Jak začít investovat? Častá a špatná otázka!

zmatenecOsobně si nemyslím, že bych byl nějaký investiční guru, takže moje postřehy prosím berte s rezervou. Na druhou stranu se mi často stává, že se na mě obracejí lidé se stále stejným dotazem – JAK začít investovat. Takle otázka je pochopitelná, logická, a naprosto špatně položená. Dneska se Vám v tomto článku pokusím vysvětlit proč je to celé špatně – a taky jak se ptát lépe.

JAK začít investovat?

Typicky tazatel už něco pročetl, možná navštívil nějaký ten kurz, možná zná někoho „komu to sype“ a tak by TO chtěl taky vyzkoušet. Jenže kde začít? Samostudiem? Pronájmem nějakého systému? Otevřením účtu u brokera? Šprtáním indikátorů? Sledováním fundamentů? Zaplacením kouče?

Kdepak, všechno špatně. Takový člověk se podobá námořníkovi, který se po nalodění ze všeho nejdřív zajímá o to, jak napnout plachty. Přičemž neví, kam pluje a neví, že je na parníku, který žádné plachty ani nemá.

Pokládáním otázek ve špatném pořadí se nic rozumného nevybuduje. Tudy cesta nevede. Jestliže máte nějakého takového nováčka ve svém okolí, nebo se sami na tuhle věc ptáte, zastavte se. Existují totiž dvě otázky, které je potřeba si položit ještě mnohem dřív. Ty správné otázky.

Ty správné otázky?

Správné otázky jsou podle mě dvě:

PROČ začít investovat?

Důvodů mohou být tuny – od zajištění sebe sama, případně rodiny, přes touhu něco si dokázat až třeba po prestiž, kterou takové investování nabízí v očích ostatních. Chápete přitom, že ptát se „proč to dělám“ je mnohem důležitější a prvořadější než „jak to dělám“?

Zažil jsem situaci, kdy investor začal s burzou, protože se s někým vsadil, že to dokáže. Shledávám tento důvod lehce pitomým.

Tohle tedy souvisí s investičními cíli; něco o tom jsme již na WinPsu psali, tak třeba:

a je možné, že o tom ještě něco v budoucnu napíšeme. Ta druhá správná otázka zní:

S ČÍM začít investovat?

… přece s penězi, ne? Ale to není tak úplně všechno. Peníze mohou být malé nebo velké; vlastní, rodinné nebo cizí. Kromě peněz je potřeba počítat taky s časem (který buď je nebo není) a s emocemi, obzvláště pokud jsou do hry zapojeny peníze veliké a cizí.

A čas je samostatná kapitola. Stát se úspěšným investorem vyžaduje čas. Asi tak 6-8 let, co jsem vypozoroval. S menším množstvím času k dispozici do toho prostě nemá smysl jít. To už jsou lepší ty půjčkové portály a spokojit se s 12% ročně.

Závěr?

Takže na otázku „jak začít investovat“ podle mě existuje jediná rozumná odpověď: „Jsi moc napřed, nejdřív se zastav a přemýšlej PROČ a s ČÍM“.

Máte / měli jste to také tak?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.