Otázky a odpovědi k opcím

opceČas od času dostávám otázky, které by si zasloužily odpověď v samostatném článku, ale na článek jich je málo. Tak si je schovávám. Dneska se pokusím odpovědět na ty, které mi přišly a které se týkají opcí. Omlouvám se, trochu jsem přeházel pořadí, v jakém dotazy dorazily, snad to nebude vadit. Kdyby jo, nebo kdybyste měli další otázky k tématu opcí, tak šup s nimi pod článek do diskuse.

Otázky a odpovědi

Je pravda, že neděláš opce? – není to pravda. Už v únoru 2015 jsem napsal, že „jsem dřel jako negr na AOS na opce. Je hotov, a toto je poslední informace, kterou k tomu kdy pustím“.

Jsou opce složité? – to je chyták, protože opce složité jsou a nejsou. Oproti ETFkům a akciím opce složité samozřejmě jsou, je třeba se naučit řadu pojmů a dostat do krve koncepty, které pro akcie nejsou třeba.

Mám se učit opce? – To záleží na tom, jestli už umíš ETF a akcie. Osobně bych radil začít investování pomocí ETF, pokračovat akciemi a teprve potom se pustit do opcí.

Dá se opční obchodování automatizovat? – Tvrdí se, že ne, ale já jsem asi právě ten „blbec, kterému to neřekli, a on to odkázal“. Čili dá, ale ne pomocí volně dostupných nástrojů, bude třeba napsat vlastní engine, pokud to má obchodovat portfolio.

Dají se opce obchodovat intradenně? – Ale jistě. Viz obrázek např. ze včerejšího obchodování opcí. Páchal to pochopitelně automat.

opce-intradayJe obchodování opcí výnosné? – to je zase chyták, protože ne každý obchoduje opce pro zisk. Na obrázku výše šel automat pro profit 8 USD, takových obchodů udělá tak 10 denně, čili přibližné zhodnocení z takto nastaveného systému je 80 USD denně, neboli 1600 USD měsíčně. Lidé ale obchodují opce i kvůli zajištění či ochraně kapitálu, čili obecně se to říci nedá.

Je obchodování opcí rizikové? – Ne, pokud člověk ví, co dělá. Někdy může být dokonce mnohem méně rizikové než obchodování s ETP (napadá mě třeba koupě PUT opce na VXX v případě, kdy volatilita stoupne a my sázíme na zklidnění; pak je při PUT opci jediným rizikem cena opce, kdežto při shortování VXX je riziko neomezené).

Existují české zdroje o opcích, které bys doporučil? – Překvapivě dobrou úroveň má seriál „Opce v kostce“, který v době psaní článku vychází na webu investicniweb.cz. Série se sice věnuje spíše opcím jakožto nástrojům pro zajištění, nicméně je to velice čtivé a dá se z toho hodně věcí pochopit.

Je něco o opcích i na WinPsu? – Jo, například článek „Dá se vydělat na opcích„, nebo seriál „Delší doba držení„, ten vznikal ON-LINE, čili je zajímavý.

Prodáváš nebo pronajímáš AOS na opce? – Mám, ale nedám. Je pro mě příliš cenný, hlavně proto, že obchoduje stylem, který se těžko najde na internetu (samozřejmě je hloupost tvrdit, že ten systém je „unikátní“, ale na nic podobného jsem na síti ještě nenarazil).

Jaké opce obchoduješ? – Pokud jde o automaty, tak jsou to často ty s velkým objemem, čili tyhle: http://www.barchart.com/options/optdailyvol?type=etfs, pokud jde o zajištění tak samozřejmě hlavně opce na ETF (akcie) které vlastním. Ale nejčastěji jde o opce na SPY, VXX, UVXY, QQQ a IWM.

Jaké opční strategie doporučuješ? – Jen ty nejjednodušší: Buy PUT, buy CALL, výpis naked PUT, Covered Call, Collar. Na kombinaci opcí (Iron Condor, Calendar apod.) samozřejmě není nic špatného, ale typicky to nedělám.

