Strategie “90%”–výsledky po půl roce

winnerKdyž jsem v květnu loňského roku zveřejnil strategii a pravil jsem o ní, že má statisticky vzato 90% pravděpodobnost, že obchod skončí v zisku, dočkal jsem se celé řady reakcí, většinou reakcí odmítavých. Což mě přimělo k tomu, abych nastavil systém způsobem, který mi umožní průběžně zveřejňovat výsledky, a k tomu taky od 1. listopadu 2013 dochází. Máme za sebou půl roku poctivě zveřejňovaných výsledků obchodování a výpisů z účtu od brokera, pojďme se podívat na to, čeho jsme dosáhli.

Opravdu devadesát procent úspěšnost?

Asi nejvíce negativních reakcí jsem dostával na tu proklamovanou úspěšnost. 90% je úspěšnost statistická, za cca 7 let testování a tak by se při větším počtu obchodů měla skutečnost této metě přiblížit. Z výpisu, uvedeného níže je jasně vidět, že při 82 obchodech bylo 10 obchodů ztrátových a 72 ziskových. Celkem je tedy v uplynulém půl roce úspěšnost 87,8%, což považuji za odpovídající statistice. Má někdo ze čtenářů takové výsledky v jiném systému, AOS či diskréčním? Mimochodem, 39 obchodů v řadě je ziskových.

Opravdu třicet procent ročně?

Zapojujeme tu a tam páku, ale trváme na tom, že celkové výsledky by se měly brát jako procenta z výše obchodního účtu, nebo z části obchodního účtu na strategii vyhrazené. Na strategii jsem vyhradil 50000 USD, a za půl roku jsem měl čistý zisk 14652 USD, což je 29,3%. Při cílení na 30% ročně by to znamenalo, že jsme splnili cíl už za půl roku, neboli pokud by strategie v následujících 6 měsících neprodělala, cíl je už předem splněn.

Opravdu bez reinvestice zisku?

Samozřejmě, že výsledky by byly lepší, pokud bychom zapojili větší páku, nebo pokud bychom zisky reinvestovali. Ale jak se snadno můžete přesvědčit z výpisů, tak toto neděláme a stále obchodujeme s částkou 50000 USD.

Je to lepší než index?

Rád porovnávám své výsledky s investici do čistého indexu SPY, protože ten chci za každou cenu překonat. Zastávám totiž názor, že úspěšná strategie by měla vždy překonat index, jinak nemá smysl ji obchodovat. Překonala tato strategie index v období od 1.11.2013 od 30.4.2014? Pokud bychom vzali pro srovnání ticker SPY, při investici 50000 USD bychom koupili 284 akcií, které by se 30.4 prodaly za 53480, zisk by činil 7%. Index je tedy překonán.

Někdo by mohl 1.11 investovat do ETF SSO, což je index SPY s dvojnásobnou denní pákou. I když je investice do takového aktiva v dlouhodobém měřítku velmi riskantní a zdvojnásobené jsou jak zisky, tak i ztráty, při investici 50000 USD by takový obchodník obdržel 540 akcií SSO, které by 30.4.2014 prodal za 57569, což je zisk 15,1%. Ale my máme 29%.

Jen naprostý šílenec a gambler by pak investoval do ETF s trojnásobnou pákou. A 1.11.2014 by koupil ticker UPRO, který replikuje 3 x denní výkonnost SPY. Dostal by 604 akcií, které by 30.4.2014 prodal za 61294, tedy se ziskem 22,6%. Stále je to méně než 29%, které jsme s podstatně menším rizikem obdrželi my.

Výsledky

Přikládám soupis všech uzavřených obchodů za poslední půlrok.

vysledky-pololeti

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

32 komentářů: Strategie “90%”–výsledky po půl roce

 1. Karlos napsal:

  Gratulace!!! a dík za to co tady děláš! Sám to jedu měsíc, co obchod to zisk, opravdu se daří;)

 2. admin napsal:

  Ano, teď bylo asi 36 obchodů v zisku za sebou. Ale na to je třeba si nezvykat, přijdou i ztrátové měsíce. Klíčová věc je konzistence, dělat to třeba rok či dva a pak se dá soudit. Každopádně jede to moc hezky.

 3. lekarnik napsal:

  Rovněž upřímně gratuluji. Malá poznámka k tomu WIN. Myslím, že to je skoro jedno, jestli je to 90, nebo 80, nebo 70. Kvůli tomuto číslu to přece neděláme. I když z psychologického hlediska je to jistě příjemné. Myslím, že mnohem podstatnější, je to druhé číslo – 29,3 za půl roku. A to je myslím skvělé.

  Sám tuto strategii ještě nejedu, ani na sim. V testech mi totiž vychází výrazně (skoro o polovinu) horší, než mnou mírně upravená strategie založená na UO. Ale uvidím, třeba ji taky nasadím. Na hodnocení „ostrého provozu“ je ještě brzo. Spíš by to ale chtělo něco pro větší diverzifikaci.

