Jak vybírat a obchodovat akcie s delší dobou držení

Stock-OptionsBrokeři by byli rádi, kdybychom jim každý den nechali pár set dolarů na poplatcích. Prodavači školení by byli rádi, kdybychom jim nechali pár set dolarů na platbách za školení, a potom kdybychom obchodovali u jimi doporučených brokerů. Celé je to pěkně nastavené na styl “obchoduj častěji – vyděláš více”. Ale ona to nemusí být úplně pravda. V sérii článků se Vám pokusím ukázat, jak se dá připravit akciový obchod s 10% růstovým potenciálem.Jako ukázkovou akcii jsem si vybral Pfizer, čistě proto, že se mi to na něm bude hezky ukazovat. Tento díl článku připravuji 15.1.2014 a v horizontu cca čtvrt roku se pokusím napsat vždy další díl.

Co nejdřív

Při dlouhodobějším investování je nejdřív potřeba si zodpovědět otázku, proč chci investovat právě do této akcie. Já bych – je to jen příklad – viděl jako dobrý důvod třeba to, že Pfizer je farmaceutická firma a tím pádem se věnuje oboru, který řeší jednu ze základních lidských potřeb – zdraví. To je při posuzování investice vždy výhoda.

Dále je dobré se podívat na stránky společnosti, které ideálně budou i v češtině. Na stránkách významnějších společností bude sekce pro investory.

Dále je dobré se podívat, jaké má firma “nejbližší” konkurenty a jak moc je na trhu významná. Pokud je to typická firma v nějakém sektoru, což Pfizer skutečně je, může být dobrý nápad podívat se na největší sektorový exchange-traded fund. Naše firma by v něm měla být a ideálně by měla mít nějakou významnější pozici v portfoliu. Zde vidíme, že Pfizer je hned na druhém místě co do objemu ve fondu XLV (health care).

Objem obchodu

Druhá věc, nad kterou bude třeba se zamyslet je, kolik akcií dané firmy bychom chtěli koupit a držet. To je samozřejmě záležitost správy peněz, o kterou v tomto článku ani tak nejde. Pro jednoduchost předpokládejme, že bychom chtěli zobchodovat 1000 akcií Pfizeru.

Dividendy

Ačkoliv to není nezbytné nutné pro kvalitní investici, je dobré se podívat, zda firma vyplácí nějaké dividendy, a pokud ano, tak jak často. Pfizer vyplácí čtvrtletní dividendy. Typicky vždy začátkem února, května, srpna a listopadu. Loňské dividendy byly ve výši 0.24 USD na akcii a kvartál. Při držení plánovaného počtu 1000 kusů akcií by byla dividenda 0.24 * 4 * 1000 = 960 USD. To je zajímavé, protože pokud by se akcie obchodovala za rok za stejnou cenu, pak bychom jen na dividendách získali asi třetinu plánovaného zisku.

Opce

Bývá moudré se přesvědčit, zda má akcie opce. Pfizer opce má. Navíc se obchodují v docela velkých objemech, což znamená, že pro typické opce nebude problém najít na trhu protistranu. Opce v některých strategiích určitě použijeme.

Cíle

Jak bylo řečeno výše, očekáváme zhodnocení 10% z 1000 ks akcií, které se v době psaní tohoto článku obchodovaly přesně za 31 USD. Neboli očekáváme zhodnocení investice v celkové výši 31 USD * 1000 akcií = 31000 USD a z toho 10% činí 3100 USD.

Plánování obchodu

Osobně začínám vždy pohledem na pětiletý graf s týdenními bary, do kterého zakreslím nejvyšší a nejnižší ceny. Ten vypadá takto:

pfe-5let

V uplynulých letech se cena akcie pohybovala mezi 14 a 31 USD, a to typicky směrem nahoru.

Dále se dívám na roční graf s denními bary, a opět zakreslím nejvyšší a nejnižší ceny. To by vypadalo takto:

pfe-1rok

Tady už je jasněji, cena se pohybuje mezi 27 USD a 31 USD, přičemž v době psaní tohoto článku byla právě na té horní hranici.

