Jak se píše WinPes

1469523119_Pencil3V dnešním lehkém letním počteníčku se Vám svěřím s určitými postřehy ze zákulisí. Povíme si, jak se píše a administruje WinPes. Kolem takového blogu je spousta práce, a pokud to má k něčemu vypadat a má to někdo číst, tak je potřeba se do práce pořádně pustit. Blogovat o akciích jsem začal v březnu 2012, našemu psovi je tedy asi 4,5 roku a je s ním někdy docela sranda.

Proč někdo začne blogovat?

Já myslím, že blogy nejsou pro každého, a ostatně v dnešní době už jsou v mnoha oblastech překonané sociálními sítěmi. Nicméně zrovna u investic mi příležitostné zapisování postřehů smysl dává. Tak či tak, důvody proč jsem začal psát WinPsa byly (bez ladu a skladu) tyhle:

 • touha se podělit o zkušenosti
 • zapsat některé věci sám pro sebe, ať to pak nehledám
 • z hecu
 • neutuchající víra, že dokážu přivzdělat svoje spoluobčany
 • a samozřejmě naivita, že to někdo bude číst

Na druhou stranu jsem už od začátku věděl, že WinPes nemá být výdělečný (což se mu báječně daří). Co je tedy potřeba při psaní blogu řešit?

Spam, hlavně komentářový

Když jsem založil blog, byl největším problémem kupodivu komentářový spam. Nejprve jsem komentáře schvaloval ručně, což ale není to pravé ořechové. Teprve později jsem nasadil Aksimet, který si s tím dokáže jakž takž poradit. Dodneška to ale není legrace, protože občas mi do spamu vletí regulérní komentář a to je veliká škoda.

Pak byl taky veliký problém, co si vzpomínám, že antispamový filtr bylo potřeba naučit odmazávat příspěvky Ladislava Konečného, protože jazyk použitý v komentáři byl chybně detekován jako čeština a procházelo mi to až na blog ;-)

V tuhle chvíli je myslím se spamem dobojováno, měsíčně mám ke schválení asi tak 15 komentářů a to se dá. Těch 15 jsou i tak spamy, ale už to jde prohlédnout a odmazat růčo.

Reklama

Je vize, že na WinPsu reklama nemá být. Ono se tomu samozřejmě úplně nedá vyhnout, když člověk mluví o tom, co používá. Já třeba používám nebo používal z brokerů, nástrojů, software a služeb minimálně následující:

 • Broker –  Interactive Brokers
 • Broker – Patria
 • Data – IQFeed
 • Software – XLQ
 • Software – RightEdge
 • Služby – TransferWise
 • Služby – CurrencyFair
 • P2P – SavingStream
 • P2P – Mintos
 • P2P – Twino
 • P2P – Bondora
 • Banky – FIO

a je dost možné, že jsem na něco zapomněl. Pokud by tyhle firmy, služby a produkty nebyly na blogu zmíněny jmenovitě, tak by to nebylo ono. Reklama tu ale není v tom smyslu, že tyhle služby nedoporučuji, nelinkuji, nedělám affiliate, „tell-a-friend“, prostě od žádné z uvedených firem jsem nedostal a nedostanu žádné peníze na/za reklamu, doporučení, přivedení nového zákazníka ani za nic jiného.

Tohle umožňuje blogu absolutní nezávislost, a pokud se jakýkoliv produkt nebo služba třeba změní či zhorší, nemám pak problém o tom napsat (viz například Bondora).

Boj s blbci

Dalším rysem blogování je boj s blbci, kdy komentář není technicky spam, ale píše jej blb. Moje chyba byla v přesvědčení, že podobný boj lze vyhrát – bohužel nelze, neb blbci tu byli, jsou a budou.

Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist. – Albert Einstein

Párkrát jsem se snažil na blbé komentáře nějak argumentovat, nakonec jsem to ale vzdal a nechal je být. Čili občas si v komentářích pěkně počtete.

Abych to vysvětlil – mě nevadí, když má někdo jiný názor než já, to je v pořádku. Je ale potřeba, aby takový názor měl hlavu a patu, aby to nebyl pubescentní výkřik a aby to nepsal troll. No, občas se stane, poslední dobou však v komentářích vystupují spíše inteligentní lidé a blbcům patří veliký dík za to, že se stáhli jinam.

Cenzura

Pamatuju si, že přesně třikrát jsem tady na blogu sáhl k cenzuře a komentář smazal. Jednou proto, že už komentování pod článkem nemělo větší význam, podruhé proto, že komentář byl sprostý a potřetí tuším proto, že ho psal Mertin Koupáček ;-). Upřímně řečeno cenzura by být neměla, když ale ono to občas fakt svádí. Doufám tedy, že diskutující nemají pocit, že bych je tu nějak omezoval.

Protože do hlavičky komentáře lze dát odkaz na webovou stránku, stane se občas, že to někdo využije a odkáže na svůj blog, stránky, službu či produkt. Obecně to nevadí, pokud jsou ale stránky komerční, pochybné či jinak závadné, link z komentáře odstraním (přičemž komentář samotný nechávám). Tohle se stává málokdy, ale může k tomu dojít.

Slepé uličky

Průkopníkem slepých uliček byl samozřejmě Jára Cimrman, ale WinPes mu směle konkuruje. Bylo několik věcí, které se nepovedly. Tak například jsem v rámci strategie „90%“ zobrazoval na webu ON-LINE data ohledně otevřených pozic, kandidáty na dokoupení a potom taky stavy účtů. Většinu těch věcí už nedělám nebo dělám se zpožděním, protože se zjistilo, že někteří používají WinPsa jen jako zdroj levných burzovních dat (jakože zadarmo).

