Hurá! 2016 je za námi a přežili jsme to

V dnešním „povinném“ článku Vám poděkuji za přízeň v roce 2016, popřeji vše nejlepší do roku 2017 a spáchám nějaké to bilancování uplynulého roku, jak se sluší a patří. Takže, abych na to nezapomněl: děkuji Vám za přízeň v roce 2016 a přeji Vám vše nejlepší v roce 2017, hlavně hodně zdraví (to je potřeba), štěstí (páč na Titaniku byli taky všichni zdraví) a bohatství (páč vo tom to je!). Tak, povinné formality splněny a teď k tomu bilancování.

WinPes – blog

Jak asi víte, pohrával jsem si vloni s myšlenkou to tady zavřít, protože nebyl na nové články čas. Jako konzumenti jste ale byli dost proti, takže jsem blog nechal puštěný a v roce 2016 publikoval celkem 37 nových článků, zápisků a štěků. Kvalita článků se měnila podle toho, kolik jsem měl času na psaní nových příspěvků, ale čtenáři zůstali. Můj sen je psát minimálně jeden článek týdně, uvidíme.

Opravdu si nejsem jistý, jestli zvládnu psát i v roce následujícím. Dobrá zpráva ale je, že mě přešla nálada to tu zavírat, takže již zveřejněné články tu zůstanou. Povedlo se mi najít (tedy alespoň myslím) dobrý kompromis mezi zveřejňováním výsledků strategií a nezveřejňováním ničeho, takže zveřejňuji některá data a koncem obchodní seance je vypínám.

Devadesátka

V anketě jste hlasovali v tom smyslu, že strategii „90%“ zveřejněnou tady na webu obchoduje v té či oné podobě cca 37 lidí, to mi přijde jako celkem slušné číslo a příjemně mě to překvapilo. Protože byste se mě na to stejně ptali v diskusi, tak rovnou uvedu, že

strategie „90%“ zveřejněná na tomto webu 23.5.2013 vydělala v roce 2016 43.6%, při páce 3:1

Stále si kladu otázku, jestli nějakým způsobem pokračovat v článcích týkajících se této strategie nebo ne, protože mě to už samotného nudí. Možná na to udělám anketu, abych viděl, jak se na to tváříte jakožto čtenáři. každopádně obchodovat to budu dál.

P2P

Příjemným překvapením roku 2016 byly pro mě půjčkové portály. Investoval jsem na nich hodně, je to jednoduché, nevyžaduje to čas ani úsilí a je za to 12% ročně, neboli 1% měsíčně. No, neberte to jako doplněk k zisku z akcií. FinTech je na vzestupu a P2P financování je obor, který tu s námi ještě dlouho bude.

Problém je, že z hlediska blogování moc není u P2P o čem psát. Jasně, představí se platforma, občas se připomenou nějaké ty novinky, podiskutuje se o kurzových rizicích, ale to je tak asi všechno. Nevadí mi to, protože ze zkušenotí vím, že jednoduché věci mají tendenci fungovat (zatímco složité mají tendenci se sypat). Takže jen ať to v roce 2017 funguje jako doposud!

Ostatní

Opakovaně se mě ptáte na další stategie, které jsem se zavázal nezveřejnit. Hlavně ty opční. Nu, zveřejňovat se nebude, roky práce prostě nelze jen tak věnovat davům a zhodnocení opčních strategií je mnohem vyšší než zhodnocení devadesátky. Takže toto si nechám jako konkurenční výhodu pro sebe.

Nicméně zase – nic Vám přece nebrání udělat si vlastní výzkum a ohnout si pro sebe strategie, které tu máme. Vyděláte třeba 18% za 4 měsíce a to je myslím moc slušné. A něco se naučíte a to se počítá!

Co se nevešlo

Příjemně mě po letech překvapilo, že investiční bloggerská scéna tak nějak ožila. V září 2013 jsem si stěžoval, že je tady mrtvo, ale lepší se to. Méně se věří pohádkářům, více se přemýšlí a počítá a mám z toho letos poprvé docela dobrý pocit.

Hodně lidí píše postřehy z investování pomocí P2P portálů, a to je moc dobře, protože tahle forma je jednoduchá pro začátečníky a hodně človíčků může oslovit a přivést do světa „velkých“ investic.

Předsevzetí na 2017?

