Kdy vypnout strategii ?

zouvalecPředevším, zdravím čtenáře po nějaké době. Dovolené mi nedovolují psát články tak často, jak často bych je psát chtěl. A nyní, máme tady zajímavý dotaz od jednoho z čtenářů, který si dovolím odcitovat a odpovědět na něj formou článku. Je to celé o úvaze, kdy (případně) vypnout strategii, jako je “naše” devadesátka.

Původní dotaz

Původní dotaz do blogu přepisuji doslova, abyste věděli, o co tazateli jde:

Admine – devadesátka je bezesporu robustní strategie, díky za ni a za vedení blogu. Na tom že se už delší dobu s výsledky plácá na místě není nic zvláštního. Vidím ale jako znepokojivé pokulhávání za indexem. Tvých 40% výnosu za 2017 je krásných ale neměl jsi průběžně aktualizovaný koš SP100, podle mých testů vyšlo cca 9% (při páce 3) oproti SPY cca 19%. Dle BT od r. 2001 je to první kalendářní rok co SPY devadesátku porazil. Letos k 30.6. vykazuje 90ka cca -8% (páka 3), u SPY je to 1,65%. Chci se zeptat jaké indície potřebuješ vidět abys začal uvažovat jestli 90ka neztratila svou funkčnost? Myslím tím třeba jen na přechodnou dobu, která však může trvat hezkých pár let.

Odpověď

Především připomenu dva články, s nimiž je dobré se seznámit, než budeme uvažovat dál:

A nyní k samotné úvaze.

Ono je třeba uvést, že já nevnímám strategii (žádnou) jako jakousi “rouru”, do které “nacpu” třeba 10000 USD, aby mi z ní za rok “vypadlo” dejme tomu 11000 USD. problém je v tom, že to tak řada lidí vnímá. A když z “roury” vypadne 9000 USD, nebo dokonce nedej bože 8000 USD, tak to potom podle nich znamená, že je celý přístroj “rozbitý”.

Já osobně se snažím vnímat strategii spíše jako podnik. Jako něco, do čeho jsem investoval svůj um, čas, energii a pochopitelně taky peníze. A jakožto každé správné podnikání, i toto občas vydělá a občas prodělá.

Úvaha o tom, co dělat když strategie neporazí index je tedy – u mě – podobná úvaze o tom, co dělat, když třeba já jakožto řemeslník nepřekonám zisk “průměrného” řemeslníka (obchodníka, podnikatele, dosaďte dle libosti).

Co v takovém případě? Pokud jsem na něco nezapomněl, mám 4 možnosti:

 • Jestliže vydělávám méně než konkurence, můžu to zavřít a dělat něco jiného
 • Jestliže vydělávám méně než konkurence, můžu to přečkat a doufat ve zlepšení
 • Jestliže vydělávám méně než konkurence, můžu dělat jiné věci nebo stejné lépe (levněji, rychleji)
 • Jestliže vydělávám méně než konkurence, můžu ji zničit a obsadit její místo na trhu

Zavřít a dělat něco jiného?

Ekvivalentem je pochopitelně opustit strategii, což byl původní dotaz. Ale kdy byste opustili podnik? Při prvním ztrátovém měsíci? Při prvním ztrátovém roce?

Každý má v tomto “práh bolestivosti” nastaven jinak; pro mě osobně když strategie od roku 2001 do roku 2018 17 x překonala index a jednou ne, tak bych jí šanci dal. Vnímal bych to jako podnik, který byl 17 let první v oboru a 1 rok první nebyl. Takový podnik bych nezavřel.

Přečkat a doufat ve zlepšení?

Ekvivalentem je nechat strategii být a doufat, že se překlopí

 • buď do svého “typického” režimu, kdy index překonává,
 • nebo do “klidového” režimu, kdy akcie jsou pod svým dvěstědenním průměrem a neobchoduje se.

Toto je u mě preferovaná varianta. Moc nevěřím tomu, že by nastalo období, kdy “hezkých pár let” strategie index neporazí. A pokud by to tak bylo, pak mi nebude stačit rok ani dva, ale spíš tak tři.

Čili toto je moje úvaha, nyní ještě pro pořádek zpracujeme další dvě varianty.

Dělat jiné věci nebo stejné lépe?

Úvahy o “vylepšení” strategie tu již byly. Žádný mě nezaujal natolik, abych kvůli němu opustil původní pravidla nákupů a prodejů, ale můžete to zkusit. Třeba další dva roky testování (článek o možných alternativách je z roku 2016) odhalí cestu.

