Kdy opustit strategii ?

leavemeNa tomto webu je hodně lidí, kteří obchodují mechanické strategie. Ty se dají buď “cvakat” do platformy ručně každé ráno (poledne, večer…) nebo nechat nudnou práci na počítačích, každopádně jsou to strategie s pevně vypočítanými pravidly pro vstup a výstup. Nabízí se proto otázka: Kdy (pokud vůbec někdy) je na čase zaběhnutou strategii opustit?

… když prodělává???

Opustit strategii proto, že prodělává je samo o sobě podle mě jeden z nejpitomějších důvodů na světě. Každá strategie má svoje horší a lepší období. Například strategie “90%” má statisticky vzato 3-4 ztrátové měsíce každý rok, a pokud je “nevyčerpá”, tak je prostě potřeba si na ně počkat. Opustit strategii na konci třetího po sobě jdoucího ztrátového měsíce znamená – statisticky – výstup těsně přede dnem.

Každá mechanická strategie musí čas od času prodělávat, jinak bychom totiž našli svatý grál, a ten, jak víme, zkrátka na trzích neexistuje. Prodělky strategie je tedy nutné vždy vážit v kontextu backtestů a podle toho se rozhodovat.

… když najdu lepší???

Tohle je častý problém začátečníků. Mají strategii, ona má dokonce i nějaké ty výsledky, ale jim se zdá, že našli strategii lepší. Tak tu první opustí bez dlouhého přemýšlení, a zaměstnají druhou, třetí, … pátou. Jak to asi dopadne? Jelikož není “univerzálně lepší” strategie, dopadne to špatně. Dříve nebo později se dostaví prodělky.

Tahle investiční promiskuita je ve skutečnosti znakem nevyzrálosti obchodníka. Ve skutečném životě se také musíme nějakou dobu “sžívat” s novým partnerem a nemůžeme ho měnit každý týden (pokud Vám tedy jde o kvalitu života, ne o počet partnerů). Stejně tak v investicích by nám mělo jít o kvalitu strategie a ne o to, kolik jsme jich za život vyzkoušeli.

Jak to dělám já

Moje strategie sledují vždy nějaký cíl (třeba “překonat index”, “vydělat 3% měsíčně”), ale ne v každém časovém úseku, nýbrž za nějaké období. Osobně tedy neříkám “překonat index”, ale “překonat index za posledních půl roku”. Nebo neříkám “vydělat 3% měsíčně”, nýbrž “vydělat v průměru 3% měsíčně hodnoceno za posledních 12 měsíců”.

Samozřejmě velice pečlivě sleduji, zda strategie tento konsenzus překoná či nikoliv. Pokud se prokáže, že jakýkoliv AOS ztratil výhodu, s níž byl napsán, je samozřejmě vypnut, ale upřímně řečeno

 • nestává se mi to často, a hlavně
 • nevypínám strategii, abych uvolnil místo jiné, to není můj styl

A jak to máte Vy, stalo se Vám, že jste museli nějakou investiční myšlenku poslat do věčných lovišť a snad dokonce nahradit jinou, nebo zůstáváte svým investičním principům spíše věrní?

Příspěvek byl publikován v rubrice Dlouhodobé investování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 komentářů: Kdy opustit strategii ?

 1. krejzič napsal:

  Můj první rok (diskréčního) obchodování byl jeden velký sen – jenom jeden ztrátový měsíc, maximální drawdown pod 3%, pohádkové zhodnocení, při kterém jsem přemýšlel, na které pláži strávím zbytek života. No a pak to přišlo, ztráta ke ztrátě a už to jelo. Jako by mi chtěl někdo nahoře dát krutou lekci a vrátit mě zpátky na zem. Jako na potvoru nic nevycházelo a čím víc se člověk snažil, tím to bylo ještě horší. Věděl jsem, že to jednou asi přijde a že jediné, co pomůže, je zatnout zuby a přetrpět si to. A tak jsem trpěl a dál brach obchody, které trh nabízel. Trvalo to asi 4 měsíce a 40% z nejvyššího vrcholu equity. Do konce roku jsem se vyšplhal zpátky na vrchol, kde jsem byl rok zpátky. Tam mi došlo, že bez větší diverzifikace napříč trhy a obchodními přístupy to dlouhodobě nepůjde, pokud nechci, aby se situace znovu opakovala. Přístup jako takový byl velice dobrý, ale měl svá ztrátová období, stejně jako jakýkoli jiný. Pokud tedy něco měnit, tak bych spíš doporučil systémy přidávat a ne „vypínat“. U mě to funguje a pokud má jeden můj přístup ztrátové období, další to tahá ze ztráty. A těch období, kdy jde do ztráty skoro všechno, moc není a když, netrvají dlouho a bolí míň.

  • admin napsal:

   Zajímavé. Tíky za tip. Musel jsem to číst 2x, to s tím přidáváním, ale vlastně to dává smysl.

 2. Ceslav napsal:

  Kdy opustit strategii? Doporučuji opět na základě strategie. Navíc je potřeba definovat slovo opustit. Jestli úplně zrušit a nikdy se k ní nevracet nebo jen na určitý čas pozastavit.
  Je nesmyl, když vím, že je strategie napsaná pro růstový trend a v tomto mi statisticky dělá jen nahodile 20% ztrátových obchodů, v trendu do strany 50% a při poklesu kontinuálně 80%, abych se jí držel. Pozastavím ji, počkám či nasadím jinou a vrátím se k ní, až budou plněny podmínky, pro kterou byla strategie napsaná.

