P2P půjčování peněz v září

minceminceHodně lidí se mě ptá na zkušenosti s P2P portály, jestli jsem tak nadšený jako ze začátku, případně jaké mám nové postřehy ohledně jednotlivých služeb, které pro tento druh investování reálně používám. Já jsem se rozhodl psát pouze jeden P2P článek měsíčně, nuže zde jsou mé postřehy za září. Snad to někomu pomůže, bude to nicméně spíše telegraficky.

Bondora

Jak jsem už psal, s Bondorou končím. Momentální stav je ten, že mám 589 půjček, z toho 83% půjček ve stavu “aktuální”, 13% po splatnosti a 3.5% v defaultu. V poslední době mám pocit, že se propad půjček, které jsou v defaultu zastavil, nicméně mě to nepřesvědčilo, abych na portál poslal další peníze.

Abych jen nehaněl – Bondora má stále ze tří uvedených portálů nejvyšší dosavadní absolutní zhodnocení. Dále, velice oceňuju proces zpětného zaslání peněz. Probíhá to tak, že vyplníme částku k výběru, přijde potvrzující SMS (v češtině (!)), peníze jsou z Bondory odeslány a přišly mi jako SEPA platba na EURový účet během cca dvou hodin. Stav je tedy ten, že jsem si nechal poslat zpět zkušebně 200 EUR, nechávám na portále 5000 EUR a budu vše vybírat a nic nebudu reinvestovat zpátky.

Bondora může být i nadále zajímavá pro zcela pasivního investora, který se smíří s automatickým správcem pomocí Portfolio manageru, nicméně já takovým investorem nejsem. Zhodnocení co Bondora píše je 13.8% p.a. (ovšem dle zkušeností tomu nelze příliš věřit).

Mintos

Mintos se chová civilizovaně, za minulý měsíc bylo mým cílem při investici 5200 EUR vydělat 1%, neboli 52 EUR na úrocích. Povedlo se, jak můžete vidět z obrázku:

mintos

Mintos přidal – podobně jako TWINO – půjčky na jediný měsíc s garancí odkupu po splatnosti 60 dnů. Zkušebně jsem jich cca 10 nakoupil, uvidíme po měsíci či dvou, kolik jich lidé vlastně budou splácet. Trochu mě to naštvalo, protože podmínky těchto půjček i jejich úroky jsou víceméně stejné jako u Twino a já tak tříštím peníze mezi dva portály, ale co se dá dělat.

Mintos považuju osobně i nadále ze všech tří uvedených služeb jako nejperspektivnější.

Twino

Na portále Twino mám v současné době zainvestováno 1500 EUR v 80 půjčkách. Z toho je 1 již plně splacená, 1 v prodlení (0-15 dnů) a ostatních 78 v běžném režimu. Bohužel tedy nemohu odpovědět na otázku, zda TWINO opravdu vykupuje půjčky 60 dnů po splatnosti, protože u mě taková situace naštěstí ještě nenastala.

Portál se zatím jeví jako v pořádku, pouze mě štve nízký komfort webu ve srovnání s Mintosem (nebo konec konců i Bondorou) v oblasti exportů dat. Do excelu lze exportovat jen výpis z účtu, nikoli již “Moje investice” ani “Seznam půjček”. Brodit se v seznamu nabídek je tak poněkud nekultivované.

Závěr

Budeme-li považovat 12% p.a. za konzervativní zhodnocení peněz a budeme-li rozumně investovat na půjčkových portálech, dá se takového zhodnocení dosáhnout, ovšem za cenu poněkud nižší likvidity. V případě, kdy bychom potřebovali celou částku z portálu stáhnout, půjde to jen s použitím sekundárního trhu, relativně pomalu a ztratíme tím část zisku.

Na druhou stranu mi stále “renta” v podobě 1% z celkové částky MĚSÍČNĚ přijde jako zajímavá. Z miliónu korun to dělá příjemných 10000 Kč. Jako alternativu k akciím (kde cílím na 3% měsíčně) mi to přijde zajímavé.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

60 komentářů: P2P půjčování peněz v září

 1. MartyP napsal:

  Jo, shrnul jsi to pekne, vidim to podobne.