Jinak ale souhlasím s tím, že je třeba zapojit i jiné přístupy. Kontrolní otázka do diskuse pro opční obchodníky – jakou strategii byste použili v situaci, kdy jste přesvědčeni, že trh půjde “do strany”? Mrkající veselý obličej

Zničit konkurenci?

Tohle možná jde v reálném životě, nikoli však na burze, protože index, se kterým se srovnáváme tu byl, je a bude. Jediné, co nám zbývá je srovnávat se s ním a doufat, že budeme lepší než on. Jinak má opravdu smysl spíše investovat do indexu.

Mimochodem: V našem přirovnání k podniku by “investovat do indexu” odpovídalo “koupit veškerou konkurenci”. To není tak špatná představa, ne?

Závěr

Momentálně prostě nevidím důvod strategii vypínat, ani kdyby rok či dva nepřekonala index. Vnímám investování jako podnik, ve kterém není povinné, že se bude dařit každý den, měsíc či rok.

A malá poznámka na okraj: Díky pitomým regulacím EU je pro Evropana nemožné v současné době nakoupit většinu ETF, kdežto naše strategie může (v tuto chvíli) fungovat bez omezení jak na akciích, tak na CFD. Tož, alespoň nějakou výhodu máme!

Postřehy prosím do diskuse, na kterou se těším!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 komentářů: Kdy vypnout strategii ?

 1. Pišta napsal:

  Pěkný článek, díky.

 2. nemozny napsal:

  Tohle je těžká otázka, ale podle mě by měla z principu existovat hranice, za kterou nebudu obchodovat. Stejně jako STP příkaz na jednotlivém obchodu.
  Jmenuje se to trading equity curve.

  Související potíže:
  1. Když obchodování nevypnu, může obchodovat do nuly? Ano, pokud se algoritmus zbláznil (stává se) nebo pokud se radiálně změnila povaha trhu nebo pokud není strategie dostatečně robustní (curve fitting). Ostatní případy jsou jen bad luck.
  2. Když obchodování vypnu, jak se dostanu z drawdownu? Nijak, jedině budu např. obchodovat dál na paper účtu a po čase zase obchodování obnovím.
  Např. Peter Lynch, jeden z nejúspěšnějších hedge fund managerů vůbec (29% průměrné roční zhodnocení, 11 z 13 let porazil S&P index) údajně také stál investory spoustu peněz. Proč? Protože lidé typicky vybírají peníze, když jde fond do drawdownu a znovu naskakují, až je zase v profitu. Tj. kompletně vynechají dobu největšího růstu equity. To se mi stane s tím paper tradingem samozřejmě také.
  3. Obvyklá praxe hedge fundů je v drawdownu snížit velikost pozice. Není to blbost? Menší pozice znamená, že se z drawdownu dostanu později.
  4. Zvýšit pozici v drawdownu – martingale – je blbost, to asi nemusím zmiňovat.

  Love your strategy (kdo to řekl? nevím, nemůžu to teď najít). Pokud jste přesvědčení, že je strategie robustní, pak se z drawdownu dostane a je potřeba ji nechat obchodovat.

  • krejzič napsal:

   „…podle mě by měla z principu existovat hranice, za kterou nebudu obchodovat.“

   Ta hranice tam přeci stanovená je – pád akcie pod 200 SMA.

   • admin napsal:

    Přesně tak, a jsou na to dělané testy. Ona vůbec obrovská výhoda je, že člověk si může třeba projet roky 2007-2009 a zjistit co a jak. (A ještě větší výhoda je, že to málokdo udělá, takže strategie je úplně super aniž by to davy tušily).

   • nemozny napsal:

    …hranice obchodování obecně.

 3. SuperMuf napsal:

  Pánové, mám takové neblahé tušení že se blíží něco hodně hodně špatného…, výsledky 90tky v tomto roce a celková výkonnost indexu za tento rok, rekordní 10-ti letý cyklus „kvantitativního uvolňování“ = akciové trhy jsou cenově 4x nad svou rálhou hodnotou, realitní trhy v bublině, vše NABOOSTOVANÉ levnými úrokovými sazbami.. Státy a korporace v dluhové propasti, varující smart money index. Stačí jen škrtnout zápalkou.. (a Trump si rád hraje se sirkama..). Já osobně se rozhoduji zda-li úplně 2008 / 2009 vypnout, nebo obchodovat jen s pákou 0,5 nebo 0,25. Trhy před krachem možná ještě dosáhnou dového maxima ale na to už já osobně nemám nervy. Videli jsme co dokáže udělat jedna „průserová“ akcie (viz AGN) a to nebyla krize..

  • nemozny napsal:

   Hah, hlavním argumentem pro snižování úrokových sazeb je snaha zvýšit inflaci ze strachu z deflace (deflace je opravdu velký problém).

