Správa velkého investičního portfolia

fondPozor, právě jste obdrželi dědictví ve výši 1 000 000 USD a chcete ho nějak rozumně investovat na burze. Proč píšu tenhle článek? Jednak to bude určitý linkovník na dříve zveřejněné články tady na winpes, a jednak tím chci ukázat, že velké peníze se spravují vlastně úplně stejně jako peníze malé. Abych byl upřímný, tak miliónové investiční portfolio nemám, a to ani vlastní, ani ve správě. Čili zadání je pouze hypotetické, nicméně myšlenky v článku jsou platné a fungují samozřejmě i pro mnohem menší investiční portfolia. Čili uvidíte, že to celé není vůbec žádná věda.

Pokora především

Milión dolarů je hodně peněz. Přijmu-li zasvé jakousi hypotetickou premisu, že průměrná mzda v ČR je 26480,- Kč a prohlásím, že kurz dolaru je 23.60 (v době psaní článku byl), pak mi z toho vychází, že částka odpovídá 23 600 000,- Kč a vydělávalo by se na ní průměrně 891 měsíců, neboli 74 let. Čili většina lidí neuvidí takové peníze za celý život. Můžete je samozřejmě vyhrát, ale vůbec netuším, jestli byste to psychicky unesli.

Spravovat takový balík peněz je prostě o tom, že manipuluji s penězi, které dva lidé vydělávají celý život, a to už člověka k nějaké pokoře nutí. Žádné zbrklé pohyby, žádná unáhlená rozhodnutí, vše pěkně promyslet.

Investiční horizont

Milión USD se dá otáčet s různou frekvencí. Je proto důležité si stanovit investiční horizont, s jakým chci v případě téhle sumy počítat. Well, obávám se, že tady je pouze jediná možnost – navždy. Jde o tolik peněz – tak moc – že rok, dva nebo deset jsou jako horizont zkrátka málo. Chce to být tak dobrý, aby se za několik desítek let mohlo celé portfolio předat následující generaci dědiců. A v ideálním případě až tak dobrý, abych dědice naučil, jak s tím vším pracovat.

Investiční cíle

Tady bych asi hodně váhal. Cílem prostě může být investiční zhodnocení, pravidelný měsíční příjem, překonání inflace, nízné kolísání, cokoliv. Osobně bych asi zahodil cíle typu „vydělat 40% ročně„, protože při tomto účtu to zkrátka není potřeba. Jen bych si vymínil dvě promile z výše účtu jako měsíční „útratu“ formou pravidelného převodu. Dvě promile, neboli 0.2% je cca 47200,- Kč.

Páka

Při této částce bych se absolutně zdráhal použít jakoukoliv páku. Páka je úvěr a úvěr bych nepotřeboval. Čili úplně teoreticky by mi stačil cash account. V praxi bych si samozřejmě zřídil portfolio margin account, ale to jen pro ten pocit (a pro to, abych mohl jedno aktivum prodat a druhé hned koupit, to cash accounty neumějí, tam se musí čekat na vypořádání obchodu). A asi bych si stanovil pravidlo typu „maximální páka pokud to bude nezbytně nutné bude např. 1,1:1“. To pro případy, kdy by se například časově nekryly výběry peněz z účtu a prodeje odpovídajícího množství vlastněných akcií. Čili byla by to pouze „technická“ páka na pár dnů, ne na delší období.

Diverzifikace

Protože částka k investování je tak obrovská, vůbec bych se nestyděl, a za účelem diverzifikace bych použit všechny prověřené nástroje, které znám. Třeba takhle:

SféraNástrojKonkrétněAlokace
BurzovníAkcieDevadesátka $250 000
Indexy $200 000
Dividendové $250 000
Co mě napadne $50 000
MimoburzovníP2PSavingStream $50 000
Mintos $50 000
Twino $50 000
BankovníSpořící účty $10 0000
Celkem $1 000 000

Rozdělení je ilustrativní a odráží můj postoj k jednotlivým třídám aktiv v době, kdy jsem článek psal. Ale nějaké to rozdělení se zkrátka udělat musí, není možné, ani žádoucí, aby všechny peníze byly alokovány ve stejné třídě aktiv. Ještě k tomu pár podrobností

Devadesátka – mohla by se začít obchodvat okamžitě. Uváděli jsme, že bez páky, tudíž celková částka k investování by byla 250 000 USD, rozděleno na 20 dílů pak 12500 USD * 20 kusů. Tady nevidím žádný problém.

