Když dva dělají totéž …

zmatenec… není to vždy totéž. A protože mě už nebaví odpovídat znovu a znovu na ty samé otázky ohledně “devadesátky” a rozdílných výsledků, tak jsem se rozhodl sepsat vše do podoby článku. Čili otázka, kterou řešíme je: proč mám jiné výsledky než ty, když obchoduji úplně stejnou strategii? Odpověď – jak se ukázalo – je docela složitá a není to na jednu větu. Pojďme tedy na věc.

Rozdíly ve výsledcích mohou (oprávněně) lidi frustrovat, protože

 • mohou mít pocit, že při obchodování něco zkazili (a to pochopitelně nechtějí)
 • mohou mít pocit, že jim něco tajíme

Fakt je, že strategie “90%” je tu ukázána v té podobě, jak ji sám obchoduji a neexistuje žádná “tajná přísada”, ani žádné pravidlo navíc oproti těm, která jsou tady na webu k dispozici. Proč se tedy stává, že máme rozdílné výsledky? Důvodů je bohužel řada.

Jiný koš akcií

Já čas od času zveřejňuji svůj aktuální koš akcií (naposledy zde), s nimiž “devadesátku” obchoduji. Jenomže ho nezveřejňuji ON-LINE. Když například nějaká akcie z koše vypadne, nemusím to opravit v seznamu tickerů hned.

Ať už je důvodem moje lenost nebo neschopnost, výsledkem je, že aktuální nakoupená akcie může být ve vašem koši a v tom mém ne (nebo samozřejmě naopak). Strategie je tak robustní, že to z principu nevadí, nicméně stává se to.

Jiný broker

Vím o tom, že 95% lidí, co obchoduje “devadesátku” má nejspíš jako brokera Interactive Brokers, pravidlem to ale není. Pokud máte obchodní účet jinde, můžete se dostat na jiné ceny plnění a jiné skluzy v plnění.

Výjimkou tak není situace, kdy u jednoho brokera koupím akcii za 58.90 a u jiného brokera ve stejný čas potom za 58.95. Připomínám, že třeba takový IBKR má Smart Routing.

Jiná data

Tatam jsou doby, kdy jsme si mysleli, že sehnat aktuální data z burzy je snadný úkol. V zásadě tak lidi, co vím, obchodují podle tří různých typů dat

 • Data přímo od brokera (IBKR toto třeba umožňuje)
 • Data od třetí strany – placená (IQFeed, E-signal apod.)
 • Data od třetí strany – zdarma (IEX například)

Ať se nám to líbí nebo ne, kvalita dat se prostě liší. Vadí to zejména při výpočtu indikátorů jako je RSI, kde i malá změna ceny způsobí velkou změnu hodnoty indikátoru, a to potom ve výsledku změní pořadí kandidátů na nákup (a koupí se jiná akcie).

Jiný čas exekuce příkazu

Protože strategie “90%” obchoduje na konci seance, což je našich 22:00 hodin, je třeba, aby se příkazy k nákupu / prodeji dostaly na burzu “co nejblíže” tomuto času. Takže třeba já obchoduji v 21:59. Znám ale lidi, co spouštějí příkazy třeba 21:58, nebo 21:59:30.

Ono se to nezdá, ale minuta a půl může v rušnějších dnech udělat na ceně docela rozdíl. Veliký rozdíl. Přičtěte k tomu ty indikátory a je tu úplně jiný koš akcií.

Sériově / paralelně naprogramované exekuce

Protože si prostředí pro exekuce příkazů pro “devadesátku” píše každý sám, může docházet k realizaci příkazů v různém čase, přestože se obchodní platforma spouští ve stejný čas.

Vysvětlím na příkladu: Já to třeba napsal tak, že

 • nejprve se vypočítá, co se má dělat
 • potom se uskuteční prodeje (pokud jsou nějaké ve frontě)
 • tyto prodeje se uskuteční “jeden po druhém”, jinými slovy další prodej proběhne až po dokončení předchozího
 • potom se uskuteční nákupy
 • nákupy se opět uskuteční “jeden po druhém”, jinými slovy další nákup proběhne až po dokončení předchozího

Pokud je na burze rušno, tvá to celé i třebas 45-50 vteřin. Tedy, pokud začnu v 21:59:00, končím klidně i v 21:59:50.

Vtip je v tom, že jiný programátor k tomu mohl přistoupit jinak a “odpálit” všechny příkazy – dejme tomu – v 21:59:00 najednou. Tím pádem došlo k exekucím sice možná “napřeskáčku”, ale proběhly všechny paralelně a tudíž mnohem rychleji. Za různou cenu.

Pozn.: Nelze říct, který z přístupů je výhodnější z hlediska obdržení lepší ceny Mrkající veselý obličej

Adjustace dat

Při výpočtech indikátorů pro “devadesátku” používáme pochopitelně ceny upravené o splity – jinak by to nefungovalo. U úpravy ceny o dividendy může dojít k tomu, že upravená cena se objeví v kalkulacích až druhý den. To záleží na poskytovateli dat.

Pokud by šlo o tuto situaci, mohou se vypočítané indikátory lišit (hlavně zase RSI2) a strategie koupí u každého něco jiného. Stává se to moc vzácně, ale možné to je.

Jiná obdržená cena

I když ze dvou platforem na různých počítačích “odpálíme” obchod ve stejný čas, může se obdržená cena lišit. Připomínám, že používáme příkazy typu MKT (market), což reprezentuje pokyn “sežeň mi požadované za jakoukoliv cenu, hlavně hned”.