Jistěže mám cíle na rok 2017, a to i ty finanční. Ony by se daly vyjádřit procenty, ale po dlouhém přemýšlení jsem je sem nedal. Proč taky? To, že chci 36% ročně z „devadesátky“ je chronicky známá věc, a ty „vyšší“ cíle stejně souvisejí se strategiemi, které nejsou veřejné, takže bych jejich publikováním nic nevyřešil.

Mám ale jeden veskrze lidský cíl – zajít na kafe s pár lidmi, co sem přispívají a tak nějak se elektronicky vídáme. Snad se v roce 2017 zadaří. Hypoteticky to mám předjednané s Honzou a Vodníkem, ale rád se uvidím s kýmkoliv, takže pokud máte někdy čas a chuť, písněte do diskuse a až pojedu kolem, stavím se moc rád.

Tak, ať Vám to šlape i v roce 2017!

Petr

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

52 komentářů: Hurá! 2016 je za námi a přežili jsme to

 1. Finlord napsal:

  Taky přejeme v roce 2017 hodně úspěchů a gratulujeme ke krásnému letošnímu výsledku devadesátky. Mnoho investorů, kteří tento blog sledují, mělo pěkné Vánoce :-).

 2. Filip napsal:

  Admine taky přeji vše nej, a díky za blog, jsem čtenářem už roky :)

 3. Drussak napsal:

  Vše nej do roku 2017. Díky za inspirativní blog.

 4. Honza napsal:

  Take se pridavam a preji vse nej v novem roce .. Tento blog sleduji uz vice jak dva roky a porad jsou tu same pecky! :-)

 5. Martin napsal:

  Petře, děkuji vám za přání. Jste tak trochu mým guru. Váš blog jsme objevil mezi prvními a čerpal z nich hodně informací a díky nim mometálně investuji na P2P platformácham a během příštího roku bych chtěl začít s akciemi. Také vám a všem vašim čtenářům přeji úspěšný rok 2017

 6. Dave napsal:

  Admine, diky moc za skvely blog. A gratuluju k peknym vysledkum. Vse dobre v novem roce 2017!

 7. Luděk napsal:

  Také bych se rád přidal k poděkování a přání.
  Takže:
  Díky všem. Samozřejmě Adminovi za kvalitní četbu, která má opravdu vysokou hodnotu. Ale díky také čtenářům, kteří myšlenky dále rozvíjejí v diskuzích pod články. To je také cenné…
  A všem přeji do nového roku jen to dobré, hodně štěstí, zdraví a procent…
  Luděk

 8. Vitek napsal:

  Take se pridavam v podstate ke vsem dikum vyse :-) Diky take za neuzavreni blogu a preji hodne zisku!
  Mam 90ku v targetu na 2017, tak dam taky vedet, jak to jde.

 9. mir napsal:

  Štěstí je jen zlatá muška, která na Vás možná sedne sama, ale občas je lepší jí trochu pomoci. Ostatní musíte zvládnout sami. Přeji Petrovi a všem čtenářům do Nového roku ještě zdravíčko, rodinnou pohodu , ..
  V Novém roce hodně dalších článků. Čtu to tady téměř od začátku, ale k devadesátce jsem se dokopal až letos a nelituji.
  Mirek

 10. Jellyman napsal:

  Přeji Vám všem také šťastný nový rok a mnoho úspěšných obchodů 8)

 11. Lukáš napsal:

  Díky za spoustu kvalitního čtení a inspiraci k činům. Na blog se pravidelně už pár let vracím. Ať se i dál daří, Lukáš.

 12. merlinx napsal:

  Také se připojuji s přáním hodně zdraví a úspěchů v novém roce 2017 adminovi a všem ostatním příznivcům tohoto jedinečného blogu.
  Jsem začátečník, tradingu se věnuji přesně rok, tento blog jsem objevil v červnu 2016 a 31.10.2016 jsem začal obchodovat na ostrém účtu devadesátku :-) . Do ankety jsem onehda nehlasoval, neboť jsem jí ještě neobchodoval, tak si admine můžeš zvednout počet z 37 na 38 :-) .
  Je až s podivem, jak mne neustále tento blog obohacuje. Veřejně přiznávám, že obdivuju adminovo brilatní a geniální myšlení.
  Za co bych se přimlouval je např. nejaký článek o backtestech, jak na ně, na co se důkladně zaměřit a tak. Také by možná stálo za to oprášit články i jiných tebou zveřejněných strategií, které jsou dle mého názoru stejně unikátní jako devadesátka, např. strategie s ultimate oscilatorem ;-)
  Také bych se s tebou velice rád poznal osobně a zašel na kafe, ale troufám si říci, že by to uvítala převážná vetšina čtenářů. Proto by možná stálo za zamyšlení udělat nějaký společný sraz ;-)

