Jak je to s těmi ETFky?

etfK napsání tohoto článku mě částečně postrčil dotaz čtenáře “JJ” na našem blogu, částečně jsem měl rozepsaný článek na toto téma už delší dobu, takže super, že se to nějak sešlo. V původním dotazu (který doporučuji přečíst) byl v zásadě tazatel na vážkách, zda by měl investovat do amerických či evropských ETF.

Největší současný problém amerických ETF

Než to začnu nějak systematičtěji rozebírat, uvedu (jak mnozí vědí), že největší současný problém ETF z USA je … naše drahá Evropská unie.

Pokud si například jako klient brokera “Interactive Brokers” otevřu v platformě stránku a napíšu do ní ticker “SPY” (nebo téměř jakékoliv jiné ETF), uvítá mě následující obrázek:

nelze

Prostě a jednoduše, americké ETF si běžný Evropan v současné době nekoupí. Tečka. Proč? Nápověda vede na tento odkaz, více je k tomu ještě tady a když to celé zjednodušíme, pak by se to dalo popsat asi těmito slovy:

  1. EU reguluje kde co, takže v lednu 2018 začala platit regulace Packaged Retail Investment & Insurance (PRIIP), která má chránit prosté občany obchodující cenné papíry. Tedy prosté občany ze zemí EU.
  2. Součástí ochrany je potom to, že EU rozhodla, že občané, aby si mohli koupit určité druhy cenných papírů, musejí mít předtím, než si tento cenný papír koupí, k dispozici od emitenta tohoto cenného papíru tzv. “KID”, neboli klíčový informační dokument. Více třeba zde.
  3. Tato povinnost se vztahuje mimo jiné i na americká ETF.
  4. Amíci se na to vybodli a dokumenty ke svým produktům převážně nedodali. Respektive nedodali je k většině hodně obchodovaných ETF.
  5. Tudíž brokeři museli Evropanům jaksi plošně zakázat kupovat přes ně lidem z EU tyto produkty, které příslušný “papír” požadovaný Unií nemají k dispozici.
  6. A proto si Evropané americké ETF (a některé jiné burzovně obchodované produkty – hlavně deriváty) v současné době nemohou koupit.

K tématu je na řadě serverů k přečtení docela rozsáhlá diskuse, třeba tady.

Kupovat ETF z Evropy?

Osobně s evropskými ETF fondy zkušenost nemám, takže snad poradí někdo v diskusi pod článkem. Uvedu ale dvě zřejmé skutečnosti:

  1. Ať už si Čech koupí evropské nebo americké ETF, bude muset řešit měnové zajištění, resp. pokud ho řešit nebude, pak bude vystaven kurzovému riziku.
  2. Americká ETFka budou mít násobně větší tržní kapitalizaci než ta evropská, tudíž budou mít násobně vyšší likviditu. Tak to prostě je.

Na druhou stranu ETF sledující široké indexy (ať už americké nebo světové) budou mít navzájem minimální odchylky, takže to asi nakonec vyjde skoro nastejno.

Varianty, nebo jiné možnosti?

Well, pro tazatele nakonec nemusí být “robo-advisory” služby typu portu až tak špatnou volbou. (Portu konkrétně hodnotili například Finlordi a nedopadlo to tak zle).

Poradili byste něco jiného / dalšího?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 komentářů: Jak je to s těmi ETFky?

 1. Ruth napsal:

  Nechci se nějak dotknout autora blogu, ale propagovat Finlorda, který v rámci affiliate programu propaguje „Portu“ s 1 % ročním poplatkem mi nepříjde zrovna dvakrát košer. Zvlášť v situaci, kdy existují dostupné alternativy s výrazně nižšími poplatky na americké ETF. V rámci svého „koše“ služeb propaguje Finlord vše od P2P, přes kvazi fondy a asi by propagoval i dluhopisy podniku na samoobslužné pračky v Horní Dolní, kdyby k tomu dostal příležitost. Byť nechci snižovat kvalitu jeho příspěvků, ani frekvenci s kterou je schopen publikovat nový obsah, je třeba brát mnoho z jeho příspěvků s velkou rezervou, jinak se pomalu řadíte k dalším obchodníkům s deštěm po vzoru Nesnídala s Podhajským (i tak díky aspoň za ně, jinak by česká scéna asi ještě stále zůstala omezena na stavební spoření, investiční životní pojištění a podobně nesmyslné produkty pro finančně negramotný národ).

