Viventor se musí zbavit dětských nemocí (aktualizováno)

viventorJá vím, že to není žádné terno, napsat v jednom týdnu dvě recenze a obě negativní, ale bohužel, musím. Ona to ani nebude recenze, spíš minirecenze, kterou budu postupně doplňovat. Viventor je „další“ P2P portál z Lotyšska; momentálně bych chtěl svoje drahé spluinvestory před tímto počinem spíše varovat. Nízký objem půjček, špatně napsaná platforma, mizerná uživatelská podpora a chyby, kdy na portále „mizejí“ půjčky – to se mi nestalo na žádné jiné zatím testované stránce. Tudy cesta nepovede, poohlédněme se jinde.

Co dělá Viventor

 • Jde o startup
 • Žádná regulace FCA
 • Půjčky oproti zástavě nemovitostí za 6-8% ročně, a to na 12 – 72 měsíců
 • Investuje se v EUR
 • Čerstvě zprovoznili secondary market
 • Čerstvě zprovoznili autoInvest
 • Investor může být ze kterékoli země EU + Norsko, Lichtenštejnsko, Island
 • Kromě hypoték (nebo jak to nazvat) lze investovat i do osobních úvěrů
 • Ty osobní úvěry jsou typicky na týden až na měsíc

Samo o sobě toto nezní špatně, je tu ale tuna pochybností, zejména tyhle:

Nízký objem půjček

V době psaní článku půjčili „již“ 4680000 EUR. Je to asi desetkrát méně než u Mintosu nebo Twino. Mám obavy o stabilitu této platformy. Nedaří se jí – alespoň zatím – získávat investory tím „raketovým“ způsobem, který známe z ostatních platforem.

Nízký objem půjček je přitom špatná věc, protože některé náklady při založení a provozu společnosti jsou fixní a tento byznys se vyplatí až od určitého objemu. Hádám, že celý projekt je zatím v červených číslech.

Špatně napsaná platforma

Typicky nejsem šílenec, který by se snažil ovládat P2P portál z mobilního telefonu, ale párkrát jsem to vyzkoušel jak u SavingStreamu, tak u Mintosu, tak na Twinu a všude to nějak šlo. Z iPadu to šlo už vcelku obstojně.

Viventor z iPadu ovládat nemůžete, protože nelze zvětšovat tažením (tedy, nepoužívá asi viewport), přihlásíte se sice, ale stránku nezvětšíte. Potřebujete počítač, a to je už dnes špatně.

Mizerná uživatelská podpora

Dnes ráno (článek píšu 2.9.2016) mi ze seznamu půjček zmizely dvě půjčky. To se může stát, je ale třeba to řešit. Mě se podpora se ozvala na e-mail až po 8 hodinách, žádná omluva, jen strohé konstatování, že měli „technické potíže“, které jsou ale už vyřešeny.

Kontroluji, vyřešeno, ale za hodinu mi mizí ze seznamu další půjčka (ovšem tentokrát jiná). Alfaverze investiční platformy je tedy zoufalý technologický počin.

EDIT 3.9.2016: ta chyba ovlivňuje moji šanci na zisk, protože ve skutečnosti půjčka nemizí, ale je splacená, ZATÍMCO na stráce s přehledem nejsou peníze připsány. Jinými slovy peníze, které měly být volné pro výběr (či další reinvestici) jsou díky této chybě blokovány. Velice otravný bug.

Další perličky?

 • Portál je tu od října 2015
 • Finlordi se pokoušejí dostat od Viventoru nějaká finanční data, zatím neúspěšně
 • Půjčuje se Španělům (pokud nevíte o co jde, vyzpovídejte někoho z Bondory)
 • Na portále se nedostanete na seznam svých půjček na jedno kliknutí (je třeba dvou)
 • Dosud bohužel žádné exporty do Excelu
 • Dosud bohužel žádné statistiky

Závěr?

Na Viventoru jsem cca 3 měsíce s tím, že jsem tam poslal opravdu minimálních 50 EUR, takže moje závěry berte s rezervou; obávám se ale, že půjčky nechám doběhnout, peníze stáhnu a budu se pokojně věnovat těm projektům, co alespoň trochu fungují.

Odkazy

Update 17.9.2016

Viventor „vylepšil“ přehled „My Investments“ tím, že z přehledu poskytnutých půjček byl odstraněn sloupec „datum splatnosti“. Když chce nyní investor zjistit, zda je půjčka po splatnosti, musí ji rozkliknout. Je to maximálně nepřívětivé a signalizuje to, že platforma se vydala cestou schovávání průšvihů před investory. Bohužel jsem měl tedy asi pravdu, že se mi to nezdálo od začátku perspektivní ;-(.

Update 27.9.2016

Všechny moje půjčky (je jich pět) na Viventoru jsou v tuto chvíli po splatnosti.

Update 30.9.2016

Na finlord.cz je článek o Viventoru.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

23 komentářů: Viventor se musí zbavit dětských nemocí (aktualizováno)

 1. L. napsal:

  Mne osobne autoinvest funguje dobre (tzn nevali se zadne penize na uctu), jinak ale tu platformu taky nemam rad.

