Páka

pakaJe až s podivem, jak málo někteří tradeři rozumějí výpočtu páky. A je ještě divnější, jak málo umějí počítat výnosnost strategií “s pákou” a “bez páky” a tyto výnosy nějakým rozumným způsobem porovnávat. A je úplně nejdivnější, že i když páce ve skutečnosti nerozumějí, tak ji ve svých obchodech vesele používají. Já se v dnešním článku pokusím trochu do páky rýpnout a provést i nějaké ty výpočty výnosnosti strategií. Uvidíte, že není všechno zlato, co se třpytí.

Futures

Drtivá většina strategií, které Vám budou chtít vnutit prodavači “teplé vody” se týká futures, a to převážně futures na akciové indexy. Ponechme stranou, proč to tak je a zaměřme se na to, jakou páku tyto deriváty používají. Vezmu-li typického zástupce futures na akciové indexy (tedy E-mini S&P 500 Futures contract), dozvím se o něm, že hodnota kontraktu je 50 x hodnota indexu. Konkrétně v době psaní článku byla hodnota indexu 1915 USD, a proto hodnota kontraktu musí zákonitě být 1915 x 50 = 95750 USD. Nákupem jednoho kontraktu tedy ovládáme “balík” v hodnotě 95750 USD.

Ale kolik nám za to blokuje peněz na účtu broker? Konkrétně Interactive Brokers dle sdělení na stránkách blokuje margin 5750 USD (jde o margin při držení pozice přes noc). Neboli, pokud bych se pokusil takový kontrakt skutečně zakoupit, uvidím v objednávce toto:

paka-emini

Všimněte si, že je vše v pořádku – “Amount” je 95750 USD a “Initial margin” je 5750 USD. (Screenshot pochází z cvičného účtu, takže tu částku 630076 můžete ignorovat). Jelikož je ale 95750 / 5750 = 16.65, tak platí, že každý, kdo obchoduje s takovými deriváty, používá automaticky více než šestnáctinásobnou páku. Z toho vyplývá:

 1. Chudák začátečník. Ještě neumí vydělávat ani bez páky, a už má na krku páku 16:1. To se to bude hezky prodělávat Mrkající veselý obličej
 2. Výnosy veškerých strategií založených na těchto derivátech by se měly před porovnáním s akciemi vydělit šestnácti, aby bylo takové srovnání objektivní.
 3. Velká páka je atraktivní pro lidi s malým kapitálem, protože ti se pak mohou pouštět do obchodů, na které by bez páky prostě nedosáhli – a typicky prodělat.

Akcie

U akcií je situace o poznání jednodušší.

 1. buď máte tzv. “cash account”, a pak nemáte možnost vůbec pracovat s pákou, akcie lze koupit pouze za peníze, které máte na účtu.
 2. nebo máte “t-reg margin account”, a pak Vám broker půjčí polovinu peněz, akcie tak můžete obchodovat s pákou 2:1.
 3. nebo máte “portfolio margin account”, a pak výše páky závisí hlavně na tom, která aktiva již jsou vlastněna, typická výše páky je nicméně v tomto případě 6:1.

CFD

Interactive brokers Vám umožní obchodovat CFD s pákou, která není na webu úplně zřejmá, ale v praxi činí cca 8:1.

Strategie “90%” a páka

Stále dostávám dotazy ohledně toho, jakou páku používám u strategie “90%” prezentované na tomto webu. Ona má totiž výše páky podstatný vliv na procenta zhodnocení účtu, respektive na to, jak budu tato procenta prezentovat. Takže, je to takto: Od začátku tvrdím, že mám na tuto strategii vyčleněno 50 000 USD, a že používám páku 3:1. Neboli, pokud je účet plně exponován, pak jsou nakoupené CFD v celkové hodnotě 150 000 USD. Toto samozřejmě platí.