 2. Ondřej napsal:

  Děkuji za článek

 3. Tomkins napsal:

  Já u Mintosu vidím jako hlavní nevýhodu, že se neustále mění podmínky a zavádí nové typy půjček/státy. Investor se tak nemá čas zorientovat a zjistit, co kde funguje. Bondora v počátcích měla to samé. Nejprve zavedla neověřené půjčky, potom spustila půjčky ve španělsku a slovensku (obojí průšvih). U Mintosu nejprve byly půjčky zajištěné nemovitostí. Pak se objevily půjčky zajištěné automobilem. Následovaly firemní půjčky a nyní se objevily krátkodobé půjčky soukromým osobám. Kdyby se alespoň opakovaly aukce do všech typů půjček, aby mohl uživatel nejprve otestovat jeden typ půjček, zda vše v pořádku funguje a pak přejít dál. Ale přijde mi, že jak byly nedávno všechny půjčky jenom do aut, tak teď jsou to jenom nezajištěné a nemovitost je tak jednou za měsíc.

  • admin napsal:

   To je pravda a je to správný postřeh, nicméně v současné době lze na primary marketu investovat

   * do 7 úvěrů zajištěných nemovitostí,
   * do 359 úvěrů týkajících se aut
   * do 18 úvěrů typu business
   * do 311 úvěrů typu osobní půjčka

   Dále, narozdíl od Bondory tady pohodlně funguje filtrování podle státu, a konečně ať je to jak je to, funguje tady výkup průšvihových půjček.

   Když to trochu přeženu, tak úplně stačí mít 30% v hypoškách, 30% v autech, 30% v osobních a 10% cash a měl bys být happy.

   • admin napsal:

    A ještě jedna věc: Bez problémů lze přilévat prachy do existujících půjček, pokud jsou listovány na primary marketu. Čili ani s tím by neměl být problém – nebo teda zatím aspoň nebyl.

   • Tomkins napsal:

    A filtruješ tam nějakým způsobem státy, nebo invetuješ do všech?

    • admin napsal:

     Investuju do všech, protože buď tu garanci zpětného odkupu dodrží, a pak je to jedno, nebo ji nedodrží, a pak je problém bez ohledu na stát.

 4. Troll napsal:

  Jak jsi na tom s těmi co jsou na Bondore v defaultu? Posunula se ti aspoň nějaká mezi těmi jejich stagemi? Zaplatil někdo něco? Mě to všechno visí v stage 1 a žádná aktivita. Akorát u jedné půjčky byla asi tak v prubehu měsíce po defaultu nějaká snaha opakovaně něco malo platit ale to taky usnulo.

  • admin napsal:

   Potvrzuju, všechno je ve stage 1 a žádný posun. To vymáhání je dle diskusí tak na rok, dva, tudíž to je průšvih.

   • Tomkins napsal:

    U bondory je rychlost vymáhání různá u jednotlivých států. Třeba Španělsko, rok po splatnosti a ještě ani soud nevynesl rozhodnutí.

    • admin napsal:

     V ČR by to byly 3 roky jen to fikne ;-)

     • Tomkins napsal:

      V ČR se zažádá u soudu o vydání platebního rozkazu a za 3 měsíce je rozhodnuto. Pak už záleží jen na schopnostech exekutorů. V ČR je vymahatelnost slušná. Potíž je, pokud dlužník napíše barák na sestru a pracuje načerno. To pak nevymůžeš nic a ten hajzl ještě pobírá sociální dávky v hmotný nouzi.

      • Anonym napsal:

       Tomkins: Potíž je v tom, že pokud v tom umím chodit, podám odpor a táhne se to stejně jako soudy!!! Pokud nemáte všechny informace, tak raději neuvádějte žádné

       • Tomkins napsal:

        No pokud by půjčka byla formou notářského zápisu s doložkou přímé vykonatelnosti, pak ne. Ale je pravda, že tento způsob pujcovani peněz praktikovala jen jedna česká p2p platforma a nevím, jestli ještě existuje.