  • admin napsal:

   Gratuluju k rozhodnutí obchodovat devadesátku! Ať se daří a pokud budeš chtít, klidně o tom můžeš napsat čánek, rád to zveřejním (například mě by „přerod“ teoretika v obchodníka velice zajímal, protože já už to zažil před osmi lety a úplně si na to nepamatuju, cos musel překonat a tak…)

   Článek o backtestech určitě napíšu, už mám v hlavě jakousi osnovu, jak by to mohlo vypadat. Ohledně dalších strategií – tam články zvážím, abych neprozradil zbytečně něco, co jsem nechtěl, ale možné je to taky.

   No, k tomu setkání – já po zkušenostech preferuji spíš menší akce, protože čím je akce větší, tím větší je riziko, že si (smysluplně) nepopovídáme. Tož začal bych třeba u toho kafe a ohledně větší akce … promyslíme.

   • merlinx napsal:

    Díky za gratulaci, vážím si toho. Přerod z teoretika v obchodníka samozřejmě nebyl a a stále ještě není jednoduchý, neboť zkušeností je málo a občas stále narážím na nové drobné překážky. Díky tomuto blogu na to ale nejsem uplně sám ;-) . Co se týče článku, díky za nabídku zveřejnění, pokusím se o to. Bohužel nejsem žádný pisatel a nevím do jaké míry bych ho napsal dostatečně čtivý a smysluplný. Uvidím, zkusím to, třeba se to povede. Pokud ano, bude to i s mými doloženými výsledky.

    Co se týče setkání, chápu a rozumím tvému argumentu. Já to myslel v dobrém, hlave v tom, že by se sešlo a osobně poznalo více podobně smyšlejících lidí najednou.

 13. krejzič napsal:

  Přeji vám všem všechno nej do roku 2017! Čtu to tady někdy od roku 2014 a jsem rád, že Petr nedostál svým výhružkám a nezabalil to :-) Ač většinu svých zisků mám z komoditního trhu, winpes mě velice rychle inspiroval k akciovým a následně opčním hrátkám a momentálně jsme, se dvěma dalšími kolegy, ve fázi backtestu devadesátky, které snad v roce 2017 vyvrcholí jejím nasazením na ostrém účtu. Tímto bych chtěl poděkovat i těm, co se tu v diskuzích nebáli rozepsat o svých problémech a hlavně jejich řešeních, dost nám to usnadňuje práci.

  • admin napsal:

   Vo tom to je ;-)) Komodity jsem nikdy neuměl a nestyděl jsem se k tomu přiznat, takže je super, že alespoň ty akcie někomu pomohly k diverzifikaci.

  • Anonym napsal:

   Aspoň tady nelži,
   nebo jsi tak naivní a nepředpokládáš, že to čtou lidi, kteří tě znaj??
   A nemusí to být jen z VIP vláken Financniku. Pokudu budeš chtít , doložím to tu, ať je jasno. :)

 14. jsem Z5 napsal:

  Zdravím admina a všechny ostatní.

  jsem asi jediný co jak trdlo pořád né a né začít s live obchodováním devadesátky, mám asi nějaký psychický blok, co mi říká “ co si sám nevymyslíš to nemůže fungovat“ a pořád hledám svojí cestu… u devadesátky si říkám “ no jo když jde všechno nahoru , tak je jasný, že všechno vydělává“ atd atd…mezi tím jiní to prostě dělají a jsou v poho :-) u P2P si zase říkám “ no jo, ale co až přijde nějaká nečekaná událost? ( krach portálu atd) Nikde se tu nerozepisuje o řešení rizika jako takového:-)
  Tak doufám, že jsem Vás alespoň do nového roku rozesmál :-)
  a snad se někdy taky přidám mezi Vás.
  Adminovi děkuji za tento blog !
  Vše nejlepší do nového roku přeji

 15. Ondrej napsal:

  Ahoj,

  dekuji moc za vyborny zdroj informaci a take se pripojuji k prani vseho nejlepsi do roku 2017!

