Jak rychle poslat peníze na Lendy (i jinam)

Protože je státní svátek, tak se jako pořádný geek nudím. Čili, vyzkouším pro potěchu ducha nějakou tu blbinku, aby jednak bylo o čem psát a jednak co si uložit jako tip na dobu, kdy by to mohlo být potřeba. Dnes uděláme test rychlosti a nákladů při vkládání peněz na Lendy. Podotýkám, že jde opravdu jen o porovnání rychlosti a cen za převod, článek Vás nemá nabádat (a ovšem ani odradit) od používání právě tohoto P2P portálu. Ani žádného jiného.

Co a proč

Z nějakého důvodu se můžeme dostat do situace, kdy potřebujeme rychle poslat peníze na Lendy. Dejme tomu, že se objevila zajímavá půjčka, u které chceme investovat v prefunding fázi. Nebo prostě chceme zvýšit podíl na existující půjčce, ale volné (nerozpůjčované) peníze rychle mizí. Důvodů by se našla celá řada.

Jak

TransferWise má už několik měsíců tzv. borderless account, což je virtuální účet v různých měnách, a tyto měny lze v reálném čase směňovat. Takže postup, který jsem zvolil, byl následující:

 1. Vložit peníze na český “borderless” účet.
 2. Převést peníze z českého na britský účet, čímž získám libry.
 3. Libry poslat na Lendy

Praxe

Především, na českém ani britském účtu jsem neměl žádné peníze. Ovšem postup by byl stejný i v případě, pokud bych tam nějaké měl. Bylo 17:42. Nalogoval jsem se do TransferWise, je zde zapnuté dvoufaktorové ověřování, tudíž pro přihlášení jsem musel opsat SMS. Bez problémů.

Přepnul jsem se na český účet a prohlásil, že chci účet nabít částkou 5000,- Kč. Možností platby je několik, volím platbu kartou a TransferWise účtuje poplatek 15,- Kč. O tom jsem předem zpraven, takže částka stržená z účtu je 5015,- Kč. Což je sympatické, protože obdržím svých 5000,- Kč.

Na kartě mám také dvoufaktorové potvrzování platby, takže opíšu kód z SMS a peníze jsou strženy z účtu. Mám FIO banku, takže zaúčtování částky probíhá okamžitě. To moc sympatické není Mrkající veselý obličej, ale co se dá dělat.

TransferWise uvádí, že platba kartou je nejrychlejší a že určitě bude na účtu do druhého dne, ovšem dorazí za necelou minutu. Je 17:43.

Přepínám na GBP účet a zaškrtávám, že chci celý obsah CZK účtu přesypat do GBP. Poplatek je 0.5 GBP, čili 14.83 Kč. V době psaní článku je kurz asi 29.67 CZK / GBP. Samozřejmě, tato konverze proběhne opět v reálném čase, takže na korunovém účtu je nula a na librovém po odečtení poplatku 166.96 GBP. Reálně jsem tedy dostal kurz 29.94.

Lendy už mám dávno jako definovaného příjemce platby. Pouze tedy vyplňuji payment reference, aby mi mohli platbu spárovat s mým účtem na portálu a posílám peníze do světa. Je 17:46 a já volím “poslat všechny peníze na účtu”.

TransferWise se chlubí, že peníze budou v cíli za 21 minut. Tomu moc nevěřím a jdu dělat něco jiného. V 18:25 mi přijde potvrzovací e-mail, že peníze dorazily a byly spárovány s mým účtem na Lendy. Hned je tedy používám a investuji (což už není předmětem tohoto článku).

Postřehy

Celá akce tedy trvala 42 minut, jenže to není úplně férové srovnání, protože do tohoto času je zahrnut i čas potřebný pro Lendy ke zpracování vkladu a připsání na účet. Je jasné, že tam mají nějaký automat, který to dělá, ale je možné, že bývá zapínán v nějakých intervalech (třeba po 10 minutách, co já vím). Tak či tak, mít peníze za 42 minut v jiné měně a na účtu P2P společnosti, to já považuji za dobrou věc.

A náklady? I s poplatky jsem zaplatil 5015 CZK a dostal 166.96 GBP. Kurz byl tedy 30.03. Pro zajímavost, pokud bych provedl stejnou platbu přes svoji banku, dostal bych za 5015 CZK pouze 164.71 GBP, a jejich poslání do Británie by mě vyšlo na dalších 200,- Kč.

Při “ručním” poslání peněz z českého účtu bych tedy

 • zaplatil 200,- Kč poplatek, a
 • dostal o (166.96-164.71)=2.25 GBP méně, což činí nějakých 67 dalších Kč.

Celkově vyjde při částce 5000,- Kč poslání peněz do Lendy o 267 Kč levněji, když se posílají přes TransferWise, než když by se posílaly z účtu. A o minimálně den rychleji.

Závěr

Cílem tohoto cvičení pochopitelně nebylo kohokoliv nabádat, aby posílal peníze na portály po 5000,- Kč. To by bylo každopádně poněkud drahé. Cílem bylo ukázat, kam se už dnes dostaly Fintech společnosti – jsou rychlejší, levnější a mnohem komfortnější na uživatelský zážitek.

A co Vy, posíláte vklady na zahraniční P2P portály převodem z korunových účtů, máte cizoměnové účty, nebo používáte služby typu “borderless account” na TransferWise? Zkuste se pochlubit v diskusi, pokud to není tajné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 komentářů: Jak rychle poslat peníze na Lendy (i jinam)

 1. mir++ napsal:

  Jelikož si posílám pouze peníze z IB a to jednou ročně, budu o tom uvažovat. Ale to je větší částka. Zatím jsem to neřešil. 250,- jednou za rok mi nevadilo. Kurz si převedu hned v IB, tak posílám pouze koruny.

