Nejdůležitější vlastnosti tradera?

Už několik let se pokouším přijít na to, jaké vlastnosti jsou klíčové pro trading a pozorováním mám pocit, že jsem na to už asi konečně přišel. Člověk se samozřejmě učí pozorováním úspěšných, pozorováním neúspěšných, vlastními úspěchy a samozřejmě také vlastními chybami. Nuže, jak to po těch několika letech v tradingu vidím já? Tady jsou tři vlastnosti, které považuji za nejdůležitější pro trading ze svého pohledu.

Kapitál

Zklamu ty, kteří by doufali, že první vlastnost bude nějaká osobnostní. Ne, podle mých pozorování jsou skutečně na burze úspěšnější ti, kdo mají pro investování již od začátku více peněz. Nevím, jestli to souvisí s tím, že byli (jsou) úspěšnými podnikateli, a mají tudíž k penězům kladný vztah, nebo jestli je to tím, že bohatým stačí menší zhodnocení. Ale je to prostě tak.

Nechápejte mě špatně: Trader s 10000 USD vstupního kapitálu má na burze také svoje místo. Může vnímat trading jako koníčka, nebo může sloužit jako dobrovolný sponzor těm, kdo mají větší kapitál a větší zkušenosti (zdravíme při této příležitosti intradenní obchodníky s nízkými účty). Tak či tak ho burza většinou sežere zaživa. Nebo může patřit k těm pár procentům lidí, co přežijí.

Prachy – to je to, o co tady kráčí. V komentářích to zaznívá opakovaně. Teprve od cca 100000 USD to začíná být zajímavé, a od nějakých 200000 USD už to začíná být i na uživení. Nevím, co dalšího by se k tomu dalo napsat.

Trpělivost

Podnikám 22 let a prvních 10 let to bylo peklo. Řekne Vám to každý, kdo se vyšvihl v jakémkoliv oboru. Je to o trpělivosti, prvních 10 let nestojí za nic. Na burze sice ještě 10 let neobchoduji, ale vnímám ten samý princip: teprve po letech je to “ono”. Beru s obrovskou rezervou komentáře lidí, co mají obchodní účet rok, dva. Většinou nevědí, o čem je řeč. Naopak lačně hltám zkušenosti lidí, kteří na burze prošli už nějakou tou krizí (třeba z roku 2008).

Zase, nechápejte mě špatně. Každý musí nějak začít, i já jsem před pár lety na burze začínal. Bylo to zkraje roku 2009, a tudíž mám za sebou necelých 6 let “v oboru”. Ale nikdy by mě nenapadlo, kolik potkám lidí, co budou chtít zbohatnout přes noc (a ještě někomu zaplatí za návod, jak na to).

Pro netrpělivé mám jednu radu: Jděte hned zítra na ten nejdražší kurz, který najdete. Můžete využít třeba místní pohádkáře. Rádi Vám nějaký ten sen prodají. Budete sice o 30000 Kč lehčí, ale ten pocit, že za rok jste za vodou, ten za to opravdu stojí. Pro trpělivé mám taky jednu radu: První rok obchodujte jen ETF, druhý rok jen ETF a akcie, a pokud budete po dvou letech v plusu, přidejte na třetí rok pár opcí. Že je to nuda? Ano, je a obrovská. Takhle to v oboru chodí.

Testosteron

Chtěl jsem napsat “koule”, ale co když čtou tenhle blog i ženy, že…

Nejdřív si vypůjčím jeden citát z bulvárního tisku:

Britští vědci zjistili, že při úspěšně uzavřeném obchodě stoupá businessmanům hladina testosteronu. Navíc obchodníci, kteří měli ráno nadprůměrnou hladinu testosteronu, vydělali ten den víc peněz než ve dnech, kdy jim byla ráno naměřena nižší hladina.

Vědci to vysvětlují tím, že se zvyšující se hladinou testosteronu stoupá chuť riskovat. Nízká hladina testosteronu naopak udržuje muže na uzdě a nedovolí odvážnější činy.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/testosteron-c9e-/zdravi.aspx?c=A121228_110803_zdravi_pet

A teď vážně: Na burze musíte riskovat. Na burze přijdete o nějaké peníze, vždycky. Na burze Vám nikdo neporadí, jste na to sami. Na burze je úspěch nebo neúspěch, nic mezi tím. Na burze musíte mít ego.