  A rad te poznam, po clancich o PHP, kodu pro prenosy dat a ted i investovani, konecne osobne, nejlepe v Praze. ;)

  • admin napsal:

   Jo, to seš TY!!! Teď mi to teprve docvaklo. Jasně, dáme kafe, v praze se vyskytuju cca 2 x za měsíc tak třeba v březnu si písnem a třeba to klapne a zajdem na kafčo ;-))

   Jsem se musel podívat na mailovou adresu, holt mám dlouhý vedení ;-)))

 16. Jan D napsal:

  Ahoj

  Také se přidávám s poděkováním. Tento blog je skvělý zdroj pro přemýšlení a také pro akce.

  Investuji už 6 let, sice jen buy&hold ale pořád se vzdělávám a stále pokukuji co dál. A tady to je přímo pro mne. Spousta reálných čísel ale také zajímavých postřehů a zamyšlení. To je celkem raritní kombinace. Klíčový je mix autorovy pokory k trhům ruku v ruce s odvahou a selským rozumem.

  Z tohoto bilančního příspěvku jsem nabyl dojmu, že sice chceš psát víc ale není moc o čem tak tu je pár návrhů.

  * Jak na backtesting – myslím, že to tu už někdo zmiňoval
  * Jak na money management – takový backoffice
  * Jaké máš longterm strategie – myšleno za 20 let chceš pořád stejně obchodovat – nebo pokud budeš mít dostatečný balík tak začneš třeba pěstovat víno
  * Každodenní provoz – jak je investování časově náročné, organizace dne, života a tak vůbec.

  Díky

  A skvělý 2017 přeji

  • admin napsal:

   Hotová studnice námětů na články! Díky moc, všechna témata mi připadají dostatečně nosná na to, abych k nim něco napsal, bude-li čas.

 17. Myk napsal:

  Taky díky za inspiraci s 90tkou. Jedu jí od října s pomocí opcí (poze long opce s omezením rizika) v poloautomatickém režimu (základní vstupy podle automatu, občas ruční úprava dokupování, výstupy zatím ručně, mám trochu upravená pravidla) a zdá se to být životaschopné. Zhodnocení je zatím 12-25% za 1Q podle toho, jestli se počítají jen uzavřené obchody nebo se započítá i aktuální otevřená ztráta (aktuální otevřená ztráta z SBUX gumuje skoro 50% relizovaného zisku), takže uvidíme až se pozavírají pozice otevřené v roce 2016.

  • admin napsal:

   Já jsem nějak psychicky proti počítání zizku / ztráty z otevřených pozic. Samozřejmě rozumím tomu, že ty zizky / ztráty v tu vteřinu „jakoby máš“ kdybys „hned skončil“ a taky chápu že to může být otázka marginu, ale jinak počítám spíš s pozicemi uzavřenými. A tam bys měl 12% za kvartál, vždyť to je 48% za rok, to je taková nádhera!

   A jestli můžu malou radu – nikdy neříkej „jeden obchod mi vygumoval polovinu zisku za kvartál“, to Tě psychicky odrovná, až jich bude 5 v řadě. Říkej si třeba „po prvním stu obchodů si spočítám průměrný zisk z obchodu a to bude báječný“. Protože méně jak 100 obchodů nemá statistický význam a za kvartál jsi ještě určitě 100 obchodů neprotočil.

   Držím palce, a pokud bys chtěl o tom napsat článek, budeš vítán!

   • Myk napsal:

    S uzavřenýma pozicema cca 100% p.a. při páce 1:1 ;)
    Teda jak se ta páka vezme. Jedu nakoupené opce nikdy nepřevýšily cash na účtu, nicméně opce v sobě páku mají, takže právě proto to skáče v té otevřené ztrátě sem a tam.

   • amatér napsal:

    „A tam bys měl 12% za kvartál, vždyť to je 48% za rok, to je taková nádhera!“

    sorry admin za spam, ale od teba by som takéto tvrdenie nečakal :)) To ako jeden môj kamarát raz povedal:
    „ty vole! …včera som 500 EUR za presťahovanie bytu a sťahoval som iba 5 hodín! Však to je neuveriteľných 100 EUR na hodinu!“
    …a potom sa ho pýtam: „ešte koľkokrát pôjdeš sťahovať byty? Každý deň?“

    odpoveď: „nie, to bola iba taká jednorázovka…“

    • admin napsal:

     Tos nepochopil, já ho jen citoval, on píše „Zhodnocení je zatím 12% za 1Q podle toho z čeho to počítám“ a já píšu „12% za kvartál, vždyť to je 48% za rok“, žádnej spam.

     Když mě strategie „90%“ zveřejněná na tomto webu 23.5.2013 vydělala v roce 2016 43.6%, při páce 3:1, nevím, proč by někomu s opcemi to nemohlo udělat 48% ročně. Spíš to bude víc.

