Strategie na obchodování volatility

V otázkách “co mám dát na blog” jste často odpovídali, že by se Vám líbilo mít zde zveřejněno více strategií. Přemýšlel jsem o tom, a strategie rozpracované do kódu a s výsledky za jednotlivé obchody Vám jako na stříbrném podnose dávat nebudu. To bych totiž dokolečka dokola odpovídal jen začátečníkům na otázky typu “jak se počítá RSI2” a to by mě dost brzo přestalo bavit. Čili strategie budu jen prezentovat s tím, že domácí úkoly si musí každý udělat sám.

Strategie – pokud nějaké zveřejním  – budou vždy ve formě:

 • Co musím mít a znát než to začnu studovat
 • Vlastní strategie
 • Domácí úkoly

Samozřejmě, že v diskusi bude možné i nadále pokládat otázky; naopak ale není možné čekat, že na ně vždy odpovím Mrkající veselý obličej. Dostali jsme se tedy do fáze, kdy se od čtenářů bude očekávat nějaká ta iniciativa.

Strategie na obchodování volatility

Od roku 2009 vznikla na trhu řada nástrojů na obchodování volatility, což je dobře i špatně. Dobře proto, že vznikla řada obchodních příležitostí, které tu dříve zkrátka nebyly. Špatně proto, že volatilita je dosti rizikové aktivum a začátečníkovi může naivní obchodování s volatilitou celkem rychle zruinovat účet.

Nyní tedy k vlastní strategii na obchodování ZIV.

Co musím znát

 • Obecná rizika obchodování volatility (http://winpes.cz/obchodovani-etp-na-volatilitu/)
 • Výrazy “contango” a “backwardation”
 • Schopnost porozumět psané angličtině (dávám odkaz, nepřekládám)
 • Znalost toho, jak jsou konstruovány ETP XIV a ZIV

Vlastní strategie

Je uvedena zde: http://sixfigureinvesting.com/2012/09/taming-inverse-volatility-with-a-simple-ratio/

Domácí úkoly

 • Sehnat si data VIX, VXV a ZIV zpětně do roku 2004
 • provést si vlastní backtesty
 • pochopit, co je za strategií, že to může fungovat
 • pokročilí mohou modifikovat strategii tak, aby fungovala s XIV namísto ZIV.

Přispívám svou troškou do mlýna a dávám odkaz na graf, který v této souvislosti sleduji. Zde najdete historické ceny ^VXV a tady historické ceny ^VIX.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co používáme se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

38 komentářů: Strategie na obchodování volatility

 1. Kolous napsal:

  Super, jdu do toho….jen mi bude nejakou dobu trvat si to všechno ozkoušet….

 2. radim2 napsal:

  Připadá mi to povědomé. Nějak mě to tenkrát nezaujalo, a když tak na to koukám, tohle by mělo varovat:
  zveřejněno 06-2013, ale graf simulovaných obchodů končí 09-2012, proč?
  od roku 2004 do roku 2010 nefunkční strategie dle http://sixfigureinvesting.com/wp-content/uploads/2012/09/2004ZIV.jpg
  možná jsme na počátku jevu, který bude skvěle fungovat, ale možná taky ne, osobně nic pro mě, ale jinak dík

  • admin napsal:

   Graf simulovaných obchodů si můžeš protáhnout do včerejška, pak pochopíš ;-) Domácí úkol byl přece provést si vlastní backtesty.

   V zásadě jde o to, že od určité velikosti portfolia zkrátka nemůžeš obchodovat jednu strategii, musíš mít v zásobě munici na různá tržní období. A tohle je zatraceně dobrá munice.

 3. radim2 napsal:

  Našel jsem protažení grafu, sice ne do včerejška, ale alespoň něco tady:
  http://sixfigureinvesting.com/wp-content/uploads/2014/01/XIV-Vratio-jan2014.jpg

  Jako doplňující strategie budiž.

  Nevím jak přesně mají ty grafy zisku napasované na SPX, ale připadá mi, že systém funguje hlavně při poklesu volatility. při růstu SPX roste zisk (s mírným zpožděním).