  Úplně ale nerozumím tomu poslednímu odstavci – „Jen naprostý šílenec a gambler by pak investoval do ETF s trojnásobnou pákou“. Myslel jsem, že v této strategii taky používáš (na CFD) páku 1:3. V čem je tedy rozdíl mezi trojnásobnou pákou na ETF a na CFD?

 4. admin napsal:

  To lekarnik: S tím WinRatio to máš tak – strategie s nízkou úspěšností a vysokým ziskem jsou pro mě psychicky náročné na ustání. Vezmi si, kdyby se třeba nedařilo čtvrt roku a navíc by byl poměr úspěšných obchodů k neúspěšným třeba jen 40%, pak bych váhal, jestli to nevypnout. Takhle vím, že to mám nechat běžet.

  Strategie založená na UO – počkej, to mi chceš fakt říct, že 30% za půl roku je o polovinu horší než něco, co máš k dispozici? To jako že umíš 60% za půl roku?

  S tím ETF UPRO jsem to myslel tak, že jen naprostý šílenec by použil buy & hold strategii pro půlroční držení ETFka s tak obrovskou pákou. Je tam totiž denní přepočítávání, v delším horizontu jsou 3xETF ztrátové kvůli nákladům na rolování. A rozdíl je oproti mě v mnoha věcech, například

  a) já používám páku „až“ 3:1, tzn. při občasné expozici kapitálu, párkrát do měsíce, při expozici do UPRO by byla použita stále,
  b) já používám páku na CFD, nikoli produkt s vestavěnou pákou
  c) u ETF nemáš v podstatě možnost stanovit naximální DD, u strategie pomocí backtestů ale ano – samozřejmě je to historický a pouze informativní DD.

 5. lekarnik napsal:

  Jasně, pro mě je psychicky taky lepší vyšší WIN (aspoň těch 70).

  K tomu porovnání UO a 90%. Ne, tak to není. To jsme se nepochopili. Ale sám píšeš, že cíl je na 30% ročně a že toto pololetí bylo „lepší“. Já jsem si udělal testy obou strategií na EOD datech 10 let zpět. Páku v testech (a zatím i na ostrém účtu) používám „až“ 1:2 – tedy akcie u IB. Výsledky mi vycházejí takto:

  UO strategie:
  – Průměrný roční profit 53% (rozmezí 18% v roce 2007 – 118% v roce 2008)
  – WIN 72%
  – RRR 0,96
  – Max DD 2,52%

  90% strategie:
  – Průměrný roční profit 30% (v podstatě stabilní 20-40)
  – WIN 91%
  – RRR 0,29
  – Max DD 4,66%
  Takže jediné, co mě tady v testech vychází lepší, je to WIN. Ale ta equity je tady fakt famózní.

  Já tu „mou“ strategii jedu zatím na ostrém účtu necelé 4 měsíce. První dva měsíce (leden, únor) byly lehce ztrátové. Jak jsem tak různě četl, tak tyto měsíce byly „těžké“ pro spoustu strategií. Jinak za ty necelé 4 měsíce mám:
  – Profit 13%
  – WIN 79%
  – RRR 0,6
  – Max DD 3,50%
  Zatím tedy vcelku podle očekávání (mírně horší jak v testu, ale to je vždy).

  • admin napsal:

   To jsou fantastická čísla, pokud Ti to takhle půjde dál, tak uděláš jistě 30% ročně a pravděpodobně i mnohem víc. Gratuluju. Někdy musíme popovídat face to face ;-)

 6. Karlos napsal:

  Ahoj. Mohu potvrdit, že ta čísla jsou úžasná, teda určitě pro mě. Já dlouhodobě cílím na 20% p.a. Většinou sem na to šel přes komoditní spready a opční spready. Hledal jsem jako diverzifikaci nějakou „akciovou“ strategii, takže tohle je pro mě ideální. Zvlášť kvůli časovým možnostem! Jsem opravdu spokojen, s tím, že je mi jasný, že nebude takovýto povedený měsíc pokaždé. Jde mi o tu konzistenci. Pokud bude zhodnocení kolem 20-30% p.a. a DD se bude držet do 10%, a bude to fungovat dlouhodobě, pak pro mě je to optimální strategie:)

  • admin napsal:

   Pokud si mlhavě vzpomínám na výsledky backtestů, tak 10% bez páky bylo vždy, tzn. 20% z pákou 2:1 bys „měl“ mít (statisticky vzato) rok co rok. Historický maximální DD je 12.5%, takže skutečně hrozí, že to BUDE přes 10%. S tím je třeba se smířit, nebo si najít něco jiného.

