Rok 2015–jak to celé dopadlo?

2015I když už jsem se zařekl, že systematicky blogovat nebudu, přece jen cítím, že bych měl tu a tam splatit nějaké ty resty. Teď třeba mám pocit, že by bylo dobré se podívat, jak dopadl z investorského pohledu u mě rok 2015. Už proto, že jsem měl nějaké ty cíle a předsevzetí. A budu rád, když se – pokud budete chtít – podělíte v diskusi i o ty svoje výsledky. Alespoň pokud budete chtít a budete mít tu chvilinku času.

Reálný výsledek 2015?

Tohle se nepovedlo. V článku s plány na rok 2015 jsem cílil na zisk 40% ročně z burzy, cokoliv menšího jsem se rozhodl považovat za neúspěch. A on to skutečně byl neúspěch.

Celkový zisk ze strategie “devadesátka” v roce 2015 činil 19.81% (hodně tomu pomohl prosinec s nádherným měsíčním zhodnocením). Když k tomu připočtu zisk z dalších strategií, dostanu se na celkové zhodnocení 29.9%. To hodně zaostává za plánem a znamená to, že cíl byl buď příliš vysoko, nebo jsem pro něj udělal příliš málo.

Na druhou stranu je třeba uvést, že trh jako celek v roce 2015 skončil se záporným výnosem, a že z tohoto pohledu je zisk cca 30% více než krásný.

Ostatní cíle se díkybohu splnit povedlo. Předsevzal jsem si vydat 30 článků na blogu, nakonec jich bylo 69. Toužil jsem po AOS na opce, podařilo se.

Co jsem se naučil v roce 2015?

 • Nejhorší srážka na světě je srážka s blbcem
 • Nejen burzou je člověk živ, ale i půjčkovými portály
 • Když se nedaří, ono se to zlepší časem
 • Nelze pomoci lidem, kteří o to nestojí
 • Bohatí lidé nemusejí být nejlepšími investory
 • Úspěch se v ČR zásadně neodpouští
 • Být bohatý je lepší než být chudý (už z ekonomických důvodů)

Největší neúspěch?

Za největší neúspěch v oblasti investic považuji držení zlata (konkrétně v mém případě ETF IAU), protože zlato v roce 2015 celkem razantně ztratilo na hodnotě. Nakonec jsem je prodal zkraje listopadu za nějakých 11 USD (a asi jsem dobře udělal, cena v době psaní článku je 10.23, čili ještě níže).

Největší úspěch?

Za největší terno považuji “objevení” P2P půjčkových portálů, kde se nyní angažuji. Jako nejlepší tři se mi poslední dobou jeví:

Plány na rok 2016?

přímo svoje cíle tady již prezentovat nebudu, nicméně z investorského hlediska se toho příliš měnit nebude. Stejné strategie, stejné postupy, a doufejme alespoň přibližně podobné výsledky. Tak, a teď vy – pište do diskuse Mrkající veselý obličej!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 komentářů: Rok 2015–jak to celé dopadlo?

 1. Luděk napsal:

  Zrovna včera jsem si vzpomněl na Tvůj rok starý článek o plánech na rok 2015, tak jsem rád, že jsi se podělil o výsledky.

  Mé burzovní cíle byly znatelně skromnější, jelikož se jednalo o můj první rok. O to více jsem spokojený s tím, že se mi vysněných 10 % nakonec podařilo překonat dvaapůlkrát. Asi to příslovečné začátečnické štěstí :)
  Krásné zhodnocení na Twinu a Mintos mi táhne dolů Bondora, ale alespoň nebudu mít zkažený charakter :)

  Přeji hodně úspěchů a splněných cílů pro rok 2016

  • Luděk napsal:

   Málem bych zapomněl pogratulovat ke krásnému výsledku (i když se cíl splnit nepodařilo) a poděkovat za mnoho inspirace a informací.

   Takže gratuluji a děkuji

  • admin napsal:

   Bondora je problém, já tam mám cca 560 půjček v celkové hodnotě kolem 5000 EUR a počítám s tím, že to půjde celé do kytek. Management Bondory je stupidní, arogantní a nekompetentní, pohledávky nedobytné, statistiky chybné a zavádějící a to celé je učebnicová ukázka toho, jak nezvládnout startup.