 4. radim2 napsal:

  opce od 2011
  cz akcie od 2006
  us akcie od 2011
  podílové fondy od tuším 1997-98+-
  futures od 2007

  • admin napsal:

   Zajímavé. Opce a akcie US tedy cca 4 roky. To přece musíš taky už mít nějaké metody diverzifikace portfolia. Chtěl by ses o ně podělit?

   Mě se totiž zdá, že pokud chce někdo jen trochu diverzifikovat portfolio a rozložit riziko, tak se ETP na volatilitu v podstatě nevyhne. Ovšem pokud nepoužívá k eliminaci rizika opce. No, když budeš chtít, tak něco prozradíš ;-)

   • radim2 napsal:

    U opcí a akcií riziko neřídím diverzifikací mezi více podkladů, nebo obchodováním s volatilitou, ale cenou. Analyzuju za jakou cenu bych chtěl podklad držet a pokud je cena vysoko, musím buď najít jiný podklad, nebo počkat dokud neklesne.
    Protože čekáním se zrovna moc peněz nevydělá porozhlížím se po něčem sice riskantnějším, ale i výdělečnějším.
    Pravděpodobně se obchodům s volatilitu nevyhnu. Konkrétně spíše, než uvedenou strategii potřebuju pro svoje účely strategii výdělečnou v době rostoucí volatility, v podstatě inverzní k SPX. To jsem se rozepsal :)

    • admin napsal:

     Čekáním se dá vydělat dost peněz při použití naked PUT opcí, mám tady na to seriál. Já si letos vyčekal 1200 USD na PFE.

     V době rostoucí volatility … hm, ETP na volatilitu, drahé kovy a jinak fakt nevím ;-(

     • radim2 napsal:

      To ano, naked PUT funguje, ale jen do určité ceny akcie a s omezeným ziskem. Může nastat průšvih a PFE může spadnout a pokud spadne hodně (např. protože bylo koupeno příliš draze), tak ani ten zisk za výpisy to nezachrání.
      Něco na volatilitu by to řešilo, bohužel přímo VIX jako index koupit nejde :(
      Ale na něco přijdu :)

      • admin napsal:

       Buď platí, že „analyzuju za jakou cenu bych chtěl podklad držet“ nebo „naked PUT funguje, ale jen do určité ceny akcie“. Jestliže chceš akcii „XYZ“ za 34 a ona se obchoduje za 36, tak vypiš PUT na 34, zinkasuj prémium a při expiraci to udělej znova a znova.

       To, jestli po přiřazení za 34 (po prvním, druhém, desátém kole vypsání opcí) spadne cena na 32 nebo na 10 už není předmětem fungování PUTky, to je normálně tržní riziko, které neseme v jakémkoliv případě, pokud vlastníme akcie.

       VIX sice koupit nejde, opce na něj ale ano, to by mělo řešit Tvůj problém.

       Já bych na to obecně šel jinak a udělal bych si „polštář“ ještě předtím, než dojde k nějakému průšvihu, ale každý prostě obchodujeme trochu jinak…

 5. Kolous napsal:

  Sehnal jsem data pro ZIV od 2010…zbytek budu muset dopočítat, ale ještě nevím jak. Tady je graf z backtestu po současnost:
  Zatím jsem pochopil, co je zač VIX….zbytek bude následovat ;-)

 6. biker napsal:

  Jakým způsobem filtruješ situace, kdy ukazatel VIX/VXV je větší než 0,917 jen pár dní, strategie vede ke krátkodobým prodejům a tím dochází ke krácení profitů?

 7. Djm napsal:

  Díky za inspirativní článek. Tohle rozhodně má úplně jinou kvalitu, než třeba pohádky bratří Grimmů z ovčárny u Grimmlandu. Udělám svůj backtest abych viděl jak se to chová. Hlavně mě zajímá jaký na to bude mít vliv ten parametr. Autor zmiňuje, že na základě jeho optimalizací mu vyšel nejlépe 0,917 -ale je otázka do jaké míry jde o optimalizaci nebo je to spíše curve fitting. Takhle na první pohled bych se jen obával toho, že v budoucnu vyletí VIX strmě nahoru bez předchozího varování v porovnání s VXV. Že je tam prostě potencionálně malé riziko velkého průšvihu. Ale nechci do toho vnášet jen doměnky, výsledek se ukáže jakmile se pokusím ten parametr v backtestu trošku přiohnout.

