Savingstream – zatím samá pozitiva

savingstreamZjistil jsem, že v češtině není pořádný článek o britské P2P platformě na půjčování peněz jménem SavingStream, proto si dovolím jeden takový napsat. SavingStream mě vcelku zaujal, protože dělá spoustu věcí jinak než třeba Bondora, Mintos či Twino, a řekl bych, že řadu věcí dělá lépe než zmíněné.  Ovšem varování – ostré peníze na SavingStreamu investuji první měsíc, proto je třeba článek brát s rezervou a spíše jako první dojmy, než kvalifikovanou recenzi dlouhodobého zákazníka.

O co jde

Samozřejmě – jako všude – jde o půjčování peněz velkého množství věřitelů velkému množství dlužníků. Na jednu půjčku se tak může složit řada lidí s tím, že velikost podílu půjčky určujete sami. Tento model je stejný prakticky u všech P2P půjčkových portálů.

SavingStream poskytuje relativně málo půjček (za celou historii spíš desítky než stovky), ovšem jsou to půjčky obrovské výše, klidně 6 000 000 GBP i více.

Co je jinak – výhody

SavingStream je portál z Británie, což vnímám jako výhodu. Jednak je v Británii přece jen vyspělejší tržní prostředí než třeba v postsovětských republikách, a také mi to po investování třeba na Mintosu či Twino poskytuje geopolitickou diverzifikaci (peníze jsou na více místech světa a v různých měnách). Navíc je třeba se zmínit, že činnost portálu je regulována FCA (Financial Conduct Authority), což jim přece jen trochu přidává na důvěryhodnosti.

SavingStream neposkytuje „půjčky před výplatou“, „půjčky na faktury“, „půjčky na auto“ ani „něco jako hypotéky“, nýbrž jen a pouze krátkodobé překlenovací úvěry („bridging loans“), které jsou zajištěné nemovitostmi, nejčastěji budovami či pozemky. Zní to vcelku solidně a solidně se to zatím i chová. Portál dbá, aby nikdy nepůjčil více, než je 70% hodnoty související zástavy (tedy 70% LTV).

Investování na portálu je jednoduché, protože všechny půjčky mají stejný úrok – sympatických 12% ročně. Úroky jsou připisovány buď 1 x měsíčně první den v měsíci, nebo – což už se mi stalo – při splacení půjčky okamžitě. Skutečně tedy stačí vybrat si půjčku a částku, kliknout na tlačítko „Investovat“ a tím to končí. Je-li to možné, lze samozřejmě investovat i do více půjček a rozdělit tak kapitál.

Ačkoliv narozdíl od Mintosu nebo Twino nemá SavingStream graficky rozdělené půjčky na primární a sekundární trh, lze kdykoliv i před splatností odprodat (respektive nabídnout k odprodeji) svůj podíl na půjčce jinému investorovi, a to buď celý, nebo jen jeho část. Likvidita sekundárního trhu je omračující, když jsem to testoval, tak nabídnutá část půjčky byla prodána do několika vteřin!

Sympaticky působí také velikost portálu. Zatímco počet investorů – v době psaní článku jich bylo 7844 – je s Mintosem zhruba srovnatelná (Mintos 6452), tak celkový objem půjček je u SavingStreamu 130 000 000 GPB, což je mnohem více než 38 000 000 EUR, které historicky poskytl Mintos. Srovnání není fér, protože SavingStream je tu déle (od 2013), na druhou stranu to něco vypovídá o stabilitě portálu a potenciálu celého toho odvětví.

SavingStream udělal to, co měly všechny půjčkové portály udělat už dávno. Zrušil veškeré poplatky účtované investorům, takže veškeré náklady spojené s půjčkou hradí dlužník. Díky tomu může být investice zde zajímavá i pro lidi s menší částkou k investování. Samozřejmě zůstávají poplatky za převod peněz do Británie, eventuálně za výměnu korun na libry.

Zcela geniálně je zde vyřešeno zasílání peněz z portálu zpět investorům. Portál je napojen na TransferWise, investorovi stačí uvést:

 • částku k výběru v GBP
 • měnu, kterou potřebuje obdržet (tedy např. CZK)
 • IBAN účtu (klidně českého)
 • zemi, v níž je účet veden (tedy např. ČR)

a SavingStream to pošle přes TransferWise během pár dnů. Stačí mít tedy prachobyčejný český účet v českých korunách u české banky.

Co je jinak – nevýhody

Třebaže to vypadá, že SavingStream má jen samé výhody, nebyl bych to já, kdybych za tím nehledal i nějaký ten zádrhel. Pár jsem jich našel; předem uvádím, že jich není moc a že mě od investování zde asi neodradí, ale zmíním se o nich.

Investice v librách může pro někoho znamenat hazard, a to zejména v době, kdy Británie uvažuje o brexitu, tedy možnosti, že opustí v budoucnu Evropskou unii. Jde prostě o kurzové riziko. Upřímně řečeno je osobně nepovažuji za příliš dramatické, protože kurzy měn se v čase zkrátka pohybují a ve svých strategiích s tím počítám. Ostatně investice v EUR představuje rovněž kurzové riziko, leč díky politice české centrální banky mnohem nižší.

