Jak dobrá je strategie “90%”

Když člověk vyvíjí strategii, měl by si položit otázku, jak dobrá tato strategie vlastně je. Jenomže to není jednoduchá otázka. S čím totiž “naši” strategii srovnat? V dnešním článku Vám ukáži dva způsoby, jak se dá strategie vizuálně porovnávat se “zbytkem světa”. Ať to čtu, jak to čtu, nedopadli jsme tak nejhůř.

Porovnání s indexem

Co se nabízí jako první, a co také pravidelně děláme, je srovnání strategie s indexem. V našem případě s indexem S&P 500. Co by se stalo, pokud bychom v uplynulých 6 měsících investovali do indexu a porovnali to s našimi výsledky? 1.1.2014 bychom za 50000 USD koupili 271 akcií tickeru SPY. Stavy účtu po měsících by byly následující (dividenda je propočítávána kumulativně):

spy

Při investici do indexu bychom si tedy včetně dividend přišli na pěkných 3518 USD, což je 7% za půl roku. Na index to mimochodem vůbec není špatné. Při použití strategie by byla situace následující:

strategy

Při použití strategie bychom si tedy přišli na 16301 USD, což je 32.6% za půl roku. A nyní vyjádřeme to celé graficky:

graf

Při porovnání s indexem je tedy situace jasná – kromě jednoho měsíce vždy lepší, celkový rozdíl masivní.

Porovnání s nejlepšími

Jenomže srovnání s indexem má řadu úskalí – hlavně tu, že investování do indexu je pasivní. Jsou někde na internetu strategie, s nimiž bychom se mohli srovnat, které investují do akcií a mají rozumně ověřitelné výsledky? Ano, jsou. Tak například na serveru www.collective2.com najdeme řadu strategií, které si lidé mohou pronajmout a které – mimo jiné – reportují pravidelné měsíční historické výsledky. Takže na server se lze přihlásit a nějaké srovnatelné strategie vyhledat.

Přihlašuji se tedy na collective2.com, dávám tzv. “grid” – mřížku pro výběr AOS, a zadávám následující kritéria pro vyhledávání:

 1. Systém obchoduje akcie
 2. Je na trhu více než 300 dnů (118 systémů splňuje)
 3. Má realizováno více než 60 obchodů (75 systémů splňuje)
 4. Má více než 20% ročně (43 systémů splňuje)
 5. Má více než 75% úspěšnost obchodů (9 systémů splňuje)

Z těchto devíti systémů odeberu 3, které obchodují kromě akcií ještě opce, a zůstává mi 6 systémů. Jsou to:

 1. SP100 Short Term Swing (http://collective2.com/details/75976336)
 2. Dreamer stocks (http://collective2.com/details/78582457)
 3. SPETF (http://collective2.com/details/77924409)
 4. Giantify (http://collective2.com/details/80688565)
 5. ETF VOLATILITY TIMER (http://collective2.com/details/81055844)
 6. Top Fifteen US Stocks (http://collective2.com/details/77884102)

Po zadání do excelovské tabulky mě polilo horko, protože tři z těchto šesti “nejlepších” automatizovaných strategií za půl roku nepřekonaly ani index, a tudíž je bohužel musím ze srovnání vyřadit (Opravdu mi naní jasné, jak může někdo za tyhle strategie platit). Jsou to ty, které jsou na obrázku níže označeny šedou barvou:

c2

A srovnávám tedy 3 zbylé strategie a “moji” strategii 90%. Mimochodem, na collective2 reinvestují zisky, já dosud ne, a proto jsem přidal řádek s hypotetickou kumulací zisků na konec tabulky:

c22

Ještě přidám graf:

graf2

Závěr je opět jasný. Půl roku je krátká doba, možná, že se ke srovnání vrátím koncem roku, a vyjedu si stavy za 12 měsíců, to už by mělo být srovnání mnohem objektivnější.

Příspěvek byl publikován v rubrice AOS. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 komentářů: Jak dobrá je strategie “90%”

 1. Zdeněk napsal:

  Výsledky dobrý a k tý službě – jak říká kolega – špičkovou strategii si pustíš sám, s hodně dobrou založíš fond a průměrný dáš na Striker a podobně.

  Ale ještě k zisku – máš monitorovaný i DD? Pamatuju si když jsem kdysi dělal spready, běžně byl v měsíci DD 10 i víc %, ale stejně byl skoro každej měsíc v zisku :). No a pak jeden nevyšel a třetina zisku pryč. Jak se chová tahle strategie z tohoto pohledu?

  • admin napsal:

   Chová se výborně. Max . DD je historicky 12% a dle této metodiky (http://winpes.cz/aostesty-kter-mlokdo-del/) je vždy za 6 měsíců zpátky v plusu.

   • Zdeněk napsal:

    Tak to je super. Já myslel spíše maximální otevřený DD, ten může být u strategií bez SL a s příkupy klidně o dost větší. Ale tady je spíš důležitější jak se to chová v reálu, než backtesty. Musí to být pro obchodníka „pohodlné“.

    • admin napsal:

     max. open DD nespočítáš bez tickových nebo aspoň minutových dat. A stejně nevím, k čemu by mi byl, kromě snad sledování požadavků na margin… ale samozřejmě pohodlné to být musí. Já to přes den moc nesleduju, prostě se večer podívám po 22:00 a pak se eventuálně stresuju ;-)

 2. Nobody napsal:

  Ahoj,
  jak si stoji UO strategie, jeste ji provozujes jako papir?

  Krasny den.

 3. Pingback: Reinvestovat zisky či ne? | Akcie

 4. Pingback: Strategie “90%” – rok s Vámi | Akcie

 5. Mirek napsal:

  Ještě mě napadá otázka ohledně této strategie. Admine, testoval jsi jak by se strategie zachovala 6.5.2010 když nastal flash crash? M.

  • admin napsal:

   Ano. A my obchodujeme za EOD ceny, pohyby během dne nás nezajímají.

   • Mirek napsal:

    Ano? A jaké byly výsledky?
    Jinak jak nás pohyby během dne nezajímají? Vždyť přeci máš otevřené obchody i několik dní, takže pohyby během dne nás zajímat musí – minimálně pro výpočet DD.
    Obávám se, že za určitých okolností – smůla na akcii jejiž cena se propadla o desítky % + přikoupeno do ztráty by znamenalo uzavření všech pozic na Margin Callu. A tedy ztráta skoro celého účtu.

    • admin napsal:

     Výsledky byly, že nedošlo k žádné ztrátě, protože flash crash byl tuším záležitost půl hodiny.

     S těmi pohyby během dne máš samozřejmě pravdu – v případě, že někdo jede tuto strategii s celým účtem (a pákou). To ale není můjk případ, já mám strategii více a propad „devadesátky“ mě nemůže ohrozit způsobem, který popisuješ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.