Swing trading

tradingUpřímně řečeno, swing trading vlastně není dlouhodobé investování. Je to investování víceméně krátkodobé, v horizontu dnů až týdnů, ale dá se s malými obměnami provozovat dlouhodobě, leta letoucí. Takže to vlastně je dlouhodobé Mrkající veselý obličej. Pojďme se v tomto článku podívat, jak konkrétně může takové obchodování probíhat, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a ukážeme si také pár příkladů.

Co to je

Při swingovém obchodování drží trader podkladové aktivum (my budeme pro jednoduchost za podkladové aktivum považovat akcie, ale teoreticky lze takto obchodovat skoro s čímkoliv) několik dnů až několik týdnů. Cílem je tedy objevit nějaký několikadenní výkyv ceny a ten se pokusit zobchodovat.

Jak se takový výkyv ceny objeví? Nejsnáze pomocí grafů či indikátorů. Akcie se totiž mohou nacházet ve stavu, který nazýváme “krátkodobě překoupené” nebo “krátkodobě přeprodané”, takže často následuje korekce “k normálu”, kterou trader využije ve svůj prospěch.

Výhody a nevýhody

Velikou výhodou oproti intradennímu obchodování je relativně malá časová náročnost. Většinou stačí 15-20 minut denně na to, abychom zrealizovali obchod či obchody, které den přinesl. Další výhodou může být relativní nenáročnost na kapitál – swingově lze obchodovat akcie v podstatě už od pár kusů, a tudíž rovněž od pár dolarů (čemuž  pochopitelně odpovídají i malé zisky). A konečně dobré zvládnutí swingového obchodování může dát traderovi sebedůvěru do dalších obchodů, jako jsou třeba ty intradenní.

K nevýhodám patří zejména určitý požadavek na psychiku tradera. Je třeba být trpělivý, mohou existovat dny i týdny, kdy se prostě žádný obchod neuskuteční, protože k tomu nejsou vhodné podmínky. A někdy je také k naštvání, když se po měsíci nečinnosti najednou má udělat 6 obchodů, ale peníze jsou pouze na dva z nich, je třeba si umět vybrat.

Příklad

Z logiky věci se nejlépe swingově obchoduje s takovými akciemi, které mají průběh podobný sinusoidě. Jinými slovy jde o akcie, které se pohybují v určitých “vlnách” a je tak velký předpoklad, že se budou “vlnit” stejně jako v minulosti. Povšimněme si následujícího obrázku. Zachycuje akcie firmy Procter & Gamble v období od loňského srpna do poloviny letošního roku. Na obrázku jsou hezky vidět “vlny”, kdy cena akcie stoupala od cca 60 USD za kus až někam k 67 USD za kus, a to víceméně opakovaně.

pg

27.6 2012 se cena akcie opět zastavila na 60 USD za kus. To může pro swingového tradera být signál k nákupu dané akcie, protože se rozumně vzato dá očekávat, že akcie se od této ceny odrazí a po nějakou dobu poroste. K tomu skutečně došlo, viz další obrázek:

pg2

Swingové obchodování funguje. Vyžaduje sice dosti času, trpělivosti a něco málo cviku, nicméně může to být to “pravé ořechové”.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dlouhodobé investování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Swing trading

  1. Jirka napsal:

    Za tento tip ti dlužím velké pivo, koupil jsem opční spready 60-65 a udělal obchod měsíce. Dluží se ale taky říct, že konkrétně tento růst ceny neměl technický základ a vznikl na základě toho, že nějaký Asset MAnagement fond s pro nás idylickým názvevm Pershing ohlásil, že koupí obroské množství akcií PG a vznikl ten GAP a prudký pohyb z 61.5 na 65.
    Každopádně to fungovalo a už se těším na další podobné tipy.
    Jirka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.