Za největší problém v současné době považuji převis investorů nad dlužníky; v praxi to znamená, že každá nová půjčka je skoro okamžitě rozebraná a přijít z větším balíkem peněz znamená mít trpělivost při umisťování prostředků. Nevím jak to řešit, jednou jsem zkrátka vstal ve dvě ráno, zapnul počítač a rozděloval prostředky na půjčky takhle v noci; většina investorů asi spala, tak se to dalo, ale přes den jsou půjčky rozebrány fakt v řádu vteřin, když se objeví.

Řešením je tzv. pre-funding, kdy můžete rezervovat peníze na půjčku, která teprve čeká na schválení (pipeline loans). Jakmile je půjčka schválena, jsou rezerovované prostředky použity, ovšem po dobu rezervace samozřejmě peníze nevydělávají.

Při investování mě neskutečně vytáčí captcha, počítač mi často nevěří, že nejsem robot, a tak musím na obrázku třeba „vybrat všechny stromy“, přičemž mi investice uteče, neboť někdo jiný určí stromy dříve. Technologicky naprostá zoufalost; jasně to ukazuje, jak je portál bezradný ve snaze zakázat investorům automatizaci. Přitom by stačilo napsat autoinvest a přidat pár půjček a bylo by to.

Chybí autoinvest – funkce, kterou jsem si tak oblíbil na Twinu a Mintosu. Pre-funding ji sice trochu nahrazuje, ale ten není automatický, je ruční. Tudíž chcete-li reinvestovat úroky, je potřeba to taky udělat ručně, automaticky to zatím nejde. Vůbec mám pocit, že to portál investorům moc neusnadňuje; na druhou stranu jakmile je zainvestováno, pak už jde všechno hladce.

A potom mi chybí funkce „trvalý příkaz k úhradě“ při vybírání. Ale ta mi chybí u všech portálů. Chtěl bych prostě vybrat automaticky 3. dne v měsíci 100 GBP, to je takový problém to naprogramovat? Třeba Interactive Brokers to má ;-)

Praxe a zkušenosti

Jak jsem uvedl, na SavingStreamu mám zainvestováno naostro jeden měsíc, takže nejsem žádný guru. Účet jsem naplnil 6.4.2015 částkou cca 10000 GBP, a zainvestoval jsem do cca 16 půjček. Původně jsem se snažil, abych na každou půjčku dal rovnoměrně 500 GBP, pak jsem toho nechal, protože začaly docházet příležitosti. Přehled půjček vypadá nějak takto:

prehled

Úroky jsou připisovány jednou měsíčně, vždy první pracovní den v měsíci. V květnu byly připsány 1.5 v 16:32, přestože byl svátek, takže to s tím pracovním dnem asi úplně tak neplatí.

Úrok lze reinvestovat nebo vybrat. Já ho vybral. Takto vypadá stránka pro výběr financí přes TransferWise:

vyber

EDIT: šly dotazy v tom smyslu, že SavingStreamu dlouho trvá, než převede peníze zpět investorovi. U mě byla zkušenost následující:

 • v neděli 1.5.2016 v 20:05 jsem vyplinil požadavek na výběr 99 GBP přes TransferWise,
 • v úterý 3.5.2016 v 9:44 přišel mail z TransferWise, že mi někdo posílá peníze
 • ve středu 4.5.2016 v 6:02 byly peníze na účtu
 • přišlo 3346.50 Kč, kurz byl tedy vč. poplatků 33.80
 • poplatek za převod byl cca 2 GBP

ještě stránka s výpisem účtu za duben 2016:

vypis

(nebylo zainvestováno celý měsíc, takže úrok není 100 GBP, jak by člověk u 1% z 10000 GBP čekal, ale o trochu méně; řádek s úrokem je zvýrazněný ode mne.)

Jinak celý portál vypadá velice přehledně a dá se v něm vyznat. Jedinou větší bolístkou zůstává nízký počet půjček pro investování, snad se vlastníci firmy pochlapí a něco s tím udělají.

EDIT: Asi by se hodilo vědět, jak hodnotí SS na Trustpilotu (anglicky).

Malá poznámka na závěr

Já jsem několikrát přísahal, že nebudu dávat na svůj blog referrals, protože by tím články ztratily na objetivitě. Vypadalo by to totiž, že chci provizi. Myslím, že je to i nadále pravda, nicméně vrátilo se mi to zpátky s tím, že v poslední době se mě řada lidí ptá, zda se přes moje odkazy mohou zaregistrovat a tím se mi odměnit.