Indexy – volil bych široké indexy (SPY, SPLV, DIA, QQQ apod.), ale protože v době psaní článku jsou akcie na svých historických maximech, nekupoval bych hned. Buď bych prostě počkal na pokles v řádu 10% od historických maxim (což je nuda a může to trvat kdovíjak dlouho), nebo bych zadal do platformy sadu pokynů na nákup určitého množství cenných papírů v nějakém delším časovém intervalu (jako je SPY – celkem 200000 USD by se rozdělilo na 10 x 20000 USD a nakoupilo vždy 1. dne v kalendářním měsíci, takže by se nakupovalo celkem 10 měsíců od července 2016 do dubna 2017).

Dividendové – vybral bych nějakých 10-15 titulů, pravděpodobně z těch, které byly uvedeny v článku o dividendovém investování. Ty bych ale nenakupoval najednou, choval bych se k nim jako je to popsáno v seriálu „Delší doba držení„. Časem bych tedy vlastnil řekněme 15 titulů s tím, že každý z nich by byl nakoupen v objemu cca 16000 USD.

Co mě napadne – tady bych se asi v rámci oněch (reativně bezpečných) 50000 USD pokusil buď o krátkodobé investiční tipy, nebo o obchodování volatility, nebo o spekulace na drahé kovy. Ty mě ale moc nejdou, a tak je pravděpodobné, že ty peníze by spíše ležely ladem.

P2P portály – tady je myslím vše jasné.

Spořící účty – taky jasné, výnosy budou v současné době pod 1% ročně, čili nic moc. Ale do portfolia to patří.

Co od toho čekat?

Od takto postaveného investičního portfolia lze čekat především určitou stabilitu a předvídatelné chování. V horizontu desítek let samozřejmě nevíme, co udělají například ty půjčkové portály, na druhou stranu drtivá většina firem patřících mezi „dividendové aristokraty“ tu bude zcela jistě i za deset let. Abychom byli konkrétnější, roční výnos by mohl být někde tady:

 • Devadesátka nese 3% měsíčně s pákou, tedy 1% měsíčně bez páky, to je 12% ročně
 • Indexy nesou dlohodobě kolem 5% ročně
 • Dividendové strategie nesou kolem 6% ročně (při reinvestici dividend), pokud bychom ale při jejich pořizování vhodně zapojili opce, můžeme se snadno dostat na nějakých 8% ročně, bez páky
 • P2P portály nesou kolem 12% ročně, to je ale neudržitelné, a proto počítáme do budoucna jen s 10% ročně.
 • Spořící účty ponesou 0.5% ročně a je to tedy spíše rezerva.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dlouhodobé investování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 komentářů: Správa velkého investičního portfolia

 1. OliverB napsal:

  Díky za článek :)

  Dotaz: Říkáš, že je je možné takto točit peníze i malé… Doporučil bys mi stejně rozložit peníze i když mi leží třeba jen 10k USD?

  Tip. Nevím jak často to sleduješ ale Mintos spustil referee program :) dávají 1% z toho co investuje ten koho přineseš…až budeš psát článek o p2p tak si to tam asi nějak strč :D

  • admin napsal:

   Jsem rád, že se ptáš. Malé peníze lze podobným způsobem rozložit taky, jen je třeba dát pozor na to, aby Tě nezruinovaly poplatky. Takže třeba namísto tří P2P portálů bych invbestoval jen do jednoho a podobně.

   Referral u Mintosu (a SavingStreamu) – já o tom vím, ale záměrně to nechávám být, aby to nevypadalo, že těm portálům dělám odměnu za prachy. Radši nezávislost než peníze ;-)

   • OliverB napsal:

    Jo ještě jeden dotaz… nelákají tě vůbec investice do nemovitostí? Monžná o tom neuvažuješ teď ale mít tak 1 – 2 mil USD? :) Nebo 20? To by už bylo na nějakou komerční budovu v centru na pronájem :)

    Investice do realit samozřejmě nese se sebou spostu nové agendy a práce, ale kdyby jsem měl 1+ mil. USD tak si umím představit, že skládám už nějaký tým lidí, který by pomáhal

    • admin napsal:

     Nelákají, protože jim v podstatě nerozumím. A ten tým lidí, to je v mém případě přesně to, čeho se chci spíš zbavit (podle hesla „kolektiv je dobrá věc, ale dva už jsou moc“)

     Jinak ale mám zainvestováno v „Realty income corpotation“ (ticker „O“), takže filozoficky to úplně neodsuzuji.