  Ale zpět k věci, u nejlikvidnější ETF na S&P 500, které je pro evropské retailové investory už více než rok nedostupné, díky skvělé EU, činí roční poplatek 0.05 %.

  Proto, pokud nechce tazatel nic řešit, zůstal bych u evropského ETF trackujícího SPY, třeba iShares Core S&P 500 UCITS, nebo podobné. U výše zmíněného ETF je roční poplatek 0.07 % a je dostupné přes IB i pro evropský retail.

  Další možností (kromě emigrace) je offshore firma založená mimo jurisdikci EU a nakupování ETF na SPY přímo přes ní, ovšem tady už to chce značnou míru erudice v oblasti daňové optimalizace a zvážit vše na základě dostupných variant nákladovou kalkulací.

  • admin napsal:

   Nepropaguju Finlordy ani nic jiného. Byla to prostě jen zmínka, stejně jako jsem zmínil Portu samotné. Já jsem zásadně proti reklamě na tomto blogu, nikdy tu žádná nebyla, není a nebude.

   iShares Core S&P 500 UCITS a spol. – to je dobrá rada.

   • Ruth napsal:

    Díky za ujištění, už jsem si říkal, jestli jste s Tomčiakem náhodou neuzavřeli pakt o spolupráci. ;-)

    Ještě drobný dodatek k Portu. Nenabízí špatné služby, ale pokud je vaší jedinou investiční strategií jednou měsíčně pravidelně přikoupit ETF na S&P 500, za rok vygenerujete zhruba 12 obchodů, při komisích u IB (Lynx) i s účty pod $100,000 se nedostanete přes $60 za rok, přičtěte 0.05 až 0.1 % poplatek za správu a zjistíte, že Portu se vám finančně vyplatí pouze při investičním portfoliu o celkovém objemu 6 až 8 tisíc USD, správa většího portfolia bude za těchto podmínek vždy výhodnější u IB.

    • admin napsal:

     Žádný pakt s Borisem ;-)

     U IB pozor na poplatek tuším 10 USD za „nečinnost“ eufemisticky nazvaný „Account Maintenance Fee“. If monthly commissions are less than USD 10,
     Standard Activity Fee = USD 10 – commissions.

     Při jednom obchodu měsíčně bude „Account Maintenance Fee“ 9 USD měsíčně, což je 108 USD ročně. Samozřejmě pro aktivního investora žádný problém, smahne prostě do toho nějakou tu opci, ale pro buy & hold typ investora to může představovat poplatek navíc.

     • Ruth napsal:

      Proto byl v závorce zprostředkovatel – Lynx, kde máte k dispozci stejné služby bez měsíčního poplatku za neaktivitu, to je snad věc za ty roky už obecně známá, nerad bych ji připomínal v každém druhém příspěvku týkajícím se IB. Lynx je pouhý affiliate IB, na komisích platíte krapet víc, ale odpadá platba za neaktivitu, platforma a infrastruktura je totožná s IB. Pak jste na výše uvedených nákladech.

    • Jiří Kocián napsal:

     Já jsem v podobné situaci jako tazatel, který je zmíněn za začátku článku. Sice už 6 let pravidelně „investuju“ – ale to jen posílám peníze do podílového fondu Active Invest u Conseq a pak C-quadrat. Štvou mě ale několika procentní manažerské poplatky. Ty tzv. aktivní fondy prostě prohrávají před indexy.
     Tak už dlouho uvažuju, že bych pravidelně nakupoval ETF přímo. Založil jsem si účet na IB a Degiru. IB jsem zrušil, protože takové objemy nebudu dosahovat, Degiro je pro mě přijatelnější. Každý nějak musí začít :)
     Konkrétně: na degiru jsou dokonce i některé ETF bez poplatků:

     https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/seznam-ETF-bez-poplatku.pdf

     Konkrétně jsem tam našel: IE0031442068 ISHARES S&P 500 EUR Euronext Amsterdam

     Když jsem pak hledal přímo v Degiru přímo „IE0031442068“, tak mi to našlo: http://cloud1.zoolz.co.uk/s-xGbOurdN
     http://cloud1.zoolz.co.uk/s-Dda3Agss

     Dle čeho se orientovat ? Na jaké burze obchodovat ? Podle kapitalizace = likvidity ? Dle obrázku se zřejmě v Amsterdamu kupuje za Eura, v Londýně za Libry nebo za dolary apod.. takže kurzové riziko, které se ale v dlouhodobém kupování a držení ztrácí na významu (i dle článků zde na fóru)…

     Chybí mi někde napsané praktické ukázky, jak kde a co koupit :)

     Díky za názory.