Měním tedy názor a abych nemusel každému odpovídat e-mailem, zveřejňuji odkaz, přes nějž se můžete zaregistrovat, pokud budete chtít:

https://savingstream.co.uk?a=91785169

Klidně se ptejte, co Vás o SavingStreamu zajímá, když budu vědět, odpovím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

104 komentářů: Savingstream – zatím samá pozitiva

 1. Tomkins napsal:

  Já pořád přemýšlím nad tím kurzovým rizikem, jak jsi psal, že když budeš postupně vybírat, že se to v dlouhém období vyprůměruje. Ale když zkoumám historii, tak třeba USD se pohyboval v letech 1998-2000 v rozmezí 35-40 Kč/USD s velkou volatilitou (tedy zhruba stejně, jako dnešní GBP). Pak začal ztrácet a na konci roku 2008 dosáhl minima na úrovni cca 17 Kč. Pak se 6 let pohyboval na hranici 20 Kč a teď je zhruba na 25 Kč. To znamená, že pokud bych měl investiční horizont 15 let a nakoupil bych v roce 1999 za 37 Kč a pak postupně 5 let prodával za 17-20 Kč/, skončil bych se ztrátou v rozmezí 46-54%. Samozřejmě, že bych mohl nákup i prodej načasovat i lépe, ale i tak by to byla ztráta cca 30%.

  • admin napsal:

   To takhle počítat nemůžeš. To bys musel vzít excel a simulovat např. od 1.1.1998 měsíční nákupy, měsíční výběry a kurzy a pak dojdeš osvícení ;-)

   • Tomkins napsal:

    No jo, ale řekni mi, žes těch 10.000 postupně nakupoval po měsících.

    • admin napsal:

     Tomkins, chápu, že máme odlišný názor na kurzové zajištění investice. Ale ty argumenty musejí být věcné. Abys mohl zjistit, co se Ti vyplatí a nevyplatí, musel bys udělat následující (čísla chápej jako ilustrativní)

     a) vzít Excel, simulovat nákup dejme tomu za 10000 USD k 1.1.1998 a potom vždy k 1. v měsíci přičíst úroky a k 2. v měsíci simulovat výběr 100 USD za aktuální kurz. Zjistit hodnotu výběru v Kč a hodnotu zbytku v Kč. Opakovat pro další měsíc. Za 15 let, o kterých mluvíš budeš mít v Excelu 15×12 = 180 řádků.

     b) Totéž jako a) s tím, že čáska výběru nebude 100 USD, ale fixní v Kč, jinými slovy každý měsíc vybereš částku tak, abys měl stejný příjem v korunách. Opět 180 řádků, v jiném sešitě.

     c) Totoéž jako a), ale zahrneš (nebo alespoň odhadneš) cenu, kterou bys musel platit za kurzové zajištění. Sám jsi tady navrhoval ten CitFin a měnový forward, měl bys mít tedy představu o tom, kolik to zhruba stojí. Opět 180 řádků, v jiném sešitě.

     d) Totéž jako b), ale zahrneš (nebo alespoň odhadneš) cenu, kterou bys musel platit za kurzové zajištění. Opět 180 řádků, v jiném sešitě.

     Je to práce minimálně na několik hodin a já jsem ji udělal, ale nezveřejnil, protože to je domácí úkol, který si musí každý udělat sám. A teď každý z nás může dojít ke třem různým závěrům:

     1) Investování v cizí měně se mi nevyplatí, protože kurzy zkrátka moc oscilují
     2) Investování v cizí měně se mi vyplatí při zajištění kurzového rizika, protože to je ve výsledku levnější než bez tohoto zajištění
     3) Investování v cizí měně se mi vyplatí, ale BEZ zajištění kurzového rizika, protože to je ve výsledku levnější než kurzové riziko pojistit.

     A zatímco u mě je to jasná trojka, tak u Tebe si fakt nejsem jistý, jestli obhajuješ závěr 1) anebo závěr 2) a eventuálně proč. Podotýkám, že všechny tři závěry mohou být „správné“ pro různé typy investorů, ale to je asi tak všechno, co se k tomu dá ode mě říct …

     • Tomkins napsal:

      Zkratka ti teda vyslo, ze kurzove zajisteni je pro tebe drazsi, nez pripadna ztrata dana kurzovym rizikem. Ok, jen aby bylo 15 let do ceho investovat v GBP.

      • admin napsal:

       … nebo v EUR, protože Ty vznášíš dotazy na kurzová rizika i pod články o P2P portálech v EUR (https://winpes.cz/twino/)

       • Tomkins napsal:

        V EUR můžu v nejhorším nakoupit akcie, nebo ETF. V GBP mě toho ale moc nenapadá.

        • admin napsal:

         Tady jsi argumentačně úplně mimo. Kurzové riziko u P2P v EUR a ETF či akcií v EUR je též. A v GPB existují akcie nebo ETF taky. V Londýně mají taky burzu.

         • Tomkins napsal:

          Jen uvádím další riziko, a to pád platformy/omezení p2p (z libovolného důvodu. Pokud chci držet GBP delší dobu, musím mít vymyšlen plán B, tedy, kam je vložit, kdyby to se Saving Stream nevyšlo. Upřímě jsem napsal, že mě jiná investice v GBP nenapadla, protože všechny akcie a ETF v držím dolarech, popř. eurech. O pár akciích na londýnské burze vím, ale zatím nic, kam bych chtěl vložit 10.000 GBP.

 2. Pixel napsal:

  Ještě bych doplnil – výběr u nich může trvat i 5-10 dní (jak podle vlastní zkušenosti tak i podle ostatních reviews). S transferwise to mají ale dobře vychytané.

