Stockfetcher – najděte tu pravou akcii

akcie20120306Velice často bývá zapotřebí vybrat pro investiční účely jednu či více akcií z nějakého předem daného množství. To sice vypadá na první pohled jako triviální úloha, ale je to překvapivě těžké. Jednak je třeba mít k dispozici seznam, onu “množinu” akcií, z nichž se bude vybírat, jednak je zapotřebí mít k dispozici data, podle kterých se bude vybírat a konečně je třeba mít nějaký vzorec, kritérium či pravidla, podle kterých se bude výběr uskutečňovat. A právě tohle všechno plus mnohem více umí webová služba nazvaná stockfetcher.com.

Jak to funguje?

Stockfetcher.com umožňuje dotazovat se na akcie pomocí vlastního proprietálního dotazovacího jazyka, který je trochu podobný “normální” angličtině. To znamená, že když budete například chtít zobrazit seznam všech akcií z indexu S&P500, které mají průměrné denní volume za posledních 30 dnů větší než 1000000, zapíšete do filtru něco jako:

index is S&P500
show stocks where Average Volume(30) is above 1000000

Vrácený seznam akcií lze řadit, exportovat do csv, či dále filtrovat. Lze rovněž určit, které sloupce mají být ve výpisu zařazeny, tedy příklad výše lze rozšířit například o sloupec informující o dividendách, nějak takto:

index is S&P500
show stocks where Average Volume(30) is above 1000000
and dividend yield is above 2
add column dividend yield
sort by column 5 desc

Stockfetcher “zná” desítky používaných indikátorů, navíc lze například filtrovat dividendové akcie, vytvářet vlastní skupiny aktiv (např. podle příslušnosti akcie k indexu), monitorovat jednotlivá odvětví a to vše buď v tabulce nebo v grafu.

Největší výhody

Zřejmě největší výhodou stockfetcheru je to, že není třeba shánět žádná historická data. Všechno je okamžitě ON-LINE k dispozici, stačí napsat dotaz a akcie jsou vráceny ihned. Denní data jsou k dispozici leta letoucí zpátky, intradenní data s malým zpožděním přímo během obchodní seance.

Další výhodou je vestavěný backtester. Pomocí zapsané podmínky nebo kombinace podmínek lze spustit testy simulující nákupy a prodeje akcií a zjistit tak alespoň v hrubých obrysech, jak by strategie založená na těchto filtrech fungovala v reálném životě, a to klidně i několik měsíců či let zpětně.

Poslední výhoda, o které se zmíním spočívá v tom, že lze definovat uživatelské seznamy akcií, a tyto seznamy lze s ostatními uživateli stockfetcheru sdílet (sdílení pochopitelně není povinné). Pátrání po akciích které chceme najít je tak možné zúžit na předem danou skupinu.

Nevýhody

Přijde mi, že v poslední době vývoj stockfetcheru utichá. Třebaže za projektem jistě stojí schopní lidé, stránkám chybí namátkou:

  • možnost exportovat výsledky do xls, xlsx, pdf a dalších formátů
  • atraktivní kabát – grafika je jak z roku 2006
  • hezčí grafy a hezčí ovládání grafů

Přes to všechno si myslím, že se vyplatí jak placená, tak i bezplatná verze. Ta možnost nemuset shánět data a mít přehled o tisícovkách akcií najednou se jistě vyplatí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Stockfetcher – najděte tu pravou akcii

  1. Jiri napsal:

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, jak v Stockfetcher napsat, aby to našlo (doufám, že to dobře popíšu) větší obrat v než předešlý den a aby měl „černou barvu a ten z předešlého dne červenou“.
    Děkuji a s pozdravem Jiri z Lit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.