  Autoinvest mam nastaveny tak, aby vyzobaval do dvou bucketu pujcky na 12mesicu za 12% a na 1 mesic za 12%. Realny vynos za posledni mesic pak vychazi na 10.487% p.a.

  Takze neni to uplne to slibovane, ale neni to az tak hrozne. Co se tyka novych pujcek, tak na to si uplne stezovat nemuzu. Vzhledem k tomu, ze mam cast pujcek jen na mesic, tak se stale stihaji dokupovat nove po splaceni predchozich.

  Co se ale tyka nejakeho vetsiho investovani, tak to u nich take nevidim. Ten pocit z nich mam presne jak ty, proste to neni nejak ono. Na Twino nebo Mintos proste nemaji.

 2. Lada napsal:

  Dnes mi Viventor poslal, že má dalšího poskytovatele půjček se Švédskými půjčkami. Tak uvidíme, zatím jsem tam neinvestoval, asi nějakou dobu počkám, zda se nezlepší.

  • admin napsal:

   Mě taky psali, ale uvidíme, v tuhle chvíli to při fungujícícm Mintosu a Twinu zkrátka nemá moc smysl řešit. Jedině bychom měli opravdu veliký balík peněz a chtěli hodně moc diverzifikovat, ale to není můj případ.

 3. Kermit napsal:

  píšeš že nema ochranu FCA – má otázka je jak jsou na tom právě Mintos a Twino ?
  četl jsem že se něco mělo měnit od dubna 2016 a P2P už mají spadat do FCA ochrany…?

 4. noname napsal:

  Zdravim,
  co jste jimi poslali ako tax certificate ? Psala mi naka pani ze chce nejaky tax certifikat nebo tax number

 5. mir napsal:

  Toto je investice, o které zatím vůbec neuvažuji. Všechny Vás obdivuji, že máte takový přehled.

  • admin napsal:

   Já vlastně napsal, že „jsem tam poslal opravdu minimálních 50 EUR“, čili já ten přehled zase až takový nemám. pro mě to je cena za napsání článku ;-)

 6. J. napsal:

  Ten update je docela drsnej…
  Skoro bych řekl, že s takovou pánové z Viventoru mohou začít pomýšlet na politickou kariéru… :o/

 7. Libor napsal:

  datum splatnosti je „end date“?

  • admin napsal:

   Ano. Koukám, že už to tam zase vrátili. Nemají koncepci rozvoje rozhraní, to je samo o sobě dost zlé. Uvidíme, co vyvedou příště.

 8. David napsal:

  Ahoj,
  Díky za prověření nové platformy, už vím že ještě počkám.
  Zeptal bych se ale na Mintos kde investuji. Již je těžké najít půjčku, která by byla označena tím žlutým štítem a místo toho jsou skoro všechny půjčky značeny jako Secured Car Loan. Je to podle tebe v pohodě investovat i do těchto půjček?
  Díky moc
  David

 9. Pingback: P2P investování – měsíční sumarizace (září 2016) – Vodnický blog

 10. Tomas napsal:

  A co říkáš na další platformy, jako je funding secure, estateguru? Já pořádně nevím, co si myslet o twino, protože mají obrovskou default rate. Sice mi to ukazuje asi jen 20% půjček po splatnosti, ale když vezmu v úvahu, že twino ode mě každý měsíc odkoupi ty, co jsou 60+ po splatnosti (např 10% půjček) a já za to dokoupim nové, co po splatnosti nejsou, a dalsi mesic se to opakuje, tak reálně se musí default rate pohybovat nekde na úrovni 70%. Pujcky, co jsem investoval na zacatku tohoto roku, jsou uz vsechny po splatnosti, extended, nebo odkoupene. Z čeho taková firma vydělává? To se ji vyplati?

 11. Tomas napsal:

  No, i když budou mít úrok 100% a pujci deseti lidem, každému 100 eur a zároveň budou mít default rate 70%, tak pujci celkem 1000 eur a vrátí se jim 300 eur jistina + 300 eur úrok. Velmi zjednodušený výpočet, ale odráží nenavratnost projektu.

  • admin napsal:

   Jestli můžu, já bych k tomu měl dva postřehy:

   1) Výběr půjček a modelování risku je v praxi mnohem složitější než „půjčím na úrok x, y% nezaplatí, zbyde mi něco“. Ve skutečnosti je to docela věda … a nerozumím tomu. Ale ty firmy to mívají velice dobře spočítaný.

   2) Bohužel Viventor u mě vzbuzuje čím dál tím menší důvěru. Například tam vůbec nepřibývají nové půjčky; já mám posledních 10 EUR zainvestováno a jsem asi 58 dní po splatnosti. Tudíž počkám na buyback, vyberu a honem pryč.

 12. Lujius napsal:

  Ad Mogo: Třeba žijí z těch zastavených aut (otázkou je, jestli je pak dlužníci radši nezašijou někam na Sibiř). Dokázal bych si představit model „Ohodnotím ti auto např. na 80% hodnoty abych z jeho prodeje pokryl své náklady a případné splátky jsou příjemný bonus“…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.