Trápím se, trápím

lossTrápím se už několik let a stále na to nemůžu přijít. Hledám a hledám a nemůžu nic najít. To fakt neexistuje kvalitní akciová strategie, která by obchodovala “nakrátko”, tzn. na stranu SHORT a vydělávala tak v dobách propadu trhu? Nebo by alespoň eliminovala největší ztráty tím, že by “rozpoznala průšvih” a přepnula do nějakého “ochranného módu” při otřesech? Podle mě je to důležitá otázka, hned vysvětlím proč.

Moje strategie

Ačkoliv jsem v sekci FAQ poctivě uvedl, že používám i jiné přístupy k trhu než ty, které zde uvádím, faktem zůstává, že určité “jádro” mého obchodování tvoří 4 na blogu popsané strategie (nebo jejich mutace, kdy princip zůstává stále stejný a mění se jen nastavení). Konkrétně se jedná o:

Ačkoliv jsou všechny tyto strategie ziskové, statisticky ověřené a kdesi cosi, mají jednu docela podstatnou nevýhodu. A to tu, že jsou všechny do směru LONG.

Proč je to dobře ?

Na “LONG only” strategiích samozřejmě není samo o sobě nic špatného. Nikdy nedojdou akcie na vypůjčení, neplatí se extrémní poplatky, nikdy nedojde k zákazu obchodování kvůli poklesu o více než 10% a dividendy jsou nám vždy připisovány. Pokyny typu MARKET jsou plněny s okamžitou odezvou a svět vypadá zase jako o něco hezčí místo pro život.

Proč je to špatně ?

V posledních řekněme 5 letech jsou trhy v režimu růstu. Na to není třeba vysoká škola. Jakmile dojde k nějakému dlouhodobějšímu poklesu, budou všechny tyto strategie generovat ztráty, protože jsou vzájemně korelované. A to je špatně. Konkrétně to bude vypadat následovně:

 • Strategii “90%” dojdou kandidáti na obchod, protože nenajde tickery s cenou nad SMA200, a vypne se.
 • Obchodování volatility se vypne, protože poměr VIX / VXV bude nad 0.917.
 • Rotační strategie zainvestuje do sektorového fondu s nejnižším poklesem, ale bude jej držet, i když bude klesat.
 • Dlouhodobá strategie zaznamená pokles DIA, růst GLD a stagnaci (nebo pokles) HYG.

Co s tím ?

To je právě to, co nevím. Samozřejmě se v rámci portfolia snažím o následující věci (které byste mimochodem při správě většího množství peněz měli považovat za samozřejmou).

 • Vždy držet nějakou hotovost
 • Vždy držet nějaké zlato
 • K nákupu aktiv na delší dobu používat opce
 • Veliké pozice zajišťovat opcemi
 • Rozumně s pákou
 • Generovat příjmy z dividend

Jenomže mám pocit, že to zkrátka nestačí. Portfoliu by slušela nějaká automatická SHORT strategie, ale já ji ne a ne objevit. Co jsem zkoušel:

 1. “Otočit” strategii 90%. Nepomohlo to. Prostě to nefunguje.
 2. Přidat ke strategii 90% aktiva GLD a SH. To funguje, ale přijde mi to jako populismus a navíc jsem to udělal až v testech zpětně, čili tohle mi moc jako férový přístup k problému nepřijde.
 3. Obchodovat VXX. Ale to je náročné na psychiku a AOS se na tom postavit nedá.
 4. Diverzifikovat na komoditní ETF. Neumím to pojmout jako AOS.

Máte někdo něco?

Příspěvek byl publikován v rubrice Strategie se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: Trápím se, trápím

 1. Lovec napsal:

  Tohle je skutečně oříšek a lze dát pouze rady, jak na to. Já určité cesty mám, ale vždy tu hraje roli fundamentální situace a osobní pohled.

  Tedy cesty, které lze využít:
  1) Zapínej a vypínej strategie pomocí náhledu na index D1 – např. standardní dlouhodobá strategie MA 50 a 200. Podle toho zapínej / vypínej obchodování.
  2) Momentum. Osobně u strategií na stock picking využívám momentum – pokud je momentum akcie za posledních 6 měsíců < 0, neobchoduji ji a pokud ji mám, uzavřu. Drsně to limituje propady (v průměru na 1/3).
  3) Scoring trhu – to už je trochu oříšek. Máš 10 modelů ohodnocení trhu co ti říkají zda je vše OK. A pokud je pod 80%, neobchoduješ.
  4) Korelace – v době krize spolu koreluje více instrumentů než je obvyklé. Je to možné využít i jako metodu scoringu, kdy měříš korelaci X instrumentů za periodu Y a sleduješ, kolik z nich spolu koreluje.
  5) Adaptabilní velikost pozice na základně volatility trhu. To sice neukončí obchodování, ale sníží pozice.
  6) Nemám otestováno – jen myšlenka. Rotační model mezi SPY a TLT, kde ale místo SPY v reálu obchoduješ stock picking. Pokud trh není OK, sedíš v TLT.

