Nemám rád příkaz STOP

mrzoutJe logické a naprosto správné, když se investor pokouší ochránit svůj kapitál. To je věc, kterou lze dělat moha různými způsoby. Vedl jsem už hodně vášnivých debat na téma stop-lossu, a v dnešním článku se pokusím znova vysvětlit, proč nemám tento mechanismus rád a co používám místo něj. Doufám, že alespoň někomu se tím otevřou oči. Alternativy ke kdečemu, to já prostě miluju.

Kdy STOP ano

Když tak nad tím přemýšlím, jediná situace, kdy bych používal příkaz STOP by byla v intradenním obchodování. Tam má svoji logiku. Intradenní obchodník se pokusí na základě nějakých pravidel vstoupit do obchodu, pochopitelně s vidinou zisku. A pokud se nezadaří, nastaví si při vstupu do obchodu (nebo co nejdříve po vstupu) nějaký ochranný stop-loss, který může být pevný či posouvaný a jehož velikost má spočítanou jako (typicky) pevnou nebo závislou na volatilitě.

Intradenní obchodník se tak jistí před vygumováním účtu, neboť téměř vždy obchoduje se šestnáctinásobnou pákou a i malý výkyv by jej mohl stát účet. Jestliže je stop-loss zasažen, obchod končí se ztrátou, která je v ideálním případě předem známá. Sám intradenně neobchoduji, ale tahle logika je na pochopení celkem jednoduchá.

Kdy STOP ne

Ve všech ostatních případech – tedy případech, kdy obchod trvá přes noc – nemá tento přístup prakticky žádný smysl. Proč ne? Protože přes noc (víkend, svátky atd.) se může stát mnoho věcí a náš vymodlený stop-loss může být nejenom zasažen, ale i přeskočen!

Mějme následujíc hypotetickou situaci: Akcie XZY se obchoduje za 105 USD a my máme nakoupeno 1000 kusů, neboli jsme ve dlouhé pozici o velikosti 105000 USD. Nastavíme ochranný stop-loss na 100 USD. Jaká je v tomto případě maximální ztráta, kterou můžeme utržit? Ne, opravdu to není 5000 USD, jak by na první pohled mohlo vypadat.

Je pátek večer, a akcie zavírá na 105 USD za kus. V sobotu ráno proběhne médii zpráva, že finanční ředitel se dopustil defraudace a firma je bez hotovosti. Navíc, v neděli se zjistí, že účetnictví firmy je falšované už několik let a k tomu v pondělí otevřou trhy jako celek o 1.5% níže než v pátek. A naše akcie? Ta vlivem depresivních víkendových zpráv otevírá v pondělí na 85.30, a než se na “náš” příkaz STOP dostane řada (což je až v 9:32), tak jsme exekuováni na ceně 85.16. Ztráta tedy není 5000 USD, ale (105-85.16) * 1000 = 19840 USD. A pokud jsme nastavili exekuci STOP-LOSS i mimo hlavní obchodní hodiny, můžeme dostat ještě o mnoho horší plnění.

Alternativy

Výše uvedený scénář je sice vymyšlený, ale v praxi se podobné věci občas stávají. Příkaz STOP tedy paradoxně vůbec neplní tu funkci, kterou od něj většina začínajících investorů očekává. Co s tím?

Diverzifikace aktiv – Pokud máme šikovně namixované portfolio, může při poklesu jedné či více akcií jiná (jiné) akcie či ETF na ceně přidat, a z hlediska celého portfolia ztrátu vyrovnat. Tohle je ovšem velice těžké dopředu odhadnout.

Diverzifikace časových rámců – pokud budete mít jednu strategii obchodující co dva dny (např. 90%) a jinou strategii držící aktiva dlouhodobě (např. tuto), pak se téměř jistě podaří přenést se přes ztráty, protože typicky bude jedna strategie vydělávat právě v době, kdy druhá prodělává.

Vraťme se teď ale na chvíli k našemu hypotetickému příkladu. Co by se dalo dělat lépe, abychom se zajistili proti pádu akcie o 15% přes noc? Pokud přestaneme spoléhat na bezplatné formy ochrany, můžeme si ochranu před poklesem zaplatit. Asi už tušíte, že půjde o ochranné opce (protective put), které nám při pádu oproti stop-loss příkazu zajistí dvě důležité věci:

 1. Právo prodat kdykoliv až do expirace naše akcie za předem danou cenu (například za oněch 100 USD, pokud bychom pořídili opce na tomto strike), a hlavně
 2. Čas na rozmyšlenou. Jelikož opce lze uplatnit až do expirace, můžeme většinou několik dnů či týdnů rozmýšlet, co dál. Akcie se třeba může vzpamatovat.