 2. Carlos napsal:

  Myslím, že bude záležet na momentální situaci člověka – beru v úvahu výhru, dědictví atd. V první řadě se zaplatí veškeré dluhy. V druhé řadě dle typu osobnosti přijde „finanční puberta“, kterou každý ustojí jinak – drahé zážitky, auta, bydlení atd.
  Spočítal bych si kolik potřebuji s rezervou na měsíční kvalitní „žití“ a udělal „kamennou rezervu“ ve výši x měsíců na spořící účet. Další rezervu bych uložil po ekvivalentu 100tis EUR (kvůli pojištění vkladů) na TV.
  Osobně bych větší část portfolia stavěl na kvalitních dividendových značkách, kde bych s ohledem na ceny přikupoval – např. teď nákup za 40% a po dalších 10% každý měsíc. Také bych využil opf, etf nebo spíše fondy kvalifikovaných investorů s pravidelnou výplatou divi/kupónu. Menší část na nákup korporátních dluhopisů s výplatou kupónu.
  Max 50tis USD bych si nechal na trading.

  • admin napsal:

   To je hodně podobný, pouze bys – jestli Ti tedy správně rozumím – oproti mě nadvážil dividendové tituly a vynechal P2P půjčky. To by určitě taky šlo. Ve Tvojí situaci bych se asi nebál místo 15 kvalitních titulů na dividendy jich mít 20-25. Ale určitě by to šlo.

  • Kubík napsal:

   Dávat tolik % prostředků vzhledem k výši účtu na Termínovaný Vklad je naprostý nesmysl. Nemá význam mít několik „rezerv“. Rezerva, jak píšete, je jen jedna, na x měsíců. Peníze držené na termínovaném vkladu jsou dobrovolně ztracené desítky tisíc dolarů (při zmíněných valuacích).

 3. Tomkins napsal:

  Děkuju za článek.

 4. Michal napsal:

  Já bych se chtěl zeptat, nakolik důvěřuješ P2P půjčkovým portálům, zejména pak Mintosu. Mám tam zatím pár tisíc euro, se kterými jsem to teď půl roku testoval a musím říct, že se mi to moc líbí. Podpora reaguje rychle, CEO komunikuje s uživateli,… vše OK. Tento týden jsem prodal akcie ČEZu, takže se mi uvolnila nějaká hotovost, kterou bych tam rád dal a zněkolikanásobil tak svůj bank na Mintosu, ale trošku se bojím svěřit jim větší cash. Myslíš si, že obavy z úpadku Mintosu jsou reálné? Trochu mě třeba i překvapilo, že i za letošní rok očekávají ztrátu. Chápu, že je to mladá firma, ale i tak… Tyhle internetový start-upy přece obvykle nemívají moc velké náklady… V podstatě asi jediná rozumná cesta by byla diverzifikovat mezi vícero P2P půjčkových platforem, přičemž by se nabízelo třeba Twino, ale do toho se mi nechce, protože se mi nelíbí, že z půjčky na měsíc se snadno může stát půjčka na půl roku + ten jejich SM je docela mrtvej, navíc jsem ani nezjistil, jak tam prodat půjčku s discountem. A to nemluvím o tom, že ty jejich stránky vypadaj extrémně amatérsky. Dále by se nabízel SavingStream, do kterého se mi ale nechce protože těch půjček je tam fakt žalostně málo, ale zase má obrovskou výhodu v FCA regulaci.
  Takže aby moje otázka nezapadla – jak to vidíš s Mintosem? Viděl bys jako velké riziko svěřit mu větší část svých prostředků?

  • admin napsal:

   Mno, to je docela ošemetná otázka. nejdřív teda – abych se přiznal, tak mám 10000 GBP na SS, 12500 EUR na Mintosu a 12500 EUR na Twino, takže nejsem úplně nezaujatej.

   Obavy z úpadku Mintosu podle mě reálné nejsou; provozní ztráta a stabilita firmy spolu samozřejmě souvisejí, ale na tak, jak by se na první pohled zdálo. příklad – vybudovat portál stojí první rok 100000 EUR, ale další roky už pak jen údržba, ta vyjde na mnohem méně a je v pohodě. Proto ty provozní ztráty v prvních letech se nevyhnou asi nikomu.