  • admin napsal:

   To je všechno velice cenné, díky. A upřímně, nejvíc se mi líbí bod 4, protože to lze snadno realizovat. Myslíš to tak, že když korelace nesouvisejících aktiv ROSTE, tak se průšvih BLÍŽÍ, nebo ještě jinak?

   Jinak bod – 3) to je jakýsi můj cíl za pár let, momentálně je to pro mě sci-fi. Ale chápu, kam míříš, prostě jakési „alerty“ a když jich bude moc, tak je to asi pravda, že je zde průšvih.

   • Lovec napsal:

    Ad bod 4 – přesně tak. Když nesouvisející aktiva více korelují, stoupá rizikovost. Ono je ideální to samozřejmě kombinovat s body 2 a 5, které tě chrání jako celek i před titulem samotným.

    • admin napsal:

     I tak je to spousta počítání. Korelovat mohou dvě číselné řady, k tomu přidejme, že bude třeba 7 tříd aktiv, takže vypočítat korelaci „každý s každým“, k tomu ještě přidat že budeme chtít sledovat krátkodobou a střednědobou, navíc tedy zahrnout volatilitu, nějak smysluplně to obodovat …

     Nedivím se, že při obchodování se uplatní spousta matematiků a statistiků…

 2. Djm napsal:

  V tomhle pripade uz je vhodne pocitat korelacni matici. Zpusoby vypoctu s priklady dobre ilustruje kniha Quantitative Method and Analysis od pana GANAPATHY VIDYAMURTHY. On se tam venuje tomu, jak je vyhodne pocitat rozptyl, kovarianci a korelaci v maticich a kdyz se na to podivate, tak s tim da dost usetrit. Kdyz uz by melo jit hodne do tuheho, tak se nabizi moznost to pocitat na graficke karte s pomoci CUDA. Ale to uz je spis takove scifi. My jedeme na dennich datech, tak musi stacit to pocitat linearne na cpu.

  • admin napsal:

   Jako to je v pohodě, ty výpočty stačí dělat 1 x denně a při jednociferných počtech aktiv to bude řekněme několik desítek výpočtů. Spíš mě děsí (v dobrém) ta práce okolo, tzn. nastavování události „rozpoznej průšvih“ a podobně.

   Jde o to, že v podstatě nezbyde nic jiného, než to nechat počítač naučit z událostí roku 2008 a pak doufat, že to příště „nebude jiné“…

   Řeknu to na příkladu: aktive XZY a ABC mají mít negativní korelaci, ale mají pozitivní. V roce 2008 se to chovalo podobně a vedlo to k události „X“. Povede to nyní k podobné události, nebo se nestane nic? Toť otázka za miliardu, že …

   • Djm napsal:

    V takovem pripade jedine zapojit selsky rozum, polozit si otazku – proc to tak bylo a jestli je mozne, ze se to bude opakovat, aby to nebyl boj s vetrnymi mlyny.
    Ta zvysena pozitivni korelace mezi akciemi, kterou pozorujeme od roku 2008 je zvlastni fenomen. Nejsem si ale jist, zda by se tim dalo neco predvidat. Ja mam pocit, ze to vse zaclo hodne korelovat az od okamziku, kdy uz se davno vedelo, ze je prusvih.

 3. mras napsal:

  Před několika lety jsem četl knihu J.Schwagera „Úspěch na finančních trzích“ a vzpomněl jsem si, že v jedné kapitole byl rozhovor s Danou Galanteovou, která používá jenom strategie na short stranu s 15% zhodnocením při rostoucích trzích. Nevím, jestli je možné vzít si něco poučného z jejího přístupu při budování vlastní short strategie. Mám pocit, že v angličtině jsem to našel tady:
  http://www.uamconsult.com/book_606_chapter_8_DANA_GALANTE_-_Against_the_Current.html

 4. labros napsal:

  Zkus třeba toto (0=dnes, 1=včera,2=předevčírem):
  pokud Open[2]>Close[2] AND Close[2]>Open[1] AND Open[1]>Close[1]
  tak dej dnes příkaz buy at limit za limit=Close[1]
  pokud dojde k nákupu, prodej ještě dnes při Close[0].
  Zkus na indexových ETF jako např. SPY, IYF a pak třeba na jejich pákových příbuzných a jiných ETF. Po obrácení pravidel funguje i na stranu short. Funguje dobře v době výprodejů a paniky (2000-2, 2008-9, 2011) takže to může být alternativa k dlouhodobějším Long strategiím v těchto obdobích. V době malé volatility to naopak negeneruje téměř žádný zisk.. Zkus si s tím trochu pohrát (nákupní cena, doba držení,…)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.