SavingStream / Lendy? Už není to není co bývalo

Jak samozřejmě víte, tady na portále se mimo jiné zabývám P2P platformami, pokud na nich investuji. A na Lendy investuji. Původně jsem SavingStream / Lendy dost chválil, ale v poslední době se platforma potýká s problémy. Takže v tuhle chvíli musím zdvihnout varovný prst a napsat článek, který bude kromě chvály kritizovat. Bohužel. Protože donedávna tady šlo všechno hladce.

Nevýhoda první – nezvládnuté procesy

Věru nevím, jestli je Lendy obětí vlastního růstu, faktem ale zůstává, že v poslední době nestíhají. Už několikrát se stalo, že oznámili uvolnění nové půjčky, aby to později odložili / nechali na jindy. Dále, měl jsem opakovaně zkušenost, že pokyn k výběru pomocí platformy TransferWise sice proběhl, ale peníze přistály na účtu až osmý den. Abych byl úplně korektní, z účtu Lendy odešly až šestý den po zadání pokynu, což považuji za tristní. A konečně platforma – resp. její zástupci – přestávají pravidelně komunikovat na diskusních fórech, což taky o něčem svědčí.

Doufejme, že to všechno nejsou příznaky hlubší krize na portálu, protože v takovém případě by byl čas poděkovat a odejít. Snad ne.

Nevýhoda druhá – nelikvidní sekundární trh

Bývaly doby, kdy se na sekundárním trhu dala půjčka prodat v řádu vteřin. To bylo samozřejmě úplně vynikající, protože to člověku umožňovalo jednak trochu taktizovat, a jednak mít vždy peníze tam, kde bylo potřeba – buď v hotovosti, nebo zainvestované.

Nyní mám půjčky v prodeji klidně 10 dnů a ony se neprodají. To pochopitelně přináší dva související problémy:

 1. nemám dost peněz na další investice, a
 2. půjčky “v prodeji” Lendy neúročí, takže ty peníze leží ladem

S tím moc nevím, co by se dalo dělat. Chápu samozřejmě, že pro portál musí být pekelně těžké vyvážit nabídku s poptávkou, na druhou stranu prostě není možné, aby se někdo chlubil sekundárním trhem, když ten v podstatě nefunguje.

Nevýhoda třetí – nedostatek půjček na primárním trhu

Lendy bere pouze kvalitní půjčky. To je myslím správně a je to ochrana pro všechny – jak pro dlužníky, tak pro investory. Ale ono těch půjček opravdu ubývá a kdyby dneska měli na portál přijít noví investoři, asi si tam moc nevyberou.

Takže? Nový investor se poohlédne někde jinde a portál začne mít potíže. Nebo se vzpamatuje. Nebo k tomu vydá nějaké prohlášení a bude se snažit dál vší silou nabídku a poptávku vyrovnat. Je ale otázka, jak moc se to povede.

Nevýhoda čtvrtá – defaulty

No, tohle je opravdový průšvih. Byly doby kdy Lendy nemělo jediný default, který by se musel řešit prodejem zástavy za účelem uspokojení věřitelů. Ke dni psaní článku je ale takových úvěrů – které jsou více než 180 dnů po splatnosti – už čtrnáct. Lendy samozřejmě toto řeší a zastavený majetek prodává, ale co naplat – 300 dnů po splatnosti bez uspokojivého výsledku, to bude pro řadu investorů silná káva.

Čili každý se snaží prodat svoje díly úvěru pokud možno před splatností a doufáme, že “to od nás někdo koupí”. Jenomže – jde tohle dělat donekonečna?

Závěr?

Lendy, je potřeba vnímat situaci ze strany investorů a něco s ní dělat. Jinak se Vám diskuse typu “proč opouštím LENDY” vymknou z ruky a budete bez investorů.

