Jakými triky se Vás snaží oblbnout?

ofceKdyž se poslední dobou dívám na stránky, weby a blogy o tradingu, je mi z toho tak nějak smutno. Přijde mi to, jako by většina z nich  byla postavena pro nemyslící ovce a jako by jediným cílem tradingu bylo oškubat stádo a nahrabat si na poplatcích za služby spojené s přidaným servisem. No budiž, každý nemůže být chytrý, proč ale proboha nemůže být ta „masa“ investorů alespoň trochu opatrnější? Fakt to nechápu. Proberme si nyní, jakými základními triky z Vás dostávají peníze „odporníci“ na trading.

Ferda mravenec – práce všeho druhu

Pan trader – říkejme mu František – je odborníkem na akcie a rád Vám předá nějaké ty tipy. Za peníze, samozřejmě. Je taky nejlepší na intradenní obchodování indexů. A na CFD. Pochopitelně rozumí forexu. A dá rozum, že je brilantní obchodník přes opce. Taky má hodně peněz v dluhopisech. A komoditách. Co ještě? Á, dividendové strategie. A málem bych zapomněl, párové obchodování.

Tenhle Frank mi nahání husí kůži, protože umí úplně všechno, zatímco já skoro nic. Člověka to úplně svádí svěřit mu všechny úspory a jít se někam zahrabat, protože je tak obrovsky chytrý.

Takže zpátky na zem. Pokora člověka spočívá právě v tom přiznat, co všechno neumím. Trader „superhrdina“ neexistuje a skutečně nikdo neumí obchodovat se vším, ani František. Je to jen trik na oblbnutí.

Krásné křivky, hezké grafy

To pan Petr je jiný kalibr. Je to skoro vědec. Kdyby to nevypadalo blbě, nechal by se na stránkách vyfotit v bílém plášti se stetoskopem na krku. Protože to ale blbě vypadá, uvidíte ho nespíš za stolem u superpočítače se třemi a více monitory, z nichž minimálně na dvou jsou grafy. Grafy musejí růst. Na třetím či dalším monitoru bude otevřená obchodní a backtestovací platforma – doporučuje se TradeStation, páč ta je hodně v kurzu. Celé to musí vypadat nějak takhle (počínající pleš je bonus):

blb

Podvědomí člověka zapracuje a dojdeme k názoru, že trading je složitý, a proto bude rozumné to celé „hodit“ na Petra, protože on má na to zkrátka buňky. Je specializovaný a diverzifikovaný a sofistikovaný a ví co dělá. A má na to počítač s více monitory, což my ne.

Petr prezentuje na svých stránkách obchodní systémy, které musejí vydělat. Křivky zisků stoupají strmě vzhůru, rizika jsou eliminována pomocí vytuněných algoritmů a penízky se jen sypou.

Takže zase zpátky na zem. Trading není vědecká disciplína, ve skutečnosti to můžete dělat sami a můžete v tom být dobří – i bez těch deseti monitorů a výpočetního centra v obýváku.

Trading je jednoduchý

Když nevyjde složitost, použijeme opačný extrém. Trader Martin sází na jednoduchost. Peníze (z tradingu) leží na zemi, jen je sebrat. Obchodujte jako cvičený lidoop (nebo to byla opice?). Nalejt – vylejt. Nakoupit nízko, prodat vysoko. Žádná teorie, hezky začněte rovnou praxí – konečně na cenu našeho semináře si vyděláte za první měsíc, tak jakýpak cavyky, ne?

Martine, není to špatná strategie, pokud opravdu cílíš na cvičené lidoopy. Cvičení lidoopi, trading bude jednoduchý, pokud Martinovi zaplatíte dostatečně vysokou částku za seminář (webinář? mejlmasáž?) a případně se zúčastníte nějakého toho pokecu s ostatními lidoopy, a to nejlépe v zahraničí. Fotky od bazénu jsou totiž hrozně kchůl.