 5. Tomkins napsal:

  Admin: Máš přehled, které světové p2p platformy jsou otevřené pro zahraniční investory? Bondora, mintos, twino… Jsou nějaké další?

  • admin napsal:

   Savingstream urcite taky, jinak z hlavy netusim…

   • Tomkins napsal:

    Máš pravdu, na ty jsem zapomněl. Proč tam neinvestuješ? Tam bys měl svých 12 procent jistých. V poslední době zjišťuju, jak zajistit měnové riziko a je to bída, nikdo není schopen za rozumné peníze nabídnout forwardový obchod na delší dobu, než 12 měsíců. Což z dlouhodobého hlediska nemá moc smysl.

    • admin napsal:

     No, proč tam neinvestuju: to je jednoduchý. Já měsíčně věnuju na P2P částku okolo nějakých 1000 EUR max. A za tyhle peníze se mi nevyplatí tříštit síly mezi příliš mnoho portálů. Takže prostě momentálně je to u mě Bondora, Mintos a Twino a pokud bude něco dál, tak se prostě uvidí.

 6. Bob napsal:

  Zdravím vás pánové,

  jsem rád, že u nás existuje pár lidí, co investují do P2P. Já jsem z Bondory už odešel úplně. Visí mi tam cca 300Eur v defaultech a asi už je nikdy zpět nedostanu. Na Mintosu jsem 7 měsíců a zdá se mi to jako sympatický portál. A dnes jsem se zaregistroval na Twinu, tak uvidíme, jak budu spokojen.

  Nezaložíme (pokud už to neexistuje) nějaké fórum nebo stránky, kde by byla česka komunita investující do P2P?

  Díky,
  Bob

  • admin napsal:

   Mintos a Twino beru jako téměř rovnocenné portály jak co do výnosu, tak co do rizika. Čili výhodu vidím hlavně v té diverzifikaci.

   Stránky či fórum klidně založme, přispívat budu a rád, pouze to nechci mít na starosti ;-) jestli chápeš.

 7. Bob napsal:

  Jj, jasně, chápu. Já také ne :D neboť na to nemám čas, a hlavně to ani neumím spravovat.

  Kdyby se někdo šikovný a ochotný našel, bylo by to fajn

  • Max napsal:

   Čau já umím spravovat web (ne nějaké webnode) kvalitní web z html, css a java scriptu ( PHP se učím). P2P mě hodně zajímá, udelam klidně web zdarma, kde můžete dávat rady a tipy ;) napis na mail

 8. MartyP napsal:

  Ahojte,

  chystam se uplne prejit z Bondory na Mintos a chtel bych se zeptat na vase postrehy. Jsou tam nejake typy pujcek, kterych je lepsi se vyvarovat? Jak pujcky vybirate? Staci podle LTV a garance zpetneho odkupu, nebo je treba si dat pozor i na originatora pujcky, popr. stat, ze ktereho pochazi?
  U Bondory na statu zalezi, tak se radsi ptam, nez v tom zahucim.

  Diky, Martin

  • admin napsal:

   Podle LTV a garance zpetneho odkupu mi to zatím vždycky stačilo, plus samozřejmě dávám málo peněz na hodně půjček, čili „diverzifikace množstvím“.

   • Anonym napsal:

    Má vůbec smysl sledovat LTV u půjček s Buy Backem? Tento parametr by podle mě měl zajímat spíš Loan Originatory, ne? Ano, může se hodit, kdyby Loan Originator zdefaultoval, ale to pak půjdou do kytek všechny jeho půjčky…

    • admin napsal:

     Přesně tak, pro nás, obyčejné smrtelníky to smysl nemá.