Já osobně na portál již neposílám nové peníze, pouze reinvestuji co tam je a vyčkávám. Při dalším pohybu portálu špatným směrem ale začnu spíše investice stahovat a nechám to na větší dobrodruhy. Konec konců, diverzifikace je sice dobrá věc, ale těch 12% ročně mi za to nestojí, na burze bývá více. A Lendy není jediný portál, kde lze půjčovat peníze v librách. Takže asi tak.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

32 komentářů: SavingStream / Lendy? Už není to není co bývalo

 1. Tom napsal:

  Není to tak dávno, co jsi tu zmiňoval Funding secure. Tam je to možná ještě horší. Na sekundárním trhu prodáš pouze se slevou, s prémií nemáš šanci. Půjčky v defaultu nelze prodat vůbec. V defaultu jsou už desítky půjček. Nenech se zmást, některé investice nejsou ani půl roku po splatnosti označeny jako defaultní. Administrátoři sice každý týden informují o procesu vymáhání, ale čteš si pořád dokola:

  „Dostali jsme zprávu, že peníze už jsou na cestě. Očekáváme splacení půjčky příští týden.“ „Splacení půjčky se opozdí, dostali jsme informaci, že je třeba doplnit ještě určité náležitosti. Očekáváme vyřešení situace do konce příštího týdne.“ A takhle se to táhne třeba 4 měsíce a stále není nic vyřešeno.

  • Eddie napsal:

   Hele, můžu se zeptat, jakou má člověk motivaci si koupit půjčku s premiem na sekundárním trhu například mintosu nebo lendy ?

   • admin napsal:

    Můžeš ;-)

    Na Lendy se na sekundáru půjčky prodávají s původním úrokem, takže tam taktizovat nejde a lidi kupují na sekundáru tehdy, když nejsou půjčky na primáru.

    Prodej s prémiem na Mintosu popravdě řečeno smysl nemá. Tam jedině se slevou, pokud je kupující strana alespoň trochu příčetná.

    • DrCaves napsal:

     Nesouhlasím. Na mintosu nakupuji s prémiem ze sekundáru vysoce úročené kvalitní hypotéky a po 4 měsících této taktiky nemám jedinou po splatnosti (resp. jednu, kde z celkové splátky 1500 EUR chybí splatit 3 centy). Očekávaná výnosnost po započtení prémia vysoce převyšuje nabídku primárního trhu. Případné defaulty předpokládám budou kryty nemovitostí, jejichž LTV mám maximálně 60%.

     Zkrátka a dobře, za kvalitní investici si rád připlatím premium i kolem 5%

     • admin napsal:

      Zajímavé. Držím palce. Ale asi to není nic pro autoinvest a musíš to procházet, čímž by to pro mě bylo dost náročný ;-)

     • JetPack napsal:

      Kolik půjček je splaceno předčasně? Sleduješ to? Opravdu kvalitní půjčky si také po nějaké době originator rád stáhne k sobě.

      • DrCaves napsal:

       mám něco málo přes 100 půjček, dohromady i se splacenýma kolem 160 (investuji od loňského dubna). Všechny předčasně splacené co jsem zatím měl byly půjčky s garancí z primárního trhu. Tedy prozatím žádná předčasně z těch ze sekundáru (*zaklepáno na dřevo*)

       co se týče autoinvestu tak tomu se vyhýbám (je vhodný podle mě akorát na buyback půjčky – a vlastně i ty jsem vybíral ručně). Ostatně o pečlivosti výběru svědčí i rozložení půjček dle zpoždění splátky:
       current 87,40% (ale vcelku pravidelně se dostávám až k 94%)
       1-15 7,58%
       16-30 3,01%
       31-60 2,01%
       60+ 0,00%

       • admin napsal:

        Máš to lepší než výsledky, které jsem reportoval já v lednu tady: https://winpes.cz/mintos-a-twino-kde-jsou-spolehlivej-dluznci/

        Na druhou stranu, když se podívám na aktuální stav na Mintosu, tak mám 542 půjček a rozložení dle zpoždění splátky následující:
        current – 87.5%
        1-15 – 6.1%
        16-30 – 3.6%
        31-60 – 2.8%

        pointa? Vše je autoinvest, ani jsem na to letos nesáhl. Čili o pečlivosti výběru to podle mě neříká vůbec nic a hodně lidí to bude mít podobně.