Moc nefungovaly ani pokusy přitáhnout na WinPsa další autory, ačkoliv pár externích článků tady je. Nevím proč, ale dodneška mi přijde lepší, aby si psal každý blog sám za sebe a pak se můžeme prolinkovat.

A konečně se dosud nepovedlo dostat WinPsa do povědomí širší investorské veřejnosti, ačkoliv tohle možná není až tak úplně slepá ulička. Je tu prostě pár desítek lidí, co to čtou, ale masové to nebude.

Návštěvnost

Z logiky věci má WinPes spíše stálou základnu čtenářů, která se zvolna rozšiřije, než že by sem chodily desítky nových lidí denně. Na hlavní stránce dole vpravo je počítadlo přístupů s tím, že v době psaní článku mi ukazuje 244 unikátních nívštěvníků za posledních 24 hodin. Pokud je to pravda, je to dost. Jsme taky na TopListu.

toplistTaky mám účet na google analytics, údaje jsou v podstatě velice podobné těm z TopListu, jen jsou samozřejmě mnohem podrobnější.

SEO

Optimalizace pro vyhledávače je něco, čemu jsem nikdy nevěřil. Nicméně, na frázi „AOS akcie“ jsme stále první na google i na seznam.cz, na frázi „blog o akciích“ jsme rovněž první na google i seznamu a to je moc dobře, protože kdybychom tam jako první nebyli, byl by tam Hísek ;-)

Ale prostě se ukazuje, že aby byla šance na umístění ve vyhledávačích, je třeba mít hlavně obsah, nikoliv optimalizaci pro vyhledávače. Obsah nějaký máme, kvalitu ať posoudí čtenáři, ale články tu jsou.

Technicky

Technicky není blog žádná sláva. WordPress, pod tím Linux, Apache, MySQL a PHP. Grafika nic moc, když já už si ale na to tak nějak zvykl. Myslím, že kdyby byla soutěž o nejhezčí český blog, obsadili bychom poslední místo.

Mě to ale moc nevadí, pro mě byly vždy na prvním místě informace a až potom eventuálně grafika a design. Blog stejně nemá prodávat, tak co.

Náklady

Lidi se mě často ptají, kolik času blogováním strávím a jak je to s náklady. Dnes už nebloguji tokli jako dřív, čili když budeme počítat 3 hodiny na 1 článek (zahrnuje psaní, korekci, publikování, odpovídání na komentáře a režii a většinou to zabere víc než 3 hodiny, ale ať), pak 206 publikovaných článků znamená asi 620 hodin času. Svůj čas si cením na 500,- Kč na hodinu, čili hodnota blogu pro mě je zhruba kolem 310000,- Kč. Náklady na server jsou minimální, protože na něm běží i další projekty, které ho zaplatí.

Jinými slovy, psaní blogu je koníček s vedlejším finančním prodělkem.

Dary

Na hlavní stránce blogu dole vpravo je možnost darovat nějakou částku pomocí PayPal, lidi to překvapivě často využívají. Celkem jsme na darech obdrželi 272 USD (za celou historii); jak jsem slíbil, dary jsou využívány na provoz systémů pro distribuované výpočty v systému BOINC.

Tolik tedy k dnešníku trochu delšímu článku, pokud se chcete na něco zeptat, tak šup s tím do diskuse pod článek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: Jak se píše WinPes

 1. PetrS napsal:

  Cenzura se mi nelíbí, ale respekt ;) Já třeba komentáře nemám vůbec, právě kvůli tomu času. Na druhou stranu moc seriózních českých webů s nějakou diskuzí o akciích není, takže to oceňuji.

  • admin napsal:

   Cenzura je obecný problém, protože ji nejde udělat … spravedlivě. Tudíž buď poškodím sebe, nebo komentátora, nebo čtenáře. Já se v tom snažím balancovat jak nejlíp umím; snad se nedostanu do řečí ve smyslu „na winpes nepiš, tam je cenzura“ ;-)

   • PetrS napsal:

    Tomu se asi nevyhnete. Jak říkáte, to je problém cenzury, vždy někoho poškodí.
    Můžu jen doplnit, co jsem viděl u některých autorů, které sleduji. Řeší pouze dvě věci.
    1/ Nesouvisející bloky textů například s odkazy na reklamy a podobně (nevadí jim reklama, pokud text okolo ní dává smysl, takové ty jak vkládají boti).
    2/ Tapetování.

    Ono stejně pokud budou mít všichni v hlavičkách svůj blog/web. Tak to za chvíli nikomu nepřijde, než když to budete selektovat na komerční/nekomerční. Nikoho to koupit něco nenutí. Výhodou je dle mne, že tím nemusíte pak trávit čas, můžete tak narazit na zajímavý blog (i komerční), budete vědět s kým diskutujete (ve většině případů).

    Nicméně chápu, že jste již v nějakých kolejích. Důležité je, aby to sedělo Vám.

 2. jsem Z5 napsal:

  Děkuji za článek, někdy mám pokušení si taky udělat blog a tak se tento mini souhrn hodí pro přečtení .

 3. Clay napsal:

  Už dlouho mi vrtá hlavou jedna věc – proč vlastně „WinPes“? Je v tom nějakej skrytej význam? :)

 4. Pjot napsal:

  Před pár měsíci jsem tvůj blog objevil a líbí se mi. Občas ho zkontroluju jestli jsi nepřidal nový článek. Informační hodnota je veliká.
  Máš admine nějaké blogy, které třeba občas sleduješ a můžeš doporučit? Díky a hodně zdaru ;)

  • Honza napsal:

   Pod to bych se podepsal. Nějaké zdroje informací/studií ze zahraničí pro inspiraci? Ať už to jsou akcie, etf, p2p….možná námět na nový článek? :) Sám sleduji především tento blog. H.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.