 3. Anonym napsal:

  Díky za super recenzi. Dodržuješ nějakou strategii (např. půjčky s nižším LTV)? Když to tak čtu, skoro se mi zdá, že to kvůli chybějícím nástrojům a stejným výnosům nemá smysl a člověk bere všechno co zrovna je.

  • admin napsal:

   To je přesný – beru všechno, co zrovna je. ;-)))

   • glader napsal:

    Bez toho auto-pilota to musí být asi otravné. Taky už mi někde v hlavě bliká výstražné světélko, když je Investorů více než Dlužitelů. Pak je ten market přesycen a musí dojít k snížení úroků.

    Samozřejmě i já mám až pozitivně husí kůži z P2P půjčování a přijde mi to fantastické, ale bojím se, že to takhle 10-12% ročně dlouho (ještě několik let) jít dál nemůže. Peníze jsou defakto nyní hrozně levné (1% ročně) a ten nepoměr v trhu tam je…

    • admin napsal:

     Souhlas, nebude to věčně. Ale SS má zajímavý produkt. Představ si, že jsi developerská skupina, která chce začít stavět obchoďák a máš od banky přislíbený úvěr. Jeho vyřízení potrvá rok, protože banka. A teď přijde SS a řekne „fajn, na ten rok tady máte prašule, a jsou k dispozici zítra ráno a můžete to splatit kdykoliv v průběhu roku“. „Staveniště dejte do zástavy“. „12-13%“. Vzal bys to? Já ano, protože čas jsou peníze a za ten rok to vydělám.

     Takhle oni podnikají ;-)))

 4. Sir Andrew napsal:

  Zkoušel jste si někdo dělat své výpočty výnosů na Mintosu? Náhodně jsem si vybral jeden finished Personal loan a vyšlo mi, že místo úroku 13,0 % jsem dostal jen 9,96 %. Konzultoval jsem to Supportem, omluvili se, že jde o technickou chybu „tohoto loanu“ a poslali chybějící balík ve výši € 0.06. Pro jistotu jsem si vypočítal další loan a místo 13,9 % jsem měl dokonce jen 7,04 %.

  Tři náhodně vybrané Secured Car loany seděly.

  PS: Doporučuju brát loany, které neměly žádnou splátku – nemusíte dělat více výpočtů podle zůstatku jistny ;)

  • Sir Andrew napsal:

   Ještě doplnění k výpočtům – dělal jsem výpočet i jedné hypotéky koupené na Seconadry Marketu s Premiumem (YTM ale pořád bylo zajímavé), nicméně úvěr se stal Finished ještě než se mi Premium vrátila -> jsem na tom v konečném součtu lehce přes €1 tratný :)

  • admin napsal:

   Přiznám se, že toto jsem nezkoušel, protože v součtu mi vždy úroky seděly. Ovšem teď prvně se mi stalo, že při investici 12500 EUR byly úroky za měsíc jen cca 85 EUR, což je málo. Pokud se to bude příští měsíc opakovat, vrhnu se na přepočítávání půjček. Zábava to nebude, bo jich tam mám 400, ale bude to asi nutný ;-(

   • glader napsal:

    tak jsem to take zkontroloval, ale u me snad ok: Ja 2400 EUR ucet, 25 EUR interest + interest on rebuy.

   • Bob napsal:

    Ahoj, těch 85 EUR bylo za první měsíc po investici 12500 EUR? Pokud ano, tak se ti to další měsíc zvedne a postupně se dostaneš na cca 125 EUR cca.

    Já jsem investoval v dubnu 1000 EUR, celkem 2500 EUR, a stále ještě nejsem na zisku +/- 25 EUR, ale každý měsíc se k tomu po cca 2-3 EUR přibližuju. Myslím si, že je to dáno tím, že pokud zainvestuješ do půjčky, který má např. zítra splatnost, tak se ti přičte úrok o hodnotě cca 1/30 (jeden jsi měl zainvestováno, 30 (měsíc) dní potřebuješ na ,,plný,,). A pokud máš úvěry se zpozděním, tak ty ti brzdí 60 dní peníze, které by mohly přinášet úrok (ikdyž je buyback i s incomem). Takže to také zkresluje celkový income.

    Myslím, že takhle by to mělo nějak fungovat, pokud se mýlím, tak mě opravte. Dnes už je to více jak měsíc, co jsi to jsem psal, jaký byl income teď? Snad už vyšší :-)

  • MartyP napsal:

   Mne se ted na Mintosu stalo, ze jednu pujcku zaradili do spatneho statusu. Ja ji mel v 31-60 dni po splatnosti, ale podle splatkoveho kalendare byla jen 1-15 dni po splatnosti. Support se mne omluvil, ze je to jejich chyba a ze to opravi. Tak i toto se vam muze stat. Je to skoda, toto je trivialni vec a nemelo by se to stavat. Oproti spatne vypocitanemu uroku prkotina, ale uz to neco vypovida o platforme.

