Martingale

roulette-iconMartingale je způsob, jakým hráč zdvojuje sázky v hazardních hrách a přiznám se, že jsem tento výraz párkrát viděl i zde na webu winpes.cz. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, co martingale je a zda, případně jak se liší od akciových strategií, které tady prezentujeme. Článek má velikou důležitost pro ty, kdo se potřebují zorientovat v problematice “akcie vs. hazard” a porozumět rozdílu mezi seriózním obchodem a hazardním hraním.

Co je martingale ?

Pokud vezmu v potaz definici ve wikipedii, je martingale prostě způsob sázení na jednu ze strategií (z typicky dvou, třeba jako barva u rulety), u kterého platí, že když to nevyjde, sázka se zdvojnásobí. A tak to pokračuje stále dál s tím, že jednou to “musí vyjít”, shrábne se zisk a začne se znovu.

Wikipedie obsahuje i poměrně hezkou matematickou definici toho, proč je uvedený způsob nesmyslný a proč u něj dříve nebo později přijdete o veškerý vklad. Jednoduše řečeno je “háček” v tom, že hráč má vždy omezený kapitál a navíc, pokud bychom uvažovali ruletu jako příklad, tak kromě barvy může padnout i nula. Kasíno má prostě léty prověřenou historickou výhodu, takže pokud se chcete na tomto businessu podílet, doporučuji akcie některého z kasín a ne hru.

Co je pyramidování neboli ředění u akcií ?

Pyramida neboli “ředění” je takový způsob pořizování akcií (či jiných aktiv), kdy se nekoupí všechno najednou, ale akcie se dokupuje po nějakých intervalech (třeba, každý týden v pátek), pokud je cena níže než při posledním dokoupení.

Je přitom rozdíl (ale pouze matematický), zda cena (či počet akcií) každého dokupu je stejná jako u dokupu předchozího, nebo zda se liší. Stanoven bývá buď počet dokupů, nebo celková cena, nebo obojí, protože každý trader má jaksi omezené prostředky.

Abychom byli úplně přesní, tak “pyramidováním” se označuje takové dokupování, při kterém je do dalšího dokupu investováno více peněz než do předchozího.

Příklad

Strategie “90%” používá pyramidování ve své nejčistší formě. To znamená, že pokud máme například 20000 USD vstupního kapitálu a dvě akcie na nakoupení “abc” a “xyz”, tak postup strategie bude následující:

  1. První den se koupí akcie “abc” za 1000 USD a akcie “xyz” za 1000 USD. Celkem je tedy investováno 2000 USD.
  2. Druhý den (nebo první další den po prvním nákupu, kdy je cena nižší) se dokoupí akice “abc”za 2000 USD a akcie “xyz” rovněž za 2000 USD. Celkem je tedy investováno 6000 USD.
  3. Třetí den (nebo první den po druhém nákupu, kdy je cena ještě nižší) se dokoupí akcie “abc” za 3000 USD a akcie “xyz” rovněž za 3000 USD. Celkem je tedy investováno 12000 USD.
  4. Analogicky čtvrtý den (nebo první den po třetím nákupu, kdy je cena ještě nižší) se dokoupí akcie “abc” za 4000 USD a akcie “xyz” rovněž za 4000 USD. Celkem je tedy investováno 20000 USD.

Ten poslední bod je důležitý. Jak vidíte, u částky 20000 USD investování končí, protože žádné další peníze k dispozici nemáme; čeká se na ukončení nějakého obchodu (ať už se ziskem nebo se ztrátou) a teprve potom je možné investovat do něčeho dalšího.

Co je tedy jiné?

  1. U hazardu není následující hod statisticky závislý na hodu předchozím. Jestliže v předchozím kole padla černá, neříká to o tom, co padne v tomto kole vůbec nic. Může tedy padnout například černá tolikrát, až nám dojdou prostředky. U trhů sice také nejsou výsledky následujících “hodů” (představte si za tím třeba obchodní dny) závislé na předchozích, ale cena akcie se přece jen nějakými zákonitostmi řídí (například nabídka a poptávka, přeprodanost a překoupenost a tak dále).
  2. U hazardu vyhraje v dostatečně dlouhém horizontu vždy kasíno. U Akcií vyhrají v dostatečném horizontu vždy všichni, protože firmy usilují o zisk, zrealizují jej, ceny akcií rostou a ještě dostanete dividendu.
  3. U pyramidování se nejedná o martingale, protože to nesplňuje jeho definici. Jde jen o dokoupení za nižší – výhodnější – cenu, ale vždy s předem známým “stropem”.
  4. A konečně obchodování na burze je legitimní byznys. Hazard může sice také být legitimní byznys, ale vždy se statistickou výhodou pro pořadatele, nikdy s výhodou pro hráče.
Příspěvek byl publikován v rubrice Selský rozum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.