   Statisticky vzato by to dlouhodobě fungovat mělo, ztrátový rok jsem v backtestech neměl a i z těch nejhorších DD se to vyhrabalo vždy maximálně za půl roku. Zase připomínám, jsou to jen a pouze statistiky.

 7. lekarnik napsal:

  Pánové, díky za podporu. Já jsem s výsledky zatím velmi spokojen. I když ty první dva měsíce hned po spuštění na ostrém účtu byly krušné. Začít s DD 3,5% moc příjemné nebylo. Ale po těch letech už si na takové starty strategií začínám zvykat. Zatím mám na tuto strategii alokováno 30 000 a po roce, pokud udělá skutečně těch 30% (můj základní cíl je 25%), tak zvýším minimálně na 50 000. Ale chtělo by to ještě něco na diverzifikaci. A to právě bohužel tato strategie 90% (já jí říkám „pyramida“) moc není, protože obě v podstatě obchodují to stejně – výraznou přeprodanost a spekulaci na návrat „k normálu“. I když to každá vyhodnocuje trochu jinak. Přemýšlím, že se vrátím po čase zase k nějakým opčním strategiím. Dřív jsem nějakou dobu obchodoval IC a Ratio PUT spready. Šlo to celkem dobře, ale pak mi jeden condor ulítl a psychicky jsem to neustál – po dorovnání ztráty (asi za 2 měsíce) jsem se vydal jiným směrem. Ale teď spíš přemýšlím o (i zde popisovaných) strategiích Naked PUT, a následně (po případném přiřazení) Covered CALL. Musím to ale propočítat jestli „se to vyplatí“. Teď mám ale nějaké osobní problémy, takže se moc dopředu neposouvám. No, snad se to brzo vyřeší.

  S popovídání face to face nemám problém. Akorát jsem těžký introvert, takže se mnou je povídání „o blbostech“ dost těžké :-). Jinak se pohybuju v okolí Brna, Blanska, …

  • admin napsal:

   Mno, jestli Ti ztrátový měsíc s 3,5% přijde krušný, tak konec obchodování a šup s prostředky na spořící účet! Strategie může totiž udělat – statisticky vzato – nějakých 12%-13% DD, a to během měsíce a bude se z toho hrabat půl roku. Tohle je třeba si odpřemýšlet, než do toho půjdeš…

   30% ročně je cíl a jeho splnění záleží na mnoha věcech, jako jsou 1) aktuální podmínky na trhu, 2) výše použité páky, 3) schopnost opravdu to nechat obchodovat automatizovaně po dobu 1 roku či déle a 4) zda reinvestuješ zisky či nikoliv. Konkrétně v mém případě je to o tom, že nemám problém s pákou 3:1 a 30% jsem splnil už za půl roku. Nereinvestuji. Tedy, jak píšu v článku, květen – říjen pokud skončí v zisku nebo na nule znamenají úspěch, pokud budou ještě nějaké zisky, tak už je to bonus.

   Diverzifikovat podobnou strategií je samozřejmě nesmysl a upřimně, tak nic lepšího s negativní korelací nemám ;-(. Kdybych měl, tak se klidně podělím…

   • lekarnik napsal:

    Jasně, ono šlo o to, že ten DD byl z „nuly“ hned na uvítanou. Dnes, kdy už je „něco vyděláno“, už bych s tím neměl problém (teda si to myslím). Ale o tom spořícím účtu ještě popřemýšlím :-))) Nevíš o nějakém, který by dělal 30% ročně? :-)))

    Tak to je škoda, že nemáš něco s negativní korelací v „zásobě“. Já jsem pořád tajně doufal :-) Pak asi nezbude, než počkat další rok a až té strategii budu „úplně věřit“, tak ji řádně nakrmit kapitálem. Je pravda, že zabývat se něčím dalším, co je ale silně korelované, nemá moc smysl.

  • admin napsal:

   Co se týče naked put a covered call, tak ty se „vyplatí“ v podstatě vždycky, jde jen o to se rozhodnout, na jakých aktivech se to bude obchodovat. Čili to je o výběru podkladu spíš než o výnosu. Ale bohužel, zase to může korelovat s „pyramidální“ strategií…

   • lekarnik napsal:

    Pro mě „vyplatí“ znamená právě to splnění základního cíle – 25% ročně. A tady, protože by to znamenalo výrazně větší časovou zátěž, bych chtěl i víc. A to jsem si chtěl právě pořádně propočítat a nějak i otestovat (i když s testováním opčních strategií je kvůli sehnání dostatku historických dat dost problém). Ale s tou korelací je to asi pravda i když tady bude asi trochu menší.

    Ještě uvažuji, že se pustím do AOS na intradenní bázi. Ale s intradenním obchodováním nemám v podstatě žádné zkušenosti. Takže dost váhám.

