Tipy na akcie “navždy”

foreverTaké toto téma patří do rubriky “Selský rozum”. Sice nemám křišťálovou kouli ani věštecké schopnosti, nicméně otázku “co si mám koupit na 5-10 let a více” dostávám poměrně často. Zkusme tedy zanalyzovat určitý přístup k problematice, který by se mohl vyplatit, když o něčem takovém uvažujeme. V zásadě bych kupoval akcie firem, které a) uspokojují základní lidské potřeby b) jsou na trhu už oněch 5-10 let a c) jsou chronicky známé.

Co vlastně k životu potřebujeme?

Dnešní člověk má mnoho potřeb, ale mezi základní bude jistě patřit:

 • jídlo
 • pití
 • hygiena
 • zdraví

Jídlo produkuje řada firem obchodujících na burze. Přihlédneme-li ke vzrůstající popularitě fast-foodů, tak můžeme jako “typickou” akcii z tohoto segmentu zvolit například McDonalds (MCD). Před pěti lety, tedy 1.5.2007 byste tuto akcii koupili za 41,96 USD (cena očištěná o dividendy).

Ohledně pití – tam mám poměrně jasného kandidáta, a tím je Coca-Cola. Její sortiment a velikost dává tušit, že bude dostatečně reprezentativním vzorkem v oblasti “pití”, akcie má zkratku KO a 1.5.2007 stála 45,40 USD (očištěná cena).

Ohledně hygieny bychom se mohli zaměřit například na firmu Procter & Gamble. Gigant vlastní i např. značky a výrobky Head & Shoulders, Pantene, Wella, Gillette, Pampers a další. Tedy opět klasický leader segmentu zaměřený na domácnost, kosmetiku a hygienu. Zkratka akcie je PG a 1.5.2007 byste ji koupili za 54,54 USD.

Pro mě osobně by bylo nejsložitější vybrat nějakou akcii z oblasti “zdraví”, protože tam se moc neorientuji, nicméně pomohl bych si tak, že bych se podíval na složení fondu “Health Care SPDR – XLV” (zde) a po krátkém váhání bych vybral asi Pfizer. Akcie se zkratkou PFE se daly 1.5.2007 koupit za 20,85 USD.

Představme si nyní portfolio o velikosti 40000 USD, za nějž bychom rovným dílem 1.5.2007 tyto 4 akcie nakoupili a 30.4.2012 po pěti letech bychom je prodali.

AkcieNákup cenaksNákup celkemProdej cenaProdej celkemZisk
MCD41,96238998697,452319313207
KO45,40220998876,32167906802
PG54,54183998063,64116461666
PFE20,854801000822,9010992984

celkově tedy vidíme zisk za 5 let ve výši 22659 USD neboli cca 56%.

Pro srovnání

Pokud bychom za stejné období koupili a drželi akcie SPY, představující index S&P500, tedy měli bychom koupenou “celou Ameriku”, byl by náš nákup 1.5.2007 za cenu 134,33 USD a prodej 30.4.2012 za cenu 139,87 USD. Vydělali bychom tedy pouhá 4 %.

EDIT 3.8.2014: Současný stav oproti stavu z 30.4.2014 je (a netvrďte, že jsem předloni spekuloval … )

 • MCD -> + 4.3% po započítání dividend
 • KO -> +9.8% po započítání dividend
 • PG -> +34.5% po započítání dividend
 • PFE -> +38.1% po započítání dividend

Průměrně tedy jde o cca 21.7% v období od 1.5.2012 do 1.8.2014.

Příspěvek byl publikován v rubrice Selský rozum se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 komentářů: Tipy na akcie “navždy”

 1. Leiko napsal:

  Před nedávnem jsem zkoušel uvažovat podobně. Chtěl bych v budoucnu investovat do akcií podobných podniků typu Wal-mart, MCdonald, Coca-cola. Ty akcie nemají bůhvíjaké zhodnocení z dividend, ale jsou poměrně jistou zárukou do budoucna. Můj dotaz zní, zda lze dnes investovat na čistě základě selského rozumu? Samozřejmě se mi jedná o dlouhodobou investici v horizontu let. Osobně se mi zdá jako lepší a logičtější přístup investovat do dobrého byznysu, než využívat různých spoření a to riziko mi nepřijde u těchto podniků tak velké, ale třeba něco přehlížím. Díky. L.

  • admin napsal:

   Jedné, co je třeba si pohlídat je volba dobrého brokera. Jinak ale platí, že v horizontu 5 a více let LZE investovat selským rozumem velice úspěšně. Pouze se nesmíte nechat rozhodit kolísáním ceny investice během těch pěti let.