        Ale držím palce! Ruční výběr je zajímavý přístup; jen si osobně nedovedu představit ručně procházet 100 půjček co do parametrů…

        • DrCaves napsal:

         tam jsem psal tuhle statistiku taky a koukám, že jsem si taky lehce polepšil :). Jinak ok, bude to tedy nějaké +/- průměrné rozložení celé platformy – tím líp pro Mintos.

         A co se týče vybírání, tak to není tak hrozné. Jakmile se mi v mailu objeví, že mám volných 20 euro, tak vlezu na mintos, seřadím si primární a sekundární trh, využiju dostupné filtry a pak začnu filtrovat podle těch údajů co filtr nemají (stáří auta v případě leasingu, historie zpoždění splátek, věk dlužníka v době splatnosti půjčky apod.).
         Většinou z těch automatických filtrů vyberu kolem 30 půjček, přefiltruju je manuálně a vyleze většinou tak kolem 5 půjček, do kterých jsem ochotný investovat – a většinou ty ze sekundáru stále s vyšším zhodnocením než z primáru. Práce na 20 minut dejme tomu 5x do měsíce (podle množství buybacků).
         Takže procházení 100 půjček nehrozí – to bylo akorát když jsem tam na začátku nalil peníze a musel je všechny rozinvestovat najednou

 2. Kermit napsal:

  prosím tě nevíš co je s Twino ? nemají tam k dispozici vůbec žádné úvěry k investování

  • MartyP napsal:

   Nemyslim si, ze s Twinem neco zavazneho je. Zrova tento tyden mne zainvestoval do 3 pujcek s 12% urokem na 12-24 mesicu s Payment guarantee. Asi jen klasicky docasny nedostatek vetsiho mnozstvi pujcek. Obcas mne tam chvili nejaka cash visi, ale do nekolika dnu se umisti.

   • Tomas napsal:

    Jen takové malé zamyšlení: Je nějaký rozdíl mezi investicí na Twinu do 24 měsíční půjčky s 12% útokem s Payment guarantee a modelovou situací, kdy by Twino vydalo dluhopisy na stejně dlouhou dobu s totožným úrokem? Kam tím mířím – hodně se rozmáhají platformy s buyback garancí. Tím se ale ztrácí původní myšlenka p2p půjček. Diverzifikace je zbytečná, protože vám v případě defaultu dluží platforma a ne jednotliví dlužníci.

    • admin napsal:

     Není v tom rozdíl, dokonce dluhopis je mnohem standardizovanější nástroj než P2P smlouva; chápu, kam tím míříš.

     Tady se prostě spoléháme na to, že Twino & spol. to mají matematicky ošetřené, že mají tak vysoké úroky, že si mohou dovolit zaplatit nás + něco jim zbyde, i když určité procento dlužníků nezaplatí jim.

   • glader napsal:

    Tak ja mam uz 1/4 kapitálu více než 21 dní nealokovanou, takze taky mam nejaky blby pocit ze se neco deje. A zadne volne pujcky nejsou.

    • Julijus napsal:

     A na jaké půjčky čekáš? Já beru od 12% s garancí, občas něco málo nezainvestuju, ale jsou to drobáky na jednotky dnů… Dá to více práce a nese to méně než Mintos, ale aspoň pokus o diverzifikaci musí být :)

     • glader napsal:

      Dnes jsem doinvestoval manualne a zjistil jsem, ze na automatu jsem mel nastaven max trvani uveru 12 mesicu. Ted tam jsou na 24+ mesicu.
      Jinak samozrejme beru pouze s garancemi od 12pa.