Takže zase zpátky na zem. Zaplacením kurzu se ze složité věci nestane věc jednoduchá, problémy se nevyřeší tím, že zjistím, že je má více lidí a trading není pro cvičené opice. Absolvováním kurzů nezměníte fakt, že většina traderů na burze prodělává – takhle je to jednoduché. Holt nic není zadarmo.

Obchodujte s [ženské jméno]

Já už jsem tady psal, že traderek – žen je málo. Nic tedy nenakopne mužské ego víc, než zjištění, že obchodováním se živí i ženy. Když to zvládla Ivana, Martina a Katka, tak já to zvládnu taky, ne?

Když jsem to zvládla já, měl by to fakt zvládnout každý! :)

Takže zase zpátky na zem. Weby typu „obchodujte s Dianou“ či „zcela opční Alenka (v říši divů)“ jsou většnou falešné a za tajemnou kráskou stojí zájmová skupina, která se snaží Vás zinkasovat či nalákat na své stránky. Ale ta představa že půjdete s Dášou na kafe může bejt příjemná, zejména pokud má na stránkách fotku. Jenže i ta fotka je fejk, bohužel.

Mám tajný recept na …

Lidi milujou tajemství. A i když třetí pokračování příhod profesora Langdona bylo pro mě spíše zklamáním, nic to nemění na tom, že tajemství prodává. I na burze.

Možná právě proto trader Ludvík vyvinul speciální Hodně Opravdový Indikátor, který zajistí na burze konkurenční výhodu. I Vám, protože Ludvík není škrob a rád se s Vámi o toto tajemství podělí. Indikátor funguje na principu, který byste stejně nepochopili, a navíc využívá intermarket analýzu ve spojení s hyperventilovanou volatilitou, ale pst, nikomu ani muk.

Takže zase zpátky na zem. Burza už tady pár let je a všechno, co mohlo být vyzkoumáno, objeveno a zdokumentováno už nejspíš někoho napadlo. Pokud to bylo vážně dobré, nechal si to autor pro sebe a pokud to za nic nestálo, nalakoval to na červeno a prodává to jako tajemství důvěřivým naivkům. Seminář jen za 2000. Éček.

Tituly, funkce, televize, prostě být vidět

To je takové to „o čem budeme dnes mluvit na jakSeJenTaTelevizeJmenuje“. Státi se guru. Býti tím, za kým se potáhnou masy a budou chtít poradit. Televizní hvězdou. Jmenovat sám sebe prezidentem „sekce fundamentální analýzy při vysoké škole XY“; mít prestižní ocenění ze zahraničí a hlavně! několik let v zahraničí žít.

Být burzovním mesiášem. To je džob!

Takový mesiáš je učiněný poklad. Co na tom, že v každé druhé větě zdůrazní, že nemá křišťálovou kouli, zatím co ta první věta je typu „v brzké době očekáváme na burze propad, pokud ovšem nedojde k růstu, jak se v minulosti již několikrát stalo“.

Takže zase zpátky na zem: Guru ví o zítřejším pohybu cen na burze úpně stejné věci jako Vy nebo já. Tedy kulový. Na druhou stranu, když se něco semele, rád přispěchá s desítkami důvodů, proč to bylo nevyhnutelné, kdy už k tomu v minulosti došlo a jaké poučení bychom si z toho mohli vzít.

… a jak by to mělo být správně?

Říkám to pořád: když Vám chce někdo vnutit návod na zbohatnutí, bohužel to většinou bude jeden z vykuků uvedených výše, případně vykuk kombinující několik z výše uvedených triků (jen ta sexy traderka, co je často vidět v televizi, má v obýváku deset monitorů, obchoduje se vším a dokáže mě to naučit za dvě hodiny mě na kafe ještě nepozvala, takže kdoví, třeba fakt neexistuje, ach jo).

Správně by to mělo být tak, že použijete zdravý selský rozum ještě PŘEDTÍM, než nějaký seminář (knížku, výzkum, tipy, signály, AOS atd.) koupíte. Správně byste měli mít nějaké reference, nejlépe od známého, kterému se dá věřit. Správně byste měli dvakrát měřit, a jednou řezat.

