Střípky z léta 2

Tak léto nám pomalu končí a je tu čas napsat alespoň pár dalších střípků a odpovědět na pár pár dotazů, které se během prázdnin opakují (opakovaly).

Vtipný rozhovor na dobretrejdy

Mapler alias grizzly se pochlapil a udělal „rozhovor sám se sebou“ na portále dobretrejdy.com. Vcelku se to dá číst. Dobře ty!

Trump

Dostal jsem veselý dotaz v tom smyslu, jestli bych na blogu nechtěl občas kometovat Trumpa. Nechtěl. Jediné, co vím (a co asi víte všichni) je to, že tweety amerického prezidenta ovlivňují trhy občas víc, než technická analýza a fundamentální analýza dohromady.

O zyšování / snižování sazeb, uvalených clech a dalších podobných taškařicích si tak budete muset přečíst někde jinde. Čtením podobných článků sice můžete nabýt pocit, že svět se už úplně zbláznil, v obchodování Vám to nejspíš stejně nepomůže.

Trhy

V době, kdy článek píšu, uzavřel ETF SPY na hodnotě 284,85 USD. Článek je ze soboty 24.8.2019. Jak to nějak zajímavě okomentovat?

Zaujala mě na tom jediná věc – že prakticky na stejné hodnotě uzavřel SPY 29. ledna 2018 (a, ovšem, potom taky v říjnu 2018 před tím patnáctiprocentním pádem). Znamená to, že pokud byste investovali do celého amerického trhu, tak byste na tom dnes byli s výnosy stejně jako koncem ledna 2018.

Řečeno ještě jinak, pokud jste obchodováním čehokoliv od ledna 2018 až doposud vygenerovali nějaký zisk, pak jste na tom lépe než trh a můžete si gratulovat.

Přijde recese?

Jednou ano ;-) Tohle téma je dost únavné, takže: pokud se bojíte obchodovat, neobchodujte. Pokud se nebojíte obchodovat, obchodujte, ale počítejte se zvýšeným rizikem. Fakt nevím, co dalšího by se k tomu dalo napsat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 komentářů: Střípky z léta 2

 1. Supermuf napsal:

  Přijde recese? technicky jsme již od roku 2018 v recesi.. Tohle je jen začátek.. ale nekteří lidé tady se mi za mé komentáře zase budou smát, takže to již nebudu dále rozebírat.. :). Jen napovím, inverze křívek výnosnosti, globální negativní dluh je již 17 bilionu dolarů (bilion = trillion kdyby někdo hledal anglicky) a stále roste.. Tohle je spolehlivý indikátor krize a zatím vždy zafungoval.. Tento stav ještě nejakou dobu může trvat, US má stále vymezený prostor manévrovat (další QE, snižování úrokových sazeb ard..) ale o zbytku svšta tohle říct nelze.. Osovně si myslím že zlomový bude rok 2020 (včetně voleb prezidena USA).. Tak či onak.. zlato, střibro, kryptoměny jsou velmi dobá pojistka a určitá alokace do nich je v současné době naprosto rozumný krok.

  • Kuba napsal:

   Ukazatel zadlužení jako takový má absolutně nevypovídající hodnotu. Je jasný, že zadlužení v čase roste stejně jako roste celá ekonomika. Pokud chceš, aby mělo zadlužení nějakou vypovídající hodnotu, tak ho musíš k něčemu vztáhnout, ideálně k HDP dané země a třeba v USA není situace nijak kritická, v roce 2008 to bylo mnohem horší a současná situace se tomu ani zdaleka neblíží (trošku jiná situace je v Číně).
   Jinak co se týče inverzní křivky… trošku mně přijde, že jak už s tím všichni počítají a pořád se to mele v médiích + x let kvantitativního uvolňování… nevím nevím, ale myslím si, že to trošku ztrácí na vypovídací hodnotě. Jsem lehce ostražitý, ale že bych kvůli tomu musel hnedka prodávat celé portfolio a vypínat strategie, to teda ne. Kdo se bojí, nesmí do lesa :-)

   • admin napsal:

    To je prostě o tom, které indikátory lze úspěšně považovat za „předstihové“ a které ne.

    I to, obávám se, už dneska není úplně jasné. Zrušit Donaldovi Twitter by byl dobrý začátek pro návrat do normálu. Asi.

   • nemozny napsal:

    @Kuba, jaká vypovídací hodnota by ti vyhovovala? Kdyby americký NBER prohlásil, že se nacházíme v recesi? Posledně to vyhlásili v prosinci 2008. Mrkni, kde se v tu dobu nacházel S&P.
    https://realinvestmentadvice.com/americas-debt-burden-will-fuel-the-next-crisis/
    Vypovídací hodnota… hahah. Je potřeba být optimista, dokud je to zdravé.

