Investiční přístupy–jednoduché nebo složité?

koleckoDnes a denně se setkávám s nejrozmanitějšími přístupy k investování. Od těch nejjednodušších (jako je “kup a drž”) až po ty nejsložitější (“jestliže je lineární regrese taková a volatilita maková, pak …“). Čili vzniká logická otázka – mají větší šanci na úspěch jednoduché, nebo ty složitější investiční myšlenky? Mám vyvinout vlastní indikátory, ohýbat kdejaký software, nebo si vystačím se selským rozumem, papírem a tužkou?

Dávno, pradávno …

… před zhruba 12 lety jsem vyvíjel a spravoval obrovský informační systém pro jednu nadnárodní společnost (víceúrovňový marketing, sklady, účetnictví, 6 zemí, prostě klasická noční můra). Tato společnost měla dva majitele zhruba v mém věku. Jeden z nich – říkejme mu třeba Pepa – měl pouze střední školu a jeho oblíbeným početním “nástrojem” byl prázdný papír a ořezaná tužka.

Jen si představte moji frustraci, když jsem po 10 dnech programování přinesl nějakou část systému, a Pepa vzal papír, tužku, a na jedné A4 mě přesvědčil, že mám v programu chybu. Jen tak, na první dobrou. Už v té době jsem si předsevzal, že v životě budu dělat jenom jednoduché věci (a pro kritiky – ženatý už jsem v té době byl Mrkající veselý obličej).

Složité přístupy

Složité přístupy k obchodování mají jednu podstatnou výhodu – málokdo je dokáže intuitivně napodobit. Nestane se, že bychom byli svědky sebenaplňujících se proroctví – pokud jsou ta proroctví tak složitá, že jim nikdo neporozumí.

Jinak mají ale podle mě složité přístupy jen samé nevýhody. Například často vyžadují techniku, počítače a hrubou početní sílu. Například pokud byste chtěli v reálném čase vyhodnocovat data 1000 opcí, asi se bez pořádného počítače, internetu a softwaru neobejdete.

Další nevýhodou složitých systémů je jejich náchylnost k chybám. Stačí malá věc, a celé se to “rozbije”. V tom nejhorším případě pak právě v době, kdy to bude co nejméně potřeba.

A konečně – složité systémy se moc špatně vyučují. Jestliže mám investiční přístup, kterému pořádně nerozumím ani já sám, jak jej mohu naprogramovat, nebo předat někomu k otestování, nebo snad dokonce někde vyučovat? To zkrátka nejde.

Jednoduché přístupy

Jednoduché přístupy k investování mají tu obrovskou nevýhodu, že je každý zná. Tak schválně – říká Vám něco metoda “křížení jednoduchých klouzavých průměrů”? Myslím, že ano, a v tom je háček. Zná to každý, dělá to každý. Na internetu k tomu najdete článek v každé lepší investiční encyklopedii.

Jinak ale mají jednoduché přístupy opravdu něco do sebe. většinou je můžete realizovat i bez počítače. V nouzi si vystačíte s papírem a tužkou, jako Pepa. S dostatečně jednoduchým systémem můžete obchodovat doslova odkudkoliv. Jsou robustní a většinou není potřeba je celé měsíce nebo i roky měnit.

I v případě, kdy systém / strategii chcete někomu předat je mnohem lepší, pokud je tato strategie jednoduchá. Dojde tak k méně chybám způsobeným při přenosu informace od člověku k člověku.

Nakonec jde vždy jen o čas a cenu

Co je vlastně obchodování na burze? Vždyť to není nic jiného, než “čas nákupu / prodeje” a “cena nákupu / prodeje”. Až takhle je to jednoduché. Cena se nesnížila proto, že padesátidenní průměr protnul dvěstědenní, ale proto, že o danou akcii momentálně není zájem. Cena nepůjde nahoru jen proto, že akcie je dle RSI přeprodaná. Cena půjde nahoru proto, že tu akcii bude chtít vlastnit více a více lidí.

Proto bych měl jeden investiční návrh: Nechávejte svoje přístupy jednoduché. Mám na to pravidlo: pokud lze vysvětlit strategii / přístup během doby, kdy piju jedno kafe, je jednoduchá. Pokud potřebuju více času, je složitá a prchám od ní pryč.

A jak to máte Vy, jste spíše zastánci komplexity, nebo primitivity?

Příspěvek byl publikován v rubrice Selský rozum se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Investiční přístupy–jednoduché nebo složité?

 1. jsemZ5 napsal:

  Sice nevím k čemu můj názor někomu bude :-) ale myslím si, že u každého to je podobné kolečko. Nejdříve směrem ke složitostem a později zase směrem k zjednodušování.

 2. Kolous napsal:

  Mě je sympatické když je podstatou nějaký obecný, pochopitelný jev….třeba sezónnost u komoditních spreadů. Prostně benzín stojí víc přes léto, protože se zvyšuje poptávka díky dovoleným a v určitých termínech mívají rafinerie technickou odstávku, což ještě sníží nabídku. Pak ta matika a statistika za konkrétním vstupem už může být složitější.

  • admin napsal:

   jo, ale to je vlastně taky jednoduchej investiční přístup, tzn. vlastně děláš „to samé“, pouze ta jednoduchá myšlenka je „jiná“. Čili držím palce i Tobě!

 3. Bibr napsal:

  Naprosto souhlasím, skvěle a vtipně napsáno :-)

  Základní myšlenka musí být vždy jednoduchá, ale realizace je věc jiná. I když i tam se člověk taky nesmí nechat moc strhnout a nezachazet do moc detailu, aby to opravdu zůstalo jednoduché.

  To mi připomíná Tomáše Nesnidala, jak na svém kurzu říkal, že jeho plán na intradenni obchodování má 30 stran. Já jsem se zastyděl, že ten můj má jenom 2 a snažil jsem se ihned potom doplnit do plánu slohovou práci, abych splnil standard velkého guru. Co myslíte, pomohlo mi to? Samozřejmě že ne, ale to bylo jistě tím, že jsem neměl myšlení nastavené na úspěch.

  Jinak tedy v rámci tohoto hesla se ženit nemám? :-D Ja si to taky myslel. On člověk prochází tím kolečkem asi i ve vztahu k dámám.

 4. Angelo napsal:

  Ty moje kávové shoty mě teda předurčují pouze k tomu, že stihnu dát market buy během pití :-D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.