Správné je mít svoje vlastní investiční cíle, svoje tempo, svoje prostředky, svoji cestu. Je správné dělat chyby – svoje chyby. Je správné se vzdělávat, nespoléhat na zkratky, nechtít zbohatnout za noc.

Správné je myslet. Hlavou. myšlení bolí, já vím.

Mimochodem, doplnili byste nějaké ty triky, na které jsem zapomněl? Podělte se v diskusi!

P.S.: Článek jsem zařadil jak do sekce „zdravý rozum“, tak do sekce „humor“. Vyberte si.

Příspěvek byl publikován v rubrice Humor, Selský rozum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 komentářů: Jakými triky se Vás snaží oblbnout?

 1. jsem Z5 napsal:

  žádný komentář? škoda… za mě : mě to taky štve , ale nic se s tím asi nedá dělat… jen je škoda, že se to nedá postihovat jako trestný čin podvod i když je evidentní, že spousta těchto rádoby traderů úmyslně lže a to proto, aby z toho měli finanční prospěch.

  • admin napsal:

   On se vždy najde nějaký důvod, proč to nepovažovat za podvod. Konec konců, spousta z nich má „pololegální“ úmysly; přísně vzato není nic špatného vydělávat si třeba psaním a prodejem knih. Že je většina z nich k ničemu, to už je věc druhá, no …

 2. Lada napsal:

  Opravdu záslužná činnost, je potřeba na to neustále upozorňovat. Díky.

 3. PetrS napsal:

  Hezký článek. Jen myslím, že školitelé jsou malé zrnko. Opravdové peníze točí fondy, obchodníci s CP, Investiční zprostředkovatelé… Tam je morální hazard obrovský – odměny, i když klient nevydělává. Kolikrát ani reference nejsou spolehlivé. Tady pomůže opravdu jen samostudium a velmi pečlivý výběr.

  Palec nahoru za fotku. To tam má celý portfólio, ne :))

  • admin napsal:

   U fondů ale máš podmínky alespoň trochu transparentní. I když to třeba nikdo nečte nebo tomu nerozumí. Ale jinak samo, čím větší podíl na klientových penězích, tím větší morální hazard to může být.

 4. Martin napsal:

  reaguji na poslední odstavec. Rekněme, že vubec nevím kde mám začít. Jedine co vím je, že bych chtěl zkusit začít obchodovat a nenaletět. Nikdo znamý pokud vím to nedělá a informace sbírám tu a na pár dalších webech, přesto vubec nevím co všechno bych měl ovládat a znát než se do toho pustím. Když někdo vznesl dotaz ohledně knižních titulu z kterých získat zaklady na jednom foru tak se tam nahrnulo spousta knih a začala přestřelka a každy obhajoval to své. Takže jak/čím mám vlastně začít?

  • admin napsal:

   Well, to hodně záleží na tom, jestli umíš anglicky. Ale obecně – začni tam, kde po Tobě nechtějí hned peníze, protože tam je riziko manipulace nízké. Třeba tady není nic placené, tudíž se nemusíš bát. A článků pro začátečníky máme habaděj.

 5. S tou reklamou to byl omyl napsal:

  Jakkoli si tohoto webu vážím a s uvedeným článkem souhlasím, jeho závěry opravdu nelze aplikovat všude a na všechny placené nabídky, neboť mnoho z uvedených „přiživníků školitelů“ používá funkční investiční principy a mechanismy a je možné z nich po částech vybudovat vlastní a funkční obchodní systém. Například kluci z *** částečně využívají koncepty, na kterých fungují některé zdejší strategie, které rozhodně patří mezi ty použitelné.

  Jsem přesvdčen, že většina lidí, si opravdu nedá tu práci najít si informace zdarma (nebo ani není schopna je najít) a raději je dostane zaplacené a naservírované na talíři, často s omáčkou, která ale není k jídlu. Druhá věc je, že naprostá většina z nich ale nedokáže obdržené informace správně využít, takže je vlastně úplně jedno, co se dozví… hlavně když platí.