 2. Leiko napsal:

  Díky za reakci. Ano jde mi o horizont 5 a více let. Chápu správně, že u brokera jde hlavně o poplatky? Takže v případě jednorázových investic zvolím např. fio, které má poplatky za příkazy a nikoliv za vedení účtu? Jinak fajn web, dozvěděl jsem se mnoho zajímavého. L.

  • admin napsal:

   Tak. Vybrat brokera, kde se neplatí za vedení účtu, vytipovat akcie, nekoupit vše úplně naráz (ale v rozpětí třeba čtvrt roku), nechat to běžet 5 a více let. A máte ve finále mnohem více peněz než kdejaký „guru“, co prošustruje účet.

 3. lekarnik napsal:

  No nevím … takto zpětně, to se to vybírá. Ale co když si někdo před pěti lety vybral třeba RWE nebo E.ON. Vždyť topit a svítit je taky potřeba pořád. No, dneska by měl asi tak třetinu vkladu. A nebo kdo si třeba v roce 2006 vybral (jako já) RBS. Vždyť banky budou vydělávat pořád. A ty dividendy. No, dneska nemá ani desetinu.

  Nechci nikoho odrazovat, ale pokud nevidíme „pravou stranu grafu“, tak to tak jednoduché to není. A nezapomeňme, že jsme na indexech na historických maximech.

  • admin napsal:

   To je úplně jinak. Já především nikde – opravdu nikde – nemluvil o českých firmách. Je třeba si uvědomit, že některé velké zahraniční firmy mají rozpočet jako celá ČR a tudíž ta stabilita je někde úplně jinde. Za druhé, mluvil jsem o základích lidských potřebách, konkrétně o jídle, pití, hygieně a zdraví. Absolutně nechápu, jak do toho zapadá RWE, E.ON, nebo dokonce RBS. To jako že banky patří k základním lidským potřebám???

   Za třetí, ten článek je už rok a půl starý. Od té doby je MCD 6% v plusu (vč. dividend), KO 3% v plusu (vč. dividend), PG 17% v plusu (vč. dividend) a PFE 26% v plusu (vč. dividend). Já jsem v době psaní článku , tzn. 9.7.2012 pravou stranu grafu neviděl, a pohleďme, po roce a půl jsou všechny 4 společnosti v plusu.

   Za čtvrté, mluvil jsem o „akciích navždy“, kde mi rok či dva jsou úplně ukradené, zajímá mě investiční horizont 5 let, 10 let nebo 15 let. Pochopil?

   • lekarnik napsal:

    Jasně, já to chápu, jen mám s tímto dost špatnou zkušenost. Když jsem někdy v roce 2006 začínal „s burzou“, měl jsem podobné myšlenky. Tedy – postupně nakoupím akcie několika „velkých a stabilních“ firem, které vyplácejí „slušné“ dividendy a toto budu mít na „přilepšení“. Můj investiční horizont byl (je) v této části mých „financí“ v podstatě nekonečný. Portfólio jsem takto budoval postupnými nákupy myslím kolem roku. No a pak přišel rok 2008. No a dnes máme rok 2014 a toto moje portfólio je pořád ještě 30% v mínusu. Samozřejmě mám „členy“, kteří jsou už i přes propad v krizi dnes 50%, 70% v plusu, ale celkově pořád „čekám na nulu“. Třeba se k ní do 10-ti let dostanu. Spíš to ale vidím na 15 let (pokud do té doby nepřijde další rok 2008).

    Tedy můj názor je, že rozložit budování portfolia na čtvrt roku je hrozně málo. Investiční horizont 5, 10 let může být málo. Samozřejmě, pokud někdo začal budovat portfólio v březnu 2009, tak je v jiné situaci – ale kdo v roce 2006 věděl, co bude v roce 2008 – a kdo dnes ví, co bude za dva roky. Podle mě strategie „kup a drž“ bez aktivního následného řízení (bez SL)pro běžného investora může dlouhodobě fungovat jen v případě pravidelných (měsíčních / čtvrtletních) nákupů po dobu minimálně několika let.

    Nemyslel jsem samozřejmě „české firmy“, natož pražskou „pseudo“ burzu. RWE a E.ON jsou myslím firmy německé a ne zrovna malé. A jinak myslím, že topení a svícení (plyn, elektřina) patří taky „skoro“ k základním potřebám (aspoň v civilizovaném světě). Ale kdo mohl v roce 2006 vědět co bude v roce 2008, co se navíc následně stane ve Fukušimě a o následném „zákazu“ jaderné energie v Německu.

