VXX a jak na něj

chartV poslední době dostávám řadu dotazů na obchodování volatility. Není divu, že to všechny tak zajímá. Vždyť kde jinde byste mohli za jediný den vydělat – nebo prodělat – třeba i deset procent účtu? ETP založené na volatilitě toto nabízejí. V dnešním článku Vám představím pár tipů, jak obchoduji volatilitu já pomocí chronicky známého ETN VXX. Nebude to komplexní obchodní systém, spíš několik zásad, ale myslím, že i tak to může mnohým pomoci.

Začněme prosím pohledem na šestiměsíční graf, ten má celkem velikou vypovídací hodnotu:

vxx

Vidíme, že existuje vždy několik období “vzruchu”, kdy se volatilita VXX poměrně výrazně hýbe, a následují období “uklidnění”, kdy cena padá. Historicky je to tak, že VXX ztratilo již 99.5% svojí původní hodnoty z 9.3.2009, kdy se začalo obchodovat. Důvody nechci rozebírat, jsou chronicky známé, pokud někdo neví, nechť si vyhledá pojmy jako “contango” a “backwardation”. Vyplývá z toho pro mě jedna důležitá zásada, a tou je:

Pravidlo 1 – VXX vždy jen a pouze na SHORT stranu

Nevím, jak to patřičně zdůraznit. Z dlouhodobého hlediska je long pozice na VXX vždy ztrátová. Při obchodování na stranu SHORT jsme naopak po nějaké době na VXX vždy jen a pouze v zisku. Uvedené pravidlo má samozřejmě výjimku, a touto výjimkou by byla nějaká déletrvající krize (např. roční), kdy by se mohlo stát, že nám dojdou peníze dřív, než trhu nálada k obratu. Ale to už je obecné riziko obchodování volatility.

Pravidlo 2 – VXX vždy jen a pouze přes opce

Ve skutečnosti nikdy neshortuji VXX přímo, protože to jsou vyhozené peníze. Proč? Jednoduše proto, že pokud vzrůstá strach, vzrůstají i prémia na opcích. Tak například předevčírem (10.12) jsem mohl na konci seance shortovat 100 ks VXX za cenu kolem 30 USD na kus, ale odpovídající CALL opci s prosincovou expirací (VXX 141220C00030000) jsem vypsal se ziskem prémia cca 180 USD. Jinými slovy, díky strachu na trzích jsem v situaci, kdy:

 • buď se trhy do 20.12 uklidní (7 obchodních dnů), cena spadne pod 30 USD za kus, opce vyprší bezcenná a mě zůstane v kapse prémium 180 USD jako vzpomínka na paniku na trhu
 • nebo se trhy dál budou pohybovat v režimu “chaos”, VXX bude nad 30, já tudíž budu přiřazen SHORT 100 ks VXX a to se slevou 180/3000 = 6%. Ano, čtete správně, jde o 6% za 7 obchodních dnů “čekání”.

Pravidlo 3 – VXX vždy jen a pouze ke konci seance

Volatilita se “hýbe” i během dne. Dělal jsem tuny testů, a stejně jako u akcií, i zde platí, že nejlepší je shortovat ke konci obchodní seance. Viz včerejšek (11.12.2014) kdy během dne hodnota VXX hodně kolísala, aby se nakonec v závěru dne vyšplhala na 32.14 USD za kus a to činí milých 5.97% za jediný den. Čili pokud děláte něco podobného jako já, tak jste s pořízením SHORT pozice počkali až do závěru seance. Já to nestihl, tak doufám, že bude čas to dnes napravit Mrkající veselý obličej.

Pravidlo 4 – VXX vždy jen a pouze po dílech

Nikdy nevím, jak dlouho bude panika na trzích trvat, proto musím předem vědět, kolik celkem do VXX investuji a jaké mám možnosti škálování. U mě je to například tak, že mám k dispozici kapitál na shortování cca 1000 kusů VXX. A proto, jestliže začnu shortovat při ceně 30 USD za kus a rozdělím kapitál na 10 dílů, mám celkem velikou šanci, že skončím s 1000 kusy VXX SHORT za průměrnou cenu – dejme tomu – 36 USD. Neboli, jsem short 36000 USD na VXX.