Volba instrumentu a strategie

Nejjednodušší strategie je jít a koupit 1000 akcií za 31 USD. Pokud bychom chtěli dosáhnout 10% zhodnocení a dividendy by byly stejné jako vloni, znamenalo by to, že potřebujeme 3100 USD zisku, ale 960 USD obdržíme na dividendách, čili by nám stačilo, kdyby akcie “poskočila” na cenu 33.14 USD. Tam, jak je z grafu vidět, cena ještě nikdy nebyla, tudíž tato strategie může vyjít a nemusí.

Druhá – o něco lepší – strategie spočívá v rozdělení kapitálu a nákupech “po částech” při poklesu. Dejme tomu, že bychom kapitál rozdělili na 4 díly, a kupovali 1 díl za 31 USD, další díl za 30 USD, další za 29 USD a poslední za 28 USD. Tohle pochopitelně funguje pouze tehdy, pokud akcie zlevní na cenu, za níž chceme dokupovat. Tohle už je celkem realistický scénář, protože akcie na těchto cenách v uplynulém čtvrtletí skutečně byla, takže je šance, že se tam zase vrátí. Průměrně by nás akcie vyšla na 29.50 a tedy podstatně levněji než dnes. Ale čekali bychom.

Třetí strategie spočívá v nákupu call opce. Pokud máme důvod věřit, že akcie dosáhne v nějaké době (například do konce března) ceny 33 USD, pak si můžu koupit opce s dubnovou expirací na ceně 31 USD, a pokud cena koncem března bude skutečně 33 USD, tyto opce uplatním, získám tak 1000 akcií za cenu 31 USD a rázem budu mít jak akcie, tak i zisk. To sice zní velice dobře, ale má to tři háčky. Jednak propásnu únorovou dividendu, jednak ta opce mě bude něco stát a za třetí, nemusí to vyjít. V době psaní článku stojí dubnová CALL opce na Pfizer 90 USD a potřebuji jich 10. Jinými slovy: Pro potenciální zisk 2000 USD musím předem zaplatit 900 USD, přijít o dividendu  240 USD a ještě doufat, že to vyjde. Tuto strategii je samozřejmě možné zobchodovat, pokud by se opce zlevnila. Momentálně to ovšem zajímavé není. Pro nezasvěcené – nákupem opce si kupuji právo kdykoliv nakoupit podkladové aktivum až do doby expirace za cenu strike opce.

Čtvrtá strategie spočívá v nákupu akcie a zároveň v prodeji opce a jmenuje se covered call. V takovém případě bych nakoupil 1000 ks akcií za 31 USD, a zároveň bych vypsal opci (například dubnovou) na ceně 33 USD. Tím získám při deseti opcích okamžitě 270 USD. Pokud by při expiraci opce byla cena akcie Pfizeru 33 USD nebo výše, získám za akcie 2000 USD (1000 * (33-31)) plus za opci 270 USD + za čtvrtletní dividendu z kraje února 240 USD, což je 2510 USD. Což sice nesplní cíl 3100 USD, na druhou stranu obchod skončí se ziskem už po čtvrt roce a může být tedy v průběhu roku několikrát zopakován. Pokud by po čtvrt roce byla cena akcie níže, mohu si akcii ponechat a vypsat další opce, celkem tedy až 4 x do roka. Nevýhodou této strategie je omezený zisk.

Pátá strategie spočívá v tom, že budu sedět a čekat, až akcie trochu poklesne v ceně. Řekněme, že na 30 USD. Pfizer se obchodoval za 30 USD zhruba před měsícem, takže takové čekání může být docela nuda, ale občas se to vyplatí. Logika je jasná: Při nižší vstupní ceně budu moci snáze dosáhnout svých cílů, nebo jich budu moci dosáhnout dřív.

