Bulvár–kolik tedy vydělávám na burze?

prachyJá jsem v článku “Často kladené otázky” na otázku “Jaké reálné zhodnocení tak máš za rok” odpověděl “80%”. To jsem asi neměl dělat, protože od té doby neuplyne týden, aby se mě na to někdo nezeptal. Lidé se ptají převážně ze dvou důvodů – buď aby mě nachytali na švestkách (protože “to přece není možný”) nebo aby mohli závidět (protože “to já fakt nemám”). Jen málokdy přijde děkovný e-mail či komentář, který oněch 80% nezpochybňuje. Pojďme to tedy dnes trochu rozebrat.

JE to pravda

Tak především, rád bych uvedl, že tohle číslo je opravdické. Nemám důvod si nějak vymýšlet nebo fabulovat. Ostatně velkou část příjmů tvoří strategie “90%”, kterou jsem na tomto blogu zveřejnil úplně celou, a která má (ve vztahu k alokovanému kapitálu 18500 USD) zisk 117% ročně (než začnete prskat v diskusích, přečtěte si článek o páce). Je tedy jasné, že podstatnou část svého šesticiferného kapitálu mám k dispozici pro strategie jiné.

Jaké jiné strategie to jsou? Neprozradím, pouze naznačím.

 1. Především tu máme dlouhodobější držení akcií pomocí opcí. Máme tu na to celý seriál, kde ukazuji princip na akcii PFE. V reálu to samozřejmě obchoduji s celou řadou dalších akcií (celkem je jich cca 10).
 2. Dále tu máme dlouhodobé portfolio popisované zde. Tomu se sice letos nedařilo tak, jak bych si představoval, ale v zisku jsme.
 3. Velice jsem si oblíbil obchodování volatility (v hrubých obrysech popsané tady). Zde jsou dvojciferné zisky ročně běžná věc.
 4. A konečně mám v rukávu pár trumfů, které se prostě neříkají Mrkající veselý obličej

Není to každý rok přesně 80%, ale kolem této cifry to rok co rok osciluje.

NENÍ to nemožné

Problém je, že začínající investoři typicky jedou v E-mini. Nevím proč, ale zkrátka to tak je. Akcie a ETF jsou jiný svět, tady se na zisky musí čekat, den za dnem, měsíc po měsíci. Ale přijdou. Čas od času slyšíme o někom, kdo vydělal stovky procent ročně na tom či onom produktu, realita 99% traderů je však úplně jiná. Nevydělávají. A tudíž nevěří tomu, že může vydělávat někdo jiný.

Pokud mezi takové tradery patříte, zkuste se zamyslet, jestli jste si obchodováním s futures na akciové indexy přece jen nevzali příliš velké sousto, zejména pokud s burzou začínáte. Těžko to posuzuji, sám ID na futures neobchoduji, ale zdá se mi, že 43% ročně bude mít málokdo.

A pokud jde o závist? S tou se daleko dojít nedá. Sami si určujeme, jak budeme obchodovat. Někdo soukromě, někdo se o svoje systémy podělí jako já, někdo mlží, někdo vydělává a někdo tratí. Není co závidět, protože obchodní účty máme všichni takové, jaké jsou naše obchody, nic víc a nic méně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Bulvár–kolik tedy vydělávám na burze?

 1. foglik napsal:

  „než začnete prskat v diskusích, přečtěte si článek o páce“ – palec, palec

  ad 3. Velice jsem si oblíbil obchodování volatility (v hrubých obrysech popsané tady). Zde jsou dvojciferné zisky ročně běžná věc. – nemáš v plánu to rozvést trochu v jemnějším obrysech…

  Nemám důvod zpochybňovat, takže osobně tvůj blog čtu rád a děkuji za zajímavé čtivo. Bohužel na různých fórech jsou statisíce těch neúspěšných (a většina bohužel naletěla…), je to anonymní… takže pak, když se dostanou sem nevidí a nechtějí vidět rozdíl.

  • admin napsal:

   On je problém v tom, co prozradit a co už si nechat pro sebe. Když neprozradím nic, tak budu součástí takové té „šedé masy“, o které píšeš a která je tvořena převážně neúspěšnými. Tam nikdo nikomu nic nevěří a nikdo nikomu nic nedokazuje. A všem to vyhovuje. Zásadní nevýhoda je pak ta, že to není atraktivní.

   Když prozradím všechno, tak ztratím konkurenční náskok, na druhou stranu by to tady pak byl jednoznačně nejčtenější blog o akciích v ČR. To zní sice špičkově, ale za tu ztrátu exkluzivity mi to nestojí.

   Takže já se snažím o nějaký ten průměr: o NĚKTERÝCH věcech prozradím úplně všechno (viz strategie 90%), o některých věcech jenom něco a o některých zkrátka nic. Vůči čtenářům mi to ale i tak přijde fér, protože to, co prozradím můžeme sdílet a verifikovat ve více lidech. A strategii 90% už úspěšně replikuje cca 10 čtenářů (buď paper nebo i živě).

   • foglik napsal:

    Jestli to není tajné, jaké procentní zhodnocení má tvoje nejúspěšnější strategie.

    • admin napsal:

     No, strategie „90%“ má kolem těch 40%, a průměrně mám 80%, to znamená, že cokoliv teď prozradím, tak povede buď ke zjištění výše obchodního účtu, nebo ke zjištění %% úspěšnosti dalších strategií. Takže ano, to je tajné.

     • foglik napsal:

      Já myslím, že už jsi to prozradil, jenom jsem si chtěl ověřit svojí matematickou teorii. Zcela dostačuje, že víme jak počítáš zhodnocení. Pokud činí u „90 %“ zhodnocení 117 % ročně za předpokladu – že je obchodováno jen s cca 18,5 K kapitálu (alokováno 50 K), pak už není složité při ročním zhodnocení 80 % dopočítat souhrnné číslo za zbytek strategií – logicky musí být…, a koneckonců odhadnou i výši kapitálu.

      Akorát mi vychází, že hodně kapitálu leží „jen tak“ a to už je o přístupu k páce atd.

 2. Pingback: Moje cíle na rok 2015 | Akcie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.