Jsme my to ale národ závistivců (bulvár)

Když vidím čBORHYOVAeskou povahu – tu typicky českou – je mi z nás opravdu smutno. Jsme primitivní, neurvalí a závistiví. Smutné, že musím v takové zemi žít a doufám, že to na mě nebude mít větší vliv – nerad bych se totiž stal závistivcem jen kvůli tlaku okolí. Tuhle vlastnost totiž opravdu nesnáším, hlavně proto, že mi přijde totálně uhozená. To onehdy jsem třeba narazil na bulvární článek ohledně platu Lucie Borhyové.

Kolik bere Lucie?

Článek (lze přečíst tady) byl patřičně bulvární, tedy prsatá blondýna na fotce, spekulace uvnitř článku a nulová informační hodnota. Co mě ale fakt zaujalo byla anketa pod článkem na téma „Co říkáte na informace, že Borhyová bere takový plat?“ Stav ankety ke dni napsání článku vidíte tady (zdroj: zmíněný článek)

lucina

 

 

 

 

Co má tohle znamenat? Především asi to, že 180 000 čumilů nemá na práci nic lepšího, než řešit Borhyové plat. Asi mají už ten svůj vyřešený, a tak se potřebují vyjadřovat k ostatním. Už jen tohle je eticky sporné.

Dále, předpokládejme pro jednoduchost, že zde uvedené informace jsou pravdivé (ha ha) a Lucie opravdu bere 180000,- Kč měsíčně, tedy dva míče ročně plus míč za moderování. No a? Kdejaký podnikatel má přece víc.

Lucie, 102000 respondentů Vám nepřeje. 58% dotázaných je toho názoru, že berete moc. Jenomže moc ve srovnání s kým/čím? S platem respondenta? Se zahraničními zprávaři? S minimem stanoveným moderátorskými odbory? S šéfem televize? S mojí babičkou? No, hoši …

Plat? Přece věc dohody!

Jediná korektní odpověď na anketu by měla být „neživím ji, tak to neřeším“, případně ještě v anketě chybí „vůbec mě to nezajímá“, eventuálně „sice mě to miocinky zajímá, ale nic mi do toho není“. Lucie má přece zaměstnavatele, pro kterého má nějakou hodnotu, a tak si vyjednali podmínky a plácli si. Kdyby jedné nebo druhé straně přišly podmínky nefér, tak ať si to upraví, nebo ať se nedohodnou a jdou od sebe, ne?

Vcelku by mě zajímalo, jaká je korelace spokojenosti respondentů s vlastními příjmy a odpověďmi na anketní otázku. To se samozřejmě nikdy nedozvíme, tipuji ale, že nejvíce závistivců bude mezi nejméně schpnými lidmi, a tudíž lidmi pobírajícími ty nejmenší peníze.

Když budu úplně upřímný …

… tak 4 milióny ročně nemám, ani když se mi daří. Ale každému je přeju, opravdu. Proč xakru nemám 4 milióny ročně? To je jednoduché:

 • buď prostě nejsem schopen takovou částku vydělat, i když bych chtěl, pak ale nemám schopnějším závidět, ale spíš je obdivovat, nebo se od nich učit,
 • nebo mám v životě jiné priority a tudíž mi stačí, když vydělám méně – pak ale přece taky není důvod závidět.
 • a pak je tu samozřejmě nezanedbatelná možnost, že jsem se měl narodit jako prsatá blondýna, která je miláčkem národa, ale osud to nějak popletl

A vo tom to je!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: Jsme my to ale národ závistivců (bulvár)

 1. iwo napsal:

  ahoj, ono je to taky o těch lidech „novinářích“, co tyhle ptákoviny píšou a tím tu závist, nenávist atd. podněcují. Je pravda, že za komančů tady tolik závisti nebylo :). Já občas bojuji s tím, že závidím sám sobě ;-). Je to taky vo tom, že na světě je spousta lidí, kteří se mají daleko hůř než my a dokážou s tím žít a těm bychom měli spíš závidět.

  • admin napsal:

   Svatá pravda! Novináři mají jediné kritérium – čtenost. A ta tady evidentně je, takže splněno.

