TWINO–P2P Marketplace aneb investuji na dalším portále

TWINO-SMALLJak už víte, zcela jsem v poslední době zanevřel na P2P půjčkový portál Bondora. Ta mi už po vypnutí manuálního investování zkrátka nemá co nabídnout, a tak bylo načase poohlédnout se někde jinde. V hledáčku mi tak zůstala lotyšská společnost FinaBay provozující nový P2P portál TWINO.

Kdo je kdo

FinaBay je společnost poskytující osobní půjčky ve východní Evropě, píší Latvia,Russia, Czech Republic, Gerogia, Denmark, Poland (tedy Lotyšsko, Rusko, my, Gruzie, Dánsko a Polsko). Jeví se mi to tak, že v ČR vlastní portál www.netcredit.cz. Nijak podrobněji jsem to nezkoumal, každopádně kdo chce, může začít tady. FinBay dělá půjčky údajně sedm let.

TWINO je podle portálu dceřinnou společností poskytující půjčky online. V současné době je k dispozici cca 500000 EUR (to je asi desetina toho co na Mintosu) k investování, portál jede asi třetí měsíc, počet investorů se mi bohužel nepodařil zjistit.

Klady a zápory

TWINO má prakticky stejné klady a zápory jako MINTOS, takže se o tom nebudu dlouze rozepisovat. Nulové poplatky za registraci, fundování účtu, provoz a výběr, investovat lze rovněž od 10 EUR, je žádoucí půjčky rozdělit na několik menších.

Při registraci je třeba zaslat kopii pasu / občanky, jinak je úplně bezproblémová. Peníze dojdou SEPA platbou druhý den. TWINO nemá půjčky zajištěné kolaterálem, nicméně slibují, že

TWINO will buy back loan (principal amount and interest for investment period) from investor, if it is 60 or more days delinquent.

Neboli TWINO odkoupí půjčku (jistinu i úrok za investované období) od investora, pokud je 60 a více dnů po splatnosti. Je to jen příslib, doufejme, že to tak bude i v praxi.

Největší výhodou TWINa tak zůstává fakt, že půjčky jsou poskytovány na relativně krátkou dobu – v praxi je to měsíc až dva roky. Úrok je nějakých 9.5% – 12.5%. Na úvodní obrazovce slibují 14.9% ročně, to je úrok složený a byl bych vůči němu spíše skeptický.

Další obrovská výhoda TWINA spočívá v tom, že do půjčky je možné “naskočit” klidně několik měsíců po jejím spuštění, protože většinou bývá její část k dispozici pro investování i během splácení. Jelikož je historie splácení na webu uvedena, můžete klidně mít strategii typu “vstoupím do půjčky, pouze pokud již bude 6 měsíců splácena”, viz obrázek:

twino paid

stále přitom platí garance odkupu půjčky, která je 60 a více dnů po splatnosti.

TWINO a já

Na TWINO jsem poslal zkušebních 500 EUR 21.8.2015 a investoval jsem do 27 půjček. Z 8 půjček jsem již obdržel splátku. Po splatnosti nemám zatím půjčku žádnou.

twino přehled

Můj plán je jasný. Postupně převedu na TWINO cca 5200 EUR, abych měl stejné peníze na Bondoře, Mintosu i Twinu a budu platformy srovnávat. Pokud by nicméně TWINu zůstala jeho jednoduchost a přidala by se historická spolehlivost, asi nebudu mít moc důvodů investovat kdekoliv jinde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 komentářů: TWINO–P2P Marketplace aneb investuji na dalším portále

 1. Tomkins napsal:

  Ahoj,

  zajímá mě, jak řešíš měnové zajištění. Máš totiž poměrně dost peněz v EURech. Pokud v polovině příštího roku vyprší závazek ČNB držet kurz EURa nad 27 Kč, dá se očekávat prudké posílení koruny. Pokud to bude o 15%, přijdeš o výnos za celý rok.

  • admin napsal:

   Ahoj, nemám to vyřešené ani v EUR, ani v USD. Na druhou stranu nevím, zda by zajištění nebylo drahý, je vždycky otázka, jak moc se to vyplatí a na jak dlouho…

 2. Petrnson napsal:

  Dovolím si doplnit článek zjištěním, že v obchodních podmínkách není o garanci ani zmínka. Naopak tam píší například:

  „TWINO is not and cannot be responsible for the Borrower’s obligation to repay the Loan and to discharge the Claim, and TWINO is not obliged to repay or to compensate the Assignee for the part of the Claim which has not been discharged.“

  To znamená, že to dodržet mohou (způsob marketingu), ale také nemusí.