 18. nemozny napsal:

  Také se přidávám s gratulací do nového roku a přeju překračování 90tek jak profitem tak věkem! :)
  Kolega se věnuje tradingu už několik let a za jeho vydatné teoretické podpory jsem napsal zmíněné RSI2 a začal experimentovat i s jinými indikátory. Nevěřil bych tomu ani kdybych to asi viděl naostro v Tradestation, dokud jsem si nenapsal AOS sám od nuly (a doposud jej 6x přepsal).
  Baví mě to a doufám, že mě trading podrží do důchodu (je mi 34), protože nějaké pilíře jsem vždy považoval za nesmysl.
  A oslím můstkem se ještě dostávám k otázce, kterou teď řešíme – proč vlastní kód a IB? Proč ne samotnou Tradestation? Já samozřejmě chci testovat u sebe a svižně, ale není na ostré obchodování Tradestation bezpečnější?
  Díky

  • admin napsal:

   Bezpečnější možná je, ale blbě se v ní píše strategie založená na portfoliu – což devadesátka je – a dále kolik že je za nákup / prodej 100 kusů akcií? 7 USD? Nebo už šli níž?

 19. papo napsal:

  Za náš rodinný klan taky poděkování Adminovi za vytrvalou inspiraci a hodně úspěchů jemu i všem!

 20. JMT napsal:

  I ja bych se pripojil k dikum za tenhle blog a pranim vseho nejlepsiho Adminovi i ctenarum.

  Ja jsem letos (vlastne uz loni) spustil na zivo derivat devadesatky. Od puvodni devadesatky se lisi temer v kazdem bode (napr obchoduje indexova ETF, jde i na short stranu), ale uvodni inspiraci k tomuhle algoritmu jsem nasel na tomto webu a diky za ni.

  Jan

  • admin napsal:

   Tak to gratulace! Ta short strana by mě zajímala, pokud to není tajný, klidně napiš článeček, rád ho publikuju. Pokud to tajný je, tak samozřejmě respektuju. V každým případě držím palce a fandím.

   • JMT napsal:

    Princip je jednoduchy. U ETF navazanych na vetsi kos akcii (zkus treba SPY, QQQ) ta mean reversion funguje docela dobre i na short stranu. Proc, to nevim. Stejne jako nevime, proc tvoje devadesatka na long stranu funguje a na short ne :-) Proste verim datum. Takze mam algoritmus podobny devadesatce (hlavni trend a korekce pro vstup, navrat ke kratkodobemu prumeru pro vystup), ktery obchoduje uplne stejne long i short signaly. Hlavni challenge byla v tom, ktera ETF vybrat. Jednak to nefunguje na vsech stejne dobre, jednak potrebuju dostatecne mnozstvi pokud mozno roznorodych kosu akcii, aby to bylo trochu diversifikovane. Historicke vydelky jsou podobne jako u devadesatky, ale libi se mi na tom, ze to vydelava i v medvedim trhu, a taky u kose akcii je snad mensi pravdepodobnost extremnich cenovych vykyvu. Vic detailu bych uz neprozrazoval, tak to asi na clanecek nevyda, ale jako vychozi bod k samostatnym experimentum to poslouzit muze.

    • Honza napsal:

     Predpokladam, ze je potreba take najit ETFka se stejnou volatilitou, nebo to cele nejak normalizovat, aby byly jednotne vstupni/vystupni signaly.

     • JMT napsal:

      Teoreticky by asi slo nastavit threshold pro vstup u kazdeho ETF jinak, aby to odrazelo jeho chovani v historii. Mozna by to pomohlo, ja jsem s tim neexperimentoval, jednotne nastaveni mi funguje OK.
      Podobne jako u „klasicke“ devadesatky se u vsech akcii vstupuje na stejne hodnote RSI, i kdyz by asi z podrobnejsi analyzy vyplynulo, ze nektera ma tendenci delat hlubsi korekce, nez jina.

    • mir napsal:

     skoda..mohl jsem něco okopčit :-)

    • admin napsal:

     Toho si važ, tohle mě nikdy nefungovalo, jsi prostě lepší ;-)

     • JMT napsal:

      Ale naopak, kam se to hrabe na tvuj AOS na opce :-) Navic je to zatim jen teorie, na zivo mi to jede necele 2 mesice, a zatim OK, ale je to moc malej vzorek na to, abych delal nejake zavery.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.