Přístup k tradingu–AOS nebo diskréční?

otazkaJedna z věcí, kterou by si měl obchodník určitě položit je, jakým způsobem bude svoje obchody organizovat. Nemám teď na mysli co bude obchodovat, spíše jde o to, zda bude příležitosti k obchodu vyhledávat “ručně”, nebo zda to nechá na počítači. A aby to nebylo tak úplně jednoduché, lze samozřejmě oba přístupy kombinovat, čímž vznikne jakýsi “poloautomatický” obchodní systém, který má z obou přístupů něco.

Nesmiřitelní soupeři

Je jasné, že oba přístupy k obchodování mají své skalní zastánce a zároveň skalní odpůrce. Diskuse na tradingových webech bývá málokdy tak ostrá, jako když se řeší, jaký obchodní styl zaujmout.

Ve skutečnosti není možné říci, zda je ten či onen přístup k obchodování lepší nebo horší.

To, zda je nějaký systém lepší nebo horší než jiný se pozná jen a pouze podle dosažených výsledků. Ale zároveň je třeba říci, že různým typům obchodníků může “sedět” jeden či druhý způsob více. Platí samozřejmě, že člověk by měl dělat takové obchody, které mu “sedí”, proto i psychologie určitě hraje v tomto rozhodování určitou roli. Pojďme se nyní podívat na jednotlivé přístupy trochu podrobněji.

Automatické obchodní systémy (AOS)

Automatické (lze se rovněž setkat s pojmem “mechanické”) obchodní systémy fungují tak, že existuje nějaká sada pravidel kdy do obchodu vstoupit a sada pravidel, kdy z něj vystoupit, a to s nulovým zapojením lidského faktoru. Protože jsou pravidla obchodů dána matematickým výpočtem, lze celý systém přenechat počítači (a často se tak skutečně děje) a jen se dívat, jak na účtu přibývají (eventuálně samozřejmě ubývají) finanční prostředky.

Hlavní výhodou je pochopitelně to, že psychika tradera zde nehraje žádnou roli, není možné udělat matematickou chybu a zároveň samozřejmě počítač vždy dokáže příslušné příkazy zadat na burzu rychleji než člověk. Další výhodou může být relativně snadné řízení rizika, a konečně rovněž to, že počítač je schopen pracovat 24 hodin denně 365 dnů v roce.

Pochopitelně jsou zde i nevýhody. Tou hlavní je, že výborných automatických obchodních systémů je zatraceně málo, a pokud už někdo takový obchodní systém má, tak se s tím ze zřejmých důvodů moc nechlubí. Pronájmy “existujících, zaručených” obchodních systémů typicky nefungují. Čili jediná šance, která zde je, spočívá v tom si takový systém buď sám napsat, nebo alespoň vyjít z nějaké metody která dává výhodu v trhu a  s touto metodou existující AOS nějak přizpůsobit.

Diskréční obchodování

Diskréční obchodník může pochopitelně mít rovněž sadu matematicky popsaných obchodních pravidel, ale svoje příkazy zadává “ručně”. To znamená, že před jejich odesláním na burzu je zde vždy prostor pro člověčí posouzení situace, pro případnou úpravu obchodního příkazu nebo dokonce pro jeho zrušení.

Diskréční obchodník navíc na rozdíl od počítače může provést celou řadu analýz, které vyžadují lidský “cit pro věc” – intuici. Může například posoudit, jaká je na trhu celková nálada, jaké má konkrétní firma vyhlídky do budoucna, nebo jaká je situace v daném segmentu trhu.

Lidský přístup znamená rovněž možnost lidské chyby, a to je jedno z největších úskalí diskréčního obchodování. Dále je třeba, aby při zadávání příkazů obchodník byl fyzicky u počítače, takže odpadá například obchodování v době dovolených. A konečně člověk je vždy ovlivněn psychikou, takže může dělat chyby, ukvapená či zkratkovitá rozhodnutí nebo může mít přehnaná očekávání.

Co je tedy lepší?

Těžko říct, jak asi tušíte. Možná úplně to nejlepší je nějaká zlatá “střední cesta” v podobě určitých výpočtů prováděných počítačem s tím, že konkrétní zadání příkazu zůstane na člověku. Velkou roli hrají také trhy, protože některé se hodí pro automatizované obchodování, zatímco jiné nikoliv. A hlavně – zkušenosti tradera. Pokud to s vývojem AOS myslíte opravdu vážně, pak je třeba mít nejprve zkušenosti s diskréčním obchodováním. Jinak Vám AOS nebude vydělávat, ale spíše prodělávat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Trading se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.