Znamená to ale, že mi broker blokuje při plné expozici účtu částku 50 000 USD jako margin? Proboha, to ne! Jak jsme si ukázali, při obchodování s CFD je k dispozici páka 8:1. Neboli, pokud budu mít na účtu CFD pozice ve výši 150 000 USD, musí být blokovaný margin někde kolem 150 000 / 8 = 18750 USD. Pojďme to ověřit v praxi. Momentálně je účet plně exponován, takže se to hodí, a nakoupené jsou následující CFD:

TickerPočetMktVal
CAT43043647
CL114472959
HON24422270
SO1747421
Celkem146297

Máme tedy expozici 146297 USD. Jak vypadá blokovaný margin?

real-margin

Blokovaný margin je ve výši 18313, neboli páka je přesně 8:1. Co z toho vyplývá?

Jestliže jsem v článku “Jak dobrá je strategie 90%” tvrdil, že strategie vydělala 32.6% za půl roku, měl jsem na mysli 32.6% vzhledem k částce, s níž to obchoduji, tedy vzhledem k 50000 USD. Pokud bych počítal procenta vzhledem k blokovanému marginu – jak to úplně běžně dělají obchodníci s futures – byl by půlroční výnos 88.1%. Je to sice poměrně bulvární přístup k problematice, ale je to tak.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

52 komentářů: Páka

 1. Cestovatel napsal:

  Zajímavý článek. S tím, že většina amatérů neumí počítat páku jsem se setkal, ale po pravdě jsem se nesetkal s nikým normálním, kdo by ziskovost počítal na základě marginu :). Ona je sice hezká věc mít margin cca 6000 USD, ale pokud bych to koupil s účtem 6000 USD, budou pohyby masakr :). 6% propad a seš na nule. Ale uznávám, že i s takovými jsem se kdysi setkal na jednom kurzu :D. Obvykle jim účet vydržel tak týden.

  Nicméně ať jsme objektivní. Všiml jsem si, že výkonnost strategie srovnáváš s indexem. Používáš páku 3:1, dělíš před srovnáním svůj výsledek, aby porovnání bylo odpovídající? I po vydělení 33% třemi by byl výsledek pořád dobrý, jen mne to ale zajímá :-).

  Hezký den a díky za web – je super! Možná by ostatní včetně mne ocenili článek s informacemi o knížkách od Connorse, které bys doporučil :). Ale to jen pro inspiraci.

  • admin napsal:

   Fakt ses nesetkal s nikým, kdo zisky počítá jako procenta z blokovaného marginu? Já na takový paka narážím dnes a denně. S tím účtem – tos řekl úplně přesně.

   S tím výkonem vůči indexu: Výsledek nedělím. Je ale třeba uvést, že

   a) Nereinvestuji zisky, což výkonnost zkreslí v můj neprospěch
   b) Nepoužívám páku 3:1. V současné době je to cca 2.25:1, protože nereinvestuji zisky. To je vlastně bod a) jinými slovy
   c) Tuhle páku použiji „občas“, když je co kupovat, ale průměrně to neplatí. Například včera byl účet plně zainvestován, tedy páka 2.25:1, dnes je zainvestován jen z poloviny a páka je 1.12:1.

   Tož tak.

  • rorschach napsal:

   Proc by se meli vysledky delit tremi? Pouziti paky pro porovnani strategii je irelevantni. Jedu stejnou strategii akorat s jinak nastavenou pakou (8x) a riskem (a reinvestici). Pak bych mel delit vysledky pro porovnani osmi? Asi ne :) Vysledky strategie (zisk, DD atd.) je treba vztahovat vzdycky k vyhrazene castce na strategii bez ohledu jaka paka je pouzita. Zcela spravne je zde pro srovnani uvaden „industry standard“ benchmark buy&hold sp500.

   Jeste priklad aby to bylo jasne. Franta drzi spy a udela za rok 10%. Pepa se stejnou castkou to s pakou 2x udela 20%. Podle logiky deleni dle paky by pak oba udelali stejnych 10%. Ale Pepa si koupi 2x vice kurat nez Franta :) Ale pri DD bude taky 2x vice trpet :)

   • admin napsal:

    JO! Přesně tak !!!

   • Anonym napsal:

    Pepa se stejnou částkou sice udělá 20%, ale také odvede určitou část na poplatcích za páku, reálný výnos by tedy měl být menší, nebo se pletu?

    • admin napsal:

     To ano, za úvěr se platí úrok, ale v případě devadesátky to je relativně malý úrok, protože pozice jsou drženy pár dnů (doslova) a ty úroky jsou pár centů až pár dolarů.