  • admin napsal:

   Zrovna v IB je to docela v pohodě, protože tam lze poslat rovnou Kč a převést až u nich. S dobrým kurzem.

 2. Vojta napsal:

  Tak ja usetrim jeste i tech 15czk a taky 0.5gbp poplatek. Pouzivam revolufg, coz je uk aplikace, kde mam multimenovy ucet a v realnem case si menim meny podle toho kam je potrebuji poslat. Na Eur ucetmi chodi vyplata a tu budto preposlu na czk ucet kurzem asociace, nebo na gbp ucet a v mziku vidim castku gbp, kterou posilam na lendy a je to tam taky do 30min…nejaka interni kontrola, apod…
  Kurzje o chlup lepsi nez TW(na 1000£ to da treba 80kc, a po zapocteni tech vsech poplatku dostanu asi o 100kc vic nez pres TW.

  • Jakub napsal:

   Revolut jsem take zacal pouzivat. Musim tam nabit penize v EURech z CZK, na to pouzivam Transferwise a platim kreditkou, ktera ma cashback 1% coz mi efektivne udela poplatek skoro zadamo.

  • Cubecoop napsal:

   A jak je to prosím s odchozí platbou, vidí příjemce Vaše jméno a váš jedinečný IBAN nebo vidí sběrné číslo a jméno platformy?
   U TW bordeless account by to mělo být bohužel za b). Twino to pak nevezme jako váš osobní účet.
   Revolut a Paysera jim nevadí, čili u nich by člověk měl mít unikátní IBAN. A potom by to mělo jít použít i na withdrawal bez vysokých poplatků za mezinárodní platbu. Nemáte někdo zkušenost, jestli to tak je?

   • Jakub napsal:

    Pro kazdou menu na Revolut uctu ma clovek unikatni IBAN (pro GBP i britsky lokalni ucet). Na withdrawal to presne chci pouzivat. Budu si posilat zisky z P2P platforem na Revolut a odtamtud na svuj bankovni ucet bez poplatku.

    • cubecoop napsal:

     Díky, už jsem si přes to nafundoval platformy. Ještě bych měl dotaz k tomu posílání peněz domů. Revolut má (zatím) CZK účet u britské banky, takže konverze na CZK na Revolutu a pak poslání domů = mezinárodní platba.

     Posílal jste si někdo koruny z TransferWise borderless CZK ůčtu domů do české banky? Odesílatel je „Transferwise“ nikoliv přihlášený uživatel, ale kde sídlí obecný odesílací TW účet pro CZK? Pokud je to lokální platba v ČR, pak by šlo peníze z Revolutu posílat domů přes TW, nejlépe zkonvertované na Revolutu za lepších podmínek.

     • Jakub napsal:

      Tohle jsem nedomyslel, to je pravda. Muj vyse uvedeny prispevek tedy neni validni. Jsem schopny dostat penize z CZK na Revolut skoro bez poplatku ale obracene nikoli. Budu penize na Revolutu asi pouzivat na spotrebu (zatim jich beztak moc nebude). Lze si zadat o platebni kartu pripadne pouzivat virtualni platebni karty.

      • Vojta napsal:

       Já teda nevím přesně jestli jsem vás chlapi pochopil…ale já převáděl zrovna min. týden 2000€ do CZK a na účtě mi přistálo 52500CZK a to z českého účtu Revolutu.

       • cubecoop napsal:

        Když posíláš z Revolutu na český účet koruny, přijde to jako mezinárodní platba (ověřeno na supportu). A teď záleží na tvé bance, kolik si za to naúčtuje. Tahle debata byla o tom, jak si to poslat jako lokální platbu.

 3. Honza J. napsal:

  TransferWise používám, ale Borderless account jsem si zatím nezaložil.
  Jaký je váš názor na bod „Acceptable Use Policy“:

  1.6 You shall not use your TransferWise Account for the following purposes:
  (a) receiving payouts or withdrawals from electronic money platforms/services/providers;

 4. cubecoop napsal:

  Admine, ty jsi myslím zmiňoval, že si úroky z P2P posíláš každý měsíc domů. Jakým způsobem prosím tě? TW z toho udělá CZK lokální nebo mezinárodní příchozí platbu? U malé částky, jako jsou měsíční úroky, už to bude znát… (třeba rajfka má min poplatek 300 Kč, uff)

  • cubecoop napsal:

   Tak si odpovím sám: Pokud jde převod přes TransferWise konverzi, je to lokální domácí platba. Takže pokud si chcete z Twina poslat peníze domů za domácí ceny, lze si to poslat na Revolut či Paysera, potom na TW a tam send s konverzí na koruny domů na český účet. Takže kombinace Revolut či Paysera + TrasnferWise dává pro některé případy smysl. Pokud portál přímo nabízí výběr přes TW, není co řešit. Končím s tímhle tématem ;)

   • cubecoop napsal:

    Ještě jedna poznámka k Revolutu – když pošlete GBP z Revolutu, tak příjemce nevidí váš jedinečný účet jako odesilatele, ale obecný účet Revolutu. Když posiláte EUR, tak příjemce vidí váš účet jako odesilatele. Takže Revolut GBP si nespárujete s Lendy, ale EUR účet s Mintosem či Twinem ano.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.