Už při meších otřesech, jako byl ten 15.10.2014 (vážně je 10%ní pokles tak moc???) mi volají a píší ustrašení rádobytradeři že co jako s tím. No, nic, coby. Buď se trhy na svoje maxima zase vrátí (jako tomu bylo 3.11.2014, kdy tento článek píši), nebo půjdou dolů na jih a já prodělám. No a?

Pokud nesnášíte ztráty, nechoďte na burzu, protože tam určitě nějaké schytáte.

A co vy, jaké 3 vlastnosti pro trading považujete za nejdůležitější? Podělte se se mnou v diskusi!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 komentářů: Nejdůležitější vlastnosti tradera?

 1. misch napsal:

  Schopnost poučit se z vlastních chyb :). Zní to legračně, ale podle mě spousta lidí trpí nechopností tohle zvládnout. Na burze ale nemůžu chybu hodit na druhé (že mi kolega blbě poradil, že někdo něco špatně udělal, že mi někdo nedodal podklady, atd.), a řekl bych že lidi kteří se s tímhle nesmíří, pak taky pravděpodobně skončí špatně.

  Ale souhlasím s tím kapitálem jako se základní nutnou vlastností. Proto je pro mě trading zatím jen koníček. Trpělivosti jsem se už ale naučil, peníze se během času našetřit dají, a beru to tak že získané zkušenosti se dají zúročit i později s větším účtem.
  (ale můj názor ber s rezervou, obchoduju jen 2,5 roku live)

  • admin napsal:

   To vůbec nezní legračně, divím se, že mě to nenapadlo taky. Kdo se nepoučí, tak platí. Čili jistá dávka řekněme pokory…

   Pokud obchoduješ 2.5 roku live, máš to jako koníčka a máš tyhle postoje, tak jsi na nejlepší cestě být za pár let bohatý. myslím to vážně! Peníze přijdou a peníze z peněz taky, čili tohle je ok ;-)

 2. gio napsal:

  Vytrvalost…ať již být v trhu AKTIVNĚ co nejdéle je možné (>5 let, ideálně několik ekonomických cyklů), nabrat zkušenosti (výpadek konektivity, chyba při otevření tradu, chování trhu při neobvyklých podmínkách) a hlavně se naučit to, že jde o přežití – prostě být v trhu a mít možnost do něj opakovaně vstoupit. Jakmile tato část zmizí, ztrácí se jak nabyté zkušenosti, tak se vše prapodivně zakonzervuje (schopnosti). Vytrvalost vydržet s nudnou rutinou každý den je možná to nejhorší, co může nastat a pro mě osobně to je to nejkomplikovanější ke zvládnutí.

  Zmiňovaný kapital. 100k USD minimium, efekt rozklepaných rukou při rychle nabytém/pozbytém kapitálu funguje a je často důvodem proč tradeři nedojdou do stadia, kdy je to pro ně obyčejná „bankovní“ operace. Ve chvíli kdy při tom cítíte adrenalin, něco je špatně. Pro člověka, pro kterého ztracených 100k USD je třeba jen rok, dva snížit investice a útratu nad bežný stardard, je přístup k tradingu jiný, než kdy se snažíte z 10k USD udělat měsíční příjem. Mimochodem xzajic ten propočet dovedl do zajimavé podoby, která mě velmi překvapila (zejména ty fixní části).

  Napadá mě pár dalších…Realistické představy (nejen o tradingu, ale obecně o životě), Udržet jednoduché věci dlouhodobě jednoduché (efekt pakobylky=skákání od strategie ke strategii), Vhodné okolí pro rozvoj (přátelé, kolegové, rodina – neřeším zda dobré či špatné, ale to jaký to bude mít vliv na chování člověka tj vyhecovaní, soutěžení, psychická podpora). Neupínání se k tradingu jako k jediné věci (magický /_\ rodina, přátelé, práce nebo škola nikdy to nedrží pohromadě a když ano, tak to brzo pomine :P)

  Nedávno jsem někde viděl vtip, že cesta ke štěstí vede buď přes stále více vydělaných peněz nebo přes nižší nálady na život :-) Ony všechny ty jachty, auta a obrovské domy jsou totiž dobré akorát tak na ukazování kamarádům :-)

  Jsem se kupodivu docela rozepsal…omluva, pokud je zamyšlení delší než vhodné…

  • admin napsal:

   „Mimochodem xzajic ten propočet dovedl do zajimavé podoby, která mě velmi překvapila“ – ale takhle to prostě je. Já jsem rád, že tenhle blog má kvalitní čtenáře, a proto že si můžeme nalít čistého vína ;-) a ještě se kvůli tomu ani nepohádáme. 100000 USD minimum, 200000 USD optimum a co je nad to tak jako diverzifikace nebo bonus. A v podstatě každý s tím tady souhlasí.