 5. Sir Andrew napsal:

  Tak to máš ještě větší odchylku než já :-O

  Zrovna mi odepsali ze Supportu na druhou kalkulaci…

  „Thank you for your attention. We have added the difference also for this loan.
  There were some error with calculating interest in Banknote loans what is solved now.“

  Asi opráším svou Javu z výšky a udělám si prográmek na dávkový výpočet odchylky loanů :) Stejně si to musím oprášit, pokud chci nějaký prográmek na „90“ a další technické strategie :)

 6. Ales napsal:

  Tak sice to sem tak úplně nepatří ale přesto doplním, že můj pokus přepočítat si úrok na Mintosu také nedopadl ideálně.Vybral jsem si nejjednodušší půjčku bez vracení jistiny (jen úrok 12%) , kterou jsem otevřel 19.4. ve výši 60 EUR. Dne 6.5. , tj za 17 dní mi Mintos připsal na konto úrok 0,26. Podle mých výpočtů by měl úrok dosáhnout cca 0,33 v nejhorším případě pokud počítám s jen 15 dny 0,295. Rád bych viděl algoritmus podle kterého na Mintosu úrok počítají.

 7. Ales napsal:

  Po důkladnější kontrole výše uvedeného příkladu úročení jsem zjistil příčinu nižšího úroku – dlužník zaplatil o 5 dní později než měl.Po přepočtu úročených dní je úrok v pořádku, omlouvám se. Přesto tvořím udělátko na kontrolu úroků.

 8. Martin napsal:

  Zdravim,
  nestretli ste sa uz s tymto : https://recyclix.com/
  Zhodnotenie vyzera velmi zaujimavo, len ci to bude aj dlhodobo : )
  Co si o tom myslite ?

  • admin napsal:

   Lidi uvěřej čemukoliv, i 858.96 % za 5 let. Teda někteří. Typický čtenář WinPsa asi nee…

  • Clay napsal:

   1. Get an account
   2. Purchase waste at low price same day
   3. Sell recycled waste at high price in 2 weeks or a month

   No nevím, z tohohle popisu mi to spíš přijde jako nějaký forex / daytrading na odpadky :) Těžko ti někdo zaručí že nakupuješ zrovna za „low price“ a prodáš za „high price“. Pokud by to bylo tak snadný a bez rizika, proč by to ta polská firma nedělala sama, když zpracuje 750 tun odpadu měsíčně?

   Navíc teda:
   If one doesn’t have the necessary knowledge and skills upon waste processing and recycling, there’s a high risk of exhibition of manufacturing inconsistencies.

   Což chápu tak, že se ti klidně může stát že nakoupíš hromadu odpadu, ale v tom zrovna bude hodně nevhodných příměsí a tvoje investice skončí zpátky na smetišti :)

   • admin napsal:

    Noasi tak nějak …

    • Anonym napsal:

     Prijde mi to spis jako nejaka online strategie :) Kupujes stroje, ziskavas primarni suroviny, rozsirujes vyrobni kapacity, prodavas vyrobky… :) Nejspis to jako hru pojmu a tech €20 obetuju :)

 9. Mike napsal:

  Dobrý den, můžete mi prosím vysvělit, co znamenají jednotlivá pole v záložce Statement ?
  Jak poznám, kolik jsem přesně investoval za celé období, kolik jsem získal úroků (interest) a kolik mých peněz je stále ve hře.

  Další dotaz směřuje k rozdílu mezi available, live loans a repaid loans. Co např. znamená , že zbývá -17 dnů nebo +120 dnů u live či repaid loanů ?
  Díky

 10. Vojta napsal:

  Ahoj chlapci a děvčata,

  Tak jsem se taky zaregistroval a měl bych pár otázek, na které jsem nenašel odpověď.

  Musím posílat z účtu který je veden na moje jméno? Nemám librový účet, můžu třeba dobít svůj SS účet přes TW: pošlu jim EUR a oni mi pošlou GBP na mnou zvolený účet, nicméně ten odchozé účet nebude můj nýbrž TW. Nebo máte všichni založený GBP účet?

  Děkuji

  Jinak admin si v článku stěžoval na málo úvěrů, nyní jich je tam dost, nebo jsou to nějaké s B+ ratingem, co jsem pochopil, je jedno co beru, vše má stejný úrok, jen se mění období splacení u těch projektů.

  • admin napsal:

   Já to u všech P2P platforem dělám tak, že poprvé pošlu prostředky z účtu vedeného na moje jméno a podruhé už přes TransferWise. Úvěrů je tam samozřejmě málo, to, co vidíš jsou úvěry těsně před splatností, z nichž zkušení investoři už vystoupili, ale investovat do nich samozřejmě můžeš.

   • Vojta napsal:

    A to mi zase nejde selským rozumem pochopit proč?
    Když uvěr sype každý měsíc, co je za benefit vystoupit z jedoucího vlaku?

    Pro nás začátečníky, jen menší osvěta. U zbývajících dnů je rozdíl ve znaménku jaký? (někdy je uvedený „-„)?

    Jinak díky Admine za perfektně zpracované stránky, hrozně pěkně se to čte a je to taková studnice informací, které by člověk jinak horko těžko extrahoval ze zahraničních fór.