  To, že mezi odborníky kecálisty jsou tací, co opravdu na školeních, seminářích a publikacích vydělávají více, než retailoví tradeři po dekádě profitabilního tradingu s nadprůměrným kapitálem, je reálná situace.

  Nad tím, že si někdo přisvojuje a následně prodává svůj indikátor/systém, který je vlastně jen skládankou jiných, bych se vůbec nevzrušoval, když to lidi kupují a když se podaří je přesvědčit, že použití má význam, to je kapitalismus a investiční systémy, pominu-li ty zahrnující věštění z křišťálové koule, jsou vlastně jen axiomatické algoritmy, matematiku nikdo nevlastní, v pořádku… I kdyby to byl podvod jak višitý, v každé hlavičce webu je napsané, že dané informace nejsou investičním doporučením a slouží pouze pro zábavu. Jinak řečeno, investiční doporučení zaručených „guru“ je třeba brát se stejnou rezervou, jako Star Trek. Od tastytrade, přes Timotyho Sykese a binární opce, až po blog o investicích do renovace záchodové mísy a pochopení studia stochastických procesů, na tom všem se dá najít něco užitečného a více, či méně relevantního, ale vše je třeba brát s rezervou.

 6. Lukáš napsal:

  Mě se na tom článku a vlastně i na celém blogu líbí myšlenka, že člověk by se neměl bát a jít si sám za štěstím. Já s investováním začal teprve před rokem, když mi finanční poradce sjednal nesmyslný investiční produkt. Od té doby jsem stlačil náklady na minimum a odkládám měsíčně třetinu prostředků. Jsem zelenáč, spoustě věcí nerozumím, ale jsem rád, že jsem se do toho pustil. Baví mě to a vzdělávání získávám postupně s časem.

  Ne každý chápe, že je třeba něco obětovat. Že kapitál a čas jsou jako to semínko stromu, které jak se jednou chytne a roste poskytuje sladké plody. Kamarád mě třeba lanařil do nejrůznějších letadel s vysokým zhodnocením typu Kairos 250% ročně. Ale tady se prostě chytají ty netrpělivé případy bez kapitálu.

  Člověk si musí zvyknout, že investor prostě nestojí na stejné straně jako různí guru, poradci, fondy atd. Vždy tu budou poplatky, rizika a ve finále platí že nikoho kromě nás výnos investice zase tolik nezajímá. Proto je lepší investovat tou nejkratší možnou cestou bez mezičlánků.

 7. jsem Z5 napsal:

  Něco jiného je říct: Ok naučím Vás např. technickou analýzu, fundamentální analýzu, market profil, volume profil, VSA atd… atd…. atd… ale to je vše! Vydělávat peníze se musíte naučit sami, protože já to neumím. To je podle mě fér přístup.

  Nebo říkat to samé viz výše, ale s dovětkem….
  já s tímto co vás učím vydělávám a dobře se tím živím, žiju na pláži… atd, atd, ale účet Vám neukážu.

  Potom když náhodou má na živém semináři ukázat jak obchoduje živě, tak z toho dělá skoro nevídanou událost a ještě se u toho třese, co kdyby náhodou prodělal. :-)

  To je podle mě jasné úmyslné uvádění v omyl jen proto, aby prodal co prodává a měl z toho finanční prospěch…

  Když budu prodávat Trabanta , tak ho taky nemůžu přemalovat na Mercedes jenom proto, abych ho prodal. :-)

 8. Eddie napsal:

  Ještě mě dost často volají z čech, Slovenska, ale i z třeba Tokya, Kuala Lumpur apod, protože jsem majitel pidi firmy a mám na stránkách tel číslo na sebe a přicházejí se zaručeným obchodem.
  Aktuálně na burzu vstupuje nějaký přepravce balíčků a dle informací v telefonu se analytici na světě shodli, že vstupní cena je o 30% níže než reálná. Takže pojďme do toho ?

