Mintos, Excel a koláčový graf

excel… čistě pro případ, že by to někdo neznal. Mintos umožňuje stáhnout moje aktuální portfolio v Excelovské tabulce, která je poměrně vychovaná a na pár kliknutí mi umožní provést bleskovou analýzu portfolia. Tak dejme tomu, že budu chtít vidět, u které společnosti mám jaké procento svých investic. To se provede takhle:

Stránky Mintos

Na webu Mintosu půjdeme na “My Investments” a pod oblastí s filtry klepneme na odkaz “Download Selected List”:

mintos

Otevře se excelový soubor s mými půjčkami. Je-li Váš Excel paranoidní (můj je), bude Vás strašit, že soubor z internetu může obsahovat viry. Nedejte se tím zviklat a povolte úpravy.

excel1

V Excelu

Nejprve se seřadí data podle sloupce “Loan originator”. Tedy Data / Seřadit:

excel2

Následně Data / Souhrn, v tom pak u každé změny ve sloupci “Loan Originator” použít funkci “Součet” a přidat souhrn do sloupce “Outstanding principal”.

excel3

V úrovni seskupení (vlevo nahoře vedle popisu sloupců) klikneme na úroveň “2”.

excel4

Nyní je třeba zatáhnout myší hodnoty ve sloupci “Loan originator” a “Outstanding principal”, ovšem BEZ řádku s celkovými součty. To lze myší udělat při současném držení klávesy Ctrl. Dopadne to nějak takto:

excel5

Dále Vložení / Graf / Dvojrozměrný výsečový. A nakonec pravé tlačítko myši někam do grafu a “Přidat bublinové popisky dat”.

excel 6

… a to je všechno. Vyleze graf s percentuálním “rozhozením” půjček mezi společnosti. U mě třeba vypadá nějak takto:

result

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Mintos, Excel a koláčový graf

 1. Ondrej napsal:

  Moc pekne, mnohem snazsi, nez si to rucne filtrovat v „My Investments“ pomoci „More filters“ a snazit se uhadnout, jak to s tou expozici vlastne je.

  Pred par dny vyslo na explorep2p.com srovnani spolecnosti, ktere na na Mintosu pujcuji; je urcite zajimave tohle „percentualni rozhozeni“ porovnat s jejich ratingem. A vsichni taky zname pohadu o vsech vajickach v jednom kosiku. :)

  http://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
  http://p2pindependentforum.com/thread/9601/mintos-lenders-which-safest-right

  • admin napsal:

   To je moc hezký odkaz, díky za něj, neznal jsem. Když jsem se já díval do účetních závěrek, vyšlo mi nejlíp Mogo a CreditStar, jak je vidět, nebyl jsem moc daleko od pravdy.

   Ale přiznám se bez mučení – to jsem jednou takhle poslal dost peněz na Mintos s tím, že „nesmím zapomenout“ přenastavit autoinvest než to tam dojde. A samozřejmě zapomněl, takže skoro polovina portfolia spadla do půjček „Lendo“, což je mizerně hodnocená společnost.

   Naštěstí to byly půjčky na měsíc, takže se to rychle srovnalo.

   Momentálně mám Mogo 47%, CreditStar 18% a Banknote 11%, čili na zbytek mi vychází nějakých 24% a to už jsem klidnější.

 2. JiriX napsal:

  Ahojte,
  chtěl jsem podle portálu upravit poskytovatele v Auto invest na Mintosu a zdá se, že zrušili „Edit“. Vidím tam jen „Stop“ a „Delete“.

  • JiriX napsal:

   Už odpověděli, žádná hrůza to nebude :)

   Swenja (Mintos), Aug 14, 14:34 EEST
   Hi Jiri,
   thanks for your message. At the moment there is a bug with Auto Invest and this is why the edit button got removed. Our IT team works on fixing it and as soon as this is done, the button will be returned.

   We apologize for the inconveniences!
   Kind regards,
   Swenja

 3. Pingback: Co se P2P portály musejí ještě naučit | Akcie

 4. MD napsal:

  Ahoj,
  chci se zeptat – dá se nějak jednoduše v rámci autoinvest nastavení či případně nějakou kombinací autoinvestů docílit toho, aby se průběžně automaticky investovala jen určitá část do určitého poskytovatele? Jednoduše zda jde docílit toho, aby např. investice u Lendo nepřesáhli v konečné sumě 25% apod..
  Nebo to jen ošetřit ručně, tzn. např. na nějakou dobu pozastavovat v autoinvestu investování do konkrétního poskytovatele atd?
  Díky předem za radu

  • admin napsal:

   Myslím, že můžeš mít více autoinvestů a každý z nich omezit na dejme tomu 1 firmu a 25% kapitálu. To by neměl být podle mě problém.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.