Zbytek je matematika, protože lze celkem jednoduše spočítat, jaký margin mi bude na tuto pozici blokován, a jak moc se stane, když VXX “vyleze” třeba na 50 USD za kus a bude tam trčet měsíc nebo dva. A z toho vyplývá páté, poslední pravidlo:

Pravidlo 5 – VXX vždy jen pro velké účty

Znám člověka, který dělá něco takového, co zde popisuji, s účtem o velikosti JEN 100000 USD. Ovšem, z hlediska marginu je to “na hraně”. Snadno by se totiž mohlo stát, že dojdou prostředky na škálování, VXX půjde ještě výše a nastane margin call. Čili před zahájením podobných akcí je potřeba mít kvalitní výpočty a určitou velikost účtu “v zásobě”.

Alternativa pro menší účty samozřejmě existuje; tam by se neobchodovalo po 100 kusech, tím pádem by nešly použít opce, ale zase by se podstatným způsobem snížilo riziko “vyluxování” účtu v případě nějaké dramatické akce na podkladu.

A co vy ?

Obchoduje někdo z Vás VXX či jiné deriváty volatility? Podělte se se mnou v diskusi!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

48 komentářů: VXX a jak na něj

 1. Ales napsal:

  Předem dík za zajímavý a inspirativní web. K věci – obchoduji VXX víc jak rok a je to moje nejvýnosnější (a nejriskantnější) část portfolia. Základem mých obchodů jsou týdenní naked call, prodávané v týdenním cyklu.Backtestoval jsem i dvoutýdenní otvírání pozice, ale s horšími výsledky. To platí v klidném trhu, při razantním zvýšení volatility ale nečekám na přiřazení (short VXX s deltou 1 mne při padajících trzích trochu děsí).Zavčas roluji, pokud možno kreditně a to nejen na vzdálenější call ale i na stranu put.Ve volatilním období, tj. při VXX v backwardation prodávám jen put a snažím se udržovat celkovou deltu pozice přiměřeně k situaci na trhu.Překlopení pozice zpět na call při uklidnění trhu je obvykle snadnější.
  Jinak souhlas s tvými pravidly, až na to poslední.Začínal jsem s kapitálem vyhrazeným pro tyto obchody ve výši jen cca 30 tis. a neměl jsem problémy s marginem.Je to myslím otázka dodržování MM, vždy držím min. polovinu kapitálu pro tyto obchody v cash. Také asi pomáhá, že nepřipouštím přiřazení, prodávám i put a hlídám si deltu pozice.Tož asi tolik.

  • admin napsal:

   Chápu. Pokud od začátku držíš filozofii „nikdy nebýt přiřazen“ a hlídáš to, pak Ti margin call „tolik“ nehrozí. Až na případ nějaké té krize, kterou si instinktivně nepřipouštíme.

   Jinak udělat na VXX spread mě upřímně řečeno nikdy nenapadlo, ale máš pravdu, jsou to vlastně další peníze jako bonus. Tohle ještě spočítám. Každopádně díky za přínosný komentář.

 2. admin napsal:

  Tak se stalo to „nejhorší“ a moje vypsané opce vypršely jako bezcenné. Čili, z účtu mi dnes zmizí 2 x VXX 141220C00030000 a 1 x VXX 141220C00033000 a zůstane mi prémium 590 USD.

  To není špatné na obchod trvající 6 obchodních dnů a při blokovaném marginu 1392 USD. Jo, kdyby takový obchod vyšel každý den, to by se žilo …

 3. Martin napsal:

  Na VXX píšu vždy se spreadovým zajištěním. Redukce marginu, redukce rizika.
  Je tu totiž jeden dost zásadní problém, který si mnoho lidí nějak nepřipouští: Noční průšvih.
  Stačí, aby se hoši na UK-RU hranici (kde vlastně je?) nepohodli, aby ručníkáři vypustili nějakého jednosměrného pasažéra letadlem, krachla nějaká ta banka nebo stát (Argentina leden 20014 varuje) a je tu noční mazec.
  Pak se řada těch, kteří si užili růstu a klidu let 2012-2014, probudí bez účtu.
  VXX obchoduju, výpisy právě při spike. Ale vždy se znalostí fundamentu (co, proč) a se zajištěním.

