Proč vůbec investovat do akcií

To je dobrá otázka. Samozřejmě je třeba předpokládat, že člověk vůbec má k dispozici nějaké volné peníze pro zhodnocování. Ale když už je máme – tak co s nimi? A jsou vůbec k dispozici nějaké smysluplné varianty?

První, co člověka asi napadne je uložit volné peníze na nějaký spořící účet nebo termínovaný vklad. Obojí je jistě možné, ale upřímně řečeno – toto je spoření, nikoli investování. Při spoření máte jistotu garantovaného výnosu, pokud tedy nezkrachuje Vaše banka. A omezení? To spočívá právě v tom, že onen slavný garantovaný výnos je v současné době malý (1% ročně ?) až žádný.

Pak jsou tady investiční fondy, resp. podílové fondy. Nabízí je v dnešní době v podstatě každá banka, například ČSOB zde. Podílové fondy už bezpochyby jsou investice, což ale také znamená, že může v čase kolísat, nebo dokonce můžete o vložené peníze do investičních fondů přijít. Výhoda? Čas od času se stane, že výnos podílového fondu převýší úroky na spořících účtech, a v takovém případě jsou pochopitelně podílové fondy pro zhodnocení výhodnější. Ale nevíme to předem.

Jak vlastně takový podílový fond funguje? Sbírá peníze od jednotlivých podílníků, a pak je v souladu se statutem fondu investuje do odpovídajících tříd aktiv. Příklad – takový typicky akciový fond, jako je ČSOB akciový mix investuje na základě svého statutu svěřené prostředky do akcií. Fond Vám milostivě dovolí investovat za nějaký “vstupní poplatek” (u fondu o němž hovoříme jsou to 2,5% z investované částky) a za obhospodařování zaplatíte další poplatek (u našeho příkladu 2%). Suma sumárum, podílové fondy jsou hlavně prostředek, jak živit bankovní úředníky.

Časem dojdete k závěru, že o své peníze se nejlépe postaráte sami.

A tady nastupuje akce. Člověk se totiž při troše dobré vůle může stát svým vlastním správcem, svým vlastním “managerem podílového fondu”, což přináší tyto výhody:

  1. Člověk neplatí takové poplatky
  2. Může se u toho spoustu věcí naučit
  3. Může vydělat mnohem více peněz

… a samozřejmě také tato rizika:

  1. Může peníze prodělat
  2. Může zjistit, že mu správa svých aktiv zabírá neúměrně mnoho času nebo energie

Tak či tak, důvod zajímat se o akcie je zřejmý. Člověk se může stát investorem “na vlastní triko”, vzít svoji finanční budoucnost do vlastních rukou, něco se naučit, něco vydělat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Selský rozum se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.