RoklenFX? Zatím ne, díky

roklenBuďte součástí bankovnictví nové generace! Otevírá se Vám celý svět FinTech! Ačkoli pro konverzi měn už leta používám TransferWise, po komentářích na tomto webu jsem se rozhodl dát šanci českému Roklenu a vyzkoušet ho. Jak to dopadlo, to si můžete přečíst v této minirecenzi a pak třeba připojit i svoje postřehy.

Nuže, RoklenFX má podle tvůrců být nejjednodušším a nejtransparentnějším způsobem výměny peněz v ČR (a SR) pro převody nad 1000 EUR. Věřím, že obrázek si dokážete udělat sami, takže níže je záznam dat, časů a souvisejících úkonů vedených s prostým cílem: vyměnit koruny na 1000 EUR a ty poslat na můj EURový účet v ČR.

Neděle 28.8.2016 11:39 – Sedám k ukrutně pomalým internetovým stránkám aplikace. Po nezbytné registraci se zadáním e-mailu, jména, adresy, rodného čísla, naskenováním OP a jednoho dalšího dokladu a zasláním identifikační platby na účet roklenu mě systém vítá.

Pondělí 29.8.2016 10:21 – Příchozí e-mail s tím, že jsem prý zapomněl oskenovat první stranu OP. Nezapomněl, systém by mě jinak nedovolil registraci dokončit, ale co, posílám znovu.

Pondělí 29.8.2016 10:42 – E-mail s tím, že je vše v pořádku a v nejbližší době dojde k aktivaci mého profilu, o čemž budu informován na e-mail. K registraci profilu skutečně došlo asi za hodinu, ale e-mail došel až 16:43.

Pondělí 29.8.2016 16:08 – Zkouším nakoupit 1000 EUR za CZK. Nejde to.
roklen1Pondělí 29.8.2016 16:10 – Mají chat, tak zkouším najít pomoc na chatu:
roklen-chat(týjo. Chci nakoupit 1000 EUR a na chatu se dozvím, že minimum transakce je 1000 EUR, fakt objevné).

Pondělí 29.8.2016 16:14 – Povedlo se mi systém přimět ke konverzi peněz, a to tak, že jsem namísto požadavku „chci koupit 1000 EUR za koruny“ zadal „chci prodat 30000 Kč za 1107.92 EUR“. Tomu aplikace rozumí.

Pondělí 29.8.2016 16:14 – Přichází „výhružný“ e-mail od Roklenu s tím, že prostředky je třeba převést tak, aby byly na některém z účtů Roklenu do 30.8.2016 14:00, protože pokud to neudělám, naúčtují mi pokutu 950,- Kč a náklady smluvních stran.

Vypadá to tedy, že jsou schopni držet kurz, což je určitý rozdíl oproti např. TransferWise, kde se prostředky zkonvertují až dorazí. Požadavek na okamžité zaslání peněz je tedy logický.

Pondělí 29.8.32016 16:15 – Odesílám se svého účtu ve FIO české koruny na svůj multiměnový účet v Roklenu. Docházejí asi za 20 minut, to je Ok.

Pondělí 29.8.32016 16:18 – Dokončuji převod, chci přiřadit příjemce platby a děsí mě, že to nejde. roklen-prijemcePondělí 29.8.32016 16:19 – Jdu na stránku „příjemci“, abych se přidal jako příjemce platby. Jenže:

prijemce-nelze

Pondělí 29.8.32016 16:22 – Píšu e-mail na support@roklen.cz a požaduji přidání sebe sama jako příjemce.

Pondělí 29.8.32016 16:23 – Telefon z Roklenu. Potřebují si ověřit pomocí nahrávaného hovoru, že příjemce je správně. Čili zaslání údajů e-mailem nestačí. Diktuji znovu svůj IBAN.

Pondělí 29.8.32016 16:25 – Hurá, založili mě jako příjemce. Už můžu nastavit, že zkonvertovaná EURa se mají poslat zpět na můj účet. Nastavuji to.

Pondělí 29.8.32016 16:36 – Přichází e-mail z forex@roklen.cz – přijatý příkaz k provedení platby. Údaje souhlasí. Je zde dvoufaktorová autorizace (SMS).

Pondělí 29.8.32016 16:43 – Přichází e-mail z registrace@roklen.cz – Potvrzení registrace a „Vítáme Vás“. No, to brzo.

Úterý 30.8. 9:02 – EUR na cílovém účtu nejsou. Jsem asi naivní, předpokládal jsem, že když mám já i Roklen CZK i EUR účty ve stejné bance, bude konverze a přesun peněz otázkou téhož dne, zvláště pokud jde o FIO banku.

