Volatilita je potvora!

volatilitaSamozřejmě, úplně každý, kdo se pohybuje na trhu ví, že v posledních dnech zažíváme turbulence. Článků na to byly napsány stohy, jeden mě ale zaujal. Jde o příběh tradera, který měl svoje i cizí peníze alokovány tak nešťastně, že o ně přišel během jednoho, dvou dnů. A to ještě žádná větší krize nevypukla. Jak se to stalo a jak se z toho poučit?

Co se stalo

Článek vyšel na serveru w4t.cz a já ho linkuji, takže přečíst. Pokud by časem na původním webu už nebyl, jeho PDF kopie je tady. Nehodlám vkládat čas a úsilí na ověření, jestli to je nebo není novinářská kachna, ale asi není (marketwatch).

Trader zkrátka alokoval smrtící číst účtu do fondu XIV, což je sázka proti nárůstu volatility. Jak vidno z grafu, nevyplatilo se to.

graf

Proč se to stalo

Jak už píše Myk:

Tomu se říká blow up fondu. Byl aktivován trigger a fond byl uzavřen. Fond měl kopírovat inverse daily VIX movement, což se mu povedlo – VIX +100%, fond -96%. Jinak tento fond i SVXY měli short VX futures FEB a MAR. FEB futky šly o 104% nahoru, MAR o 86%.

Jak tomu do budoucna předejít

Tak především, po bitvě je každý generálem. Čili ono se to dobře radí, když člověk situaci hodnotí s odstupem, ale těžko se radí předem. Nicméně, kdo se chce vyhnout podobným chybám, měl by se držet následujících rad:

 1. Nikdy bychom neměli být v pokušení obchodovat s penězi cizích lidí – pokud tedy nejsme fond. V případě tradera z článku šlo údajně vesměs o přátele a rodinné příslušníky. Brr, hrozná představa. Winpes před časem napsal: “Příbuzní a rodina o tom samozřejmě vědět budou, tam se nedá svítit, ale vysvětlovat známým, jak na tom jsem – to se moc neosvědčilo”. Čili neosvědčilo se ani známým říkat, že obchoduji, natož je do toho zapojit.
 2. Deriváty volatility se “správně” mají obchodovat pouze přes opce. Winpes před časem napsal: “Ve skutečnosti nikdy neshortuji VXX přímo, protože to jsou vyhozené peníze”. Ona by tedy ve skutečnosti sázka pomocí opcí byla samozřejmě taky ztrátová, ale trader by přišel třeba o 15% účtu a ne o celý.
 3. Trader má “správně” rozumět pojmu “páka”. Winpes před časem napsal: “Je až s podivem, jak málo někteří tradeři rozumějí výpočtu páky … A je úplně nejdivnější, že i když páce ve skutečnosti nerozumějí, tak ji ve svých obchodech vesele používají”. Všimněme si (viz výše Myk), že ETN XIV má v držení short VX futures (ostatně, co by taky měl jiného, že…). A futures v sobě obsahují vestavěnou páku. XIV (a SVXY) je tedy z definice pákovým produktem.
 4. Trader má rozumět pojmu “diverzifikace”. Winpes před časem napsal: “ Nemít všechna vejce v jediném košíku … Akcii, ale i třeba celé odvětví může potkat strmý pád”. Je samozřejmě do diskuse, kolik procent z účtu věnovat na zajištění, ale vsadit drtivou většinu prostředků na sázku proti nárůstu volatility mi přijde zvláštní.
 5. Trader má číst prospekt fondu. WinPes před časem napsal: “Při investici do ETN (ETF) bychom měli vždy číst prospectus. Jenomže třeba ten na XIV má i s  přílohami 193 stran.”
 6. Trader má mít rozum. Když není zkušený, neměl by obchodovat deriváty. Dle článku Lilkanna “během tří následujících let se z 50 tisíc USD dostal na 4 milióny USD, z čehož údajně 1,5 miliónu USD mu svěřily osoby, které chtěly investovat a věřily mu.” Winpes před časem napsal: “obchodování s volatilitou bych tedy začínajícím traderům rozhodně nedoporučil. ”

Takže, po třech letech oslnivých úspěchů pád na úplné dno a 4000000 USD v dluhu. Zkouším si to představit, ale moc se nedaří. Lilkannovi přeju, ať se z toho dostane, nám držím palce, ať se nedostaneme do podobné situace.