 9. Tom napsal:

  Takhle, pokud by měl ten „učitel“ ověřený track record, může si za kurz účtovat v podstatě kolik chce a stejně to dostane. Já osobně mám nějaký ten kurz a webinář taky za sebou. Jako něco mi to dalo, ale už jsem se „našel“, mám svůj přístup a další kurzy prostě nepotřebuji. Pořád si myslím, že dobře postavený kurz může být pro praktický trading daleko lepší, než studium na VŠ apod. Nicméně usadit se v tradingu a získat konzistenci trvá roky a nějaký kurz nebo přečtená kniha je pouze jeden z mnoha dílků skládačky …

 10. Pingback: Co se urodilo v říjnu 2016 | Akcie

 11. MilanH napsal:

  Ahoj. Motám se kolem burzy od roku 2009. Nevěděl jsem, kde začít, tak jsem tehdy zaplatil známý seminář. Vydělávat jsem technicky začal až před rokem. A jsem doposud ziskový – respektive jsem na nule, neboť jsem si zaplatil všechny náklady, které jsem za ty roky do toho celého dal. Řeklo by se – splacená investice, teď už bude jen havaj.

  Proč to sem píšu – no po pár letech je to u některých z nás už jen čekání, kdy se „to“ stane. Respektive informací a chytrých rad je dost, ale musí to sepnout. Asi máme každý jiné východisko a jinou kapacitu mozku, jiné představy a předsudky.
  Ano, jeden z guruúů zmíněných ve článku mi pomohl „to“ zlomit. Ať si prodává co chce, já mu v tomto kontextu můžu jen děkovat.

  • admin napsal:

   Neber Milane prosím můj komentář jako útok, ale pokud jsi absolvoval seminář v roce 2009 a na nulu se dostal až v roce 2015, pak Ti ten seminář opravdu nepomohl.

   Souhlasím s tím, že hodně lidí má jakýsi „bod prozření“, od něhož to jde skoro samo, ale otázka je – nedošel bys do tohoto bodu i bez semináře? Možná ne, nevím, v tom případě pro Tebe samozřejmě měl smysl a chápu, že mu děkuješ.

   Článek měl zkrátka říct, že většina byznysu napojeného na akcie a burzu je snaha vydělat na důvěřivcích. Nešlo mi o to strefovat se do konkrétních lidí nebo zájmových skupin.

 12. MilanH napsal:

  Omyl – moje chyba. Ten seminář 2009 byl úplně jiný (= startovací), než ten nedávný „pošťuchovací“.
  Je pravda, že bez vlastní trpělivosti bych už dávno zase chodil někam do práce :-)

  Vždycky mi vrtalo hlavou, proč někdo, kdo umí(!!!), dělá nějaké webináře, někomu něco prozrazuje, utrácí čas na fórech atd. Vycházelo mi z toho ono známé „proč sedět u PC a trápit se, když je jednodušší prodat iluzi“. Ale dnes jsem starší a poznal jsem osobně lidi, kteří nejen že chápou diverzifikaci (napsat knihu je investičně dobré, natočit školení na udemy taky), ale taky mají prostě chuť se potkávat s ostatními obchodníky a nedejbože si osobně „honit ego“ tím, že dokážou něco funkčního předávat a nemusí se za to sami před sebou stydět.

  Třeba když jsem viděl jistého P.M. vydělat 600E během řízení auta jedouce na výlet, pochopil jsem, že s ním netrávím – navíc příjemný – čas zbytečně :-)

  • admin napsal:

   Milane, je Ti 43 let, to ještě není tolik. A co, že PeMu vydělá v autě 600 éček, to přece neznamená, že Tě to naučí taky. Ale asi chápu, cos chtěl říct…

 13. papo napsal:

  Obchodovat při řízení auta není moc chytré, od toho člověka se neuč. :)

 14. jsem Z5 napsal:

  marketing má mnoho podob :-)

 15. Pingback: Hurá! 2016 je za námi a přežili jsme to | Akcie

 16. Kuba napsal:

  Admine tento článek jsem si po delší době dneska znovu přečetl a musím teda říct, že je to jeden z nejlepších článků tady. Tak pravdivý a po několika letech od zveřejnění stále aktuální… :-)

 17. Pingback: R.I.P. winpes.cz – FinancialHacker.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.