    • Kuba napsal:

     „Jaká vypovídací hodnota by ti vyhovovala?“ – no přesně ta, o které jsem psal v předchozím komentáři, tedy dluh vztažený k HDP dané země. Dluh jako absolutní číslo nevypovídá o ničem, jenom je vidět, že se zvětšuje.

     Co se týče NBERu, tak o tom jsem kdesi četl, že můžou prohlásit ekonomiku v recesi až jsou si tím 100% jistí, tzn. že to prohlásí s dost velkým zpožděním, není to proto, že by tam pracovali slepí lidi, kteří se neumí podívat na graf S&P…

     Optimista, ne-optimista… vzhledem k tomu, že mně z obchodování plyne značný příjem, jsem ochotný podstoupit risk možné recese v nadcházejících letech na úkor toho stát třeba od roku 2015 stranou a čekat na nějaký výraznější propad (a že takových lidí je). V akciích nejsem napákovaný, část účtu mám alokováno do jiných aktiv, mám zásobu hotovosti a cca 50% strategií se samo vypíná při propadech. Kromě toho můžu dle svého uvážení snižovat alokace. No stress…

     Ať recese klidně přijde, mezitím, co zarytí medvědi stojí stranou, se mně vytváří polštář z naakumulovaného zisku a dividend. Jak dojde k recesi, budu každopádně mezi těma, co budou postupně nakupovat. A jasný, můžeš namítat, že takový bull market už nikdy nebude a dojde k něčemu podobnému jako v Japonsku (ztracená dekáda), to už je prostě život, ale aspoň budu mít dobrej pocit, že jsem se s financemi snažil něco udělat místo toho, abych je nechal užírat každý rok inflací v trezoru. Takže asi tak.

 2. milan napsal:

  Jj, také se přikláním že máme ještě tak 12 měsíců čas, zlato, stříbro jsem uprodal na aktuálních maximech, doufám že bude ještě příležitost nakoupit levněji… Strýček Donald určitě s trhy trochu zamává…takže to bude jízda.

  • Supermuf napsal:

   Stříbro vždy trochu laguje za zlatem, ale jeho cena pak reaguje prudkým vzestupem a výnosností překoná zlato.. nebude tomu teď jinak. Gold /Silver ratio klesá pod 85 ale je stále historicky vysoké, tohle nebude trvat dlouho. Můj předpoklad je 30 USD/Oz v roce 2020 a zlato kolem 2000 / Oz. Pro srovnání, loni se dalo zlato koupit za 1100 USD /Oz a stříbro 14 USD / OZ. Moje alokace byla 50 / 50 zlato / stříbro ale teď dokupuji jen stříbro. Je stále levné..

   • nemozny napsal:

    @Supermuf – Super! Zlatá i stříbrná medajle patří tobě!

    • Supermuf napsal:

     :D good one!

     • nemozny napsal:

      Hehe. Já je sleduju oba skoro denně, a dokonce jsem si říkal, když zlato se už zastavilo, co to stříbro blbne, že leze pořád dál nahoru. Jako raketa. Nenapadlo mě podívat se na jejich ratio.

      Do pléna:
      Nevím, jaké sofistikované brokery používáte, ale v tradingview (pro nás socky) fungují normální základní aritmetické operace mezi symboly, stačí napsat (u druhého
      symbolu to chce vždy i exchange)
      https://tradingview.com/chart?symbol=GC1!/COMEX:SI1!
      nebo
      AAPL-NASDAQ:NFLX

 3. nemozny napsal:

  Používá někdo z vás MT4 a platí si služby nějakého guru, co obchoduje na MT4? Sleduju na Twitteru uživatele dollarfire, který odhalil pěkný scam ze strany prodejců obchodních strategii postavených na MT4, kteří ale údajně používají nějaké „whiteboxy“, což jsou produkční servery, které jsou nerozeznatelné od skutečných serveru, jen s tím rozdílem, že nejsou vůbec připojeny na exchange. Tj. veškeré spatnė obchody tito guru mažou a nechávají jen úspěšné.
  Sranda je, že ta videa na youtubu byla, ale MT sám je nechal odstranit.
  Třeba toto jsem viděl (a další 2) https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=LQK6hSCb4Xs
  Zbylo jen video tady nějakého strejdy, který vlastně udělal „video o videu“ (tedy o tom původním smazaném) https://youtu.be/hTXMHcggqwk
  Asi to neporušuje copyright.
  Doporučuju více na https://mobile.twitter.com/realdollarfire

  • Tom napsal:

   Tak jako myslím, že každého, kdo se zabývá trejdingem seriózně jako případným zdrojem obživy nějaký MetaTrader nechává absolutně chladným. Tahle platforma a brokerská chátra s tím spojená se určitě nedá považovat za seriózní byznys.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.