Dá se obchodovat jen s opcemi a úplně vynechat akcie / ETF? – Dá, ale já to nedělám. Prostě se mi líbí situace, kdy vlastním nějaký podklad a můžu si kolem toho dělat s opcemi co chci.

Je něco, co Tě v souvislosti s opcemi v poslední době překvapilo? – Ano, například to, že některé opce se obchodují až do 22:15 našeho času. Taky je na některých opcích nepříjemně nízká likvidita a příkaz MKT tam skoro nejde použít. Čili ďábel je skrytý v detailech.

Jaké můžu očekávat zhodnocení na opcích? – ono se to velice špatně počítá, protože při kombinaci více opcí nebo při výpisu není tak úplně zřejmé, z čeho zisky počítat. Pak to někteří počítají z blokovaného marginu, což je podle mě špatně. Na obrázku výše činí například zisk po odečtení komisí 8.43 USD, což je 3% z ceny opce (280 USD). To celé za dvě hodiny. Tam to vypočítat jde, protože šlo o nákup, nikoli výpis.

To by bylo asi tak všechno, pokud jsou nějaké otázky, tak pište v diskusi pod článkem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů: Otázky a odpovědi k opcím

 1. Roman napsal:

  Ahoj,

  neznáte někdo hedge fund, nebo volatility fund, případně jiný fond s zajímavým poměrem výnosu (10% a víc) a roční standarní odchylky (3% a míň). Například jede na páce cca 1:5. Potřeboval bych ale investice od 100 000 USD.

  Odkaz: http://systematic-strategies.com/wp-content/uploads/2015/02/information.png

  Dík,
  Roman

 2. Pjot napsal:

  1. Zajímalo by mě jaký nejnižší kapitál je potřeba pro obchodování opcí. Různé zdroje uvádí různé cifry. Pokud se nepletu těch peněz moc nepotřebuji pokud budu kupovat Put a kupovac Call opce, protože riskuju jen cenu opce a tím pádem nepotřebuju žádný margin.
  Pokud jde o vypisování opcí tam už to bude horší a bude potřeba balík.

  2. By mě zajímalo jestli někdo obchodujete opce přes Degiro, četl jsem různé články na nizozemských stránkách, které mě spíš odradili. Zejména mě zarazilo, že degiro údajně primárně při vypršení životnosti rovnou provádí vypořádání v penězích a ne v podkladovém aktivu. Díky :)

  • admin napsal:

   Já odpovím jen na tu první část otázky, protože s Degiro nemám zkušenosti.

   Pokud budeš jen kupovat CALL nebo PUT opce, je skutečně jediným rizikem cena samotné opce (tedy to, že opce může vypršet jako bezcenná) a tudíž není potřeba žádný margin. Mimochodem tuhle strategii bych nezavrhoval, sám to tak dělám.

   Jiná otázka je, zda a jací brokeři umožní obchodování opcí při malé velikosti účtu, tam bude třeba zapátrat. Ale z hlediska rizika je to přesně jak píšeš.

 3. Robo napsal:

  Admine, nepodelis sa prosim o info odkial cerpas realtime data na opcie (tiez iqfeed)? Pripadne odkial si cerpal opcne hist data na backtesty ? Diky

  • admin napsal:

   Ano, oboje IQFeed, jen se musí v konfiguraci zaškrtnout, že chci i opční data.

   • Robo napsal:

    Dik. Pouzivas prosim XLQ alebo si platis za API access? V XLQ som totiz nenasiel ako sa rozumne dostat k zoznamu opcii pre danu akciu v dany den, pripadne neviem ci je mozne cez to robit intraday backtest.
    Ide mi o to ci sa mam dalej snazit, alebo skor ci neskor skoncim na vlastnom API.

    • admin napsal:

     Intraday backtest opcí je mistrovská disciplína. K tomu se dostaneš tak po půl roce zkoušení slepých cest. Jinak ale XLQ umí OHLC data opcí stejně jako akcií, takže pro nějakou hrubší představu je postačující.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.