Jiná třída aktiv

Stávat by se to nemělo, ale zažil jsem situaci, kdy akcie se obchodovaly pomaleji než CFD nebo naopak. Opravdu nevím, čím to je – z hlediska brokera by v tom rozdíl být neměl. Ale občas je.

Jiná latence k burze

Nemyslím si, že by kvůli “devadesátce” někdo pronajímal server v USA proto, aby dostal lepší cenu plnění. Je ale pravda, že objednávka z počítače v ČR dorazí na burzu “trochu” později než stejná objednávka z počítače ve Státech.

Má-li někdo PC “za vodou”, může dostávat o fous lepší ceny plnění. Strategii to neovlivní, ale stát se to může.

Jiná páka

Při použití větší či menší páky samozřejmě primárně výsledky neovlivňujeme, nepřímo ale ano. Představme si dva tradery – jeden jede bez páky a druhý s trojnásobnou pákou. Oba při strategii nakoupí akcie XYZ – první 100 kusů, druhý 300 kusů. Existuje šance, že nedostanou stejnou cenu, protože broker může větší množství akcií sehnat za jinou cenu než menší množství.

Markantní by to samozřejmě bylo hlavně při větších objemech.

Technická chyba

Naposled jsem si nechal opravdovou lahůdku – nějakou chybu. Vypadne internet, vypadne broker, něco je špatně naprogramované, vypadne poskytovatel dat, selže cokoliv dalšího.

Z praxe mám vypozorované, že zhruba 3 z 200 obchodů jsou zatíženy touto chybou. Paradoxně může jít o chybu do plusu i do mínusu. Upřímně moc nevím co s tím dělat, faktem zůstává, že to člověka většinou naštve.

Závěr

Neuvěřitelné. Napočítal jsem 11 různých důvodů, proč při použití “devadesátky” můžeme dojít ke vzájemně různým výsledkům. Mělo by to znamenat, že strategie je neobchodovatelná nebo špatně vymyšlená? Ne, spíš to poukazuje na známou poučku, že “v praxi je všechno jinak”.

A co Vy, stal se Vám při obchodování strategie (této či jiné) obdobný / podobný / úplně jiný průšvih způsobující různé výsledky od kolegů nebo backtestů? Podělte se v diskusi!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Když dva dělají totéž …

 1. mir++ napsal:

  Přeci to ale nemůžou být tak markantní rozdíly. Jednou lépe, podruhé hůře. Ale spíše to vadí těm, co mají horší výsledky = logika.

  • Tomas napsal:

   Rozdily muzou byt markantni. Napriklad drive zminovane BMY skoncilo zratou 20% uctu. Ja jsme mel RSI asi 9.8, tak jsem nakoupil. Admin nenakoupil.
   Na druhou stranu historicky nejlepsi obchod – AMZN se pred earnings malem prodal. Rozdil v cene asi 0.01$. Potom vysplhal o 10+%. Ja jsem nastesti neprodal (stejne tak admin), ale nekdo v diskuzi psal, ze prodal.
   Dal taky nekdo zminoval, ze se tesne neprodal Ford, ktery potom hodne spadnul.

   Takze i tyto detaily muzou zpusobit markatni rozdily.

  • admin napsal:

   Jsou markantní zejména když je malý vzorek dat. Pokud je vzorek dat větší (například 200 obchodů), tak se rozdíly stírají. To je matematická zákonitost.

 2. Honza napsal:

  Dalsim duvodem muze byt i nizka velikost kapitalu, kdy se nektere akcie proste nenakoupi, protoze na ne nejsou penize. Treba takove PCLN, ktere stoji cca 1’900 USD by se pri kapitalu 20k USD neveslo do prvniho nakupu o max velikosti 1k USD.

 3. Pingback: Algoritmické obchodování – květen | Jan Jůna

 4. nemozny napsal:

  Taky zaokrouhlování.

  Já beru data z yahoo ve tvaru 12.98289966583252 a nechávám destinná místa neomezená. Jinak se asi většinou zaokrouhluje na 2 místa.
  Nebo třeba Bitfinex má pravidlo 5 číslic – 12345, 1234.5, 1.2345, 0.12345.

 5. Bob napsal:

  Na podobné téma je pěkná knížka o tradingu Cesta želvy

  • nemozny napsal:

   Slavný Richard Dennis a jeho želvy. Tahle kniha od Curtise Faith je na webu ke stažení asi v milionu ilegálních kopií.
   Google vás pošle na web turtletrader od Michaela Cowela, ten ale nikdy neobchodoval a živí se jen prodejem svých keců (v knihách a jinde). Také kydá na Curtise špínu, protože Curtis napsal výše uvedenou knihu s popisem pravidel a připravil ho o většinu výdělků (jak to chápu já).
   Pokud by to snad někoho napadlo, tak ta pravidla ani nezkoušejte. Fungovala v 80, možná 90tých letech, ale pak většina z želv zkrachovala. Včetně Curtise.
   Myslím si, že oni jsou i původními autory goldencross algoritmu (cross moving averagů), protože tehdy fungoval. Od doby elektronického obchodování se ale trh radikálně změnil.
   Nejúspěšnější je ve skutečnosti Jerry Parker, který obchoduje stále. Dle jeho vlastních slov ale bylo nutné přejít na mnohem delší timeframe (a zatnout zuby), kvůli růstu volatility.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.