    • admin napsal:

     AOS na intradenní bázi zkrátka nevěřím. To by musel být někdo, kdo to má jako já, že ukáže výpisy za půl roku, rok, a zároveň by musel mít ten systém negativní korelaci a stejný či větší zisky než toto, aby měl pro mě smysl. A nevím, jestli něco takového je ;-(

     • lekarnik napsal:

      No právě, „oni“ píšou, že je. Že jsou to i stovky procent ročně. Ale je otázka, jestli je to skutečnost, nebo jen „pohádky bratří Grimů“ (jak je nazývají na jiných fórech) pro nalákání dostatečného počtu zájemců o školení. Jistě víme o kom je řeč. A vzhledem k tomu, že tady by musela být výrazná investice (trochu finanční – TradeStation) ale hlavně časová, tak zatím dost váhám, jestli se tím začít zabývat. Ještě to nechám nějakou dobu uzrát. Pokud mi bude aktuálně běžící strategie dál fungovat aspoň tak, jak doposud, tak k tomu v podstatě nebude důvod. Jen ta diverzifikace. I když podle testů toto fungovalo i v letech 2007 a 2008 (tam byl dokonce famózní zisk skoro 120%).

 8. admin napsal:

  to lekarnik: Už jsme velcí kluci. Pokud Ti někdo nabízí stovky procent ročně, vezmi nohy na ramena a utíkej tak daleko, jak daleko můžeš. Protože to je nesmysl.

  Kdybych já měl systém na stovky procent ročně, tak ho v tichosti pojedu a to úplně poslední, co bych dělal by bylo o tom mluvit.

 9. lekarnik napsal:

  To by chtělo vytesat do kamene.

 10. KAREL napsal:

  je mozno tady nechat odkazy na cizi weby, nebo na kontakty mezi diskutujicimi…?

 11. Karlos napsal:

  Zdravim panove. Tak mame polovinu kvetna. Vysledky stale famozni. Pristih sem se jak si podvedome rikam, „tak kdy uz sakra prijde ten prvni ztratovy obchod,tohle neni preci mozny“:)
  Jedu si s pakou 2:1. Ikdyz obchoduji rucne, tak je to pohodova zalezitost. Sem vazne spokojen. Uz asi po treti, ale pres to diky admine;)

 12. Karlos napsal:

  No ja sem optimista. Treba nam CMCSA nadeli hezkej rust a zavirame dalsi profit;) Jeljkoz nejsem zdatnej v programovani a jedu rucne nemam moznost mrknohut do historie na backtest. Vim ze jsi zde poskytl tu tabulku s prehledem, ale slo by sem nasdilet i graf equity za poslednich 10 let nebo na kolik to mas najety zpet? Rad bych se na to mrknul. Jak se rika obrazek da za 1000 slov:)

  • admin napsal:

   Šlo, ale mám spoustu jiné práce než sdílet grafy. Nauč se programovat, někoho si na to najmi, nebo to udělej ve zkušební verzi RightEdge.

   Až to budeš dělat, tak si zvol zda s komisemi nebo bez komisí, co se splity a dividendami, jestli započítat existující komponenty či ty, které byly součástí SP100 v době obchodu a konečně to, zda a jak reinvestovat zisky a s jakou pákou budeš při tvorbě grafu počítat.

   Těch rozumných kombinací je zhruba padesát, šedesát a tak Ti to na týden práce vydá ;-)))

   • Karlos napsal:

    :))) diky a chapu. Jak sem psal vazim si uz toho co vse jsi zde poskytl. Ale zase mam heslo „Kdo se nezepta, nic nedostane“. Jednoho programatora uz mam. Takze mu to brzo zadam. Ostatne live obchodovani tveho systemu mi uz na nej vydelalo:)

 13. Karlos napsal:

  Kdyz tak nad tim premyslim, tak by me zajimaly situace, kdys mel plne nalozeno v jednom titulu, o kolik to dokazalo nevic sletet. To mi prijde asi nejvetsi riziko. Kdyz mam plnou pozici pri pace 1:2 pak v ni mam cely ucet. Takze kdyby zrovna titul udelal behem dne 10 nebo 20% sesup, tak mam takovou ztratu na celem uctu. Tak by me zajimalo jak to bylo v backtestech.

 14. admin napsal:

  To Karlos: Obecně se dá říct, že maximální drowdown byl historicky kolem 12%. Tzn. při 100000 USD, kdyby je někdo začal investovat v tom nejhorším období, tak se může dostat o 12% níž, až na nějakých 88000 USD. Toto je bez páky, s pákou to bude horší.

  Podatatně jší ale je, že se z toho ten systém vždycky vyhrabal do 5-6 měsíců. Tohle je pro mě důležitá metrika.

 15. Karlos napsal:

  Na tom se shodnem;)

 16. Pingback: Blog o akciích | Akcie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.