   Jinak dobře, že ses rozepsal ;-))

 3. Djm napsal:

  Mezi nejdulezitejsi vlastnosti tradera, podle me, jednoznacne patri racionalni mysleni a schopnost rozlisovat nesmysly od pravd. O tradingu bylo napsano uz mnoho, ale dle meho nazoru vetsina z toho jsou marketingove blaboly. Ten, kdo se v tom dokaze vyznat a duverovat vlastnimu usudku se ma lip, nez ten, kdo se necha tim vsim zblbnout.
  Sebeduvera a tvorivost, schopnost neco vymyslet, aniz bysme to museli odkoukat od jinych (tuhle vlastnost chci usilovne pestovat). Jelikoz i ja jsem zatim spis ten, kdo se „necha inspirovat“, treba prave od xzajice. Ale uvedomuji si, ze to nestaci. Tvurci mysleni je hodne dulezite.

  • admin napsal:

   Já bych to „okukování“ zase až tak neodsuzoval, i systém „90%“ je zhusta převzatý. Ovšem jak píšeš, je třeba si udělat vlastní testy, vlastní výsledky a vlastní závěry.

   Ono mě je obecně podezřelý každý, kdo „prodává“ strategie, proč by to dělal, kdyby mu vynášela, že?

 4. krejzič napsal:

  Úspěšný jest ten, kdož v trhu vidí to, co v něm skutečně je a ne to, co pouze vidět chce. Howgh!

 5. Martin napsal:

  Shodou okolností jsem k tomu psal článek o den dříve:

  Máš naprostou pravdu s kapitálem: čím víc peněz, tím větší klid. Tedy pokud vím, co znamená slovo moneymanagment. Začátečníci zkoušejí zvyšovat procento celkového zisku přeobchodováváním účtu – hlavně u malých účtů pozoruji tuto tendenci.
  A pak dojde k tomu, cos popsal v závěru tvého článku : Obchod jde proti pozici a v tu chvíli volají a zmatkují. Místo abys se drželi svého plánu, aby přijali ztrátu nebo obchod drželi, začnou narychlo vymýšlet nové postupy. Ve stresu, pod tlakem ….

  Mám rád klidné obchody, ideálně nuda pohoda.
  Neumím odhadnout, zda trh bude pokračovat v poklesu – přijmu ztrátu a čekám na nový vstup.
  Nebo roluji, když volatilita nedává varovná znamení.
  Začátečníci naopak zasednou k diskuzím fórům, kde jim odpovědi dávají stejní nováčci…

  Důležité je mít další oblasti zájmů. Když není co obchodovat, lépe si jít zaplavat, než hledat „aspoň nějaké“ vstupy…

  Dobré kontakty s kolegy. Když je třeba se poradit, je dobré mít se na koho obrátit. Rok 2008 prověřil, kdo má jen štěstí a kdo je trader :) A od té doby mám trvalý kontakt s několika lidmi, s nimiž sdílím zkušenosti. Vím, že jsou praktici zocelení v boji, ne bajkáři a prodavači iluzí.

  Takže důležité vlastnosti tradera?
  Znalosti, zkušenosti, kapitál, kolegy a další oblasti zájmů

  BTW: Rád tvůj blog čtu, je vidět zkušenost. Hodně lidí, kteří k tradingu přišli až po roce 2011, čeká bolestivé vystřízlivění. Nezažili 2008, ale to si holt musí prožít každý sám. Holly grail neexistuje.

 6. Milan napsal:

  Co štěstí, talent, intuice, schopnost rozhodovat se?

  • admin napsal:

   Talent určitě. Štěstí není měřitelné, tak bych ho asi nezahrnoval. Intuice – no, u AOS smí být třeba nulová, tam jsou mechanická pravidla …

   Schopnost se rozhodovat jsem považoval za samozřejmou, ale s tím se musí souhlasit …

 7. Pingback: Jak vybudovat pasivní příjem, co Vás uživí | Akcie

 8. Pavel napsal:

  Jak to tady čtu, tak jste mě vůbec nepotěšili a hlavně s tím kapitálem přešla chuť do toho jít.

 9. Pingback: Dividendové investování – rok poté | Akcie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.