Jak hodnotit výkonnost investiční strategie / AOS

moneyAsi to taky znáte: “Vloni jsem vydělal na akciích neuvěřitelných 20%”. To zní moc hezky, ne? Jak ale hodnotit, resp. porovnávat výkonnost nějaké investiční strategie? Je oněch 20% málo nebo hodně? To se dozvíme v dnešní krátké skoro až matematické úvaze ohledně výkonnosti strategií.Pokud vezeme v úvahu například strategii založenou na ultimate oscilátoru, kterou jsem zde prezentoval před několika týdny, je její výkonnost za rok 2012 cca 11%. To znamená, že kdybyste vzali 100000 USD, tak skončíte rok s 111000 USD. Ztrátové měsíce byly 4, ziskových bylo 8. To vůbec nezní špatně na něco, co sestává z jediného indikátoru. Ovšem za celkem 717 obchodů byste pouze na komisích i u nejlevnějších brokerů zaplatili skoro 1100 USD (komise jsou do strategie započítány).

Jak si ve stejném období vedl trh? Pokud jej budeme měřit pomocí ETF SPY, zjistíme, že trh za rok 2012 udělal nádherných 16%. Při pouhém koupení a držení ETF SPY bychom tedy vydělali při investici 100000 USD krásných 16000 USD, což je pochopitelně o 5000 USD více než při použití strategie uvedené výše. Navíc bychom brokerovi vydělali pouze pár USD za 1 nákup a 1 prodej.

Strategie tedy nutně nemusejí být v ročním intervalu ziskovější než prosté držení indexu. Nicméně mají i tak svůj význam. Například v roce 2008 ztratil SPY děsivých 37%, zatímco strategie 32% získala. Všechno má tedy svoje pro a proti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dlouhodobé investování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.