 2. admin napsal:

  Aby to nevyznělo tak, že jsem proti používání páky při obchodování – nejsem. Nemám nic proti páce 2:1, kterou nabízejí standardně snad všichni brokeři, nebo proti páce 3:1, kterou používám pro obchodování já, nebo proti páce 8:1, co ji používá rorschach (asi pomocí CFD či derivátů).

  Co mě ale děsí je páka 16:1 v rukou začátečníka, to prostě nemůže dopadnout dobře.

 3. Kolous napsal:

  Ahoj, u nějakých článků, třeba tu, mi to nezobrazuje obrázky (zkoušel jsem víc prohlížečů)….jednu dobu bylo vše ok. Mohl bys mrknout, jestli se to nerozhodilo třeba při upgradu wordpressu, či co?

 4. Joystick napsal:

  Měl bych dotaz na páku. Berte to tak, že zatím nemám live účet a v demu nejde všechno otestovat. V případě, že si otevřu účet t-reg margin account, kdy mohu využít páku 2:1. Jak to funguje v praxi? Zadám si příkaz na nákup akcií např za 1000USD a IB mi automaticky zablokuje vždy jen polovinu cenu, tedy jen 500USD? Nenašel jsem v API něco jako margin yes/no apod. Nebo jak to funguje v reálu? Díky.

  • admin napsal:

   V praxi to funguje tak, jak jste viděl na těch obrázcích výše. Dokud nevyčerpáte initial margin, tak můžete nakupovat, a dokud nevayčerpáte overnight margin, tak můžete držet přes noc.

 5. Anonym napsal:

  Ok. Protože zatím programuji jen na demo účet u IB, tak logicky zatím nemám FA účet a tedy nemohu určité věci otestovat. Já bych teď potřeboval spíš poradit konkrétní tagy pro zjištění stavu účtu, jestli je tento stav včetně marginu, nebo jestli margin je samostatně. Jde mi o tagy k metodě reqaccountsummary(), případně jaké další tagy využíváte.

  • admin napsal:

   Využívám tyto:
   AccruedCash
   AccruedCash-C
   AccruedCash-F
   AccruedCash-S
   AccruedDividend
   AccruedDividend-C
   AccruedDividend-F
   AccruedDividend-S
   AvailableFunds
   AvailableFunds-C
   AvailableFunds-F
   AvailableFunds-S
   BuyingPower
   CashBalance
   Cushion
   EquityWithLoanValue
   EquityWithLoanValue-C
   EquityWithLoanValue-F
   ExcessLiquidity
   ExcessLiquidity-C
   ExcessLiquidity-F
   ExcessLiquidity-S
   FullAvailableFunds
   FullAvailableFunds-C
   FullAvailableFunds-F
   FullAvailableFunds-S
   FullExcessLiquidity
   FullExcessLiquidity-C
   FullExcessLiquidity-F
   FullExcessLiquidity-S
   FullInitMarginReq
   FullInitMarginReq-C
   FullInitMarginReq-F
   FullInitMarginReq-S
   FullMaintMarginReq
   FullMaintMarginReq-C
   FullMaintMarginReq-F
   FullMaintMarginReq-S
   GrossPositionValue
   GrossPositionValue-F
   GrossPositionValue-S
   InitMarginReq-C
   InitMarginReq-F
   InitMarginReq-S
   Leverage-F
   Leverage-S
   LookAheadExcessLiquidity
   LookAheadExcessLiquidity-C
   LookAheadExcessLiquidity-F
   LookAheadExcessLiquidity-S
   LookAheadInitMarginReq
   LookAheadInitMarginReq-C
   LookAheadInitMarginReq-F
   LookAheadInitMarginReq-S
   LookAheadMaintMarginReq
   LookAheadMaintMarginReq-C
   LookAheadMaintMarginReq-F
   LookAheadMaintMarginReq-S
   MaintMarginReq
   MaintMarginReq-C
   MaintMarginReq-F
   MaintMarginReq-S
   TotalCashValue
   TotalCashValue-C
   TotalCashValue-F
   TotalCashValue-S
   UnrealizedPnL

   • Joystick napsal:

    Omlouvám se za špatně formulovanou otázku. Měl jsem na mysli tagy které využíváte při strategii 90%. Tak asi není potřeba tohle všechno, nebo se mýlím?

