Reinvestovat zisky či ne?

skrblíkDocela často v poslední době, hlavně při výpočtu návratnosti nějaké strategie narážíme na problém reinvestice zisků. Měly by se zisky vydělané nějakou strategií reinvestovat či nikoliv? A měly by se výpočty ziskovosti nějaké strategie či portfolia počítat S nebo BEZ reinvestice zisků? Otázka má dva rozměry, výpočetní a praktický, pojďme se v dnešním článku na ně podívat podrobněji.

Výpočetní problém

On to vlastně není ani tak problém, jako spíše úhel pohledu. Pokud například vezmeme strategii na obchodování volatility a otestujeme ji zpětně od 1.12.2010, jako vstupní kapitál použijeme 100 000 USD a skončíme test k 6.9.2014 (kdy píši tento článek), dojdeme k úctyhodnému zisku 393 000 USD, a tudíž vyjádřeno v procentech to je 393%. To je při reinvestování zisků. Celkem budeme mít na účtu 494 000 USD.

Pokud bychom do každého obchodu dávali rovným dílem 100 000 USD a zisky nechávali ležet ladem, bude situace následující: počet obchodů se pochopitelně nezmění, ani jejich ziskovost, ale 6.9.2014 skončíme “jen” se ziskem 177 000 USD, a tudíž vyjádřeno v procentech půjde o 177%. Celkem budeme mít na účtu 278 000 USD.

To je rozdíl, nemyslíte? 494 000 – 278 000 = 216 000 USD, které máme, pokud jsme reinvestovali a nemáme, pokud jsme nereinvestovali.

Pochopitelně úplně stejně to funguje z hlediska ztrát. Bude-li pro libovolnou strategii ztrátové období, budou se při reinvesticích prohlubovat ztráty podobně, jako se nyní v ziskovém období prohlubují zisky.

Osobně například při strategii “90%” zisky momentálně nereinvestuji, i když nevylučuji, že to v budoucnosti udělám. (Strategie vydělala za 10 měsíců 50% bez reinvestice) . Pokud se ale chci srovnat se zbytkem světa, který reinvestuje, nezbývá mi, než strategii přepočítat, aby to srovnání bylo alespoň trochu férové.

Praktický problém

Praktický problém spočívá v tom, že trader musí taky z něčeho žít. Třebaže už jsem na stránkách několikrát zdůrazňoval, že 50000 USD jako investice na svých ziscích živobytí nepokryje, nemění to nic na tom, že člověk si chce vydělaných peněz taky trochu užít, že Zamyšlený obličej.

V praxi tak můžeme najít celou řadu přístupů, například:

 • Trader zisky reinvestuje
 • Trader zisky nechává na obchodním účtu jako rezervu pro případ propadu
 • Trader zisky vybírá jednou měsíčně či v jiných intervalech
 • Trader vybírá část zisků a část zisků reinvestuje
 • Kombinace předchozích

Můj přístup je zhruba následující (není jediný, ani jediný správný, píšu jej jen pro inspiraci)

 1. Určím si nějakou částku, kterou chci mít na účtu na začátku každého měsíce.
 2. Obchoduji. Koncem měsíce můžu mít na účtu více než byla ta minimální částka, nebo méně.
 3. Pokud mám na účtu více, tedy pokud byl daný měsíc zisk, vyberu tu část zisku, aby na účtu zůstala zase “původní” částka
 4. Pokud mám na účtu méně, byl tedy ztrátový měsíc, nevybírám a počkám na ziskový měsíc (ziskové měsíce).

Příklad s čísly:

 • Mám na účtu částku 150 000 USD. Byl ziskový měsíc a skončil jsem se 155 000 USD. Vyberu tedy 5 000 USD, aby na účtu bylo opět 150 000 USD. 5 000 USD vnímám jako “zisk”, který pošlu na dolarový účet v bance, prostě stáhnu hotovost z burzy.
 • Mám na účtu částku 150 000 USD. Byl ztrátový měsíc a skončil jsem s 145 000 USD. Nevybírám tedy. Další měsíc je ziskový + 4 000 USD. Stav účtu je 149 000 USD, stále nevybírám. I další měsíc je ziskový + 4 000 USD, na účtu už je 153 000 USD a já vyberu 3 000 USD.

Proč to mám takhle? Usnadňuje mi to vnímat burzu jako “stroj na peníze”, jako něco, co dělám seriózně, ne jako koníček.

A jak to máte Vy, podělíte se o svoji reinvestiční politiku v diskusi?

Příspěvek byl publikován v rubrice Selský rozum se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Reinvestovat zisky či ne?

 1. misch napsal:

  Backtesty provádím vždy bez reinvestování (hlavně kvůli možnosti smysluplného porovnávání drawdownů vůči počáteční částce), a naopak v obchodech reálných obchodech reinvestuji 1x ročně. Tzn. cokoli co vydělám během roku, si nechávám jako zálohu na daně a na další rozšiřování účtu, a po spočtení daní pak přebytek rozpočítám do portfolia. Zatím mám použitelnou práci, takže nemám potřebu si z obchodního účtu nic vybírat, a doufám že to takhle budu moct praktikovat ještě rozumnou řadu let :-).

  • admin napsal:

   To jsem taky delal a pak jsem zjistil, ze mam 80% majetku v akciich. Tak jsem zacal stahovat penize postupne do hotovosti. Ale dobry princip!

 2. radim2 napsal:

  Jsem na tom podobně jako misch, ale vybral už jsem z účtu párkrát na dovolenou, jinak spíše reinvestuju.

 3. Lovec napsal:

  Já backtesty dělám bez reinvestování a důvod je ten, že mne zajímá max. riziko v případě, že by strategie šla v momentě kdy ji pustím hned do kytek. Jinak já používám hodně strategie kde rebalancuji na měsíční bázi, na té měsíční bázi i reinvestuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.