setkal s kritikou že je to neetické a že peníze vydělané na burze jsou jiné než vydělané jinou prací. Odpověděl jsem mu v čem se liší vydělaný milion na burze a vydělaný milion jako uklízeč? V ničem. Z podstaty jediná práce, která je užitečná, je zemědělství, řemesla, školství a zdravotnictví. Všechny ostatní profese jsou k ničemu. Nepotřebujeme restaurace, nepotřebujeme televizi, internet, nic. Takže se to tak brát prostě nedá. Já osobně tu diskusi zakončil větou: „Já letos jedu na dovolenou do Karibiku, kam jedete Vy?“. Jsou to prostě peníze a jak je vydělám je úplně jedno. Hlavní je, aby to bylo legálně. Tečka.

  A mimochodem, osobně ročně přispívám kolem 150 tisíc na dobročinné účely (nikoli na charitu, tu nesnáším, nemám přehled co se s penězi děje). Takže jsem i z tohoto pohledu společensky užitečnější než většina ostatních lidí a „férovým příjmem“.

  • admin napsal:

   Super, milión jako milión ;-) Jak říkáš. A legální to bezesporu je.

   Chválim Tě za dobročinnost, to se jen tak nevidí. Je ale fakt, že kdybys brat třináct čistýho, tak asi 150 kKč na dobročinnost nedáš, bo je nebudeš mít. Čili ano, pochopil jsi mě.

   V čem by měla být burza neetická? Zatímco v podnikání se mě denodenně snaží někdo obrat, nezaplatit, pomluvit nebo vytočit, na burze jsem toto nezažil. Obchoduji s akciemi, někdy vydělám, jindy prodělám, ale stále je to etické a zcela v rámci noram a pravidel.

   Ale kdo chce tradera bít, vždycky si najde hůůůůůůl.

   • Kolous napsal:

    Neetické to samozřejmě není, ten kdo se pustil do obchodování přijmul riziko že prodělá. Je to pouze zbytečné pro společnost. Jako ostatně bezpočet dalších profesí. S tím kolik je na planetě lidí ani nemůže každý dělat neco užitečného, protože bychom zlikvidovali všechny suroviny během mžiku…proto jsou všechny ty virtuální hodnoty jako finanční sektor.

 7. Honza napsal:

  Lidé jsou naučeni dřít od rána do noci, aby si vydělali pár šupů a pak, když přijde někdo s vyšším příjmem za kratší dobu, tak do toho hned tahají morálku a kdesi cosi, protože to není standardní chování ostatních ovcí ve stádě.

  • admin napsal:

   Já dělám obojí, i dření, i ten vyšší příjem za kratší dobu, takže to není tak „nápadný“. Ale rozumím tomu. Kdysi jsem dělal za 6800 hrubého – už PO revoluci a měl jsem už byt a ženu. A už nikdy více, to radši budu bohatý, no ne?

  • Djm napsal:

   A proto zasadne nikomu nic nerikam – a je klid.

 8. Anonym napsal:

  Téma jak z pohádky.
  :) téma nejplodnějších diskuzí na Grimmech (teda když pomineme téma “ Jak může trader pozitivním myšlením ovlivnit směr a velikost baru“).
  Jsem zvědav, jaké perly se objeví zde.
  Já to mám tak. Trading mne živí a tak vyprávět bajky se mi nechce, člověk se jen zamotá a k ničemu to nevede. A myslím si, že se nemám za co stydět. Čas, který jsem do tradingu investoval, bych určitě zhodnotil líp třeba budováním kariéry, nebo podnikáním. Setkávám se spíš se zájmem a nabídkami správy financí. A to jsem na trhu od Klausových knížek.

  Zkusil bych nadhodit jiné téma: Co uděláte s AOS, otevřenýma pozicemi…atd až se nevrátíte s rodinou z výletu??? Máte někoho, 2-3…kdo ví, jak korektně uzavřít pozice, jak ukončit účet, převést peníze, zastavit platby SW atd….??? Že se Vám to nestane??? Že to umí manželka?….:)
  A neřešme hraní si s pejpr účty a 5k.
  A věřte, že účty klidně do mínusu jít mohou.