     • admin napsal:

      ETF sledující top 500 největších amerických podniků, nebo ETF sledující „svět“ (formou nákupu xxx nejvýznamnějších podniků světa a podobně) existují snad na každé významnější burze a jistě je budeš moci koupit jak v USD, tak v EUR, tak v GBP.

      Já bych než se rozhodnu udělal prostě být tebou poplatkový průzkum. Kolikrát chci nakoupit, jak moc mě budou stát poplatky a tak. Bude to vycházet hodně podobně a bude to mravenčí práce, ale konkrétněji asi nikdo neporadí.

     • Heinz napsal:

      díky autorovi za dobře načasovaný článek..taky to zrovna řeším. chci nakupovat na pravidelné frekvenci globální etf jako doplněk k tradingu.pro mě byl odrazový můstek v hledání např. tento článek:https://www.lynxbroker.cz/vzdelavani/jaka-etf-obchodovat-v-evrope/.
      Jiří Kocián: super info o Degiro.mám tam už dobu účet na nákup evropských akcií, kde je to levnější než u IB, tohodle jsem si ale nevšiml :) etf tedy budu kupovat tam…
      měnové riziko nehodlám řešit, ideální situace pro mě v současné chvíli neexistuje..
      mám portfolio opf u Conseq, kde to mám bez vstupního poplatku, ale mng. fee je jistota :)
      na oplátku malý tip: jestli máš Active Invest dynamický, tak TER je 2,74%p.a. .. velmi podobnou strategii má Conseq v penzijním programu Zenith, kde je to bez vstupního poplatku a státem regulované mnf. fee je max. 1% ..samozřejmě platí, kdyby jsi to měl dlouhodobě k důchodu.. když bych chtěl někde platit mng.fee, tak bych doporučil Conseq Akcie Nové Evropy – solidní alfa, beta i sharp..navíc portfolio manažer Martin Pavlík byl vyhodnocen jako 14. nejlepší prtflio man. na světě ..převod mezi fondy conseq máš bez poplatku a získal by jsi lepší výkonost(byť to není tak robustní jako Active Invest)..nedělám jim reklamu, sám teď půjdu v pravidelkách do etf, ale chtěl jsem Ti dobře poradit za to Degiro :)

      • Jiří Kocián napsal:

       Díky za info. Nastuduji si :)

      • Jiří Kocián napsal:

       Tak jsem zjistil, že už 6 let investuju pravidelně do fondu Active Invest dynamický a zároveň už skoro rok do penzijního programu Conseq Zenith :)
       Protože mám active invest zamýšlen až do důchodu, tak se mi to krásně dubluje.. musím vymyslet co s tím… díky za tip.

 2. torgar napsal:

  Nedavno jsem to resil a nasel jsem zajimavy clanek o tom, jak vybirat UCITS ETFka misto tech US ETF. Dovolim si sem dat link https://www.papucovyinvestor.sk/ako-zachranit-svoje-etf-portfolio/

 3. Myk napsal:

  A nebo se zaměřit místo ETF na investiční certifikáty, které jsou teda spíše ekvivalentem ETN než ETF, protože je emitují banky. Investiční certifikáty frčí hlavně v Německu, je jich přes 60 tisíc (dneska už asi možná i víc) a byl s nima úplně stejný problém, akorát z druhé strany: SEC požadoval, aby Amíci měli k dispozici schválené prospekty, emitenti na to prděli a prospekty SEC nedodávali, takže se certifikáty Amíkům nesměly nabízet.

  Ale najít ekvivalent běžných ETF v principu lze – existují indexové certifikáty, které trackují nějaký index, turbocertifikáty což jsou různě napákované indexy, warranty, což jsou v podstatě opce, akorát se přes ně dá investovat třeba na 1 akcii Goog místo opce na 100 ks, a spousta dalších konstrukcí jako např. když to během 2 let neprorazí nějakou bariéru dostanete prémii.