  • Ceslav napsal:

   1. Že je to o novinářích, naprostý souhlas
   2. Že za komárů … naprostý nesouhlas, tu závist vyprodukoval zkurvenej bolševik a jeho rovnostářství. Lidé měli brát stejně, žít stejnou životní úrovní, ale nebylo to tak a to si lidé záviděli. Jak je možné, že má brát 1800 Kčs jako já a bere 1830???
   3. Nesouhlasím s tím, že ti nejchudší a méně vzdělaní jsou nejzávistivější. Člověk by se divil jak moc jich je přejícných a solidárních. Setkávám se většími závistivci (skrytými) u lidí vzdělanějších, co nedosáhli svých cílů. Navenek to nedají znát, ale uvnitř anonymně je úspěch druhých žere

   Připouštím, že v jiném okruhu lidí, to může být jinak, ale nepřipustím, že za zkurvenýho bolševika tolik závisti nebylo a nerozumím tomu „smajliku“
   Omlouvám se za slovo zkurvený, ale zkurvrného bolševika jinak nazvat nejde.

 2. Lenka napsal:

  180 tisíc je opravdu hodně. Vůbec by tolik neměla brát.

  • admin napsal:

   160 bys jí nechala? ;-))

  • Kubík napsal:

   to Lenka – hezký pokus o troll (doufám) :)

   OT – sleduji tento blog již nějakou dobu, škoda, že nejsou nové příspěvky častěji.
   Již x-let jsem si neustále dokola říkal, že je zapotřebí začít se vzdělávat ohledně finančních trhů, a tvůj web mne trošku nakopl. Během neuvěřitelně krátké doby jsem přečetl asi celý finanční internet, vcelku rychle pochopil v čem je zakopaný pes, a naprogramoval jsem si jednoduchý backtestovací program, (s využitím Yahoo dat), a spadla mi brada, protože jsem pochopil, že kdo neinvestuje, tak v podstatě okrádá sám sebe. Nehledě nato, že jsem si vymyslel vlastní strategii (resp. zkombinoval, upravil a pozmněnil to, co jsem nastudoval), která v longrunu poráží S&P 500 celkem výrazně. Co nevidět se vrhnu do hlubšího backtestování…..
   Díky, a bloguj častěji! :)

   • admin napsal:

    V některých ohledech tento blog prostě splnil svůj cíl a psát dál a dál by bylo nošení dříví do lesa. Například v tom vzdělávání lidí ohledně finančních trhů – tam se myslím povedlo nastartovat proces „učení“ u řady lidí. Jinak platí to co všude – každý si musí najít svou cestu.

    Kdo neinvestuje, tak okrádá sám sebe, protože (inflace … tady lze dosadit řadu věcí).

    I strategie zde prezentované často vznikly kombinací a úpravou existujících, takže to, co děláš bude s největší pravděpodobností cesta správným směrem. Držím palce!

 3. Lukáš napsal:

  Bulvár jde úplně mimo mě. Nebaví mě to číst, řešit a kolikrát ani neznám jména zúčastněných. Člověk má svůj život a dost vlastních starostí i radostí.
  Jestli někdo bere 180 nebo 300 je mi jedno. Lidé se o to většinou zasloužili a hodně tomu obětovali. Jsem navíc zastánce toho, že od určité úrovně je už jedno kolik peněz kdo bere, zásadní vliv na životní štěstí a radost pak mají už jiné věci, než peníze.

  Mimochodem, naivně jsem si myslel, že neumím závidět, ale spletl jsem se. Jednou jsem potkal člověka o 6 let mladšího na místě, kde bych jednou chtěl být já sám. Lucie je pro to ale až příliš abstraktní představa, než aby mě to žralo :). Díky i za tento typ článků, je fajn si přečíst něco o lidské povaze, pohledem který je mi bližší, než pohled davu.

  • admin napsal:

   Osobně jsem přestal řešit peníze v době, kdy jsem jich prostě víc vydělal naž utratil (důležitý dovětek: … a víc, než utratila moje drahá polovička).

   No ano, mládí lze „závidět“ v tom pozitivním slova smyslu, ale s věkem máš zase zkušenosti. Tak si vyber, no …

 4. Honza napsal:

  Propana!!! Co jsem delal posledni 2 mesice, ze jsem si tech novych clanku vsiml az ted..

  Ted ale k clanku.. na tohle tema vznikl celkem trefny text..
  http://www.vojtarocek.cz/resis-picoviny-protoze-ctes-sracky/

  A za me jsem dosel do stavu, kdy vice nez na vydelane penize koukam na cas, ktery tu na tehle planete mam.. Z predstavy, ze bych ho pravidelne zabijel u televize nebo ctenim bulvaru je mi spatne..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.