Jak “měřit” trh

Často slyšíme vyjádření typu “akcie dnes posílily v průměru o jedno procento”, nebo “za poslední týden trh ztratil přes 3%”. Co to znamená?

Jen na amerických trzích se denně obchoduje s akciemi několika tisíc firem, takže jak asi tušíte, výše uvedená vyjádření se vztahují na jakýsi průměr. Už dávno někoho napadlo, že chování trhu by se mělo poměřovat chováním jeho významných představitelů, a tak vznikly akciové indexy. Ty celkem reprezentativně odrážejí chování trhu jakožto celku a dávají tak investorům rychlý přehled o tom, v jakém rozpoložení se právě trhy nacházejí. Z hlediska amerických trhů se vyplatí znát tyto tři indexy:

S&P 500

Index S&P 500 odráží “zprůměrovanou” cenu 500 nevýznamnějších amerických firem. Podrobnosti viz zde. Do indexu patří titáni jako je např. firma General Electric (GE) nebo Johnson & Johnson (JNJ).

NASDAQ 100

Index NASDAQ 100 odráží “zprůměrovanou” cenu 100 největších domácích a zahraničních firem obchodovaných na americké burze NASDAQ. Jedná se převážně o technologické akcie, jako je např. Apple, Microsoft nebo Seagate. Podrobnosti viz zde.

DJIA

DJIA znamená “Dow Jones Industrial Average” a je to jeden z nejstarších amerických indexů. Stručně řečeno, měří výkonnost 30 nejvíce obchodovaných amerických společností. Podrobnosti o něm je možné najít například tady.

Investor tedy může napodobit zisky (a ztráty) indexu tak, že si koupí odpovídající počty jednotlivých akcií z tohoto indexu. Jenomže to je velice nákladné – vždyť jen v případě indexu DJIA by to znamenalo koupit 30 akcií, v případě NASDAQ 100 akcií a v případě S&P dokonce 500 akcií. Existují tedy tzv. akciové fondy, neboli indexové akcie, kde postačí koupit jednu “akcii” a tato akcie v sobě “obsahuje” všechny komponenty indexu a navenek se chová jako tento index. Těmto indexovým akciím se rovněž říká “Exchange traded funds” (více zde), neboli ve zkratce ETF. Můžete si tedy zapamatovat názvy těchto “indexových”  akcií:

IndexIndexová akcie (ETF)
S&P 500SPY
NASDAQ 100QQQ
DJIADIA

Obchodování ETF SPY, QQQ a DIA patří k základním investičním akciovým strategiím a je třeba je znát.

Příklad

Z nějakého důvodu jste například koncem roku 2011 mohli předpokládat, že americkým akciím se bude v prvním čtvrtletí dobře dařit – ale přesně jste nevěděli kterým akciím se bude dařit konkrétně. Rozhodli jste se proto k 3.1.2012 koupit “indexovou akcii” SPY a profitovat tak případně na “průměrném” pohybu 500 nejvýznamnějších akcií. V takovém případě jste nakoupili akcii SPY 3.1.202 za cenu 127,50 USD, abyste ji po skončení čtvrtletí prodali 2.4.2012 za 141,80 USD, což představuje hrubý zisk ve výši 11,2%.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dlouhodobé investování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.