   A inflace neroste, protože metodika jejího výpočtu je zřejmě špatná.

   Inflation isn’t low, it’s just hiding in the stock market: ex-head of Bank of Israel.

   Dobrý článek
   http://feddashboard.com/solved-the-missing-inflation-mystery

  • Hanz777 napsal:

   Jak jsi přišel na to, že akciové trhy jsou X krát nad svoji hodnotou? Přes jakou metodiku?
   Dík za odpověd.

   • nemozny napsal:

    Obecně se vždy porovnává cena akcií proti jiné fixní hodnotě – earnings, GDP, sales.
    Tzn. jestliže mi během 10 let naroste poměr ceny akcií (nebo market capitalization) k historickým earnings (Shiller očišťuje o inflaci), nebo celkový stock market proti HDP (Buffet indicator).
    Pokud mi poměr roste neúměrně (cena akcie narostla 10x, ale earnings se nezměnily – není to divné?), pak není jiné vysvětlení, než bublina na trhu. Individuálně může cenu akcie ovlivnit samozřejmě např. buyback program, ale určitě ne v celém trhu současně.

    Jinak doporučuju znovu Nouriel Roubini – Crisis economics/Krizová ekonomie, cena vidím spadla z 80Kč (za kterou jsem ji kupoval) na 74 Kč.
    To je podle mě další výrazný indikátor blížící se krize :-D

    Stačí si přečíst závěr, je tam shrnutá celá kniha.

    • Hanz777 napsal:

     Díky za info. Jen mě zajímalo jak hodnotu vypočítat pro trh, resp. index. U jedné akcie je to jasné. Na knížku kouknu.

     • nemozny napsal:

      No jednoduše tak, že výpočet uděláš pro všechny akcie na trhu individuálně a výsledek zprůměruješ.

      Python pandas piece of pie.

    • zolo napsal:

     To je asi pravda, akurat ta bublina este moze trvat lubovolne dlho a bola by skoda sa len prizerat.

 4. nemozny napsal:

  $subject
  Teď? :-D

  • Jorge napsal:

   Dneska mě to napadlo taky…

  • Anonym napsal:

   Vypadá to tak.. tenhle rok se úplně změnila povaha trhu, „buy the dip“ už nefunguje. Strategie je year-to-date v ztrátě. Já dočasně vypínám .. trh se blíži ke koci „cyklu“ a je to vidět všude.. v takové nejísté situaci je velmi riskantní jet napákovaný a bez stop-lossu. Toď můj názor.

 5. dont worry napsal:

  Ze zvědavosti jsem teď mrknul na výpis year to date = SPX: +0,98%, EFA: -10,88%, VT: -5,98%, STRATEGIE: -2,93% (páka 2,5:1), nejsem žádný odborník, ale myslím, že nic dramatického, aby se strategie vypínala.

 6. nemozny napsal:

  Všimněte si Číny a indexu HSI nebo Shanghai composite. Ty jdou od ledna nepřetržitě dolů.
  A nevěřím, že to má co dělat s trade war.

  In the US, the stock market run-up between late March and the end of September was powered mainly by the positive impact on corporate earnings growth of the US government’s late-2017 tax cuts.
  And this month’s sell-off was triggered by the rise in early October of long-term interest rates, in the form of US Treasury note yields, to their highest level since early 2011.

  In China, of course, the stock market has been falling for months. But it is hard to claim that trade-war fears are the main cause of the slide. For one thing, China’s exporters are not yet feeling the pinch. Since the first mass US tariffs went into effect in early July, Chinese export growth has actually accelerated, rising to 14.5 per cent year on year in September.

  As a result, the yuan’s weakness against the US dollar allowed Chinese exporters hit by US tariffs to absorb the additional cost into their US dollar pricing, without any negative impact on their yuan earnings. And exporters not yet affected by US tariffs enjoyed an earnings boost.
  So if it’s not the trade war that’s beating down Chinese equity prices, what is it? The main culprit is Beijing’s campaign to crack down on China’s shadow financial system, and the build-up of excessive leverage that system had encouraged.
  As of mid-October, it was estimated that some 2 per cent of the mainland’s stock market capitalisation was at risk of forced sales – a proportion that could increase rapidly should prices fall further.
  The danger was great enough to prompt the authorities to step in last week, with local governments, brokerage companies and state enterprises and state-backed investment funds all putting up cash to support companies with high ratios of pledged shares.
  Zdroj: https://www.scmp.com/week-asia/opinion/article/2170454/trumps-trade-war-not-behind-chinas-stock-market-slump

  V Číně to bude ještě prdel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.