Nuda – přítel, či nepřítel investora?

relaxNuda, samá nuda. Není co dělat, není co obchodovat, tohle mi jakožto akčnímu člověku vůbec, ale vůbec nesvědčí. Nedá se smysluplně investovat do růstových aktiv, protože skoro všechny akcie jsou na dlouhodobých maximech, nedá se najít moc příležitostí v opcích a kdo chce „nakupovat při poklesu“, nemá u něterých titulů už několik měsíců na co sáhnout. Co proboha s tím?

Nudit se je z investičního hlediska v pořádku

Tahle „investiční nuda“ ve skutečnosti nemusí být znakem lenosti, ale spíš toho, že jsme udělali všechny domácí úkoly, a teď jen čekáme, co z toho bude.

Například strategie „90%“ udělala od začátku měsíce zatím jen 3 obchody, což je ve srovnání se zbytkem roku hodně málo. No a? Všechno přece běží jak má, taková období jsou relativně běžná, takže není důvod se tím jakkoliv znepokojovat.

Velice nudné je také sledování růstu hodnoty investic na P2P portálech. Tak třeba u SavingStreamu se připisují úroky jednou měsíčně, takže tam v průběhu měsíce vůbec nechodím. Mintos a Twino občas skouknu, ale to jen proto, abych se ujistil, že mi korektně fungují autotradery.

Mám na sobě vyzkoušeno, že když se nudím moc, tak většinou začínám vymýšlet nějaké hlouposti, počínaje projekty, které pak stejně nedotáhnu do konce, a konče investičními myšlenkami, které jsou příliš riskantní, než aby se uvedly do praxe.

Konec konců, investování je přece hlavně o čase, v němž nemusíme nic dělat a investice nám utěšeně rostou, nebo ne? Jak to máte Vy?

Příspěvek byl publikován v rubrice Humor. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 komentářů: Nuda – přítel, či nepřítel investora?

 1. Petr napsal:

  Ahoj.
  Pro mne je tohle přesně čas na studium čehokoliv a pilování strategie. Zrovna včera jsem koukal na dokument, a díky němu jsem si vzpomněl, že jsem chtěl koupit jednu společnost, kterou mám v hledáčku, ale před tím se mi nelíbila cena. Včera jsem zjistil, že spadla na mnohem přijatelnější úřoveň. Hle, nákup byl na světě ;)

  • admin napsal:

   Deutsche bank to má nahnutý a je velká a rozlezlá po světě. To by konec nudy býti mohl ;-)

  • Petr napsal:

   DB je dle mne Too big to fail. ECB zakročí. Nebo jí někdo převezme.

   • admin napsal:

    O slučování jsem někde něco četl, to je dost pravděpodobný scénář. Spíš si lámu hlavu tím, jak je možný po osmi letech zopakovat tutéž chybu co položila Ameriku. Asi chamtivost bankéřů spolehající na „too big to fail“, jinak mi to hlava fakt nebere ;-))

 2. Petr napsal:

  Jj, chamtivost tam bude určitě, na to bych si vsadil.

  Druhá věc je, že ti co vlastní centrální banky prostě můžou! Greenspan kdysi řekl na otázku, zda dostává FED nějaké rozkazy od státu. Ne, je nezávislý. Neexistuje žádná agentura, která by byla nad námi.

  Tak proč by prostě nenatiskly peníze a nedali je nějak spřízněným bankám, aby nezkrachovali.

  • admin napsal:

   To je svět … člověk tady přehrabuje v lepším případě statisíce Kč a oni tisknou miliardy dolarů, jako by se nechumelilo !

   • Petr napsal:

    Já jsem optimista. Tohle jim nemůže procházet donekonečna. Na každého jednou dojde. Kdyby jim stát sebral monopol na tiskárnu, tak jsou v háji. Nebo lidi přejdou na bitcoiny, banky začnou emitovat své měny. Těch řešení může přijít hodně.

    • admin napsal:

     Ano, mělo by nasta něco „CosiJakoBitcoinAleLepší“, čímž by se státům a korporacím zase vzala jedna možnost dělat z nás voly. Doufejme, že to přijde.

 3. Petr napsal:

  Jelikož se nudíte, tak si dovolím ještě reakci k zajímavému článku níže, na který jsem dneska narazil při pročítání Vašeho blogu :) S tímto dotazem/narážkou se totiž setkávám na můj vkus příliš často. Navíc mi přišlo, že v diskuzi argumenty níže nezazněly.
  https://winpes.cz/vytvari-trader-hodnoty/#more-668

  Podle mne jsou tradeři v mnoha aspektech nesmírně cenní pro společnost.
  1) Pomáhají vytvářet likviditu na trhu.
  2) Tradeři jsou na sebe často ochotni vzít větší riziko. Těží z toho např. malé firmy (přístupem ke kapitálu).
  3) Fungují jako jakýsi ukazatelé, že je něco špatně. Např. když jsou akcie již moc vysoko, začínají shortovat, čímž ukazují ostatním, že společnost je/může být nadhodnocená. Naopak když se podíváte na centrální banky, nejčastější kritiky traderů, tak tisknou peníze jak omalovánky, a přifukují tím bublinu na akciích, která by jinak díky traderům nemusela vůbec vzniknout.
  4) Na základě výše zmíněného by se tedy dalo říci, že vlastně přispívají ke stabilizaci cen akcií, stejně tak komodit, měn.. Opět to porovnejte s aktivitou centrálních bank. Co dělá ECB s eurem, potažmo ČNB s korunou. Přitom deklarují, že budou stabilizovat kurzy měn.
  5) Konec konců i to, že tady píšete o svých obchodech a zkušenostech má pro některé velkou hodnotu.

  P. S. Někdo by možná namít, že i tradeři se mohou mýlit a nasměrovat špatně akcie, komodity nebo měny. Ale jak jistě mnozí ví, špatní tradeři jdou s jejich účty rychle do kytek.

 4. papo napsal:

  Já na SS chodím aspoň na chvíli denně – lovit „dlouhé“ půjčky – nad 300 dnů (mometálně držím rozpětí 341-360 dnů, při nejbližším „go-live“ zase částečně obnovím). Jednak těmhle čerstvě vypuštěným půjčkám snad ještě nehrozí default, ale hlavně je chci kvůli likviditě – jsou vždy během pár vteřin pryč. I v době těsně po britském hlasování vydržely v prodeji jen řádově minuty, zatímco ty ostatní tam visely celé dny, zkoušel jsem to. Takže mi ani nevadí nízká diverzifikovanost (mám jich teď jen pět), protože kdyby něco, kdykoli se jich zbavím. Někdo namítne, že lze trávit čas zajímavěji, ale jde to dělat i při jiné práci (třeba v práci – alt-tab) a nezatíží to. A je to jako koníček. Někdo loví pokémony, někdo půjčky. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.