  • admin napsal:

   Je tam riziko průšvihu. VIX může vždycky vyletět. Tady jde o to, že než přijde průšvih, můžu na strategii něco vydělat a následně mě momentální pokles nebude tolik vadit. A dále, tohle má být víceméně doplňková strategie k „něčemu dalšímu“.

   Obecně – to není na Tebe – zjišťuju, že lidi pokles portfolia o 20% psychicky neustojí. Pak je ale otázka, co dělaj na burze, žejo …

   • Djm napsal:

    No pokud na tuhle strategii naalokuji rozumnou část portfolia, tak by případný propad na této strategii nemusel moc bolet. Jako doplněk k dalším strategiím to vypadá dobře. Ona ta skladba portfolia je téma, na které by se taky dalo dost diskutovat.

 8. Pingback: Reinvestovat zisky či ne? | Akcie

 9. Djm napsal:

  Zajimalo by me, co se stalo hnacim motorem teto strategie po r. 2010. Z toho co pise Vance Harwood na svem blogu je zreme, ze za to muze jina „term structure“ tech futures na vix. Zkratka, ze jsou ceny mezi jednotlivymi kontraknimi mesici posledni dobou nejak rozsklebenejsi. Dobre je to videt na grafu, kte porovnava 2010 a 2012 http://sixfigureinvesting.com/wp-content/uploads/2012/08/18Mar2010+2dayTerm.jpg

  Ja si ale kladu elementarni (mozna hloupou) otazku proc. Co je pricinou tohoto jevu, ze futures na VIX maji od roku 2010 takovouto strmou strukturu? Co se vlastne v skutecnosti v realnem svete deje?

  • radim2 napsal:

   To by mě taky zajímalo,
   moje spekulace je taková, že určitá část investorů tuší průser a nevěří, že tištění peněz vyřeší problém dnešní ekonomiky. Čekají, že to zase praskne. Začátkem minulého století to sletělo dolů ve dvou vlnách, možná se bude historie opakovat. Kdo ví…

  • admin napsal:

   Dle mě je tím motorem prostě strach z dalšího sešupu…

 10. Djm napsal:

  Chtel bych si zpetne dopocitat ZIV a XIV. Zatim jsem se zbezne dival do jejich prospectusu, ale jde mi z toho hlava kolem. Nemate prosim nekdo nejaky srozumitelnejsi navod/link, jak spravne dopocitat nazpatek, abych to nemusel dlabat z toho prospectusu?

  Jeste bych se zastavil u toho XIV, jak o nem xzajic pise v clanku. XIV narozdil od ZIV tezi z roll yield nejblizsiho kontraktniho mesice, tim padem to vypada, ze obchodovat to s tim XIV je rozdilne pouze v tom, ze pri stejne alokovanem kapitalu na XIV ta strategie bude akorat o neco volatilnejsi. Nebo mi neco unika a pouziti XIV v teto strategii muze mit i nejakou jinou vyhodu?

 11. Pingback: Obchodování volatility – výsledky | Akcie

 12. biker napsal:

  Modifikoval jsem obchodování volatility buď do ZIV nebo držet hotovost podle toho, co má vyšší výkonnost za posledních 66 dní ( 3 měsíce) s následným držením dalších 22 dní ( 1 měsíc) – analogie s Global Market Rotation. Výsledkem je CAGR 34% při max. 18% DD v období od 1.11.2010 – 16.9.2014. Nejhorší den rotace zhodnotil investici 100 000 na 214 000, nejlepší den rotace zhodnotil investici na 414 000.

 13. Kuba napsal:

  Admine obchoduješ ještě tuto strategii live?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.