Scénář s opcemi je sice zdánlivě ideální, ale má svou cenu, protože nakoupení ochranné opce něco stojí (a nevydrží věčně). Zkušenější investoři se tedy pokusí financovat ochrannou opci pomocí výpisu opce opačné – a vznikne tak tzv. opční collar. To už je ale strategie složitější.

Vidíme tedy, že příkaz STOP (nebo nedej bože STOP LIMIT) není jedinou alternativou při ochraně kapitálu. Diverzifikace je bezplatná ale předem neodhadnutelná, zatímco opce jsou předem dané, ale zase něco stojí. Vše má své pro a proti. Osobně nepoužívám příkaz STOP nikdy, diverzifikaci aktiv neustále, diverzifikaci časových rámců rovněž stále a jištění opcemi jen pro některé obchody.

A jak jste na tom Vy?

Příspěvek byl publikován v rubrice Trading. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů: Nemám rád příkaz STOP

 1. krejzič napsal:

  Já k ochraně kapitálu používám u každé akciové pozice stop-loss, velkou diverzifikaci napříč sektory, směr long i short a každý večer pět otčenášů ;-)

 2. Pingback: Jak by vypadal ideální AOS podle mých měřítek? | Akcie

 3. Martin napsal:

  V tom tvojom príklade akcie XZY si ale nezadávanie SL nijako neobhájil. V tom prípade by bolo úplne jedno, či máš stop loss alebo nie, lebo aj keby ho nemáš, tak akcie predávaš cca pri cene 85.

  Alebo by si ich nebodaj ponechal? :)

  • admin napsal:

   Zřejmě jsi nedočetl oddíl „Alternativy“, nebo máš problém s pochopením psaného textu.

   • martin napsal:

    sorry, ale ty máš asi problém s pochopením mojej otázky. Vravím, že keď je gap na trhu, tak ti je jedno, či máš SL alebo nie, lebo aj tak by si obchod uzavrel ihneď po tom gape. Hádam by si nedržal takúto akciu naďalej. Tento tvoj príklad je extrémny prípad a nijako neobhajuje nezadávanie Stop Loss príkazov

    • Tonda napsal:

     Asi by stacilo otevrit si pred vikendem stejne velky short, zablokovat si profit/lost a v pondeli se rozhodnout co s tim. Jinak opravdu se takove veci stavaji. Ja takhle zavrel ucet. Byl to vikend, kdy zastrelili Usamu Bin Ladina 2.kveten 2011, kdy jsem zacal poznavat taje tradingu. Pred vikendem cena stribra kolem 45$ za unci, v pondeli otevrel nekde kolem 38$ a padal dolu, ktomu si pridame paku 1:50 a kdyz jsem na to mrknul, vsechny pozice pozavirane a na uctu zbylo par dolaru. Od te doby uz pres vikend nikdy nic nenechavam :-P
     Z opci jsem mel vzdy respekt, ale rozhodnul jsem se, ze si projedu ten serial „delsi doba drzeni“, a treba se maucim pouzivat ty opce alespon na kryti.
     Jinak diky za super cteni tady na webu

     • admin napsal:

      Dávat vždy před víkendem protipozici je samozřejmě matematicky správně, ale upřímně – kdo to bude víkend co víkend dělat? Buď teda před víkendem všechno prodat, nebo krýt opcemi, anebo prostě kupovat jen opce s tím, že můžu maximálně přijít o cenu té opce a tím to končí. Nicmně jsem rád, že mio někdo potvrdil, že to opravdu zažil. Fakt se to stává.

      • Roman napsal:

       Akcie VW jeli z 161 v pátek 18.9.2015 na 137 v pondělí 21.9.2015, pokles 17,5 %. O tom, že se to může stát snad nikdo nepochybuje. V tomhle případu je to sice evropský trh, ale skandál vypuknul v USA. Lze tedy předpokládat, že při podobné situace by americké akcie padali obdobně rychle.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.