   • Teil napsal:

    Ahoj admine,
    jakou máš prosím strategii na výstup z investice? Uvažuju o 30 dnech +- nějaký ten den, jak se zrovna dostanu k PC.
    Dík za odpověď a dík za Tvůj web, je to určitě skvělý zdroj informací jak pro začínající investory, tak pro investory samouky, kteří už něco máme za sebou, pro srovnání.

    • admin napsal:

     Ahoj,

     díky za pochvalu ;-)

     U SavingStreamu nevystupuju z půjčky. nechám ji prostě dojet. Vybírám jen úroky a tudíž nereinvestuju. Ale jistinu prostě nechám doběhnout.

 11. Teil napsal:

  Ještě bych Tě (nebo Vás?) chtěl poprosit o jednu informaci. Nevíš, pokud dám prodat podíl, jestli mi z něj běží úroky do doby, než se prodá? Vím, že trh s aktivními půjčkami je velice likvidní, ale z principu. Dík

  • admin napsal:

   Úroky běží do doby, než se část půjčky prodá.

   • Teil napsal:

    Děkuji moc

   • Ondrej napsal:

    Myslim, ze ne — uroky z pujcek na prodej (i kdyz jeste nebyla cast prodana) jdou do Provision Fundu.

    Pri prodeji aplikace primo pise:

    „You will cease to earn interest on the amount you choose to sell at the point you click to confirm.“

    Takze napriklad pro rollovani pujcek je idealni casti prodat a nakoupit ve stejny den, aby sly cele uroky za tebou. Nebo pripadne u tech mene likvidnich (jako bylo driv) pujcku zadat do fronty po pulnoci a pokud si ji nikdo nekoupi i stronovat ve stejny den (za cenu ztraty poradi ve fronte).

 12. papo napsal:

  Ondrej má pravdu. Když je půjčka v „SELLING LOANPARTS“, tedy když jsem ji nabídl k prodeji, tak z ní úroky nejdou. Důležité je držení přes noc (jednou jsem zkoumal, jestli to je přesně půlnoc, ale už jsem zapomněl, jak to bylo, zas tak moc mě to nezajímalo). Proto když dám přes den něco k prodeji, a ono se to do večera neprodá, tak prodej zruším a počkám zase do rána, kdy to dám do prodeje znova. Tím se mi i za tyhle půjčky připíše úrok.

 13. papo napsal:

  Mně už teď taky rychle, když držím samé „třístovky“. Ale těsně po hlasování o brexitu byl přetlak nabídky, hlavně u kratších půjček pod 200 dnů. Právě tehdy jsem se rozhodl převést všechno na dlouhé lhůty a během pár dnů se to povedlo, i když s některýma jsem se trápil i týden. I za cenu toho, že vždy přes noc jsem se kvůli úrokům vzdal pořadí, jak psal Ondrej.

 14. Teil napsal:

  Ještě poslední doplňující otázka prosím, co znamená Drawndown? Děkuji

  • Ondrej napsal:

   Drawndown znamena, ze byly penize vybrany dluznikem.

   I z nevybranych pujcek plati SS urok, takze jediny zasadni rozdil je v tom, ze pokud nedojde k vyberu v rozumne dobe, SS dluh zrusi, penize vrati veritelum/investorum a urok vyplati na konci mesice.

 15. Martin napsal:

  Zdravim priatelia,
  rozhodol som sa tiez investovat do SS. Nasiel by sa niekto, kto by mi v pripade nejakych nejasnosti poskytol podporu najlepsie po telefone ? Za odmenu by som sa zaregistroval cez jeho ref.link.
  Dakujem

 16. Pingback: Saving Stream - zkušenosti s britským P2P portálem | hoopoo.cz

 17. Dave napsal:

  Zdravim,

  trosku jsem zjistoval, jaky realny urok plati borrowers, kdyz si pujci od SS. V podminkach se pise, ze investor ma 1% mesicne a SS prihodi 0.5%. Takze 12% + 6% (18%) pa. Je to jen takova poznamka na okraj. Takze vcelku zadna lichva.
  Asi jsem tim neobjevil Ameriku, ale pokud to nekoho zajima…

  Jinak chci moc podekovat Adminovi za skvelej blog. Diky! Neprestavej! :-)

  • admin napsal:

   Díky. právě jsem přilil nějaké peníze na SavingStream, tak doufám, že se to dlouho udrží naživu ;-). S tím úrokem pro vypůjčitele to je zajímavý.

   • Anonym napsal:

    Nechapem tomu preco si ludia a spolocnosti poziciavaju cez tieto portaly ked napr. v banke dostanu vyhodnejsie…. Preco by som si mal poziciavat od niekoho kto mi navali urok 18 %?
    V banke sa da ,,celkom jednoducho,, ak mam cim rucit vybavit ucelovy uver cca okolo 2% bezucelovy okolo 7,8%…
    Sorry ak mi nieco unika

    • admin napsal:

     Uniká Ti podstatná věc – time is money, neboli v bance to trvá a ty chceš začít dejme tomu stavět. Na SS a podobných portálech máš překlenovák hned a taky si všimni, že ty úvěry jsou třeba na rok, nebo i méně.

     Tudíž, po roce se úvěr refinancuje a to levnějšími penězi. Když barák (nebo co) už stojí, tak se to refinancuje ještě levnějšími penězi a tak dále.