 3. Pingback: Burza, nebo P2P portály? | Akcie

 4. JosefL napsal:

  Špatnou zkušenost s přístupem Lendy k řešení problémů má můj známý. Chtěl vyvést z Lendy menší částku na Transferwise, které sídlí v UK. Avizoval platbu na Transferwise, na Lendy vybral proto UK Withdrawal a jak mi říkal, odklepl nějaké přednastavené číslo a předpokládal, že pak doplní příslušnou identifikaci platby. K jeho překvapení mu ale zvolená částka z účtu obratem zmizela.Pomáhal jsem mu s anglickou korespondencí s podporou Lendy a musím konstatovat naprosto arogantní přístup končící chováním mrtvého brouka. Byla to samozřejmě jeho blbost, přišel o celkem malou částku, ale
  o důvěryhodnosti Lendy to vůbec nesvědčí.

  • admin napsal:

   To mě mrzí. Portály mohou existovat pouze tak dlouho, dokud budou existovat věřitelé. To je přece jasné.

  • Vojta napsal:

   Nechápu proč to posílal přes TW, když chtěl platbu do UK? TW slouží jen pro platby mimo UK, Já zkoušel i třeba jak se oni budou chovat když chci poslat platbu z Lendy na můj GBP účet v česku, a šlo by přes dvoujtou konverzi přes TW -> GBP-EUR-GBP. Taky jsem zkoušel a neprošlo když jsem dobíjel GBP účet přes Revolut, bohužel platba z Lendy prý odešla na sběrný učet Revolut a od tama se vrátila zpět do Lendy, protože nebyl uveden správný variabilní symbol(Lendy tam dává číslo klienta myslím, a Revolut tam chce unikátní ID klienta ze své databáze a já nemohl za boha přemluvit Lendy abych mohl cokoliv do toho příkazu přidat.

   • JosefL napsal:

    U Lendy máš dvě možnosti jak provést výběr – UK Withdrawal a International Withdrawal.Chtěl to poslat na TW, protože TW je v UK. Prý chtěl částku později (při lepším kurzu) převést na EURA a MINTOS (jako to lze u CurrencyFair). Ale i tak je to myslím od Lendy nehoráznost. Dnes jsem se schválně podíval na možnost UK Withdrawal a je tam skutečně přednastavený nějaký účet ending 0887, na který ta částka zřejmě odešla, aniž zadal sám nějaký účet či další dispozici. Když se u nás podobná věc stane, je to bráno podle obč. zákoníku jako bezdůvodné obohacení a příjemce je povinen peníze vrátit. Lendy na žádost o sdělení kam peníze odešly neodpovídá.Nevím jak už kámošovi pomoct.

    • Ondrej napsal:

     Zkouseli jste kontaktovat TW? Penize nejspis odesly na stejny ucet, ze ktereho prisly a kamarad nejspis TW pouzil i pro prijem?

     V transakcich bude zaznam o odeslani, datumu a presne castce — diky tomu by TW mohli budto platbu identifikovat a predal dal, nebo alespon s vysvetlenim vratit prijemci …

     • JosefL napsal:

      Kamarád posílal peníze do Lendy přes CurrencyFair a tam prý taky nic od Lendy nedošlo. Nepříjemné a zarážející je to, že na Lendy je pouhý záznam vybrané částky s datem, ale bez informací kam peníze odešly.

      • Vojta napsal:

       Já zkoušel taky jednou zkusmo poslat 1GBP zpět na můj Revolut účet, a tajně jsem doufal že se mě Lendy zeptá na doplnujici informace, nezeptali se šmejdi, jen cca po 2 týdnech mě kontaktoval TW že přijali nějakou platbu pro mě, ale že ji nedokázali identifikovat, tak jí vrací zpět do Lendy,tam po dalším pátrání a týdenní komunikaci s podporou tu platbu našli a vrátili mi 1GBP zpět na Lendy účet. No prostě je to horor od nich vybrat.