  • admin napsal:

   Myslíš jako že děláš call bear spready? Konzervativní záležitost, ale aspoň dobře spíš. Nebo jsem Tě špatně pochopil?

 4. Pingback: Zajišťuji portfolio | Akcie

 5. Pingback: Jak často sčítat výsledky? | Akcie

 6. Scapegrace napsal:

  kupuju par PUT opci na VXX OCT15 strike 19

  • admin napsal:

   Ano, už je pomalu čas. Lze i dvacítkové a pokud mohui hádat, tak lze i zářijové. Hezké obchody !!!

 7. dusan napsal:

  Ahoj.

  Mozem poznamku – Nie je lepsie kupovat radsej SVXY ako shortovat VXX ? Predsa len je tam obmedzeni pad + cim nizsia hodnota SVXY tym mensia strata pri rovnakych percentualnych pohyboch ako VXX.

  Dik za kazdy nazor…Dusan

 8. Martin napsal:

  Pridám aj ja jednu poznámku. So shortom VXX to nie je vždy tak ľahké. Na tento podklad zvykne byť uvalená reštrikcia, kedy sa podklad nemôže shortovať napr. dva-tri dni. Ďalší problém je, že nie vždy sú k dispozícií volné akcie k short (u IB).

  Ale zas rád by som sa aj niečo spýtal: Máte skúsenosť, že by bola uvalená reštrikcia aj na long? Napr. v obdobiach zvýšenej volality. Zdá sa mi, že pred dvoma týždňami sa UVXY nedalo kúpiť, stáva sa to aj pri VXX?

  • admin napsal:

   Prosím Tě, ta restrikce je uvalená pouze na stranu SHORT, a to jen u akcií. U CFD restrikce není. A jinak lze samozřejmě dle libosti obchodovat s opcemi.

  • MartyP napsal:

   Mne uz se u IB 3x podarilo shortovat UVXY i pres restrikci. Poprve jsem si myslel, ze jsem se prehlidl, ale naposledy jsem si na to dal zvlast pozor a opravdu to slo.

 9. Martin napsal:

  Admin, áno môže byť, ale nie je to náhodou tak, že keď je uvalená reštrikcia na akcie, tak sa CFD taktiež nedajú shortovať?

  a ešte jedna vec: ak u akcie je sú momentálne dostupné žiadne akcie na short, môžem shortnúť CFDčko?

  • admin napsal:

   Martine, prosím Tě, ta restrikce je uvalená pouze na stranu SHORT, a to jen u akcií. U CFD restrikce není.

   To znamená: Dojdou-li VXX akcie na zapůjčení, LZE shortovat VXX CFD.
   Je-li restrikce na shortování VXX kvůli více než 10% poklesu, stále lze shortovat VXX CFD.

   Neexistuje situace, kdy nelze shortovat VXX CFD.

 10. Martin napsal:

  *ak u akcii nie sú

 11. Martin napsal:

  Ďakujem Admin za odpoveď. Nepoznal som odpoveď, pretože som CFD na VXX ešte nikdy neobchodoval. Iba vidím v platforme pri cfd na VXX poznámočku: „CFD quotes references the trade, volume and BID/ASK market data on the Underlying stock“

  Ja som teda pochopil tak, že CFDčko presne odráža vlastnosti podkladu. Ak je teda BID volume u VXX 35, tak u CFD na VXX bude BID volume taktiež 35. Ak je u VXX uvalená reštrikcia, tak je uvalená aj na CFD

  • admin napsal:

   Vidíš, a přitom by stačilo jedno CFD shortovat a měl bys jasno. A klidně bys to mohl udělat i na cvičném účtu, i na ostrém.

 12. Martin napsal:

  Máš pravdu, ale aspoň aj ostatní čitatelia budú o niečo múdrejší, keďže to bude tu v komentároch.