  Obchodují se na burze, u populárních velkých emisí je likvidita slušná, ale spready jsou vyšší než u ETF. Plus je tu riziko emitenta, když klekne emitent, kleknou i jeho certifikáty, jako u ETN. A nejvíc informací je samozřejmě v němčině, takže pro někoho to může být plus, pro většinu lidí mínus.

 4. jenda napsal:

  kromne portu existuje britsky https://etfmatic.com/ nebo slovensky finax

 5. bl napsal:

  Restrikce nákupu-prodeje ETF (např. SPY) u IB lze velmi snadno obejít nákupem/prodejem opcí. Mám to prakticky vyzkoušeno.

  Takže pokud, chcete opravdu nakoupit 100 kusů SPY, prodejte co nejkratší ITM PUT opci, budete přiřazeni a na účtu vám přistane 100 kusů SPY.

  Další možností je zůstat jen u těch opcí – koupě dlouhodobé (LEAP) CALL opce v penězích se dá považovat za ekvivalentní k držení akcií. A má to tu výhodu, že stačí menší kapitál.

  • mir+ napsal:

   ..jak píše bl, výpisem opcí. To jsem myslel že všichni víte.

  • Jakub napsal:

   No, ale koupit 100 ks SPY si málokdo může dovolit jednorázově, natož pravidelně.
   Portu umožňuje efektivně uplatňovat Dollar Cost Averaging metodu.

 6. Jiří napsal:

  Možná nejjednodušší možnost pro ty, co nejsou moc aktivní a skousnou 8-10 USD za obchod na archaické platformě je dostupnost amerických ETF přes Fio, kde je zatím nezařízli. Jinak díky za tipy ve článku i v komentářích – velmi podnětné.

 7. Jiří Kocián napsal:

  Dobrý den.
  Našel jsem si na Degiru zdarma ETF na S&P500 na Amsterdamské burze:

  IE0031442068 ISHARES S&P 500 EUR Euronext Amsterdam
  IE00B3XXRP09 VANGUARD S&P500 EUR Euronext Amsterdam

  Zeptám se jako laik a v tomto směru začátečník, kde se dají najít nějaké informace o daných ETF obchodovaných na dané burze? Přímo na Degiro jsem nic nenašel.
  Mám na mysli velikost fondu, délka jeho existence a likvidita.

  Díky za info.

  • admin napsal:

   Well, já mám třebas jako brokera Interactive brokers a pro podobné informace jdu sem:

   https://misc.interactivebrokers.com/cstools/contract_info/v3.10/index.php

   načež zadám do vyhledávání ISIN (což je to číslo co píšeš, např. „IE00B3XXRP09“ a ono mi to najde.

   • Jiří Kocián napsal:

    Děkuji za komentář.

    Informace, které potřebuju, jsem nakonec našel i na stránkách burzy:
    https://www.euronext.com/en/products/etfs/IE00B3XXRP09-XAMS
    https://www.euronext.com/en/products/etfs/IE00B3XXRP09-XAMS/market-information

    Půjdu cestou Vanguardu (vyšší turnover než iShares)… nikdy jsem samostatně přímo nenakupoval, takže zkusím. Musím si to osahat a dále studovat :)
    Díky!

    • Heinz napsal:

     mrkni na: http://www.morningstar.co.uk/uk/etfs/. tam si zadej etf a vyjede Ti k tomu info včetně ratingu Morningstar (5* znamená, že překonává 90% etf ve své kategorii)

     určitě doporučuju stránku justetf.com. – tam si můžeš taky najít info k etf a udělat si watchlist nebo portfolio..

     vybral jsem si u Degiro tyhle 2: Vanguard S&P 500 UCITS ETF, iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)

     držím palce

     • Jiří Kocián napsal:

      Děkuji za tipy,
      netušil jsem, že existují nějaké ratingy. Myslel jsem si, že když replikuje, tak prostě replikuje :)
      Musím si udělat nějakou tabulku, kde si shrnu všechna pro a proti..
      To justetf.com jsem už viděl, ale zatím jen okrajově. Pokud to má takové možnosti, musím prostudovat detailněji..
      Moje priority (není seřazeno dle důležitosti):
      1) nízký TER
      2) reinvestice dividend
      3) nejlépe investice zdarma přes Degiro (mohou ale i tak časem zpoplatnit). Pokud nebude zdarma, musím nakupovat méně často. Pokud zdarma, můžu zatím nakupovat na měsíční bázi. Pokud bude ETF zdarma, nebude mít zřejmě další uvedené výhody…
      4) velká likvidita, nízký spread, dostatečná velikost ETF
      5) nejlépe asi prostá replikace indexu

      Chybí něco, co bych měl porovnávat ?

      Díky za tipy.

      • admin napsal:

       Chybí ;-)

       kvalita, resp. kredibilita vydavatele, správce toho fondu. Ale jak správně píšeš, pokud je jediným cílem replikace indexu, pak moc není co řešit. Investiční společnosti samozřejmě nevydávají ETFka proto, aby někoho podvedly, nýbrž proto, aby vydělaly na poplatcích za nákup / prodej / správu.

       Reinvestici dividend zdaleka nemá každý fond. Tzv. DRIP ale umí každý lepší broker, prostě Ti za dividendy automaticky koupí nové akcie.

       • Jiří Kocián napsal:

        Super, díky. To jsem už zjistil, že reinvestice není tak častá….
        DRIP neznám, zjistím a poptám se :)
        Děkuji za tipy.

     • Jiří Kocián napsal:

      Ten Vanguard (ISIN IE00B3XXRP09) mám v hledáčku taky:
      https://www.euronext.com/en/products/etfs/IE00B3XXRP09-XAMS/market-information
      Na Degiru zdarma přes Amsterdamskou burzu, TER 0,09, vysoký turnover. Jediné, co mě viklá, je to čtvrtletní vyplácení dividend. Vyplácejí se zdaněné a nedochází tedy k jejich automatickému reinvestování… ale asi to oželím.. plusem je zase nákup zatím na Degiru zdarma, takže můžu nakupovat častěji za méně. Zatím to beru jako zaučování v přímém obchodu, takže se to hodí :)

      • Heinz napsal:

       přesně, to jsem taky zvažoval..vyhrály u mě vstupní poplatky a možnost pravidelné měsíční investice..jen škoda že to nejde investovat automaticky – u Degiro to chce nakoupit každý měsíc manuálně.

       Dívám se ještě kromě výše uvedeného na velikost etf (kolik má pod správou).

       • Jiří Kocián napsal:

        Jednou za měsíc koupit manuálně mi zatím asi vadit nebude. Když to nebude automaticky, tak si budu alespoň zdokonalovat disciplínu (prostě koupit a nekoukat na růst/pokles a nespekulovat :) ).

        Je to opravdu s těmi dividendami tak, jak jsem psal, že se budou připisovat na účet čtvrtletně již zdaněné ? Nikde jsem zatím jasnou formulaci nenašel (asi špatně hledám)..

        U Degiro jsem našel ohledně DRIPu jen toto:
        https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/Prehled_poplatku.pdf
        Volba výplaty dividend v akciích (pokud je nabízeno, na základě Best Effort Basis)
        7,50 € za dividendu

        Ale zatím nevím, zda je to DRIP :)…

        Ta velikost ETF je uvedena kde ? Pod čím hledat ?
        Díky za tipy.

 8. filio napsal:

  Zdravim
  zaujimalo by ma ako sa darilo 90tke v roku 2018
  budete o tom psat clanek? alebo aspon jednoducho v %!ake dosiahoa zhodnotenie a DD
  vdaka
  Filip

 9. nemozny napsal:

  (Rovněž) Offtopic
  1. Darovali jste někdy akcie 3. osobě? Myšleno osobě, která nemá kapitálový účet a ví o akciích, jen že existují. Teď jsem zkoumal, jak by se to dalo udělat, a zajímaly by mě zkušenosti. Bavím se o US, CZ mě nezajímá.
  2. Darovali jste (převedli?) někdy akcie 2. osobě – potomkům/partnerce/ovi? Jakým způsobem?
  Thanks for feedback

 10. Daniel napsal:

  Nie je všetko zlato čo sa blisti.
  To DeGiro nie je až tak zadarmo. Konkrétne keď nakupujete EU etf replikujuce SP500 raz mesačne(Commission free Etfs) síce neplatíte za nákup. Ale platite poplatok tzv. —>> DEGIRO Exchange Connection Fee 2019 (Euronext Amsterdam – EAM).
  Keď som to spočítal vychádza mi pri držaní etf viacej ako 5rokov poplatkovo výhodnejšie nakupovať EU ETF na SP500 u Lynx.
  No každý má vlastnú hlavu a vlastný prístup.