Úterý 30.8. 9:10 – Na webu fx.roklen360.cz aby se čert vyznal. Na stránce „Historie transakcí“ mi sysém píše, že nemám žádná EURa, protože všechna EURa byla podle pokynů odeslána na cílový účet:

historie transakci

(tak by to sice mělo správně být, ale já ta EURa bohužel dosud nedostal), zatímco na stránce „Přehled“ se naopak tvrdí, že EURa odeslána nebyla a sedí na mém multiměnovém účtu:

prehled

(tak by to sice správně nemělo být, ale zdá se, že to odpovídá realitě).

Úterý 30.8. 9:48 – Peníze v pořádku dorážejí na můj účet u FIO banky, v sekci „Přehled“ je stále chybně uvedeno, že mám na multiměnovém účtu 100 CZK a 1107.92 EUR (to první je pravda, to druhé ne).

Shrnutí

Přeprogramovat aplikaci, umožnit zadávat příjemce peněz ON-LINE, vyměnit lidi na chatu, zrychlit platby na cílové účty a může z toho být docela dobrý nápad. Oproti TransferWise jsem ušetřil půl dne času a cca 120,- Kč, takže potenciál to rozhodně má, jen je to zatím takový Fintech „po česku“.

Uvidíme, třeba se to chytí.

Další zdroje k RoklenFX

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 komentářů: RoklenFX? Zatím ne, díky

 1. Eggoide napsal:

  Mírný OT – TransferWise bohužel neumí příjmout CZK, směnit je na USD a poslat je jinam než do USA.
  Máte nějaký tip na výhodné posílání větších částek USD mimo USA/EU?
  Zatím využívám službu firmy SAB, ale není to user friendly – vše se domlouvá emailem. Radší bych něco online. Díky moc za radu

  • admin napsal:

   Tohle jsem nikdy nepotřeboval, ten cílový účet ve třetí zemi je dolarový, nebo v lokální měně?

   • Eggoide napsal:

    Dolarový, konkrétně jde o platby v USD do Indie, na indický dolarový účet. Není to pro mě v současné době nějaký zásadní problém, jen jsem si říkal že někdo zná třeba nějakou službu kterou já ne…:)

    • admin napsal:

     Neznám, poradil bych ale fakt nevím…

    • Vojta napsal:

     Zkus devizovku Akcentu, mám u nich rámcovou smlouvu a oni se na devizy přímo specializuji a mají i na to ten jejich slavnou OVB online platformu(podobná Roklenu co se funkčnosti týče)

 2. MartyP napsal:

  Nezkouseli jste nekdo prevadet penize pomoci IB? Odeslani CZK i EUR je k nim jednoduche, pak konverze za spotovy kurz a prevod zpet. Maji jeden vyber penez mesicne zdarma, coz by mne stacilo. Otazka je, jake jsou poplatky korespondencnich bank (jestli vubec nejake). Ted to resim, tak se ptam.

  • admin napsal:

   Zkoušel a funguje to. Máš-li účet v CZK na Tvé jméno, pošleš z něj koruny na účet u
   HSBC Bank plc – pobočka Praha (čili jako tuzemskou platbu Kč), týž den se Ti prostředky převedou na IB účet, uděláš převod přes FxConv, tím ti z účtu zmizí Koruny a přibudou EURa (či USD nebo jakákoliv jiná měna) a pak už si klasicky převedeš EUR na účet (musí být na Tvé jméno). Pokud je ten účet v EUR, půjde to jako SEPA platba a zaplatíš pouze za příchozí platbu (u FIO je to tuším dvacka v českých) a tím to končí. Vše za 1 den.

 3. mir napsal:

  Jsem posílal někdy cca v květnu přes FIO a odečtli mi 120,-kč. Ale asi jsem možná zadal blbě mezinárodní platba, proto o stovku víc…??

 4. Lujius napsal:

  Bohužel musím potvrdit – měl jsem zkušenost s RoklenFX velmi podobnou. Příjde mi to jako velmi ranné demo. Pokud se tím člověk jednou prokouše, tak už to nebude opruz, ale znova bych do toho nešel…

 5. Vojta napsal:

  Já teda přešel z Akcenty do Valutomatu a od tama do Roklenu. Až na ty porodní bolesti ve formě, že příjemce musíš nahlásit emailem a potom ještě telefonicky ověřit a haprování jejich IB(měna která je již dávno odeslána se stále zobrazuje v okně „Přehled“) je to už vcelku v pohodě. Když už to má člověk zuatomatizované, je to otázka pár dní.
  V pondělí jsem posílal 1000€ ze svého EUR účtu na sběrný účet Roklen
  V úterý proběhl převod na GBP účet u SavingStreamu
  Čtvrtek hlásí SS přijetí depositu a můžu s GBP volně nakládat.