  Inak, čo vlastne ty viac preferuješ? Priamo VXX alebo CFD na VXX? Pretože ja to vidím tak, že v tomto prípade sú CFD lepšie, pretože:

  1. žiadne reštrikcie na short (kdežto priamo u VXX reštrikcie zvyknú byť)
  2. nemôže sa stať, že by bol nedostatok CFDs na short (kdežto priamo u VXX zvykne byť nedostatok akcií na short)
  3. nie som si istý, ale zdá sa mi, že dokonca interest u CFD je nižší ako borrow rate u VXX
  4. taktiež som si nie istý, ale ak v platforme dobre vidím, tak u CFD na VXX je spread iba 1 cent

  Takže prečo by som mal na trading používať priamo VXX, keď vlastne obchodovanie CFD je viac „výhodnejšie“ ako podklad? Alebo mi niečo uniká? Ďakujem :)

  • admin napsal:

   Výhody jsi shrnul hezky. Mezi nevýhody patří riziko krachu emitenta, neboť CFD je mimoburzovní produkt.

  • misch napsal:

   Ahoj, ohledně bodu 2 bych si raději dával pozor. Vzhledem k tomu, že bid/ask CFD u IBčka přesně kopíruje odpovídající akciový podklad (http://ibkb.interactivebrokers.com/node/1783), tak mi nedávalo moc smysl, jak by za tohoto stavu mohl IB poskytovat CFD k shortu bez omezení. A opravdu to tak idylické není, viz http://ibkb.interactivebrokers.com/node/1912:

   „Are short Share CFDs subject to forced buy-in?

   Yes. In the event the underlying stock becomes difficult or impossible to borrow, the holder of the short CFD position will become subject to buy-in.“

   Připadá mi to i logické, protože IMHO těžko může IB poskytovat CFD k shortování, pokud nemá možnost provést v tu chvíli současně i svůj hedge na odpovídajícím STK (a je-li IB nuceno provést buyback u podkladových STK, bude pak to samé muset provést i u CFD):

   „IB operates the DMA model, the most transparent of the three. In this model the provider hedges the CFD order immediately in the underlying physical market, and the CFD is executed at the price of the hedge.“

   Nebo chápu něco špatně?

 13. Martin napsal:

  Super, užitočná konverzácia. Ďakujem. Držím palce pri obchodovaní :)

 14. biker napsal:

  Zajímalo by mě, jaký máte názor na strategie a výsledky na stránkách volatilitymadesimple.com a tradingvolatility.net? Obě dve nabízejí za poplatek signály k nákupu XIV nebo VXX s dlouhodobě nadprůměrnými výsledky. Na druhé straně výsledky jsou dopočítány zpětně ex post před data spuštění obou webů a poslední roky nepatří k těm nejúspěšnějším. Jaký máte na weby zabývající se volatilitou názor, příp. jaké jsou vaše zkušenosti? Díky.

  • admin napsal:

   Volatilitu obchoduji, ale signály jsem nikdy nekupoval. Kdybych měl výdělečné signály – a mám – tak je budu obchodovat sám a ne vydělávat na prodeji strategie jiným lidem.

   • biker napsal:

    Jak se díváš na úspěšnost těchto strategii? Mají tyto strategii svou robustnost nebo jsou jen serií upravených indikátorů, tak aby vzbudily dojem nadprůměrných strategii? Konec konců Tvá strategie na volatilitu vychází také z nějaké analýzy, které se dařilo více před její publikaci než aktuálně, kdy ji reálně obchoduješ. Mám v sobě určitou pochybnost o tom, že něco sestaví, ukáží se dechberoucí výsledky a poté co je veřejná a autor každý měsíc dává k dispozici reálné výsledky (nemůže výsledky už přizpůsobovat a vylepšovat upravením proměnných), strategie začínají ztrácet svůj „egde“.