   Jinak zhodnocení 25% je super, vezmi si, kdyby se to dařilo třeba 5 let po sobě, to bys měl pěknej balík.

   • Luděk napsal:

    Taky už s penězi z Bondory moc nepočítám.

    Nemám v akciích moc peněz, tak by to až takový balík nebyl :) Ale bylo by to hodně příjemné…

 2. Honza J. napsal:

  Gratuluji k takovému neúspěchu :). Sám za sebe se nemám čím pochlubit. Jediný cíl, který jsem si dal v průběhu roku, bylo začít s investicemi. To se mi sice podařilo, ale až koncem prosince. Pro příští rok bych rád udržel zhodnocení nad 10% na Mintosu a Twinu, ideálně bez nutnosti nějakých aktivnějších zásahů. Dále pokud v prvním pololetí nenarazím na nějaký problém na P2P půjčkových portálech, tak bych chtěl v druhé polovině roku zvýšit investovanou částku na nějakých 10k EUR (což je cca 2,5 násobek současné sumy).

  Jinak všem přeji úspěšný rok 2016. A děkuji za všechny informace, které jsem zde našel. Díky.

 3. Lukáš napsal:

  Největší úspěch? Začal jsem. Z velké části díky Tobě a tvému blogu a za to bych chtěl moc poděkovat. Snažím se pravidelně dávat něco bokem na Mintos, kde jsem na zhodnocení 1% měsíčně. Ta platforma se mi hodně líbí. Oproti tvému výsledku to není žádná sláva, ale učí mě první investované peníze a začínám smýšlet trochu jinak.

  Ještě jednou díky a přeji hodně úspěchů. Snad svých cílů letos dosáhneš.

  • admin napsal:

   Klidek, 1% mesicne je strasne moc a na rovinu – polovina lidi co projeli majlant v akciich by dala nevimco za to, kdyby meli procento mesicne.!!!

 4. Ceslav napsal:

  Stav účtu k 1.12015 : 11.217 USD
  Stav účtu k 31.12.2015 : 16.716 USD
  = +49%

 5. jsemZ5 napsal:

  Ahoj,

  tak já za minulý rok + 6.60 % :-) … tak pořád lepší než to mít v bance :-)

  Jinak letos (2016) jsem investoval do USO a zatím to vypadá, že i já prodělám na zlatu, ale na černém zlatu. Jen já u tothoto prostě budu pořád držet , tak doufám, že ho nezavřou …

  • admin napsal:

   Stále super. Stále jsi cca 8% nad trhem. Představ si, mít tohle třeba ve 2008. Dobrá práce. Jen prostě vydržet.

 6. glader napsal:

  Rok 2015 – akcie +6%, objevení P2P portálů
  Rok 2016 – predsevzetí:
  – akcie 10%
  – P2P 1% mesicne. Vyndat nějak peníze Bondory. Naalokovat na další servery (Twino, Mintos,…) celkově 15000 EUR. Pozor! Prozkoumat solventnost a vypořádací rychlost těchto P2P serverů.

  • admin napsal:

   Jedny z nejrozumnějších cílů, co jsem viděl. U těch akcií bych se nebál jít na 15%, ale jinak v pohodě. Přeju Ti, ať se zadaří!

   • glader napsal:

    Děkuji. Také přeji ať se daří v osobním i trading životě!

    • Anonym napsal:

     Tak už je čas pomalu bilancovat :)
     rok 2016 vs cíle:
     – akcie splněno! zisk 9,49% + zisk 2% divi + kurzovní rozdíl 3,8% (to tedy není můj úspěch)
     – P2P 1% měsíčně splněno, už si pravidelně vybírám. Bondoru redukuji postupně vše co není v defaultu. Alokoval jsem dohromady 15k EUR.

     rok 2017:
     čekat na konec intervencí a navýšit P2P na 20k EUR (10k mintos + 10k twino),
     akcie: cíl opět 10%

 7. Pingback: Co jsem dělal v prvním kvartále 2016 | Akcie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.