     • Anonym napsal:

      Popravdě z toho mám až divný pocit :) Totálně veřejná platforma s grantovanými 13,5 % a jediné, co je potřeba, je filtr „from 13.5 & buyback & exclude my“. Slyšet to bez bližšího zkoumání, tak to mám automaticky za nějaký letadlový podvod :)

      Pořád v tom hledám nějaký háček, ale žádný nenacházím…

      • admin napsal:

       Není v tom háček. Jen je potřeba počítat s tím, že to časem půjde dolů, ty procenta.

       Vysvětlím na příkladu: Jsi lichvář, co půjčuje lidem přes SMS půjčky na 20% ročně (ponechme stranou, jestli je to lichva nebo ne). Máš statisticky spočítáno, že z tý tuny věřitelů Ti nějaký nezapletěj, zbyde Ti dejme tomu 18% čistýho. A je před vánocemi (svátky, dovolenými … dosaď podle sebe) a čím dál více lidí chce půjčit na čím dál více věcí a tobě nějak došel volnej kapitál. Co uděláš?

       Mno, buď přestaneš půjčovat, nebo se obrátíš na Mintos a jemu podobné a nabídneš 13% s tím, že Ti ještě 5% zbyde. A můžeš firmu nafouknout třeba na desetinásobek. Všichni vydělají (kromě dlužníka, ten to musí zaplatit).

 9. MartyP napsal:

  Jo, s tim LTV mate pravdu. Mne jen prislo divne filtrovat jen podle % a Buy back. Dava to smysl, ale po odkojeni Bondorou, kde se to muselo filtrovat pate pres devate (a stejne to casto nedopadlo), se mne zdal takovy filtr malo.

 10. Ivo napsal:

  Chtěl jsem zeptat ohledně Twina, do čeho se tu vlastně investuje ? Já jsem se zaregistroval, ale portál nabízí doslova „akcie půjček“, takže jestli tomu dobře rozumím, nejde o smluvní vztah přío s dlužníkem, ale o jakési akcie, jejichž hodnota se řídí kvalitou splácení konkrétních půjček, nebo se pletu ?

 11. mir napsal:

  možná reklama, ale kdo se rozhoduje, je tu článek : http://mahdalova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=535842

 12. Matej napsal:

  Ahoj zkousel jste nekdo i to ferratum ?

  • Petr S. napsal:

   Ahoj hele ja mam s nimi dobrou zkusenost, mam vyzkousene ty p2p investice a vsechno to funguje dobre

   • Marcela napsal:

    Může mi, prosím, někdo na praktickém příkladu ukázat, pokud bych chtěla investovat do krátkodobých nebankovních půjček p2p například to Ferratum (nebo poraďte případně jiné podobné) částku 1000 Kč měsíčně, jaký bude výnos a kdy? Jsou to koruny, desetikoruny, nebo NIC?

    • admin napsal:

     Ferratum jsem nezkoušel, ale obecně 12% ročně je 1% měsíčně, což činí z tisícovky 10,- Kč. Měsíčně.

    • Troll napsal:

     Toho Ferrata bych se osobne vyvaroval. Velmi mi to pripomina „balicky“ hypotek z krize 2008. Neco ti namichaji a absolutne nemas kontrolu nad tim co v tom je. No a nakonec se muze, po roce kdy bude splatnost, ukazat, ze tam byl temer samy „srot“.
     Zkusil bych Zonky(pozvanky se daji sehnat na internetu). To mi prijde transparentnejsi…

     • Lujius napsal:

      Nutno však dodat, že úrokový výnos u Zonky spadá spíše do kategorie „charita“. S větším obnosem bych počkal po intervenci, ale pokud má jít o pravidelné drobné investice, neváhal bych s Twinem/Mintosem.

      • admin napsal:

       Přesně tak, lidi. V ČR nemá v současné době investice do P2P půjček absolutně žádný smysl, protože v naší zemi půjčkové portály poskytují peníze těm, kteří je nedostanou v bance a pomalu už ani u lichvářů ne. Mintos se mi momentálně jeví jako optimální zahraniční portál pro tyhle věci, pokud má tedy být jen jeden.