    • admin napsal:

     Mno, ono je to v případě volatility komplikovanější. Strategie nutně nemusejí ztrácet svůj „edge“, problém je v kontextu trhu. Kdesi jsem četl, že ten výkyv 24.8 byl snad pátý největší v historii (mluvím o VXX), čili proti tomu je v podstatě jakákoliv strategie naprosto bezbranná. Je tedy klidně možný, že až se trhy uklidní, tak bude strategie na volatilitu (jakákoliv) vykazovat zase stejné chování jako například před rokem.

     Čili ono nutně nemusí jít jen o pokus vytahat z lidí peníze za obchodní signály, může to mít nějaké reálné jádro. Jiná věc samozřejmě je, že díky HFT se nyní na jakoukoliv krizi reaguje jinak než v roce 2008.

 15. Martin napsal:

  Mňa by zasa zaujímalo niečo iné ohľadom týchto stratégií. Ako si vysvetľujete to, že takmer všetky stratégie na XIV/VXX, atď.. nadobúdajú „brutálne“ zhodnotenie až po roku 2009. Každá equity krivka začína prudko narastať až po roku 2009 a do roku 2009 (krivky sú zobrazované prevažne od 2004) sa equity krivky pohybujú do strany, či mierne up.

  Čím to môže byť? Čo sa zmenilo? Však predsa contango na VIX futures existovalo stále. Môže byť problém v tom, že ceny VXX/XIV sú v starších rokoch vypočítané spätne podľa nejakého modelu ? (pretože skutočne vznikli až po kríze)

  • admin napsal:

   To je tím, že ten růst od března 2009 byl raketový a vcelku kostantní. Po zapojení páky to zkrátka muselo růst. Jinak ten model, podle kterého se počítají ceny VXX zpětně je vcelku spolehlivý, sám jsem ho kdysi dávno kontroloval a jevil se mi v pořádku.

 16. martin napsal:

  hmm, ale to potom zároveň znamená, že pokiaľ nie je na trhu silný bull trend, tak stratégie typu short VXX/long XIV budú stratové, resp. mierne kladné…

  pretože ako vravím, contango existovalo na trhu VIX aj pred rokom 2009 a predsa všetky backtesty stratégií short VXX/long XIV ukazujú o ničom výsledky. Problém bude v niečom inom, ale ja neviem v čom.

  V jednom zdroji sa píše: „Obviously something happened in 2010 that changed this strategy from going sidewise to 70% annualized growth.

  It’s likely that something was medium term contango. The medium VIX volatility term structure began steepening 2010 (it recently hit historic highs). Increased levels of contango fuel this strategy.“

  …toto sa však týkalo podkladu ZIV

  Alebo spýtam sa inak. stratégie typu short VXX/long XIV musia vždy vždy fungovať, keď je na trhu contango?

 17. Chossee napsal:

  keď už spomínate CFD na VXX, chcem sa spýtať, že keď má VXX bid cenu 35,22 a ASK cenu 35,23 sú presne takéto BID a ASK aj u CFD na VXX? Alebo je tam nejaký „značný“ spread? alebo nejaký posun v cenách?

  Vopred ďakujem za odpovede.

  • admin napsal:

   Jak u ktereho brokera. U IB je to napriklad tak, ze se CFD kotuji z cen akcii primo a tudiz mezi cenami akcii a CFD neni vubec zadny rozdil.

 18. Chosse napsal:

  Dakujem za odpoved. Chcem sa ešte spýtať, že CFD sa dá obchodovať aj mimo regular trading hours (15:30 – 22:00)? Pretože ako viem, tak akcie (a teda aj VXX) sa dá obchodovať už od 10:00 tuším až do 02:00. Platí to aj pre CFD na VXX?

 19. Pavel-T napsal:

  Ahoj,

  muzu poprosit o odkazy pro nachytreni ? Rad bych mensi cast ptf pouzil na obchodovani ETF VIX. Obchoduju akcie, indexy, komodity long/short. Omezenou cast ptf drzim na Forexu pro menove pary a chci rozsirit zaber o VIX.

  Rad bych se dostal obecne do obrazu abych mj tusil co presne znamena napr. naked call, call bear spready atd. Obecne jake nastroje souvisejici s VIX se pouzivaji v jakych situacich. Hledam zakladni + pokrocile how to VIX.