    U RBS šlo hlavně o dividendy. V době, kdy jsem ji tehdy kupoval to byla stabilní velká banka s cca 10% ročním dividendovým výnosem, který se každoročně (mnoho let zpět) zvyšoval. Kdo (bez dokonalých znalostí finančnictví – které myslím běžný malý investor nemá) mohl v roce 2006 vědět, že je to celé „podvod“, že banka málem zkrachuje, že ji bude muset zachránit stát, že přestane vyplácet dividendy a její kurz poklesne o 95%.

    Já nechci vyvolávat nějaké spory. Jen se mi zdálo, že jsem byl před 8-mi lety v podobné situaci, vím jak to dopadlo, tak jsem chtěl jen „kolegu“ upozornit, že to nemusí být tak jednoduché a že i investiční horizont 10 let může být za jistých okolností (rok 2008) málo. Nic víc v tom prosím nehledejte.

    A skutečně v porfóliu nemám žádné malé firmy (teda kromě jedné, kde jsem byl po roce už 120% v plusu, ale neprodal jsem a následně firma téměř zkrachovala a dnes jsem u ní 99% v mínusu).

    • admin napsal:

     Držíte déle než 5 let nějakou významnou firmu z oboru “ jídla, pití, hygieny a zdraví“? A pokud ano a pokud to není tajné, je tato firma v plusu? O tom totiž článek je; banky krachují, energie se může vyrábět jinak, technologie se mění, ale základní potřeby zůstávají.

     • lekarnik napsal:

      Ne, z těchto oborů ne. Mám tam jednu na „oblečení“ a ta je 50% v plusu (a kromě toho vyplácí ročně cca 4% dividendu). Problémem toho portfolia jsou banky a utility, které ho pořád ještě táhnou do záporu.

      Banky krachují … ano, dnes ano, ale RBS byla banka se staletou historií a v roce 2006 to myslím nevypadalo, že by takové banky jako RBS, C, … měly za dva roky skoro zkrachovat. O problémech s hypotékami a „strukturovanými dluhopisy“ v USA myslím z běžných investorů věděl málo kdo.

      A nemyslím si, že by podobný osud nemohl za pár let potkat třeba MCD. Co když se američané zblázní do zdravého jídla a MCD včas nezareaguje.

      Nepolemizuji s článkem. Jen si myslím, že rozložit budování jen na čtvrt roku je málo. A je potřeba velmi dobře rozložit riziko. A je otázka, jestli pak není nakonec lepší „investovat“ do nějakého indexu. Myslím prostě, že překonat individuální investicí typu „kup a drž“ index není tak jednoduché.

      • admin napsal:

       Tak na indexech samozřejmě něco je, jinak by lidi nekupovali například S&P 500 (SPY). Nechce se mi to teď dělat, ale pokud bychom vzali akcie v článku třeba za posledních 20 let a index S&P 500 za posledních 20 let a porovnali, tak bychom viděli. Index má vždy nějakou šířku a jsou v něm i firmy, co „zítra nebudou existovat“, tzn. riziko je všude.

       Jistě budou existovat i indexy nebo podílové fondy zaměřené na základní lidské potřeby. Pointa je v tom že některé věci budou lidé potřebovat vždy a jiné někdy. Jídlo vždy, telekomunikace někdy. Pití vždy, banky někdy. Zdraví vždy, elekřinu a plyn někdy. Hygienu vždy, telefonování někdy. A tak dále.

       „Dogs fo the DOW“ je další příklad velmi uvážlivé strategie s fantastickými výsledky. Nebo rebalancovat 1 x ročně, taky možnost…

     • lekarnik napsal:

      Ještě k tomu – podle toho co píšete (nekontroloval jsem to), by investice do těchto 4 společností vydělala od toho článku celkem 13%. To je jistě za rok a půl pěkné. Ale S&P za stejnou dobu udělal 27%.

      • admin napsal:

       Jasně, ale za 5, 10, 15 let? To nebyl článek „Akcie, co překonají index“, ale „Tipy pro akcie navždy“.

     • lekarnik napsal:

      Takže podle yahoo finance za období 20 ti let – tedy od 1.1.1994 do 1.1.2014:
      MCD – 574%
      KO – 296%
      PG – 502%
      PFE – 467%
      ==============
      SPY – 278%
      DJI – 312%

      Tedy gratuluji ke skvělému výběru. Škoda že tento článek nevyšel v roce 2006 :-)

 4. Pingback: Jak vybírat a obchodovat akcie s delší dobou držení | Akcie

 5. Pingback: Akcie navždy? Ohlédnutí po dvou letech | Akcie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.