Párové obchodování

pairJeden můj systém je založen na párovém obchodování akcií. Abychom pochopili, co to je a k čemu je to dobré, dovolím si zde spáchat nějakou tu teorii. Z ní by doufám mělo být už celkem jasně patrné, jak párové obchodování funguje, jaké jsou jeho hlavní výhody a samozřejmě také nevýhody a konečně jak to celé lze vzít a využít jako základ pro nějaký víceméně profitabilní obchodní počin.

Akcie nejsou ve vzduchoprázdnu

To, co zajímá obchodníka s akciemi je pochopitelně především cena. Ceny akcií jsou dány řadou věcí, ale jeden z významných faktorů ovlivňujících cenu akcie je – koho by to napadlo – cena jiné akcie! Fenoménu, kdy se ceny akcií vzájemně ovlivňují se říká odborně korelace.

Přestože korelace může být pro někoho úplná magie, když si uvědomíme, jak spolu procesy v ekonomice souvisejí, je to vlastně úplně logické. Příklad – dejme tomu, že se z nějakého důvodu bude letos celosvětově dařit cestovním kancelářím (je to opravdu jen příklad). Akcie cestovních kanceláří tedy budou stoupat, to je logické. Bude stoupat ještě něco jiného? Ale jistě, napadá mě například, že podobný vývoj jako akcie cestovek budou mít i

 • akcie pojišťoven specializujících se na cestovní pojištění
 • akcie dopravců, tedy např. leteckých společností
 • akcie půjčoven aut
 • akcie hotelů a hotelových resortů
 • a celá řada dalších akcií, které tím či oním způsobem profitují z cestovního ruchu

Korelace, kovariance a kointegrace

Kokoko … kodák, co má tohle všechno vlastně znamenat? Jednoduše řečeno, způsob, jakým spolu dvě akcie “kamarádí” z hlediska ceny lze matematicky vyjádřit, a to právě pomocí těch hnusných slovíček v nadpisu. Ačkoli nevylučuji, že se tomu budeme v blogu ještě někdy věnovat, to nejdůležitější, co je třeba si na úvod odnést jako poznatek je to, že

Vzájemný vztah cen dvou akcií v čase lze měřit a lze jej vyjádřit číslem

Vezmeme-li tedy dvě akcie a nějaké období (například rok), můžeme pomocí nějakého čísla vyjádřit, jak moc spolu v tomto období akcie vzájemně “spolupracovaly” při vzestupech či poklesech ceny. Zbytek je statistika, což je věda nechutná, věda, kterou Vás nyní nebudu krmit Mrkající veselý obličej.

Spíše Vám ukáži obrázek toho, jak to vypadá, když spolu dvě akcie opravdu úzce korelují. Na obrázku níže vidíte akcie společnosti CP (Canadian Pacific Railway Limited) a akcie UNP (Union Pacific Corporation). Obě se zabývají železniční dopravou v Severní Americe.

cp-unp

Z obrázku je jasně vidět, že tyto akcie se po většinu loňského roku pohybovaly jako “bratříčci”.

Princip párového obchodování akcií

Princip párového obchodování akcií spočívá v tom, že “bratrské” akcie se někdy na krátkou dobu takříkajíc “vymknou kontrole” a nepostupují svým oblíbeným “synchronizovaným” směrem. A existuje poměrně dobře statisticky ověřený fakt, že tato odchylka je pouze dočasná a že za čas se akcie zase “vrátí” ke svému obvyklému společnému postupu. Takže, pokud bychom si zobrazili pouze výseč toho grafu za období od 1.11.2011 do 25.11.2011, vypadal by takto:

cp-unp-vychyleni

Zkušený obchodník s akciovými páry takovou odchylku zaznamená – ať už pohledem do grafu anebo pomocí nějakého počítačového programu a provede dva protilehlé – tedy párové – obchody:

 • Koupí (LONG) akcie CP v nějakém objemu peněz, a zároveň
 • Prodá (SHORT) akcie UNP ve stejném objemu peněz.

… a čeká, až se rozdíl mezi cenami těchto akcií sníží. Tedy, čeká na to, že buď:

 • Akcie CP porostou, zatímco akcie UNP budou stagnovat nebo porostou pomaleji, nebo
 • Akcie UNP poklesnou, zatímco akcie CP budou stagnovat nebo klesat pomaleji

K tomu, že se ceny akcií zase sblíží skutečně dojde o pár dnů později, viz třetí obrázek:

cp-unp-konsolidace

Obchodník oba obchody uzavře a inkasuje profit.

V některém z dalších pokračování si povíme, jaká má párové obchodování akcií úskalí a jaké má zase naopak výhody.

Příspěvek byl publikován v rubrice WINPES. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Párové obchodování

 1. Ivo napsal:

  Dobrý den, dotaz: existují nějaké akcie, které s nějakým zpožděním kopírují jiné akcie? Nebo je to nesmysl :-). Jsem začátečník. Díky. Ivo

 2. admin napsal:

  Není to nesmysl, existují, jen je musíte najít.

 3. janek napsal:

  prosím vás, čo presne znamená kointegrace (v jednoduchej reči)? je možné uviesť nejaký príklad? Ďakujem

 4. jenda napsal:

  Ahoj Janku,

  1.způsob vysvětlení:
  Pokud grafy od sebe odečteš, tak musí vzniknout graf, který se motá okolo nuly. Neboli rozdíl cen akcií tvoří stacionární časovou řadu. Samozřejmě akcie se obchodují na různých cenových hladinách, takže:
  akcie1 – akcie2*vhodná_konstanta = graf_motající_se_okolo_nuly

  Aby se dalo rozhodnou, zda se graf okolo nuly motá či nikoliv, tak se používají statistické testy. Základní je Dickey-Fullerův test na jednotkový kořen, o něco vhodnější je ADF (rozšířený DF).

  2.způsob vysvětlení:
  kointegrace = korelace+integrace => grafy/časové řady jsou korelované v integrovaném tvaru, představit si pod tím lze následující:
  1) provedu regresi 1. akcie => získám 1.regresní funkci
  2) provedu regresi 2. akcie => získám 2.regresní funkci

  Pokud jsou parametry funkcí korelované, tak jsou akcie kointegrované. Dobré je asi dodat, že ty regresní funkce jsou autoregresivní a lze je dohledat v Ekonometrických učebnicích pod Box-Jenkinsovou teorií (AutoRegresivní => základní model AR(1), atd.).

  Ať se daří.
  Jenda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.