     • Anonym napsal:

      Polopatisticky, takze ja potrebujem prachy hned kedze v banke by to trvalo siahnem po SS poziciam si 100 000 e s 18 % urok na konci roka splatim 118 000 a tieto peniaze prefinancujem zasa inym veritelom/spolocnostou ale uz s mensim urokom?

 18. Dave napsal:

  Hlavne, tam si berou uvery developeri, tak ti to snad zvladnou platit… :)… Jsou tam ted v Pipeline novy uvery za 7.760 MB, tak snad jo :-). Ja totiz dost resim, jestli to je nebo neni pro koncaka lichva… Mam uz par veci za sebou… Proto Mintos nebo Twino se svymi Originators neni muj salek kavy…

  • admin napsal:

   Je velmi akademická otázka, co je lichva a co už ne. Samozřejmě investor by měl dbát na svoje pocity a intuici, protože to konec konců je to, co ho odlišuje od ostatních. Ale i půjčování lidem může být „normální“ business bez šikany dlužníků.

 19. Dave napsal:

  Jo to jiste ano. Prave proto jsem to zjistoval. A co vadi me, nemusi vadit nekomu jinemu. A navic nikde neni psano, ze musim mit zrovna ja pravdu. Fair Business. :-)

  • admin napsal:

   Mě na tom investování obecně nejvíc baví právě řízení rizika. Rozložení aktiv do více skupin, profily rizik a tak dále. Tam se vyřádím.

 20. Dave napsal:

  Jinak velmi ojedinele nekam pisu. I tohle mi dalo spoustu prace a premahani… Ale fakt si vazim tvoji prace. Dik!

 21. Dave napsal:

  Dik :-)

 22. Ondra napsal:

  Jak dlouho jste cekali na aktivaci uctu? Je tam nutnost zaslat 1 libru, ja poslal 600, uz to dorazilo. Pripsano, ale stale cekam na aktivaci a stale hlaska o jedne libre.

  • admin napsal:

   Divný, já to měl aktivované obratem. Napiš na podporu, jsou celkem vstřícní.

  • Tomas napsal:

   Mam stejny problem. Vcera rano mi pripsali 500 liber a doted nemam aktivovany ucet. Dnes rano jsem psal na podporu, zatim bez odpovedi.

 23. Dave napsal:

  Já to měl stejně. Pak se ozval typem, ať pošlu kopii ID a výpis z banky a obratem to aktivoval. Jde o kontrolu totožnosti. Vše podle regulí EU.

  • Tomas napsal:

   Me se zatim nikdo neozval. A to i presto, ze jsem psal na podporu…
   Posilal jsi ty penize primo nebo pres Transferwise (nebo podobne)?

   • Monte Cristo napsal:

    Já posílal hned napoprvé přes Transferwise. Připsáno druhý den a den na to se mi ozval týpek, že potřebují ID + nějaký další výpis. Poslal jsem sken občanky a tuším výpis z banky nebo elektřinu a druhý den bylo aktivováno.

    • admin napsal:

     To je divný, měli by dostat první platbu z účtu co se na něj budou potom peníze vracet, ale pokud to jde i beuz toho, tak jedině dobře…

 24. Dave napsal:

  Ozval typ (vypnu kontrolu pravopisu :-))

 25. Dave napsal:

  TW.
  Taky to par dnu trvalo…

  • Tomas napsal:

   Napsal jsem jim znova a obratem odpovedeli. Poslal jsem jim co po me chteli, tak to snad brzo aktivujou. Ta prvni zprava jim asi nejak zapadla :)

 26. Pampadam napsal:

  Ahoj, dotaz začátečníka, ale…kdyz prodám svůj loan dejme tomu 15. den v měsíci, připíše se mi také úrok za 15 dní nebo mám pockat k 1. dni měsíce následujícího? Díky

  • Ondrej napsal:

   Ahoj, urok se pripise az k 1. dni nasledujiciho mesice.

   A nebude se pocitat za den, kdy se pujcka nebo jeji cast prodala (takze pokud byla prodana 15. a drzena uz dva mesice ,bude to pristiho 1. urok za 14 dni).

   • Pampadam napsal:

    Díky za info, ještě jeden dotaz – pokud je u loanu remaining záporné znaménko, znamená to že je loan po splatnosti? Jdou z něj úroky, ale dá se očekávát default? Takže ideální je ho prodat, nebo…? Díky.

    • Lukáš napsal:

     Znamená to, že půjčka je po splatnosti. Z pohledu defaultu to ale nemusí vůbec nic znamenat. Pokud je mi známo tak v historii platformy bylo defaultů několik a investoři zatím o peníze nepřišli. Je samozřejmě na tobě, zda úvěr prodáš nebo ne. Hodně lidí jede strategii, kdy nakoupí úvěry s délkou třeba 300 dní a prodává na 40 a teoreticky takhle nelze skončit v defaultu.

     Já se přiznám, že to až tolik neřeším a úvěry držím. Nebaví mě každý den otevírat účet a něco kontrolovat. Ano, úrok se normálně přičítá – jen pozor když držíš úvěr v prodeji přes půlnoc, tak se nepřičte.