  A kurz mají o chlup lepší než TransferWise(takže při 1000€ to dá třeba +5€)

 6. Pjot napsal:

  Mám zatím jen pozitivní zkušenost s http://europlatba.cz/ respektive http://www.easychange.cz/ měnim jen v rámci pracovních hodin (o mrnínek lepší kurz). Porovnával jsem to s Transfer Wise a vycházelo to lépe. Není omezení na min. částku. Dokonce jsem takhle párkrát posílal peníze (CZK->EUR) na Mintos a peníze přišly (podruhé jsem Mintosu musel dokazovat, že jsem peníze na easychange.cz poslal já /kvůli opatření proti praní špinavých peněz/, ale jeden mail s printscreenem to vyřešil : ) )

 7. J. napsal:

  Devizové výměny jsem začal řešit někdy koncem 6/2016. Dohledal jsem transferwise, různé devizovky, … . Roklen tou dobou (do 1.8. 2016) nabízel na rok směny s fixní marží 0,08% , v diskuzích se řešilo, že jinak je to 0,18% (nebo dokonce 0,24%, už si to nepamatuju).
  Moc se mi to nelíbilo – jak rozhraní webu, tak i sama zaváděcí akce (z principu – nahlížím na to z perspektivy delší než rok a o tom tam tehdy nebylo ani ň), a třeba i ceník – úročení multiměnového účtu, které mají 0,2% p.a., nicméně poplatek za připsání úroku je 0,1% p.m. (do výše úroku). Tedy převedeno na p.a. je úrok 0,2% p.a. a poplatek 1,2% p.a. (omezený výší úroku). Nebyla by jednodušší větička: “Účet není úročen.“ Totiž preferuji co nejjednodušší dokumenty a na takovéto (lehce přehlédnutelné) hraní s detaily jsem celkem alergický. A koneckonců i relativně velké množství “vzletných frází“ okolo ve mě úplně pocit důvěry nebudilo.
  Nicméně chladná kalkulace (založená na nahrazení zaváděcí akce regulérním ceníkem na začátku srpna) mě přimělo k tomu, že jsem účet na konci srpna založil, provedl dvě konverze (CZK-USD). Závěr je zhruba ten, že webové rozhraní je spíš polotovar (což ostatně sami připouštějí), rozhodně to není on-line (např. nepřesnosti v tom, kde jsou peníze), ale výměny proběhly v dobrých kurzech (aspoň co mohu porovnat). Podpora v rámci možností také funguje.
  Jinak platí v diskuzích celkem omílané pravidlo – nejlepší je do devizovek zatelefonovat. Když se zadaří, dá se získat lepší kurz, směnit nad/podlimitní množství, … což se mi taky z principu moc nelíbí, ale což.

 8. Lada napsal:

  Mám dobrou zkušenost s exchange.cz. Napřed rámcová smlouva, pak vyloženě stačí jim zavolat, odsouhlasit kurz a oni Vám do mailu pošlou instrukce pro transfer peněz, SEPA od 50tis. Kč zdarma, zahraniční platba od 100tis. Kč zdarma. Kurz se příliš neliší od kurzu střed. Škoda, že mají pobočku jen v Praze, protože jejich kurzy za VIP směnu valut jsou super.

 9. Vojta napsal:

  Menší update, RoklenFx konečně povolil klientům zadávat příjemce i online, takže to značně urychlí celý proces…teď už jenom doladit nějaké mouchy a mají dobře našlápnuto.

  • admin napsal:

   … menší update: Ano, lze přidat nového příjemce, ale nelze smazat existujícího. Tohle je tedy stále udělané jenom napůl. Mazat příjemce je přitom potřeba, Mintos třeba účty měnil.

 10. Pingback: Využití TransferWise pro převod peněz na P2P portály | hoopoo.cz

 11. Anonym napsal:

  Mám účet v práci u Citfin, takzvaný multiměnový. Příchozí platby bez poplatku, do EU zemí 3 platby měsíčně zdarma, jinak 50Kč.
  Jedno číslo účtu, různé měny. účet bez poplatku.
  V praxi, pošlu si USD na tento účet, zůstanou v USD, dokud je nesměním.
  Směna přes dealing – poplatek je pár haléřů oproti aktuálnímu kurzu.
  Lze měnit i online za méně výhodný kurz.
  Fajn služba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.