P2P–Mintos v srpnu

Ačkoliv bylo vedro k zalknutí a já byl prakticky celý srpen někde na dovolených, moje peníze samozřejmě pracovaly. To je ostatně výhoda pasivního příjmu – zatímco Vy se válíte někde na pláži, Vaše penízky mohou v klidu doma pracovat. Už jsem na blogu avizoval, že investice na Bondoru jsem zařízl. Takže, co se dělo v srpnu u mě v souvislosti s Mintosem?

Mintos obecně

Platforma MINTOS prostě funguje. V srpnu 2015 se zvýšil celkový objem rozpůjčovaných prostředků z cca 4 500 000 EUR na 5 668 783 EUR, jak je hezky vidět z následujícího grafu:

mintos1

Jinak s Mintosem spolupracuje již 2368 registrovaných investorů, oproti 8500 na Bondoře je to sice necelá třetina, na druhou stranu Mintos je tu s námi pouze rok a tento nárůst investorů je tak velice působivý.

Mintos a já

Já osobně jsem se konečně dokopal k tomu, abych si zřídil účet v EUR. Doposud jsem posílal peníze z účtu v USD a trpěl tak kurzovými ztrátami, nebo jsem posílal peníze v Kč přes TransferWise a to zase trvá 4 dny. Na Mintosu mám v současné době zainvestováno 5200 EUR, a situace vypadá následovně:

mintos2

U Mintosu je trochu problém v tom, že půjčky začínají být spláceny až cca po 6 týdnech, tudíž mám z mých 329 půjček dosud 29 půjček, z nichž jsem nedostal ani cent, to ale jsou půjčky nové, tudíž bude třeba pár týdnů počkat.

Pokud jde o půjčky, z nichž už by mělo něco být, tak ty jsou v celkovém objemu cca 4000 EUR, a já bych rád měl 1% měsíčně, tudíž 40 EUR na zaplacených úrocích. Povedlo se to?

mintos3

Ano, povedlo. Jak lze vidět z přiloženého obrázku, na úrocích jsem dostal cca 44 EUR, což je o něco málo více než plánovaných 40 EUR. Mintos tedy funguje.

Za zmínku stojí, že nemám u Mintosu JEDINOU půjčku 60 dnů po splatnosti, zatímco u Bondory jich mám již 15. A platí u Mintosu, že půjčky 60 dnů po splatnosti jsou vykupovány zpět? Ano, zatím to funguje, mě byly jen v srpnu vráceny peníze z 15 půjček (na výpise jsou uvedeny jako “buyback – principal”) a samozřejmě rovněž úroky (na výpise uvedené jako “buyback – interest”).

Tohle není reklamní článek

Upřímně řečeno nemám rád, když články vyznějí až nekriticky pochvalně, a tenhle tak opravdu vyznívá. Nejsem spojen s Mintosem a fakt jim nechci dělat reklamu, jenomže ono se dá Mintosu jen máloco vytknout. Jediná věc snad – není zde sekce cash flow, Bondora ji třeba má. Takže pokud chci zjistit, jak mi kdo bude platit, musím si to udělat bokem někde v Excelu. A ne, nedělám to, na to jsem moc líný.

Bondora je mrtvá, Mintos je zatím naživu. Takže investice do něj budou pokračovat, uvidíme, zda to bude do budoucna stejně pohodové jako doposud.

Máte také nějaké zkušenosti s Mintosem, dobré či zlé, které by stály za zveřejnění? Šup s nimi do diskuse!

Refer-a-Friend

Nedávám to sem proto, abych si něco vydělal, ale proto, že se mě v poslední době na to někdo neustále ptá. Pokud se chcete zaregistrovat přes moje ID a tím mi poděkovat, údajně je odkaz na to tento:

https://www.mintos.com/en/?utm_source=refer-a-friend&utm_medium=referral&utm_campaign=investor_16257

Údajně mi za to Mintos něco dá a Vám taky. Nezkoušel jsem, netuším ;-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: P2P–Mintos v srpnu

 1. Glader napsal:

  Mintos mam take a jsem v testovacim rezimu s uctem do 1k EUR. Brzy budu fundovat cca na 5k. Dekuji za clanek. Mohu se zeptat, jaky EUR ucet a kde jsi zvolil?

  • admin napsal:

   ČSOB, ale jen proto, že tam mám ostatní účty. Stačí poslat jednu platbu, oni si v Mintosu spárují účet a zbytek už tam můžeš cpát přes TransferWise ;-))

 2. Ondřej napsal:

  Zdravím, chtěl jsem se zeptat na tvou strategii na mintosu diverzifikuješ to nějak nebo investuješ jen do zajištěnžch půjček s buyback guarantee? Ted navíc před nedávnem zavedli osobní půjčky na 1 měsíc s 12% úrokem+ tam vždycky jsou secured car loans.

  • admin napsal:

   U těch půjček na měsíc jsem to víceméně risknul a pár jich koupil. Ještě neproběhl měsíc, tak uvidím. Jinak strategii mám jednoduchou: seřadím si půjčky od těch nejstarších na trhu, co už jsou tam třeba rok i déle, a zkoumám platební morálku. Pokud je dobrá, zainvestuji. U toho mintosu je třeba si uvědomit, že vlastně všechny půjčky jsou nějakým způsobem zajištěné – auto, barák, slib firmy že to odkoupí atd. Jinak mě už skutečně několik půjček po splatnosti > 60 dnů odkoupili. Oproti Bondoře je to dobrý pocit, nemít defaulted půjčky na výpise.

 3. Ondřej napsal:

  souhlasím Bondora mě hodne zklamala ty defaulty jsou tam hrozné tz. už jen budu vybíat peníze a ani nebudu reinvestovat. Zkouším právě Mintos a přemýšlím o Twinu byl bych moc rád kdybys mohl napsat jestli Twino opravdu odkupuje nebo jak to tam vypadá děkuji.

 4. K napsal:

  Zdravim,
  z jakych statu kupujete pujcky ? Co rikate na Gruzinske pujcky ? Nakupujete take na sekudarnim trhu ? Nebo ten nevyhodny ?
  Dekuji

  • admin napsal:

   Kupuji pujcky ze vsech statu, po 10 EUR za jednu. Na sekundarnim trhu jsem obchodoval pouze parkrat, a bylo to o tom, ze jsem potreboval koupit nejake mortgage loans a na primaru zrovna zadne nebyly…

 5. Honza napsal:

  Ahoj, neděje se něco s Mintosem? Je tam pouze 27 půjček a jen jedna dluhodobá z nich má LTV < 50. Úplně teď nevím do čeho tam investovat.

  • admin napsal:

   Podle mě se neděje vůbec nic. Oni zase přidají. Prostě spousta lidi včetně mě nastavila autoinvest a dostaleme se tak „k lizu“ dřív než ostatní. Ale tohle už tady jednou bylo a po neděli Mintos doplnil, tak doufám, že k témuž dojde i teď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.