Opravdu se musí všechno měnit?

dinoŽijeme ve věku neustálých změn. Já ještě pamatuji dobu kazeťáků, vytáčeného internetu a prvních mobilů, takže jsem pro někoho mladšího bezpochyby dinosaurus či trilobit. Na webu přesně v souladu s výše uvedeným často čítáváme články o nutnosti změny i v přístupu k investování, protože přece “kdo se nedokáže přizpůsobit, musí vyhynout”. Je to dokonale cool, maximálně evolučně košer … a je to úplná pitomost. Investiční přístupy a strategie totiž fungují překvapivě spolehlivě po mnoho desetiletí. Co se mi například osvědčilo?

Kup a drž

Pokud předpokládáme, že burza je tu s námi desítky let, je třeba se zkrátka smířit s faktem, že strategie “kup a drž” funguje. Kdyby to tak nebylo, neexistoval by žádný Warren Buffet, neměly by smysl dividendové strategie, já bych neměl 40% roční zhodnocení a asi by neexistoval ani tenhle blog. Koupit a držet akcie samozřejmě funguje, otázkou je “jen” vybrat ty správné akcie a správný investiční horizont. A více co? Se širokými indexy a horizontem deset let a více se prakticky nemůžete splést. V žádné době.

Covered call

Opce jsou tu už taky řadu let. Co je proboha špatného na nákupu akcie a nákupu opce na vyšším strike? Zase, s dostatečně dlouhým časovým horizontem, nákupem zavedených společností a opakovaným vypisováním opcí, pokud vyprší jako bezcenné lze v horizontu několika let svoje jmění znásobit. Není v tom žádná věda, žádný trik, nic, o čem by se dalo spekulovat nebo co by bylo možné splést. Výběr akcií, strike opcí a expirace je samozřejmě věc do diskuse, ale princip funguje a je víceméně věčný.

Akcie + dluhopisy

Namixovat portfolio z – řekněme – 60% akcií a 40% dluhopisů je taky investorská legenda. V dnešní době to jde udělat úplně jednoduše – nákupem dvou ETF fondů (třeba SPY a BND a podobně). Není třeba na to leta letoucí sahat. Jestliže indexový fond navíc vyplácí i nějakou tu dividendu, tak už vůbec není co řešit. Jen je zase třeba mít nějaký ten alespoň trochu rozumný investiční horizont.

Půjčování peněz

Ano, mění se formy (přímo, přes banku, P2P, nebankovní společnosti atd.) ale půjčit někomu peníze a chtít za to úrok – to je jedna z nejstarších forem “podnikání”. Pokud je rozumná diverzifikace, smysluplné zajištění proti neschopnosti splácet a jenom trochu štístka na dlužníky, pak má věřitel nějaké ty jednotky procent taky v kapse.

Závěr?

Jestliže potřebujete neustále “něco” měnit (strategii, AOS, stop-lossy, …), není to tím, že jste buď snadno manipulovatelní, nebo dokonce nemáte žádné dlouhodobější cíle?

Příspěvek byl publikován v rubrice Selský rozum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Opravdu se musí všechno měnit?

  1. ZlýTrader napsal:

    Warren

  2. Martin napsal:

    Nechtěl jsi u covered callu napsat nákup akcie a výpis opce na vyšším striku?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.