      • Troll napsal:

       Problem vidim trosku v tom posilani po 1 000 kc mesicne do zahranici. Tam bud bude prijatelny kurz ale bude i poplatek za platbu, ktery pri tak male castce bude bohuzel nezanedbatelny. Nebo platba sice „zadarmo“ ale otresny kurz. Cili i pri zachovani kurzu bude 5-6 mesicu trvat nez se clovek dostane vubec na 0, pri 12%p.a.
       Pri takhle malych castkach jsou bohuzel transakcni naklady velmi neprijemne.

       • Anonym napsal:

        Vzhledem k transakcnim nakladum (odzkouseno pres transferwise) doporucuji minimalni vklad 5.000 EUR a posilani kazdy mesic minimalne 50 EUR domu.

        • Lujius napsal:

         Pro větší objemy (limit min. € 1000) se mi osvědčil RoklenFX. Zrealizovat první transakci je sice doslova porod, pak už to jde ale hladce a především levně.

      • Marcela napsal:

       Mohu se jen hloupě zeptat, poněvadž jsem v této branži úplný nováček. ten Mintos má stránky jen v aj?

 13. olga napsal:

  Ahoj mate tady nekdo zkusenosti s ferratum p2p? Ja jsem na to zatim slysela dobre zkusenosti.

  • Lenka Dobešová napsal:

   Ahoj, jasně já mám zkušenosti s investicema tím p2p způsobem u ferratumu a jsem s tím spokojená. :)

   • Petr S. napsal:

    Taky jsem o tom četl, že je to dobrý u toho ferratumu. :)

   • Patricie napsal:

    Lenko, a jakou částku mám po registraci ideálně vložit? Stčí 1000 Kč každý měsíc?Nebo to nemá smysl, a mám si raději otevřít ve své bance nějaké konzervativní spoření?

   • Patricie napsal:

    Lenko, a jakou částku mám po registraci ideálně vložit? Stčí 1000 Kč každý měsíc?Nebo to nemá smysl, a mám si raději otevřít ve své bance nějaké konzervativní spoření?

 14. Petra Chlupatá napsal:

  Já mám také velice dobre zkušenosti s těma Feratumama :)

  • Troll napsal:

   Admine, asi bude potreba napsat pokracovani tohoto clanku:
   https://winpes.cz/proc-nejsou-zeny-traderky/
   Myslim, totiz ze zeny se konecne v investicich nasly! Sice je to zatim sama Zelezna Lady ale alespon, ze tak.
   Jeste, ze tu nejsou u komentaru povinne fotky. To by mohlo byt trosku zklamani, kdyz bychom se dozvedeli ze Petra byla vcera Jane, spokojena uzivatelka pilulek na hubnuti a Lenka byla Rosalinda co si zase nemuze vynachvalit zpevnujici krem!

   • admin napsal:

    Samozřejmě že tyhle tři komentáře jsou fejky, příležitostně je smažu. Ono se to z IP adresy a „podpisu“ browseru dá velice dobře poznat. Ale zase národ se baví, ne?

    • Troll napsal:

     Tak samozrejme. Ja jsem se nad naivitou autora pobavail naramne, jelikoz to tak bije do oci, ze IP adresa snad ani neni potreba.
     Mazat myslim netreba, krasne je na tech postech videt, na jakou skupinu cili – nezkuseni lide co si nemuzou dovolit investovat moc penez. I to o leccems vypovida…

 15. Vojta napsal:

  Admine, kdy nás čeká tvůj report „Co se urodilo v listopadu“, už jsem hladovej jak pes, jak sis vedl?

  Díky

  • admin napsal:

   Prosím Tě, já jsem teď tak zasekanej prací, že vůbec nestíhám. Určitě článek napíšu, ale je taky možný, že sloučím listopad a prosinec do jednoho a pošlu to až v lednu, protože ten konec rku je fakt mazec. Omlouvám se.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.