    • admin napsal:

     Jdete na to moc věděcky. Na účtu budou nějaké peníze, z těch peněz část vyčleníte na strategii, podle produktu si vyberete páku, jakou si můžete dovolit (až 2:1 u akcií a 8:1 u CFD) a pak si jen hlídáte margin.

     Případně dáte na účet více USD a nehlídáte nic ;-)

 6. Joystick napsal:

  Tak ono to není a tak věděcké. Vycházím z toho, že v první fázi chci reinvestovat zisky. Z toho důvodu potřebuji znát zůstatek účtu + blokovaný margin abych před otevřením nové pozice mohl spočítat aktuální 1/20. A potom potřebuji znát stav volných prostředků (zůstatek účtu), jestli vůbec mohu přikupovat. Z popisu jednotlivých tagů mi není úplně zřejmé, který mi vrátí požadované údaje. Volné prostředky mi možná vrátí Available Funds, a celkový blokovaný margin že by Full Init Margin Req?

  Kdybych psal nějaké blbosti, tak mě omluvte :-)

  • admin napsal:

   Tak já to dělám s 50000 USD a kdybych chtěl reinvestovat zisky, tak pro mě není problém ručně v kódu zvednout částku investice z 50000 USD na řekněme 52000 USD. Čili tohle bych v první fázi opravdu neřešil, nejdřív bych se snažil, aby mi „to“ vůbec vydělávalo…

 7. Joystick napsal:

  Ještě bych se zeptal na jednu věc která mi není jasná. IB pro akcie blokuje margin ve výši 50%. To chápu. Mám 10000USD, nakoupím za 1000USD, IB mi blokuje přes noc 500USD tedy páka 2:1, zbývá mi volných peněz 9500USD. Co mi ale není jasný je hodnota BuyingPower, která je automaticky čtyřnásobek volných prostředků na účtu. Tedy že mohu nakoupit za 4x více peněz než fyzicky mám? Pak by ta páka ale byla přeci 4x vyšší tedy 8:1. Nebo mi něco utíká? :-)

 8. Joystick napsal:

  Tak měl jsem dvě možnosti. Zeptat se tady nebo brokera. Zkusil jsem první možnost, zkusím tedy druhou.

 9. Ondrej napsal:

  Ja tedy nerozumim jedne veci – to jsi si u IB otevrel ucet a zacal na ostro obchodovat aniz bys chapal jak je to s marginem a pakou? Vzdyt ty informace jsou dostupne primo na strankach IB. To ty nakupy strilis jen tak od boku?

 10. Joystick napsal:

  Z nikoho si nestřílím, už jsem psal jinde že probírám API, zatím to vše testuji na demo účtu. A ano, už je mi jasný jak to broker počítá a proč je to 4x a ne 2x. Děkuji.

 11. Pingback: Lidi, mějte rozum | Akcie

 12. Pingback: Co dělat s účtem o velikosti 10000 USD | Akcie

 13. Pingback: Nemám rád příkaz STOP | Akcie

 14. Honza napsal:

  Ahoj, jsem začátečník a chtěl bych se zeptat. S jakým účtem mi IB umožní pákovat např. v rozmezí 1,5 – 2,5 CFD? Díky, H.

 15. Martin napsal:

  Mne sa zdá to tvrdenie, že používate páku 3:1 mätúce. Ak Vám broker blokuje cca 18k pri celkovej hodnote 150k, máte páku 8:1, nie 3:1. Alebo takto – koľko vzniká otvorená strata pri poklese hodnoty akcie o dolár s nakúpeným balíkom 100 akcií? ak 300, je páka 3:1 ak 800, páka je 8:1. Alebo sa mýlim?

  • admin napsal:

   Ano, mýlíte se. Broker mi sice blokuje 18k, ale já mám na účtu 50k. V článku je to popsané i s čísly.

   • Martin napsal:

    Ja len ze pri futures pocitate paku vzorcom hodnota kontraktu/margin – nikde nevstupuje do vzorca vyska uctu. Nechapem preco pri CFD zohrava ulohu kolko mate na ucte. Lebo potom touto logikou pri ucte 95750 USD a 1 futures kontrakte mam paku 1:1 ?