  • admin napsal:

   Přesně tak, uvidíme jak se vyvinou. Každopádně vidím jako výhodu relativně krátkou dobu půjčování.

   • Tomkins napsal:

    V čem myslíš, že ta výhoda je? Když např. půjčím na Mintosu na 10 let, přičemž default rate bude cca 2%, tak ze 100 půjček se mi jich 98 vrátí i s úroky. Když budu půjčovat na Twinu, např. s měsíční splatností, tak udělám 100 půjček x default rate 2%, vrátí se mi jich 98. Další měsíc realizuju 98 půjček, vrátí se mi 96, další měsíc 94, atd.

    To znamená, že je pro mě Twino výhodné pouze v případě, že default rate bude výrazně nižší, než na Mintosu, což asi nebude, vzhledem k tomu, že Mintos je zajištěný nemovitostí, či autem.

    • admin napsal:

     Vezmu 1000 EUR a investuju do (řekněme) 20 půjček po 50 EUR na Mintosu. Půjčky jsou na 10 let. V roce 8 nastane default u nějakých půjček.

     Mezitím udělám stejnou věc u TWINo. Jenomže tam budou půjčky na kratší dobu, a tudíž se mnohem dřív dozvím, jestli

     a) lidi splácej, nebo
     b) lidi sice nesplácej, ale TWINO to odkupuje, nebo
     c) lidi nesplácej a TWINO neodkupuje.

     Čili myslel jsem to tak, že odhalit případný podvod u TWINO by mělo trvat kratší dobu než u toho Mintosu. Vyjádřeno v penězích když nebudou splácet, tak je to pochopitelně svinstvo na jakémkoliv portálu.

     • admin napsal:

      Jinak pochopitelně pokud bude MINTOS dělat co slíbil a TWINO taky, tak je mi jako investorovi úplně jedno, že dostanu peníze proto, že někdo někomu vyvlastnil barák, nebo proto, že mi to někdo garantoval. problém by byl pouze v případě, kdy by ty půjčky byly nedobytné, jako je tomu v poslední době často na Bondoře.

      • Tomkins napsal:

       Dodržuješ na Twinu nějakou strategii?

       • admin napsal:

        A víš že vlastně jo? Pokouším se investovat ne do nových půjček, ale do těch, co už mají platební historii > 3 měsíce + splácejí včas. Ale pokud budou platit ty garance, tak je to vlastně úplně jedno…

 3. Honza J. napsal:

  Zdravím, konečně mám čas poslat nějaké peníze na TWINO a MINTOS.
  Poslední věc kterou řeším je, jestli používat účet v EUR nebo CZK, hlavně kvůli pozdějším výběrům. Oba účty mám vedené v Čechách a u obou mě čekají stejné poplatky za SEPA platby.
  Vím že u MINTOSu jde použít TransferWise, ale asi až po prvním převodu. TW má navíc podle toho co jsem koukal lepší kurzy než moje banka, tím pádem se mi zdá výhodnější používat korunový účet. Nechci zbytečně držet na běžném účtu hotovost v eurech.
  Existuje něco podobného i pro TWINO? Jde snadno měnit účet, na který si chci poslat peníze z TWINa a MINTOSu?

  • admin napsal:

   měnit účet jsem zkoušel a jde to u obou služeb v pohodě. Pouze jsem jim poslal mail, kde jsem uvedl starý účet a nový účet, načež jsem poslal prachy z nového účtu a bylo to.

 4. rustynail napsal:

  ja pouzivam fio mam tam bezny CZ ucet a EURovy ucet penize zmenit za dobrym kurz ve smenarni a vlozim do na prepazce za 0,5 %

 5. Michal napsal:

  Ahoj admine,
  zajímalo by mě, co si myslíš o faktech ohledně finančních výsledků Twina uvedených v jednom příspěvku na P2PIndependent. Odkaz na příspěvek viz můj web.

  • admin napsal:

   Nevím, nikdy jsem půjčkovou společnost neměl. Tebe tam zaujal ten pokles špatných úvěrů v roce 2015? Jakože cítíš možnost, že je to zmanipulovaný?

 6. Pingback: P2P portál Twino - první dojmy a zkušenosti

 7. Jakub napsal:

  Ahoj,
  rád bych se zeptal na zkušenosti, jak je to na TWINO s tím odkupem nesplácených půjček, děje se tak?

  Dále, zkoušeli jste použít transferWise hned na první vklad nebo i na pozdější, jde to?

  A co výběry? Lze použít TransferWise?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.