 5. papo napsal:

  Měl jsem s nimi před pár měsíci podobnou debatu a neukecal jsem je:

  „To adhere to our AML regulations I am afraid this is not possible.
  Our systems also cannot cater for unique reference numbers when processing withdrawals.“

 6. papo napsal:

  … jsem to neřekl celé: chtěl jsem tehdy po nich, aby mi poslali peníze přímo na Interactive Brokers. To odmítli. Přitom opačná cesta (z IB -> Lendy) je bez problémů.

 7. Tom napsal:

  Co se to na Lendy v poslední době děje? Investoři ve velkém prodávají své investice a zdrhají pryč.

  • admin napsal:

   ve velkém tak úplně ne. Děje se ale to, že firma, která se kdysi chlubila tím, že nemá jediný default jich k dnešnímu dni má, ehm, 19.

   https://lendy.co.uk/loans/default

   A co je nejhorší, nejstarší půjčka v defaultu má 352 dnů po splatnosti. Jinými slovy nám Lendy jaksi sděluje, že prodej zástavy „drhne“ či „není tak jednoduchý jak jsme čekali“ a lidi to naštvalo.

 8. don´t worry napsal:

  U Lendy je fakt veselo……pokud to takhle půjde s P2P dál, tak potěš koště :)

  Who is Ilona Szekeres and what is she seeking to achieve?

  We believe that Ms Szekeres is well versed in using legal procedure as negotiating leverage, and we believe the threatened claim is another example of this. She is using aggressive tactics and directing her lawyers to exact negotiating leverage by threatening each investor in the loan.

  Ms Szekeres is reported to have been restrained by Police in the course of another property dispute and to have boasted of a £65 million fortune. At the Monday meeting, Ms Szekeres advised Lendy that she “does not care” if her legal claim brings financial distress to thousands of our investors, and she advised us that she will fire her present lawyers if they don’t progress her claim as she instructs.

  • milan napsal:

   Ufff, tak vidím že je nás tady víc, dostal jsi taky dopis?
   Já myslel, že za vše je zodpovědné Lendy a ono to vypadá, že to bude vymáhat ještě po nás ta Ilona… Nedělám si iluze, že bych něco dostal zpět z toho DFL017, jen se bojím abych jí já ještě nemusel platit, nad to co mi dluží Lendy..Mám tam závazek 40GBP, může ona po mě chtít třeba 2x tolik, nebo jen do výše mé spoluúčasti (či jak to nazvat).

   Řešili jste někdo další kroky, nebo vyčkáváte?

   • don´t worry napsal:

    musíme počkat a doufat, že Lendy udělá maximum, aby ochránilo investory, jinak to pak můžou rovnou zabalit.

   • Inwebstor napsal:

    Claimant se domáhá toho, aby investoři byly „held jointly and severally liable“ – https://en.wikipedia.org/wiki/Joint_and_several_liability

    V češtině se to tuším překládá jako „společně a nerozdílně“. Pokud by tedy žalobce se svým nárokem uspěl, může se pak částky 14 mil. liber domáhat po kterémkoliv investorovi, kterého soudce uzná za společně a nerozdílně odpovědného.

    V kombinaci s tím, že soud povolil odeslání oficiálního dokumentu (Claim Form a Particulars of Claim) emailem a že podle HCR (advokátní kancelář) má oslovený žalovaný (kterému zašlou výzvu na email) jen 14 dnů na odpověď a pokud tak neučiní, může žalobce získat „Judgement in Default“, tedy rozhodnutí v nepřítomnosti, to považuji za velmi velmi znepokojivé. Pozitivní zprávou je snad jen to, že výše uvedený postup (pokud se něco nezměnilo) soud povolil jen pro investory, kteří jsou rezidenty v Anglii a Walesu.

    I tak z toho budu mít příští měsíce asi velmi neklidné spaní, protože jakýkoliv soud může dopadnout prakticky jakkoliv a common sense je i v soudních síních zbožím nedostatkovým.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.