Šestá strategie je moje nejoblíbenější. Je to varianta strategie páté (tedy sedět a nic nedělat) s drobnou modifikací – dostanu za to zaplaceno. Spočívá to ve výpisu PUT opce. Pro mě by to tedy znamenalo třeba 10 PUT opcí na strike 30 USD s expirací v únoru. Za to dostanu při deseti opcích 360 USD a povinnost koupit akcie za 30 USD kdykoliv během platnosti opce. Čili, pokud se opce bude prodávat za 30 USD a méně ode dneška do poloviny února, zůstane mi 360 USD a balík 1000 akcií (Ovšem levnějších o celkem 1000 USD než kdybych je koupil dneska za 31 USD za kus). Pokud se bude prodávat dráže, pak mohu výpis zopakovat a inkasovat tak další prémium. Akademická otázka je, zda je pro mě lepší inkasovat 360 USD prémium, nebo 240 USD dividendu, protože obojí v tomto případě nejspíš nedostanu. Ale to už je rozhodnutí každého z nás.

Pro účely pokračování článku předpokládejme, že jsem vypsal 5 opcí na strike 30 s expirací 22. února za 36 USD, tedy celkem za 180 USD a druhou polovinu kapitálu nechávám zatím k dispozici pro další vývoj situace.

Ostatní články tohoto seriálu

 1. Delší doba držení–12. díl (17.1.2015)
 2. Delší doba držení–11. díl (28.11.2014)
 3. Delší doba držení–10. díl (22.11.2014)
 4. Delší doba držení–9. díl (7.10.2014)
 5. Delší doba držení–8. díl (24.8.2014)
 6. Delší doba držení-7. díl (2.8.2014)
 7. Delší doba držení–6. díl (30.7.2014)
 8. Delší doba držení–5. díl (22.6.2014)
 9. Delší doba držení–4. díl (8.5.2014)
 10. Delší doba držení - 3. díl (11.4.2014)
 11. Delší doba držení–druhý díl (18.1.2014)
 12. Jak vybírat a obchodovat akcie s delší dobou držení (15.1.2014)
Příspěvek byl publikován v rubrice Co používáme se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 komentářů: Jak vybírat a obchodovat akcie s delší dobou držení

 1. Pingback: Zásady pro tvorbu dlouhodobého portfolia akcií | Akcie

 2. Pingback: Často kladené otázky | Akcie

 3. Pingback: Co dělat s účtem o velikosti 10000 USD | Akcie

 4. Jirka napsal:

  Zdravím admine,
  nějakou chvíli si už pohrávám s myšlenkou začít tento styl obchodování, tj. vypsat PUT, případný rollout/přiřazení, Covered CALL apod. Zajímalo by mě, kdy opce vypisuješ? Zadáš večer po uzavření trhu příkaz na výpis následující den, nebo vypisuješ podle aktuálních pohybů v průběhu dne?

  Děkuju,

  Jirka

  • admin napsal:

   No, já se snažím ke konci obchodní seance, řekněme poslední půlhodinu. Ale pokud obchoduješ s dostatečným horizontem (tříměsíční opce a delší) tak je to vlastně úplně jedno.

 5. Pingback: Dá se vydělávat na opcích? | Akcie

 6. Pingback: První měsíc algoritmického obchodování a cesta k pasivnímu příjmu | Jan Jůna

 7. Pingback: Opční obchodování – první krůčky | Jan Jůna

 8. Martin napsal:

  Zdravim,

  vsimol som si, ze na grafoch je tiez vykreslena technicka analyza (SMA 200, SMA 5). Je to nahoda alebo na nu tiez pri rozhodovani prihliadate?

  Dakujem

 9. Martin napsal:

  Este by ma zaujimalo:

  Ako zistujetes ci je premium pre vypisanie opcie dostatocne? Na aku vzdialenu cenu opciu vypisat? V seriali je, ze na PFE PUT si nevypisoval pod 30. Ako si si urcil 30?. Existuje nejaky idealny pomer medzi cenou akcii a premiom za ktore opcie vypisat? Za kolko minimalne vypisat KO alebo inu PUT/CALL opciu?

  • admin napsal:

   v článku je napsáno: „pro mě by to tedy znamenalo třeba 10 PUT opcí na strike 30 USD “ a to znamená, že

   * prémium musí být dostatečné, aby zaplatilo náklady na pořízení opce a zbyl mi nějaký smysluplný peníz, a

   * je to samozřejmě taky otázka osobních preferencí.

   Dočti prosím celý seriál, některé věci jsou vysvětlovány z více úhlů pohledu…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.