  • admin napsal:

   No nechtěl jsem kopírovat témata od Grimmies, fakt mě to zajímá samo od sebe ;-)

   Když tě trading živí, tak kariéru sis vlastně vybudoval, ne? No, a pokud ti chodí nabídky na správu financí od ostatních, tak to je další hodnota, kterou generuješ přátelům či úplně cizím lidem (asi za provizi, zadarmo předpokládám že to neděláš).

   K tématu „horor“: Nevěřím, že účet může jít klidně do mínusu, neboť je marginový a tudíž dostanu margin call a když nebudu reagovat, broker mi pozici uzavře. Může jít do nuly. Přehlédl jsem něco?

   Umí to manželka, má na to schovaný papír s postupem. Když budeme mrtví oba, tak jsem toho názoru, že mi to je jedno.

   • Joystick napsal:

    Kontrolní dotaz k manželce :-) To máš napsaný postup typu zavolej tam a tam, ohlaš se, ukončí a převeď nebo pro ní máš přímo instrukce jak se připojit a udělat to online?

 9. Anonym napsal:

  jinak samozřejmě nelze než souhlasit s názorem, že kromě doktorů a zemědělců atd. jsou vlastně všichni ostatní příživníci.
  Účetní už ve starém Egyptě, písaři, obchodníci, umělci……..na co je vlastně potřebujeme??? Banda nenažraná – vědci, další pakáž. O bankéřích ani fuj neřeknu – přece každý dobrý podnikatel má už před začátkem výroby mít peníze na technologie a materiály. A když je nemá, jistě mu protistrana ráda počká, nebo?? půjčí?? JAKO BANKA?? :)

  Mohli jsme v pohodě ještě bydlet na stromech a nemít tyhle těžký starosti :)

  • admin napsal:

   Ano, výrazem „hodnota pro společnost“ jsem si naběhl, neboť jsem ho nedefinoval. A sám teď jako programátor asi půjdu kopat kanály, protože počítače nám pouze pomáhají vyřešit problémy, které by bez nich nebyly ;-)

  • Lovec napsal:

   Já toto bral spíše extrémisticky. Podívej se na primární potřeby člověka – jíst, být zdravý, umět řemesla a umět se ty věci naučit. Nic víc elementárně nepotřebuješ. Cokoli nad toto je nadstandard nad primární potřeby. Tím neříkám že jsou jiné profese neužitečné, ale nejsou už tolik potřebné :). Bez zemědělců chcípneme, bez umělců, bankéřů apod se obejdeme.

   Nicméně sám mám největší příjmy z obchodování, takže obory mimo ty elementární považuji za potřebné :). Včetně kasín apod. Na lidský blbosti se vydělává dobře. A taky souhlas s tím, že někdo by se měl umět o účet postarat. U mne je třeba kolega trader, co má pro všechny případy přístup na moje účty.

 10. Anonym napsal:

  to admin: podívej se do papírů, který podepisuješ. Účet může jít do mínusu. Asi by nebyl až takový problém najít odkaz ze seriozního fóra se smutným uživatelem….no nakonec jen tuším – 300k

 11. Anonym napsal:

  u IB

  • admin napsal:

   Pak mi není jasný, jak broker sám sebe chrání před krachem, když toto dovolí.

   • Lovec napsal:

    Jednoduše, stačilo obchodovat v roce 2008 nekryté opce na vixu. A že takových bylo hodně… Otevřelo to s gapem jako prase a rovnou v mínusu.

    • admin napsal:

     Podívej, zrovna Tebe si docela vážím, ale mě to nehraje. Největší gap na VIX byl, pokud mám správná data z 13.2.2009 a byl to gap 12% nahoru (mezi open a close předchozího dne). Druhý největší byl z 2.2.2009 o 10.21% nahoru a třetí byl z 28.11.2008 o 9.39% nahoru.

     Když se dnes pokusím vypsat 100 ks ATM naked PUT na VIX s prosincovou expirací, požaduje po mě broker margin 32000 USD. Čili mi fakt není jasný, jak mohl skončit v roce 2008 účet v mínusu dřív, než by broker stihl zavřít pozice.

