Pár úvah o Brexitu

brexitTak nám zabili Evropu, paní Müllerová! V dnešním článku nasnímám pár grafů, protože na analýzy je ještě moc brzo. A trochu Vás nechám nahlédnout do svojí analytické kuchyně, což by se mohlo někomu hodit – i do buducna. Takže, jak vlastně to rozhodnutí Britů nebýt v unii zahýbalo pátečními trhy?

ETF EWU – iShares MSCI UK index fund

Tohle je místo, kam jsem se podíval nejdřív. EWU je fond s expozicí na Británii, patří tedy do skupiny fondů, kde o alokaci rozhoduje země (stát); fakta o fondu zde.

ewuJako samozřejmě rozhodnutí Britů v referendu mohlo řadu lidí překvapit, takže se určité panice nelze divit, ale fakt si myslíte, že výkon britské ekonomiky půjde o 12% dolů, aby to ospravedlňovalo takový pokles? Asi ne, že. Proto není divu, že řada lidí sází v tomto případě na návrat hodnot minimálně někam k 15.50.

SPY

Široký index SPY poklesl o 3.64%, to se sice hned tak nevidí, ale pokles je to civilizovaný; není důvod k jakékoliv panice a věc se brzy vrátí do normálu.

spyDo obchodů na SPY se momentálně nehrnu, ale spíš proto, že mám k dispozici jiné systémy, než že bych se nějak výrazně bál.

Volatilita a VXX

vxxRůst VXX o 24% je také dost unikum, dá se to hezky „hrát“ přes opce, osobně jsem shortoval pár set kousků přímo VXX (odstupňovaně po 100 kusech) a profit jsem dal na 3%, takže jsem hned během pátku inkasoval „hezké“ profity (myšleno v procentech, ne v penězích, v USD šlo o pár desítek dolarů). VXX ale ještě může jít výš, je třeba být opatrný.

Jak analyzovat „splašené“ trhy?

Možností je samozřejmě hodně, já jsem zvolil analýzu přes dotaz „které ETF měly největší objem obchodovaných opcí?“ a to se dělá například takto:

 1. Najdu si data třeba tady: http://www.barchart.com/options/optdailyvol?type=etfs
 2. Seřadím sestupně podle Volume (případně Open Interest)
 3. Výsledkem je seznam opcí s největším Volume (případně Open Interest)
 4. Zkopíruji do excelu

V Excelu si pak se seznamem hraju. Můžu například

 • označit první sloupec s tickerem a zvolit „Odstranit hypertextové odkazy“, dostanu čisté názvy tickerů
 • Data / Filtr / Upřesnit / Rozšířený / Kopírovat jinam / Bez duplicitních záznamů, dostanu seznam ETF, o kterých si trh myslí, že je na nich v tuhle chvíli nejzajímavější obchodovat pomocí opcí

U toho se na chvíli zastavím. Seznam obsahuje 16 tickerů, z toho 3 už jsem rozebíral (není objev, že dost opcí bylo na SPY, VXX a EWU). Zbývá 13 ETF fondů, jsou to:

 • EEM – emerging markets, pokles o 6% v pátek
 • XLF – finanční sektor v USA, pokles o 5.3% v pátek
 • IWM – Russel 2000, pokles o 3.6% v pátek
 • TLT – dluhopisy, růst o 2.7% v pátek
 • GLD – zlato, růst o 4.9% v pátek
 • QQQ – technologie, pokles o 4.12% v pátek
 • XOP – ropa, pokles o 5.3% v pátek
 • UVXY – volatilita s pákou, nárůst o 44.1% v pátek
 • FXI – Čína, pokles o 6.1% v pátek
 • XLI – průmysl v USA, pokles o 4.1% v pátek
 • HEDJ – Eurozóna, ale je ošetřené kurzové riziko EUR / USD – pokles o 8.8%
 • HYG – firemní dluhopisy – pokles o 1.6% v pátek
 • EWG – expozice vůči Německu – pokles o 9.8% v pátek

Je nějaký z ETF v seznamu pro Vás překvapením? Ať to čtu, jak to čtu, všechny reakce jsou podle mě „v normě“, růst zlata, pokles ropy, růst volatility, pokles emerging … vše vypadá jako logická reakce.

Jediné, co mi osobně ve výsledcích nesedí je ten obrovský pokles hodnoty fondu sledujících německé podniky (EWG). Pět největších firem v tomto fondu jsou Bayer, Siemens, SAP, BASF a Allianz, celkem tvoří těch pět firem více než třetinu (!) fondu a opravdu se mi nezdá, že by Brexit měl Německo takhle „poškodit“. EWG budu rozhodně sledovat a nevylučuji, že něco zobchoduji. Červencová 23 PUT opce na tento ETF má v době psaní článku Open Interest 52659 (!!!)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Pár úvah o Brexitu

 1. mir napsal:

  EWG je celkem zajímavé. Jinak nic překvapujícího. A přesně jak píšeš, mě rovněž vyhovuje zvýšená voalita a nervozita. Myslel jsem, že jsem sám , kdo chce korekci. Vždy se směji, když je pokles o 5% a jaké vznikají černé scénáře. A nevadila by mi pokles i o 20%. Já VIX nebo SVYX obchouduji, a na brexit jsem byl připraven. I když jsem nečekal že vystoupí.

  • admin napsal:

   SVXY ještě dávám, ale UVXY má páku a tam už jsem dost opatrnej. A s poklesem je to jak píšeš, tohle není žádná korekce…

 2. mir napsal:

  Souhlas, až budu mít vyšší účet, budu brát páku. Nyní ne. Samozřejmě SVXY, jsem si to nepřečet po sobě. :-) Bohatě VXX mi stačí, která akcie udělá za den 15%

 3. jsem Z5 napsal:

  Já bych investoval do firem pro exportně zaměřených, páč slabá měna podporuje export…jen nevím které to jsou :-)
  mimochodem VB by měla být ráda, že se jim oslabila měna… co by za to dala taková čína nebo jiné země :-)

 4. admin napsal:

  Máte to všichni zobchodované? 26.6. jsem v článku napsal, že EWG je přehnaně dole, 27.6 jste si to přečetli a nakoupili EWG za cenu kolem 22.80, včera (30.6) jste prodali za 24.05 a máte 5.4% za 3 dny, je tak?

 5. Honza napsal:

  Ja osobne obchodoval neco jineho, kazdopadne tohle je moc hezke :-) gratuluji k vydelku..

  • admin napsal:

   No, on se celý trh choval do značné míry podobně (a bylo to logické), takže ať jsi obchodoval cokoliv, „musel“ jsi dopadnout hodně podobně.

 6. Pingback: Červen 2016 – měsíc snů | Akcie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.