  Myslím si, že i u strategie „90%“ se dají analyzovat důvody ztráty a nevidím smysl, vědomě jí obchodovat v období ve kterém je ztrátová.

  Strategie kdy opustit, myšleno pozastavit strategii je, vždy, když trh je v trendu pro který nebyla strategie napsaná.

  • admin napsal:

   „Strategie kdy opustit, myšleno pozastavit strategii je, vždy, když trh je v trendu pro který nebyla strategie napsaná.“ – tohle si teda osobně vůbec nemyslím, protože strategie by to měla ustát sama od sebe (navíc, pokud bych poznal odpovídající trend pro každou ze svých strategií, tak jsem miliardář), ale chápu, jak to myslíš.

   Já nepíšu strategie „pro růst“, „pro pokles“ a „pro stagnaci“, páč při nasazení strategie netuším, jaký je zrovinka trend.

   Fakt nicméne je, že mít portfolio strategií je COOL myšlenka.

   • Ceslav napsal:

    Taky rozumím co myslíš. Já jsem spíš na jednoduché řešení. Takže než jednu složitou strategii tak budu volit více jednoduchých.
    Např. strategie long „90%“ a strategie short „45%“
    Ticker APA nemůžeš obchodovat října 2014 a takových titulů v SP100 je cca 30%.
    V převrácených podmínkách long bych mohl shortovat APA 3x
    Samozřejmě je možné naprogramovat podmínky jak pro long tak i pro short do jedné strategie, ale jak jsem napsal, mám raději jednodušší a srozumitelnější věci.

    • foglik napsal:

     Ceslav: mám to v jednom z prostého důvodu. Na každý styl, strategii, instument chci mít určitou vyhrazenou výši účtu. Takže pokud chci alokovat kapitál na řekněme určitou strategii (to co píšeš je z mého pohledu jedna strategie, akorát jednou jde Long, jednou Short nebo L & S dohromady a klidně můžou být podmínky vstupu a výstupu pro každou stranu jiné) pak to potřebuji pro zastropování použitého kapitálu v jednom:)

  • Scapegrace napsal:

   To vypadá, že tady někdo ví jak poznat TOP / BOTTOM? Na tom by šlo docela vydělat.
   nějaké technické indikace?
   mně se moc nelíbí NASDAQ měsíční graf. resp. líbil by se mi na short s těsným stopem nad all times high. Na menším TF se mi zase nelíbí divergence na oscilátorech (NASDAQ, SPX) resp taky dobrá na short. Korekce na bíledni? Jak velká? :)
   Zabývá se tady někdo seriózně TA / FA nebo všechno programátoři co hledají algoritmy? Nebo nějaký zajímavý link na analýzu?
   Ono se to takhle klidně může plácat rok než zkorigujeme a ten rok může 90 tka krásně šlapat.

   • Ondrej napsal:

    Mno, já už léta manuálně obchoduji podle FA – dá-li se to tak nazvat. Je to spíše FA jednotlivých segmentů než celého trhu. Protože je určité odvětví kterému rozumím víc a kterému nerozumím vůbec. Takže se rozhoduji na základě informací, které z daného segmentu mám a pak se soustředím na konkrétní tituly kterou jsou mi z nějakého důvodu blízké a tedy mě baví se o nich informovat.
    Co se celého trhu týče, mám dojem že v posledních letech by se dalo na základě FA v jakoukoliv chvíli najít mnoho indicií proč by to mělo jít úplně do kopru…ale přesto se to pořád plácá:)

   • admin napsal:

    Já se zabývám TA už 6 let v kuse, tak nevím, jestli je to možný brát jako „seriózní“ ;-)))

   • Ceslav napsal:

    Ne, nepoznám top/bottom, ale pokud mám např. strategii na obchodování titulů SP100, kde je jedna z podmínek cena nad SMA200 a více jak 30% titulů je svou cenou pod SMA200 a většina z nich výrazně, tzn. obchodovatelnost strategie se podstatně zmenšuje, tak pokud nemám neomezené zdroje na obchodování X strategii, tak prostě strategii pozastavím a prostředky použiji na jinou pokud ji mám.
    Jsem si vědom, že na tento názor je spousta ale …

    • admin napsal:

     Když to napíšeš takhle, tak to smysl dává. Ovšem filozoficky to lze chápat jako další pravidlo strategie ;-)

 3. Scapegrace napsal:

  pre-market dole. Takže divergence pěkně zafungovala a korekce opravdu nabíledni.
  Viděl bych to, že se podívame někde kolem 198 na SPY.

 4. Scapegrace napsal:

  admin nelíbí se mi to, ale vůbec. Nějaký nápad na hedge VIX OTM Calls?
  PUT na spy? Nějakej spread co vydělává při nárůstu IV, calendar nebo diagonal?
  Budeš něco řěšit?
  Díky

  • Scapegrace napsal:

   teď si to po sobě čtu – nechci tady šířit paniku – strach je špatný rádce. Třeba bude 20% rally..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.