   Zjistil jsem zvláštnost spočívající v tom, že jak na Mintosu, tak na Twino je podíl lidí, co nesplácejí více než 60 dnů NAPROSTO totožný. Touto dobou jde o 16% uživatelů plusí mínus pár EUR. Docela mě to překvapilo, jak moc je to podobný.

   Co tím chci říct? Buď prostě ty firmy dodrží buyback garanci nebo ne. Pokud ji dodrží, budou oba portály rizikové prakticky stejně, pokud ne, bude to o náhodě. Čili já bych diverzifikoval, ano.

   Mimochodem, £105 528 063 rozpůjčovaných peněz na SavingStreamu Ti přijde málo? Vždyť to jsou 3,5 miliardy v českejch, Mintos má rozpůjčováno 37 000 000 EUR, to je přesně miliarda, ergo kladívko SS je 3,5 krát větší než Mintos. ;-))

   • Clay napsal:

    Na Mintosu mám taky nainvestováno a mám v ten portál důvěru, ale přiznám se, že jejich loňský výsledek mě taky na chvíli znejistěl :) Podle https://www.mintos.com/2015_annual_report.pdf vygenerovali ztrátu za rok 2015 takto:

    Commission income +49K
    Salary expenses -56K
    Administrative expenses -83K

    Pod Administrative se skrývá zhruba 30K legal a 30K marketing. Salaries jim podle mě dál spíš porostou, administrative taky (tipnul bych si že to jsou právníci při jednávání s loan originators, další rozvoj a údržba portálu atd.). Jinými slovy – za 2015 by byli ve ztrátě i kdyby do ničeho neinvestovali a jen platili mzdy.

    Klíčový je tedy růst Commissions – toho bych se ale vůbec nebál, už za květen byli na šestinásobku oproti loňsku. Takže pokud se nezastaví přísun investorů, za rok-dva můžou být klidně v plusu :) Přecijen portál spustili teprve v lednu 2015, takže z loňských výsledků se zatím nedá moc usuzovat.

    Mimochodem, bude to znít asi směšně, ale já osobně u Mintosu i Twina vidím větší riziko než úpadek spíš v tom, že do Lotyšska vtrhne Putin :))

   • Michal napsal:

    To je jasné, že při startu firmy je tlak na cash-flow obrovský z důvodu počátečních investic. Co mě ale trošku zarazilo, že Martins (CEO Mintosu) někde psal, že i letos očekávají ztrátu. Což mě trošku udivilo, protože letos možná breaknou hranici 100M EURO zaúvěrovaných půjček od investorů (nebo se k ní minimálně hodně přiblíží) a pokud nedokážou ani při takovéto vysoké částce být alespoň break-even, tak to není dobrý signál.

    Suma sumárum se mi ale líbí strašně moc. Mají neuvěřitelně vstřícnou a ochotnou podporu, snaží se být maximálně transparentní…asi si zaslouží velký kus důvěry :)

    Takže si asi počkám, až se Mintos přesune do UK a bude spadat pod FCA regulaci a pak tam nasypu všechno :)

    A co se týče toho SS, tak to jsem nemyslel tak, že by měli málo issued loans, ale spíš tak, že nabídka půjček tam není moc velká :)

 5. Pingback: Jak začít investovat? Častá a špatná otázka! | Akcie

 6. Nelžu.cz napsal:

  Jakákoliv jednorázová částka je pro dlouhodobé investory problém. Kolikrát jsem o tom přemýšel, prostě by to byl oříšek. Představte si, že máte velkou sumu a že zrovna není nějaká krize jako r.2008. Vybrat v jednu chvíli perfektní portfolio a ještě dostatečně diverzifikované prostě není jednoduché. Na některé cenné papíry čekám již téměř 10 let a zatím nebyly za takovou cenu, abych je mohl koupit, jiné exkluzivní papíry dostatečně nezlevnili posledních 30 let. Postavení opravdu dobrého a dobře diverzifikovaného portfolia je běh na dlouhou trať a velká částka najednou vše jen zkomplikuje. Lepší je sti těch dvacet mega vydělat a posílat je tam postupně.

  • admin napsal:

   Pointu jsem pochopil, ale … to opravdu čekáš 10 let na investici? To ty peníze zatím nemohly pracovat někde jinde?

  • Troll napsal:

   Mozna nebude ani takovy problem v te sume a case jako v tom perfekcionismu.

  • papo napsal:

   To víš že jo, to dědictví odmítni a vydělávej postupně, to je lepší, budeš to pak mít líp diverzifikované. Že mě to taky hned nenapadlo. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.