 27. Daniel napsal:

  Dobrý den, zainvestoval jsem na SS, ale trošku jsem se sekl – peníze na SS již došly, ale když je chci investovat, píše mi to, že musím aktivovat účet – jak to udělat – dle návodu mám poslat znovu z mého českého účtu přes Transferwise 1 libru na Deposit international? nebo se to dělá nějak jinak? moc děkuji

 28. Pavel napsal:

  Ahoj, také začínám… a tohle mě teda trochu šoklo. Říkám si, zkusím, jak funguje výběr peněz. Jdu do Withdrawal, zadám částku 50 GBP, vyplním nesmyslný IBAN „12345“, kliknu na Submit. Očekávám nějaký potvrzovací dialog nebo potvrzovací mail nebo chybovou hlášku. A ono … nic, hotovo, příkaz zadán a zůstatek je o 50 GBP nižší. Nebojím se o 50 GBP, ty se snad neztratí, ale – tohle myslí vážně?? Nulové zabezpečení? Vybírat může na jakýkoliv účet kdokoliv, kdo se mi přihlásí do účtu? Prosím, řekněte mi, že ještě po pár dnech posílají nějaký potvrzovací mail…

 29. David napsal:

  Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli nemáte zkušenosti s https://spotipay.cz/mvc/investor
  Mě to přijde zajímavé, ale chtěl bych znát názor Vás zkušených.
  Omlouvám se, že je to mimo téma Savingstreamu.
  Děkuji

 30. Martin napsal:

  Zdravim, neviete prosim Vas poradit po zaslani prvej mensej ciastky mi prisla emailom sprava:
  > We are very pleased to confirm your deposit of £6.86
  >
  > This has now been credited to your Saving Stream account and you are ready
  > to start funding loans with it.

  Kde sa to ma potvrdit ? Na email sa neda odpovedat.
  Dakujem
  MArtin

  • AnybodyElse napsal:

   Nemusíš nic potvrzovat, jen tě informují, že ti připsali peníze na účet a můžeš začít investovat do půjček.

   • Martin napsal:

    Len ked chcem vyskusat investovat tak vypisuje: Before investing, you must first activate your account. Ziadne doklady som este neposielal, ani ich nikto neziadal. Nenasiel som ani kde by sa mali nahrat, alebo inac aktivovat ucet. Vie niekto poradit prosim ?

    • Martin napsal:

     Uz je to vyriesene, odpisali so supportu adresu na verifikacie, poslal som dokumenty a ucet uz je verifikovany.
     Dakujem za pomoc

 31. Pavel K. napsal:

  Ahoj, poprvé si čtu o P2P a podíval jsem se na Saving Stream. Nerozumím těm termínům, které tam vidím v menu, např. Live Loans, Pipeline Loans atp. Kde se tohle naučím, prosím? Díky všem!

  • Ales napsal:

   Live Loans jsou živé půjčky, Pipeline Loans jsou připravované půjčky, kde si můžeš svůj vklad rezervovat, Available Loans jsou dostupné půjčky, tam můžeš nakoupit.
   V současné době bych však s investicemi na SS počkal, jednak mají nějaké zmatky s připisováním vkladů ale hlavně vidím velký přetlak nabídek odprodejů (Available), tedy je daleko víc investorů, kteří se snaží svých půjček zbavit než zájemců.

   • papo napsal:

    Zmatky (zdržení) ohledně připisování vkladů trvaly jen den dva a nejspíš byly způsobeny velkým množstvím příchozích plateb po vydání nové půjčky o objemu cca 7.5 mln GBP (DFL017). Ze stejného důvodu je podle mě převis prodejů – lidi si objednali novou půjčku a odprodejem starých na to chtějí zpětně získat peníze. Podobně to vypadá po každé větší emisi a brzo se to vcucne. Spíš mě mrzí ta klesající libra a klesající výnosy (už je tam i 7% p.a.)

   • Tomas napsal:

    Ja bych spis rekl, ze ted je dobra doba na investice. Tim, ze je velky pretlak nabidek, tak muze vybirat kvalitni pujcky a navic je libra dost dole.
    A ten pretlak nabidky je podle me hlavne kvuli tomu, ze se tam vypustila pujcka za 7,5M liber + nejaky dalsi. A to hold bude chvili trvat, nez se zafinancuje.
    Ty zmatky s pripisovanim vkladu uz by mely byt vyresene.

 32. papo napsal:

  Pro mě kvalita = doba > 300 dnů při 12% :).

 33. Ales napsal:

  Možná někomu přijde vhod skript ulehčující práci s webem savingstream:
  http://p2pindependentforum.com/thread/7539/ss-browser-extensions-filter-loans

  • peha napsal:

   Diky za tip, uz dlouho sem si chtel neco takovyho sam napsat..

  • cubecoop napsal:

   Hmm prima, díky, já jsem něco takovýho napsal jako samostatnou appku, ale jako plugin do prohlížeče je to lepší. Zdroják je zdá se k dispozici, tak až si ověřím, že dělá jenom to, co má, tak to asi vyměním…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.