Na závěr

Nemám a neměl jsem koupené žádné kusy XIV ani SVXY, takže pro mě je to pouze teorie. Ale protože někteří čtenáři tohoto webu se o volatilitu zajímají, tak to snad bude poučné.

Docela by mě zajímalo, jestli jste v životě taky narazili na nějaké takové “střelce”, co přišli při investování o svoje nebo cizí peníze. Podělme se v diskusi!

Příspěvek byl publikován v rubrice Selský rozum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 komentářů: Volatilita je potvora!

 1. myk napsal:

  Admine, oprav si: xiv měl 3 miliardy dolarů a ne 3 miliony.

  jo, střelce co vygumoval účet v roce 2008 na volatilitě jsem potkal, byl jsem to já sám.

 2. blueowl napsal:

  Podepsal bych všechny body uvedené v článku. A hlavně bych chtěl zdůraznit to, že člověk by měl opravdu vědět vše o instrumentu, se kterým obchoduje. Prostě, že třeba ETF, ETN, atd. není prostě jen další akcie.

  Jako další bod bych uvedl, že trader by měl u každé pozice vědět co riskuje, tj. znát maximální ztrátu. Ale především tak nějak počítat s tím, že k ní opravdu může dojít, a že to není jen nějaká hypotetická možnost.

  K té volatilitě. V létě vyšel velmi zajímavý článek o tom, co by se stalo, kdyby došlo ke zvýšení volatility. Spoustě lidí asi připadal jako strašení. A uplunulo jen půl roku a ten scénář se naplnil docela přesně.
  https://www.zerohedge.com/news/2017-07-25/if-vix-goes-bananas-what-it-might-look

  • nemozny napsal:

   Zerohedge je skvělý, já odebírám jejich newsletter.

  • admin napsal:

   maximální ztrátu občas úplně přesně nespočítáš – např. devadesátka má páku a nemá stop-loss, ale z principu chápu a souhlasím. Ostatně ono to lze dolepit opcemi nebo protipozicí v nějakém tom „krátkém“ fondu (SPXU apod.)

  • myk napsal:

   Tak zrovna XIV a SVXY jsou produkty, které mají definovanou maximální ztrátu – maximální ztráta je 100%. Spousta lidí to věděla a proto si vybrala XIV nebo SVXY. Mnohem větší risk podstupují ti, kteří hrají volatility short přes short VXX. Tam je ztráta neomezená. Takže účet na XIV mohl projet jen ten kdo vsadil všechno nebo to jel na páku.

   Ta hra volatility short je velmi populární, koukněte se na graf VXX, funuje to spolehlivě a konzistentně, akorát prudká korekce je riziko. Jenže to fungovalo tak dlouho, že lidi přestali kupovat pojistky.

   • admin napsal:

    volatility short přes short VXX se dá hrát putkama a výše ztráty bude i tak omezená. Prostě riziko se dá řídit.

    Lidi jsou jak píšeš hloupí a po nějaké době zapomenou, že je riziko přítomné (přičemž ono je v podstatě všudypřítomné). A doplatí na to.

    • Marcus napsal:

     Ak sa dobre pamatam, tak niekde na inom fore si pisal, ze VXX shortujes.
     Presiel si s VXX na opcie?
     Osobne preferujem putky na VXX prave kvoli vyske straty a na vzdialenejsie exp. mesiace, lebo ono to stale vyklesa – je to len otazka casu.

 3. myk napsal:

  Admine, nevím jestli jsi zaregistroval, že ode dneška Proshares změnilo UVXY a SVXY.
  UVXY nově trackuje 1,5 x VIX (místo 2x) a SVXY nově -0,5 VIX místo -1 x VIX.

  Jestli stále jedeš ten automat na UVXY opcích, tak se zásadně mění rychlost pohybu podkladu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.