Investiční články – spíš za trest?

Občas čtu kdeco, a nestíhám se divit. Jeden rychlý příklad: https://faei.cz/kdy-jit-proti-investicnimu-davu-treba-v-pripade-boeingu/. Odkazovaný článek si prosím přečtěte, než budete tady pokračovat.

Samozřejmě, jít proti investičnímu davu se vyplatí. Souhlasím plně s první polovinou článku. Ano, Boeing má problémy. Ano, 737 MAX je v současné době rizikový stroj a musí se to opravit, aby to nepadalo z oblohy. Bude to nějakou dobu trvat a bude to něco stát.

Já klidně věřím i tomu, že Boeing může přijít o roční zisk, a docela bych sympatizoval s tipem koupit jejich akcie, protože za poslední dobu dost spadly (ze 450 na 360 USD za kus, to je o 20%, což je dost).

Pozn.: Strategie „devadesátka“ má v době psaní článku tento titul právě koupený. To nesouvisí s tím, co chci říct dále. Je to náhoda.

Čili, tohle tvrzení z článku bych klidně podepsal: „Proto by akcie Boeingu, které jsou nyní v nelibosti, měli investoři naopak vyhledávat. Nabízejí zajímavou příležitost budoucího růstu, otázkou spíše jen je, kdy se tak stane.“

No, logicky. Něčím lidé létat musejí. Airbus víc letadel nevyrobí, je na hraně s výrobními kapacitami. Čili jakože 2 + 2 jsou čtyři, je (nejspíš) pravda, že Boeing bude vesele vyrábět dál a že si jejich letadla budou aerolinky kupovat. Protože prostě pokrok.

Problém je v závěru článku

Odcituji s dovolením: “ Vedle přímého nákupu, může být řešením pro českého investora, který nechce podstupovat měnovou konverzi či měnové riziko, korunový podílový fond, který se měnově zajišťuje a je zároveň zaměřený na přední hráče světového průmyslu. „

Problém je to, že to prostě není ani náhodou nejlepší řešení, ani druhé nebo třetí nejlepší. Pokud je v době psaní článku BA na 362.17 dolarů za akcii, viděl bych jako nejlepší řešení tato (v náhodném pořadí):

 1. Koupit za tyto peníze samotné akcie, jak doporučuje článek v první polovině.
 2. Zkusit počkat, zda „to“ ještě troch neklesne – ačkoliv uznávám, že to je spíš filozofická než investorská „rada“.
 3. Opce. Když chci koupit něco, kde za 100 akcií dám 36217 USD a nechci to dát (nebo to nemám k dispozici), proč proboha hned další rada v článku nebyla „kupte si jednu opci CALL s expirací v červenci“, to je například BA190719C00370000; červencová opce na 370 USD Vás vyjde na 2290 USD a budete moci až do července „ovládat“ balík 100 kusů a podílet se tak na případném růstu této akcie pomocí opce. Riziko je 2290 USD, i kdyby Boeing do července zkrachoval. Další možnosti ve zkratce:
 4. Opce. Naked PUT. Pokud tedy věřím, že BA poroste, a zároveň chci na tom vydělat ještě něco navíc, proč nevypsat nahatou PUTku, třeba BA190719P00360000, inkasovat 2338 USD a pak se nechat eventuálně přiřadit? Více zde třebas: http://dobretrejdy.com/?p=133
 5. Opce. Covered CALL. Co mi brání koupit akcie a proti nim vypsat opce?
 6. Opce. PUT BULL Spread.
 7. Pár. Věřím-li, že akcie Boeingu se bude v následujícím období chovat lépe než celé odvětví, proč nekoupit BA a proti tomu neprodat nějaké ETF (ITA, například).
 8. Pár. Koupit Boeing, prodat Airbus ve stejné hodnotě.
 9. Kombinace libovoných předchozích.

Závěr

… prostě investor musí používat mozek. I když je kus nějakého článku vesměs ok, správné je zamyslet se nad doporučeními a položit si upřímnou otázku – vážně bych to nesvedl líp? Často totiž svedl.

A ještě poznámka: Podobnou úvahu tady nedělám porvé. Když jsem to po sobě četl, hodně mi to připomnělo starší článek zde, sice je o jiném titulu, ale s podobnou úvahou. Tak kdo chce, může si to přečíst.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Investiční články – spíš za trest?

 1. Pixel napsal:

  Jejich článek jsem bohužel četl a jejich web pro mě skončil v ignore listu jako naprostá ztráta času.

  Většinu informačních webů už nesleduju. Hlavní otázka totiž je – komu tento článek prospěje?

  Vyplývá z něj totiž jen následující:
  1. autor už si akcie Boeing koupil a chce nalákat další lidi
  2. portál potřebuje sledovanost (reklama, prokliky)
  3. neznalý člověk se bude pídit po společnosti Broker Trust a chtít po nich podílový fond, který ho oholí na poplatcích

 2. krejzič napsal:

  Myslím, že cílovka toho webu není na takovýhle divočiny.

 3. nemozny napsal:

  Souhlas se vším.

  Já myslím, že tituly v podobné situaci jako Boeing je dobré kupovat pokud jsem přesvědčený, že by se bez nich svět neobešel. Jako např. utility stocks.

  Nejsem si jistý, že Boeing nutně musí dál existovat.
  Na druhou stranu bych nepodceňoval US a jejich potřebu mít vlastního výrobce létajících autobusů.
  Tak asi spíš nakoupit.

 4. admin napsal:

  On to byl víceméně spíš příklad na špatné investiční rady. Pokud bych se já měl rozhodnout, zda BA ano či ne, pak by hlavním dilematem byl u mě investiční horizont. Neboli na půl roku spíš ne, na 10 let spíš jo …

 5. milan napsal:

  Tak už se to přelilo i na IDNES :-D
  https://www.idnes.cz/finance/investovani/investice-akcie-boeing-riziko-komentar-analytik-michal-valentik.A190326_093035_inv_sov?

  Já se ještě nedokopal k tomu se ty opce naučit, tzn. pro mě zatím vede buďto akcii koupit, nebo ne…Nějaké vypisování opci, ufff to člověk musí nejprve pochopit a nejprve musí nějaký ten čas investovat normálně. Si nedovedu představit, že přeskočím běžné investování a ze spořáku/stavebka/běžného B.ú. skočím rovnou do opcí.

  • admin napsal:

   Určitě neskákej rovnou do opcí. Je třeba to nastudovat a pochopit, koneckonců nejde o nic menšího než peníze ;-)

   Problém je v tom, že „investiční bulvár“ výše zmíněného typu Ti prostě obzory neotevře, problematiku neusnadní. Čili zvítězí ten, kdo se chopí studia a prostě to přelouská.

   Jinak – čistě pro ilustraci – jak jsem v článku zmiňoval tu opci BA190719C00370000, která se dala koupit za 2290 USD, tak včera se dala prodat za 2714 USD. To je zisk 18% z investované částky za 3 obchodní dny. Toto umí opce, takže určitě to studium není vyhozený čas. Toť můj názor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.