  Predem dik Pavel

 20. Pingback: Brexit je mi ukradený | Akcie

 21. MartyP napsal:

  Vcera mne IB zavrel short pozici na UVXY – forced buy-in. Bylo to sice v zisku, ale prijemne to neni, protoze cena, za kterou to koupili, neni aktualni cena, ale vazeny prumer denni ceny, a navic to porad klesa.
  Tak jen pro info, ze se to opravdu deje.

  Priste to zkusim pres opce.

  • misch napsal:

   Zajímavé, díky za info, tohle je dobré vědět.

   Já jsem zatím (se shortováním VXX) podobný problém neměl, ale i když se mi do Syntetic shortu přes opce se moc nechtělo kvůli větší granularitě (min. 100 x u opcí, versus přesný počet u akcií/CFD), tak o tom asi začnu víc uvažovat :). To vynucené zavření pozice mě totiž vůbec neláká.

   • admin napsal:

    Tohlecto se kluci dělá jinak. Jestli můžu posloužit obrázkem, co je za tisíc slov:
    https://winpes.cz/wp-content/uploads/2016/09/UVXY.jpg

    zisk 544 USD při maximálním risku 2900 USD za 13 kalendářních dnů.

    • misch napsal:

     Díky za inspiraci, budu nad tím přemýšlet :). Můžu se jen zeptat, pokud to není tajemství, jaký zdroj intradenních opčních dat používáš pro backtesty?

     • admin napsal:

      Není žádné tajemství ;-) že kvalitní intradenní smysluplná validní relevantní opční data pro backtesty prakticky neexistují. A pokud bys nějaká našel, tak použitelná budou jen ta na SPY, SPX a možná na VXX. Zbytek světa je bída.

      Ono ale všechno zlý k něčemu dobrý, protože aspoň můžeme na tomto poli řádit s postupy, přístupy a nástroji, které má k dispozici pár lidí na světě.

    • MartyP napsal:

     Zisk vs risk je super, to se u shortovani primo UVXY neda.

     Uvazuji o opcich, ale nevim, jaka strategie je lepsi:

     – Naked PUT – bud jak jsi to delal ty, tzn. obchodovat pouze s opci, nebo bych opci uplatnil a drzel short podklad (UVXY nebo VXX). Pak ale opet hrozi riziko buy-in.

     – Vypsat CALL – inkasujes premium, ale muzes byt prirazen

     – Synthetic short – tady je to jasne

     Takze nevim, co z toho vybrat, popr. jestli je lepsi necim zacit a po case se propracovat k necemu slozitejsimu.

     Jak dlouhou expiraci vybirate? Uvazuji tak 2 mesice.

     Diky za tipy.

     • admin napsal:

      Přesně jak píšeš, nejrozumnější bude něčím začít a postupně se propracovat k něčemu dalšímu.

  • admin napsal:

   Velmi nepříjemné. Aniž bych chtěl nějak sondovat – byla ta pozice malá nebo velká? Myslím stovky USD, tisíce USD, nebo desetitisíce USD?

   • MartyP napsal:

    Za tu dobu, co to delam (cca 2 roky), se mne to jeste nestalo. Prisuzuji to dvema vecem:
    – obchodovani s volatilitou je cim dal tim vic popularnejsi, coz je videt na zvetsujicim se volume UVXY a taky velmi castym nedostatkem shares na shortovani (u IB).
    – po tiskovce FEDu sel VIX a s tim i UVXY rapidne dolu a ti, kdo drzeli long stranu, se toho chteli zbavit a vypujcene akcie chteli vratit.

    Slo o 500 Ks za asi 10K. Nakoupeno ve 3 lotech pred zhruba 10 dny. Takze uz byly u me alokovane, ale nekdo je chtel zpet.

    Vice o duvodech forced buy-in u IB zde: http://ibkb.interactivebrokers.com/article/845

 22. mir napsal:

  Xzajiíc – palec nahoru ukázat strategii. Já teda vypisuji call VXX , ale je to někdy na prášky !! ( ale jen po 1-2ks)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.