  • torgar napsal:

   Skutecne? Ten poplatek je mrzkych 2.50EUR za rok.
   Navic Degiro nekdy loni prevadel vsechny ucty z korun na EURa s tim je spojena konverze CZK->EUR a zpatky bez poplatku. Nevim jak je to pro nove otevrene ucty. Nicmene pro me to znamena, ze kazdy mesic muzu na Degiro poslat koruny, stredem prevest na EURa a bez poplatku nakoupit ETF.

   • Jiří Kocián napsal:

    Je používám pro převod měn zatím jen Revolut nebo Transferwise. Je konverze přímo na Degiru ještě výhodnější ?

 11. Jiří Kocián napsal:

  Minulý rok v lednu jsem výše popsal svou situaci s tím, že bych chtěl zkusit sám pravidelně investovat do ETF navázaného na SP500.. Tehdy jsem ještě nebyl přesvědčen o správnosti zahájení investování, nicméně nyní se situace dramaticky mění.
  Myslím, že ještě bude chvíli trvat než bude dno.. Je mi taky jasné, že z dlouhodobého hlediska se časování trhu nevyplácí atd. atd..
  Ale již teď je SP500 na 2400, vrchol byl skoro 3400. Něco mi říká, že bych mohl v těchto dobách jako nezkušený investor zkusit začít investovat :)
  Každý týden/dva týdny/měsíc pro vyrovnání kolísavosti zainvestovat když bude trh dole nemusí být na úvod špatná strategie…
  Jak to vidíte vy ? Díky za názory.

  • Supermuf napsal:

   Urcite bych jeste pockal, tohle rozhodne neni „zdrava ekonomika“ a lze ocekavat prudke pohyby dolu / nahoru.. Trump oficialne zacina hovorit o „koronavirove“ recesi a o normalizaci celeho stavu nekdy v lete.. (to sotva..). Vsichni vime ze koronavirus je jen spendlik ktery propichnul tuhle mega bublinu a FED uz vystrilel skoro vsechnu munici.. a verte mi.. prijde cas kdy zacnou s negative rates a s „direct asset purchases“… oni proste neprestanou valit fiat do systemu.. ted uz ne..

   • Jiří Kocián napsal:

    OK, děkuji za komentář. Je pravda, že bude záležet na USA, jak se s danou situací popasují a tam to teprve začíná.. vyčkávací taktika není špatná, en nárůst není obvykle po propadu tak rychlý, tak jde naskočit časem později :)

 12. Jiří Kocián napsal:

  Pořád se nějak neumím rozhodnout, zda na Degiru kupovat ETF bez poplatku, pravidelně, každý měsíc dokoupit, ale dostávat zdaněné dividendy:
  https://www.euronext.com/en/products/etfs/IE00B3XXRP09-XAMS
  Nebo raději dokupovat méně často, třeba jednou dvakrát ročně (jeden obchod by měl být za 2 Eur)
  https://www.euronext.com/en/products/etfs/IE00B5BMR087-XAMS
  Oba přístupy mají své výhody a nevýhody :(
  Pokud byste měli zajímavý tip na Degiru na ETF bez poplatku s reinvesticí dividend, tak dejte vědět :) díky.

  • Supermuf napsal:

   Až uděláš ~300 nákupů / dokupů / prodejů ročně jako s 90-tkou, přestaneš poplatky úplně řešit :)

   • Jiří Kocián napsal:

    Jo, máš pravdu, asi nad tím moc přemýšlím :-D
    Ale vy jste všichni profesionálové, já teprve investovat samostatně začínám, takže nechci dělat moc chyb a hned na začátku si to správně vše nastavit. Ikdyž si uvědomuju, že chybami, praktickými procesy a postupně se člověk učí :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.