    • myk napsal:

     Ano, pokud nepoužiješ kapitál na nic jiného, máš páku 1:1. Můžeš mít ztrátu 95750 a stále je krytá cash a nedostaneš margin call.

     • myk napsal:

      Nebo názorně:
      -koupíš 1 kontrakt – ustojíš pohyb do mínusu o 95750, máš páku 1:1
      – koupíš 2 kontrakty – účet ti vygumuje poloviční pohyb ceny – 1:2
      – koupíš 3 kontrakty – účet ti vygumuje třetinový pohyb ceny – 1:3
      atd.

      Rozlišuj páku, kterou ti broker dovolí (tj. u CFD můžeš koupit až 8x víc než máš cash na účtě) a páku, kterou skutečně použiješ (pokud si dáš závazek, že nikdy nekoupíš za víc než 3x cash, máš páku 1:3)

     • Ondrej napsal:

      Ja bych z toho margin call a kapital radsi vynechal a popsal paku spis jako moznost pujcit si prostredky na nakup instrumentu; kontrolovat o paku nasobne vyssi pozici, nez by bylo jinak mozne.

      Napriklad s uctem 50k se obchodnik rozhodne nakoupit instrumenty za 150k, ma tedy paku 1:3.

      Broker si jako zalohu (margin) napriklad u pouzitych CFD zablokuje 18k a bude si davat pozor, aby ucet mel hodnotu alespon tech 18k (napriklad pomoci margin callu).

      Takze obchodnik by si mel davat pozor na hranicni otevrenou ztratu 50k-18k=32k. Ale pokud bude opravdu zle, muze hodnota kontrolovanych instrumentu hodne poskocit (u nakoupenych CFD na nulu), pak nejen ze obchodnik prijde o svych 50k, ale jeste posle brokerovi zbyvajich cca 100k na uhrazeni ztraty.

      https://winpes.cz/paka/

      • Martin napsal:

       Ak tomu spravne rozumiem, tak ta hranicna strata 32k nieje presná. Ak by klesol ucet napr aj o 35k, kvoli poklesu hodnoty akcii, klesol by aj margin (pretože ten je odvodeny od hodnoty) a v tomto pripade by bol uz 13750 a nie 18k. Či?

       Ucet Hodnota Margin Paka
       50000 150000 18750 3,0
       41250 140000 17500 3,4
       32500 130000 16250 4,0
       23750 120000 15000 5,1
       15000 110000 13750 7,3

       • Ondrej napsal:

        S „hranicni ztratou“ mate castecne pravdu, bylo to zjednoduseni. Ve skutecnosti broker spis margin requirement na aktivum po prudkem poklesu zvedne, protoze tim bude chtit vyvazit vysi riziko; napriklad u Interactive Brokers to delaji mj. takhle:

        „[…] Specifically, we calculate five historical standard deviations (based on 30 days‘ price history) to determine the standard maintenance margin, subject to a minimum margin of 10% (without correlation-based off-sets). […]“

        https://www.interactivebrokers.co.uk/en/index.php?f=marginnew&p=cfd

        Navic margin nesouvisi primo s pakou, jak bylo zmineno mnou a ostatnimi, je to spis rozhodnuti obchodnika a pujcka od brokera. Pokud klesne hodnota uctu kvuli otevrene ztratove pozici, je paka porad stejna (1:3).

   • Honza napsal:

    Chápu to tedy správně, že zbytek 32k slouží jako „polštář“ pro nepříznivý vývoj? Tzn. pro celý deal IB použije pouze margin 18k=jako tvoje „vlastní zdroje“? Díky a omlouvám se za tak triviální dotaz, chtěl bych si to ujasnit.
    H.

 16. MartyP napsal:

  Trochu OT, ale odkaz na „Jak dobrá je strategie 90%“ je spatny, stalo by to za opravu.

 17. Pingback: Bitcoin jako investice? | Akcie

 18. Petr napsal:

  U CFD hsem mel paku 1:8, ted mam ale zhruba 1:3. Ze by nejaka EU regulace?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.