     Já v té době neobchodoval a VIX opce neobchoduju dodnes, čili mě to z historických důvodů opravdu zajímá … nebyly třeba menší marginy než dnes?

     • rorschach napsal:

      Na srazu si pamatuju ze o tom nekdo povidal, ze se tenkrat hodne nalozili do vixu, tusim ze to byly kalendare s minimalnimi marginy uplne preobchodovane ucty, pak bum prask velka rana a smazane ucty a nekdo i v minusu.

 12. Anonym napsal:

  Jinak: moc jsem nad tím nepřemýšlel, a podobná opatření jsem podnikal kdysi také – ale pak jsem zjistil, že vlastně hodně cestuji právě jen s partnerkou a naše děti jsou jinde. No a nedávno jsem byl u lůžka kamaráda….jeho manželka je na tom líp (už o ničem neví), on s nabouranou hlavou možná ví…..:( ale už to nikomu neřekne .

 13. Nobody napsal:

  hodil jsem dotaz do plena, najít to asi nedokážu.
  Ale vzhledem k tomu, že jsem byl osobně před x lety +- 800 k v českých a vůbec nebylo jasné, kdo vyhrá. A můj účet měl hodnotu nižší, než problém.

  • admin napsal:

   Promiň, ale vůbec Ti nerozumím. Bavíme se tady o tom, zda účet může jít do mínusu. A věta „můj účet měl hodnotu nižší, než problém“ nedává smysl.

 14. Nobody napsal:

  Nechci tu popisovat situaci před xx roky. Už jsem ji zveřejnil kdysi na DT.sk a td. myslím, že i se screny. Tehdy jsem měl na účtu cca. 700 000 kč a bugem v TWS se mi podařilo shortnout 100k NQ. Asi jen to, že jsem si i během telefonátů s IB (kteří vůbec netušili, jestli mám nebo nemám „nakoupeno“) sceenoval obrazovky, tak nakonec byl výsledek +

  • admin napsal:

   ještě jednou a pomalu:

   Účet nemůže jít do mínusu, Ty ale tvrdíš, že ano. Svoje tvrzení nedokážeš ničím podpořit. Sice jsi to „kdysi zveřejnil“, „asi by nebyl až takový problém najít odkaz ze seriozního fóra“, „už jsem to zveřejnil kdysi na DT.sk a td. myslím, že i se screny“ ale neposlal jsi odkaz. Je s tím problém, nebo Ti došlo, že účet jít do mínusu prostě nemůže, protože to by krachnul broker?

 15. Nobody napsal:

  a ten příklad tradera, co zavisel v reálu u IB sem doufám postnu

 16. Nobody napsal:

  :) účet do mínusu jít může…. a kvůli jednomu účtu asi IB nekrachne :)

  • admin napsal:

   To je úplně nesmysl. Pokud by mohl jít účet do mínusu, platí, že by do mínusu mohly jít i dva účty. Nebo všechny účty. A kvůli tomu už IB asi krachne ;-)

   Tak už konečně přestaň teoretizovat a dokaž to těmi odkazy, co tady s nima argumentuješ, nebo uznej, že ses mýlil.

 17. Nobody napsal:

  Účet nemůže jít do mínusu, Ty ale tvrdíš, že ano. Svoje tvrzení nedokážeš ničím podpořit. Sice jsi to „kdysi zveřejnil“, „asi by nebyl až takový problém najít odkaz ze seriozního fóra“, „už jsem to zveřejnil kdysi na DT.sk a td. myslím, že i se screny“ ale neposlal jsi odkaz. Je s tím problém, nebo Ti došlo, že účet jít do mínusu prostě nemůže, protože to by krachnul broker?

  Začíná to být tady poněkud sebestředný…..nebo se mi to zdá??
  Já přece nic nikomu nedokazuji, ani nemusím :). Jen píši svůj názor a zkušenost. Je to problém?

  • admin napsal:

   Pokud je názor mylný a zkušenost nepodložená, pak to může být problém. Je to můj blog a chci tady konstruktivní diskusi. Názor, že účet může jít do mínusu mi konstruktivní nepřijde a proto znovu: můžeš poslat ty odkazy? Díky moc.

 18. Nobody napsal:

  pohledám…a dotaz byl vypuštěn.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.